Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pěstování česneku

Od: klarinet* odpovědí: 20 změna:

Potřebuji poradit s pěstováním česneku. Koupila jsem si paličák a v říjnu ho chci vysadit. Jakou zem má rád? Četla jsem, že se k němu má zem promísit s trochou písku. Zajímalo by mě, proč se nemá dávat po bramborách. Je dobré ho hnojit cereritem a kdy začít? Zem máme těžkou, jílovitou, tak mám z toho obavy. Je dobré ho před sázením namočit do sulky?

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Česnek po bramborách můžete dát, ale je potřeba dodržet co nejpozdnější termín výsadby, kvůli fuzariové hnilobě, na které není žádné moření. Teplota půdy trvale pod 9C, takže konec října, listopad,klidně i prosinec, podle počasí. Pěstování po bramborách s dusíkem vůbec nesouvisí. Zem středně těžká,pokud máte jíl, tak s primícháním písku nic neskazíte. Hnojení Cereritem ano, NPK ne (obsahuje chlór). Jestli je pozemek dobře vyhnojen, nechat hnojení na jaro, v opačném případě před sázením. O moření jsem psal v jiném vláknu.

 

arakain77*

0x

Paličák je dobrý právě do vaší půdy.Namořit-Sulkou to asi už nepůjde,protože nikde asi k dostání nebude.Tak nějakou náhradou a pak zasadit.10.cm do řádku od sebe,25-až 30.cm řádky od sebe.Na jaře pohnojit NPK nebo cereritem,okopávat,stříkat proti škůdcům a něco o prázdninách sklidit.

PS:Asi po 15.letech se pokouším o novou vlastní sadbu,protože ten čínský je hnus velebnosti.

klarinet*

Děkuji za odpověď, jsme z Pardubic a tady jsem Sulku ještě koupila

 

jabraka*

0x

Česnek se pěstuje v písčité,propustné zemině,nesnáší nějak příliš dusíku.Po bramborách právě je dusíku hodně.Je potřeba si zjistit,zda ten paličák je jarní,nebo zimní.Jarní se vysazuje brzy z jara,výhodou je menší nebezpečí plísní a škůdců.Před výsadbou je potřeba ho namořit proti houbám,jestli už sulka není na trhu,tak jiný přípravek proti houbám a háďátku.Paličák se musí po vyklíčení zbavovat vyrůstajících stonků palic,pokud si nechceme vypěstovat několik palic na semeno.

JABRAKA

michalov*

Dovolím si oponovat.Česneku vyhovuje naopak spíše těžší zem.Po vyklíčení se česnek ničeho nezbavuje.To co jste měla patrně na mysli jsou tzv. pacibulky,které nárůstají až v druhé půli vegetace.Odstraňují se kvůli tomu,aby se rostlina nevysilovala a palice v zemi tak neztrácely na své mohutnosti. Občas si lidé jich nechávají několik na rostlinách,aby poznali,v momentě jak se napřímí,že už je česnek možné tahat.Lze to ale zjištovat tak,že namátkou vytáhnete jeden česnek ze země a jakmile má měkký krček stonku nad palicí,tak je nevyšší čas ho vytahat.Jinak pacibulky nejsou semena,ale jedná se o vegetativní množení.

doplněno 07.09.11 20:16:

Jo ten Lignohumát,jak píše "Des" nahoře, jsme zkoušeli.Není vůbec špatný.

des*

Místo Sulky jsem našel Lignohumát ireceptar.cz/...

klarinet*

Děkuji za odpověď, paličák jsem koupila na trhu kde bylo hodně prodavačů z Polska, takže už se nemám koho zeptat jestli je jarní, nebo podzimní. Česnek vypadá dobře a o Polsku se říká, že tam jsou dobří zemědělci. Možná, že je to chyba, ale upoutala mě cena 120 Kč za kg. U nás sadbový česnek prodávají za 280 Kč, což se mě zdá přemrštěné.

pebuje*

Dobrý den, sadbový česnek za 120 Kč kilo? Jste si jistá, že je opravdu určený na sadbu a ne pro přímou konzumaci? Ale budiž, zkusit zasadit ho můžete - viz rady ostatních přede mnou...

klarinet*

Na ceduli měli napsáno sadbový. Máme velkou zahradu, tak to zkusím

michalov*

To nemá smysl řešit.Jestliže ho nasázíte,bude sadbový,jestli ho sníte,bude pro spotřebu. Pokud Vám nejde o odrůdu tak je jedno jestli je sadbový a nebo ho zblajznete. Pokud je pěkný,klidně ho vysázejte. Speciální produkt jako "sadbový česnek" neexistuje.Vybírají se jen pěkné palice eventuálně. Jinak se dají sázet i ty úzké středové stroužky.Ani z těch není česnek špatný.

Pokud je to skutečně paličák (tvrdý střed mezi stroužky), tak je na 99% ozimý. Cena za sadbový česnek 280 Kč je úplně normální, nebot česnekománie, která proběhla v médiích, cenu vyšroubovala na tuto výši. Česnek za 120 není určitě sadbový a můžete si zaneřádit zahradu chorobami a škůdci.Na pohled to nepoznáte. Nechci strašit, jenom upozorňuji. Vrátím se ještě ke hnojení. Česnek, stejně jako cibule, mrkev a mnohé jiné je rostlinou druhé trati, tzn. že se sází po plodinách, které byly organicky hnojeny. Takže po bramborách též,s podmínkou, kterou jsem uvedl předtím. Souhlasím s Jabrakou, že přebytek dusíku škodí, i když z jiného důvodu než uvádí.Dusík je velice pohyblivý prvek (zvláště nitrátová forma) a snadno se vyplavuje do spodních vrstev a pro rostliny je pak nepřístupný. Proto se musí dodávat a hlavně dbát na to, aby výživa byla vyvážená (hnojení i ostatními prvky). Pro česnek se používá Cererit nejen proto, že neobsahuje chlor, který cibuloviny nesnáší, ale také proto, že obsahuje síru, která je potřeba pro tvorbu silic. Jinak česnek nemá ten správný říz. Na jaře se zhruba 3x přihnojuje ledkem vápenatým pro nastartování růstu a dále pro lepší překonání stresových podmínek, ale to je ještě za dlouho. Co se týká zálivky česneku. Platí,že pokud se vám zdá, že je potřeba zalít zahradu, zalijte i česnek. Zvýšená spotřeba vody je pol.května-pol.června.

doplněno 09.09.11 00:18:

Píšete, že máte těžkou jílovitou půdu. Děláte něco pro její vylehčení?

michalov*

Česnekománie ceny nevyšroubovala,ale vysoká poptávka po nedostetkovém zboží.V tomto případě po česneku.

doplněno 09.09.11 09:52:

Ještě k té půdě.Na těžších půdách má česnek vyšší výnosy,ale je nutné ho častěji plečkovat,protože hrozí vyšší napadení hnilobou.

klarinet*

Česnek má tvrdý střed. Pro vylehčení neděláme nic, poraďte

 

jabraka*

0x

Stačí si něco přečíst o potřebách jednotlivých druhů zelenin.Pokud se dá česneku přebytek dusíku,(a nejenom česneku)roste převážně nat,cibule v zemi málo.Pokud se týká jílu,ten je nositelem vody,udržuje v půdě vláhu,což zrovna česnek nesnáší.Pro přebytek dusíku se nemá používat NPK (složení:9-20-10 - nebo 9-14-14 % jednotlivých prvků)ale cererit(P přes 20% a K - 11%)

Rozhodně se nedoporučuje po bramborách,ale až ve 3.trati.(Za dva roky.)

JABRAKA

 

jabraka*

0x

K pěstování patří i množení.Pokud pěstujete paličák,můžete nechat na 3 - 4 palicích dozrát semínka.V palicích jsou však kromě semínek i pacibulky.Na záhonek,dobře zbavený plevelů,do mělké brázdy nasejeme semínka s pacibulkami a zasypeme směsí dobrého kompostu a písku.Můžeme stlačit,aby se semínka nevymyla při prudším dešti.Po vzejítí - vypadá to jako šnytlik -opatrně plejeme.Na podzim seminka vytvoří cibulky až 1 cm velké.Ty při příští sadbě použijeme místo sadbových stroužků.

JABRAKA

Semínka u česneku? To je vtip nebo překlep?

 

arakain77*

To není vtip.

Ale furt se nemůžu dočíst,čím namořit,když Sulka už není.Taky jsem si sehnal novou sadbu-180,-kč za kilo.Jinak se u nás prodává okolo 3,set za kilo.

Kupte si Síru SK 520. Je to sice vedeno jako hnojivo, ale v malobalení je již uvedeno jako i mořidlo na česnek.Nic jiného stejně není.

doplněno 26.09.11 16:27:

Certifikovanou sadbu jsem letos kupoval za 280 Kč.(20kg)

 

slavka*

0x

K namoření česneku je vhodný Rovral.Moří se 20min před výsadbou a dá se použít i pro jiné rostliny.Stojí kolem 70Kč

babibi

zdravím na moření používáme Sulku ,dá se sehnat.Někde jsem četla ,že je dobré záhon před výsadbou postříkat nějakým přípravkem proti škůdci česneku ,ale bohužel si nepamatuji název.Nevítě někdo,poraďte

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]