Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,máme asi 10 letou rostlinu Kávovníku Arabica,a trápí nás prořídlé listy,listy mají hnědé fleky a postupně opadávají i u nově nasazených listů.Přikládám foto rostliny i poškozeného listu.Rostlinu jednou týdně zaléváme do misky a hnojíme Kristalonem pro pokojové rostliny.Budu ráda za odpověd,tento problém už řešíme dlouo.
Umístěte jej na světlém, ale ne přímo osluněném místě a zvyšte vzdušnou vlhkost, mimo jiné i rosením. Bohužel většina kávovníků v našich bytech končí takhle, prostě jim nesvědčí naše teplé, suché byty.
Foto nedošlo. Kolik má světla?
doplněno 19.06.10 22:11:Příčin může být více. Kávovník nesnáší přemokření, chlad a průvan. V zimně omezujeme zálivku. Má rád často rosit. Po zalití do misky by se měla přebytečná voda po hodině vylít. Nejčastější škůdce je sviluška. Nesnáší přímé sluneční světlo, vyhovuje mu polostín. Nehnojte tolik, i to může být jedna z příčin. Černání listů a propad nejčastěji způsobuje právě to přelití. V něčem děláte chybu, zkuzte si vybrat.
Děkuji za radu,ale vše co uvádíte děláme a i když jsme nenojili,listy jsou hnědé a opadávají i nově nasazené.Když ted hnojíme,je to pořád stejné ale malinko se to zlepšilo,můžete mi doporučit nějaké hnojivo někdo?
Pokud jste tedy nepřelévala, tak to bude hnojením. Já osobně hnojila od března do konce žáří a to pouze 1x za měsíc vždy až po zalití čistou vodou. Jest-li jste zalévala pouze vodou s výživou, mohlo dojít i k popálení kořenů. Zalévala jsem mírně, v létě při vedrech více. Hnojivo máte správné, není zapotřebí ho měnit. Podle hnědnutí i nových přírustků to bude tím nadměrným hnojením. Pokud jste hnojila i v zimě, tak jste rostlině jen přitížila. Příští týden má být už teplo, tak zkuste rostlině pomoct, jak vám to píši. Vezměte kávovník i s květináčem a postavte ho do vany. Pak do ní napustte vodu / ne ledovou- asi tak 20-25 stupňů / do výše 1cm od okraje květináče. Asi po 15 minutách květináč nadzvedněte a nechte vytéct vodu a pak vratte zpět do vody, to zopakujte asi 4x. Můžete rostlinu i osprchovat, ale to není důležité. Pak vypustte vodu a nechte rostlinu nejméně 1 hodinu odkapávat. Není na škodu občas květináč občas nadzvednout. Objeví-li se voda v misce, tak vylít. Je nutné odstranit ze zeminy přebytečné hnojivo. Zálévejte, až zemina trochu vyschne. Letos už raději nehnojte, nějaké hnojivo tam ještě i přes tu koupel zůstane. Vysoký obsah dusíku v zemině způsobuje popálení a usychání listů, může spálit i kořeny. Rostlinou nevyužité hnojivo se usazuje v zemině a při vyšší koncentraci dochází k popálení rostliny. Pokud by se vám toto stalo v zimě, šance na přežití do jara by byla malá. Výsledek koupele by se měl projevit za několik dnů. Máte-li pocit, že jste přehnojovala, tak vyměňte vodu ve vané. Přeji vám úspěch a pamatujte si, že lépe méně hnojiva, než více.
Pokud se zdravotní stav nezlepšil, zde máte radu, co dál. Z časopisu Recepty prima nápadů.
Popsané příznaky jsou houbového původu. V první řadě rostlinu přesaďte do nového kvalitního substrátu. Na dno květináče ale nezapomeňte dát vrstvu drenáže ze štěrku, zároveň omezte zálivku. Rostlinu rozhodně nepřelévejte a nenechávejte nikdy stát v misce vodu. Zároveň odstraňte všechny napadené listy i větvičky, vyvarujte se průvanu a teplotních šoků / blízkost okna, topidel a těles ústředního topení / a teprve potom aplikujte postřik přípravkem NOVOZIR nebo DITHANE, celkem 3x v intervalu 7 dnů.
Za pokus to stojí. Rada je od odborníků.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.