Nejste přihlášen/a.
Před 2 dny jsem do rubriky Rostliny a pěstování dala otázku, ale nikdo neodpověděl. Proto se ptám,zda jsou tu zahrádkáři a pěstují okurky nakladačky? Jakou odrůdu a proč právě jí? Podle čeho vybíráte semena? S jakou odrůdou máte nejlepší zkušenosti? Pěstitelé pište.
Nu asi je to složitá otázka pro mnoho pěstitelů,odpovím jako NEpěstitel.Před několika lety jsem pěstoval velmi intenzivně,také jsem dost experimentoval. Po několika letech,kdy mi okurky odešly na plísně,jsem skončil v Kauflandu,kdy se cena občas pohybovala i 14 Kč za sklenici(0,7l) bez práce.
Co se týče pěstění,obyčejně jsou na trhu semena,která odpovídají průměrným nárokům a střední odolnosti k plísním.Speciální odrůdy a hybridy se pro nezkušeného pěstitele nehodí,jsou také dost drahé.Výsev v tuto dobu je už skoro zameškán,Okurky by měly být v zemi už kolem 20 .května.Mohou se vysévat do kelímků a vypěstované sazeničky sadit do rozteče 50 x 50 cm na dobře předem vyhnojený záhon.Ale to také už koncem dubna.
JABRAKA
Možná máte pravdu. Hodně pěstitelů pěstování okurek vzdalo,já ale ne. Okurky, i salátovky, zásadně předpěstovávám v kelímcích. Mám osvědčenou výsadbu,15 cm od sebe do řady x 1 metr. Mohu doporučit odrůdy, které mám odzkoušené a zdají se mi nejlepší. ELA F1 - dobrý výnos, je značně rezistentní proti plísni. DALILA F1 - výborně regeneruje,hybrid s největší odolností. KLARKA F1 - vysoká úroda a odolná. BLANKA F1 - hodně odolná,regeneruje,snáší výkyvy teplot REGINA F1 regeneruje, odolná. Odrůdy, které regenerují, mám nejraději. Okurky nestříkám, takže se plísni také nevyhnu. Zničí-li porost plíseň, napadené a suché listí otrhám. Dále pečuji o okurky běžným způsobem. Konce rostlin pokračují v růstu a tím se prodlouží délka sběru. Ještě mohu vřele doporučit střapečkové odrůdy,kde na malém prostoru máte vysoký výnos. CHARLOTE F1, ORNELLO F1, BOHEMIA F1, a BARA F1, která je vysoce odolná a regeneruje. Je-li dobré počasí a hlavné teplé noci, tak v plné plodnosti se dá denné natrhat 5-8 kilo okurek, samozřejmostí je dostatečná zálivka. Se salátovkami je to podobné, co druhý den jich mám plný kýbel. Abych nezapoměla - střapečkové okurky mají za každým listem 3-5 plodů. Každým rokem tak sklízím nejméně 150 kilo okurek nakladaček. Proto jsem se tady ptala, jaké odrůdy pěstujete a vaše zkušenosti. Co zahrádkář, to jiné zkušenosti a jiný názor. Ozve se někdo?
jako zahrádkář: okurky nepěstuju žádné.
Pamatuju si kolik s tím bylo vždycky práce s tím, aby se neplazily po zemi a tak jsme přestali.
Ale po přečtení vašeho příspěvku, po tom, co jsem si musel třikrát otřít slinu od pusy, při pomyšlení na domácí ekologické, skvělé naložené okurky, se do těch střapečkových pustím. Myslíte, že už je to v této sezóně pozdě?
Jabrako díky za radu, znám to. Zlejdacane,odpověď pro vás. Okurky se dají vysazovat asi do poloviny června. Při dobré péči a počasí bude ještě úroda, doporučuji potom pravidelnou, dostatečnou zálivku. Za týden po výsadbě doporučuji pohnojit Kristalonem start a pak asi co 10 dní Kristalonem plod a květ. Nesázejte semena přímo na záhon, ale předpěstujte v kelímku. Vzejdou zhruba za 5 dní, pozor na přelití, aby semena nesnila. Na záhon můžete vysadit při prvním pravém listu. Nemáte-li obavy ze slimáků, sázejte přímo na záhon a nezapomeňte pravidelně zavlažovat. Střapečkové okurky mají zhruba poloviční délku a plody za každým listem po 3-5 kusech. Jelikož mi nevzešla letos 3x sazená peržel, kopr a ani se mi nevydařil hrášek, tak mám volné záhony. Včera jsem ještě sadila semena okurek. Přeji pěstitelský úspěch. PS. Pod sazenice můžete dát čersvý, nebo granulovaný hnůj, ale postačí i napěchovat posečenu trávu.
Semena cosi stála, pak buď pršelo nebo nepršelo, okurky dostaly plíseň, nebo zase přerostly, již několik let kupuji nakladačky za 11kč kg ze školního statku jedné zemědělské školy. Ty větší dávají zadarmo. vezmu přepravku, za den zavařím a je to. Takle to vždy byla sázka do loterie a sběr se musel dělat ob den a zavařovat třeba po 3sklenicích. Na místo okurků seju cuketu a patyzony -roste samo a nemusím se starat.
Liduš,já kupuji okurky v Kauflandu,dnes sklenice za 11. 90.Dvě sklenice 24 .-a cena jen sklenic je 18.-Když to sečtu,tak je cena okurek zanedbatelná.A nemusím se s tím patlat.
JB
Pěstujeme je doma už asi 20 let. Používáme hruboostné F1, je jedno jaký název, je to prakticky to samé. V dubnu si namočím semena na vatě, během třech dnů naklíčí a já je přesadím do květináčků z plastů, dám na okno, hojně zalívám, používám substrát na předpěstování. Když vyrostou první lísty jsou kulaté, první vroubkovaný list odtrhnu, okurka tak zesílí. Si po třech až 4 týdnech dávám do skleníku, když dorostou do určité délky navazuji na provázky na kontstrukci. Výsledek? Je 14.7.2010 a já mám zavařeno 41 sklenic okurek a v zásobě další plný koš na víkendové zavařování.
Děkuji za vaší odpověď. Postup předpěstování by jsme měli shodný, ale jeden rozdíl tu přece jenom je. Po nárustu dvou děložních lístků vyroste pravý lístek. Máte na mysli ten, že odtrhnete? Z čeho potom rostlina pokračuje v růstu? Osobně jsem o tom neslyšela. Výše zaštípnutá okurka, to ano. To se dělalo u nehybridních odrůd. Má-li někdo zkušenosti, tak prosím napište. Dám na zkoušku předpěstovat sazenici a uvidím, co se bude dít. Přeji vám obrovskou úrodu. Doma zavařené okurky si můžete zavařit dle chuti, což je velká výhoda oproti kupovaným.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.