Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Podníkání v zemědělství?

Od: patas24* odpovědí: 11 změna:

Zdar,chtěl bych se zeptat mužu zdědit po babičce pole,ale vubec nevím jestli do toho jít zemědělství mě vždycky bavilo stroje,pěstování atd...Chtěl bych se hlavně zeptat jestli se zato dá něco vydělat né,že by mě zajímali jenom peníze,Po babičce bych zdědil tak 5-7 hektaru pudy a nějaké stroje(starší).Tak mě prosím poraďte jestli do toho jít?.Předem moc děkuji za odpověď.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidus*

2x

Nebudu vám psát co už napsáno je, poradím vám zajděte za někým kdo soukromě hospodaří, nevím odkud jste, se známým co hospodaří cca na 700 ha a má za dotace i tu bioplynovou stanici bych vám to u nás na chalupě mohla domluvit. Straré stroje, jak staré?, také máme po prarodičích dokonce i funkční mlátičku a pro radost 80ti letému tchánovi se jeden rok dělaly malé žně včetně dožínek (naštěstí byla pšenice jen na 1,5 ha) to co vy s těma krámama děláte den má nová technika za hodinu a lépe. Nejlépe je zděděná pole pronajmout ( u nás cca 5000 za ha) z těch vašich 7ha to máte kolem 40 000kč za rok a bez práce. Po smrti babičky nikoho nezajímá jak měla uzavřené smlouvy, dědic-nový majitel, nová smlouva, je dobrým zvykem nechat doběhnout hospodářský rok. Čtu vaši poslední větu: Tak mě prosím poraďte jestli do toho jít?. Za mě je to jasná odpověď NE.

moula*

Lidus, v kterém katastru se platí nájem 5000Kč za hektar?´V okrese Třebíč se platí nejvýše 2000Kč za tamní nejlepší bonitu. To jsem jště neslyšel. Jinak mám dojem, že při dědění přechází smlouvy na dědice, kteří je musí plnit, pokud se nedohodnou se smluvním partnerem na ukončení nebo změně smlouvy! Já doporučuji hospodařit soukromě na těch 6ha formou vedlejší činnosti k hlavnímu zaměstnání jako soukromý zemědělec(OSVČ) a vyřídít si jak dotace(určitě na plochu), tak zelenou naftu. Na co nebudete mít stroje, necháte si okolními zemědělci za úplatu udělat. Syn takhle loni na jaře poprvé si nechal zaset jarní ječmen na 7ha, nechal si to postříkat a pak sklidit a měl na tom čistý zisk z hektaru 10000Kč a k tomu dotaci 5000Kč na každý hektar. Zkuste to také a uvidíte co to obnáší. Doporučuji dělat na celé výměrě jednu plodinu a prodávat ji do výkupu. Syn točí ječmen-pšenici-řepku-ječmen-pšenici-řepku-... Na té rostlinné výrobě poznáte co a jak a zorientujete se, jestli by byly další pozemky v místě pro pronajmutí. Aby sedlačení vaši rodinu uživilo a nemusel jste mít jiné zaměstnání-příjem, chce to mít aspoň 45ha pro skromný život.

lidus*

okr. Vyškov a soukromník platí ještě o 400 víc než družstvo + daň z nemovitosti platí oba přímo pokud není digitalizace a pokud je tak na koci roku vám ji zaplatí .,a zcela jistě smlouvy nepřechází na dědice tak jak je ten zemřelý měl, letos jsme to dělali a nikterak nás nezajímalo, že měl otec smlouvu na 15 let s kým a za kolik. Ano, dohodli jsme se , že nějaká pole kde mají něco rozdělané jim ponecháme v nájmu ještě rok za podmínek co je stará smlouva a za to nám dají vykrmené prase 120-130 kg. Známá má po rodičích pole na Slovensku a soukromník jí platí podle bonity 150-230 euro/ha.

moula*

Smrt pronajímatele _ obecně
Byl-li zůstavitel pronajímatelem věci _ at už movité či nemovité _ bude tato věc zařazena do soupisu dědictví bez ohledu na uzavřenou nájemní smlouvu a dědic, kterému věc z dědictví připadne, vstoupí do právního postavení předchůdce. Nový pronajímatel může takovou "zděděnou"nájemní smlouvu vypovědět jen v případě, že předmětem je věc movitá. Je-li pronajímanou věcí nemovitost, může nájemní smlouvu vypovědět (z důvodu změny pronajímatele) pouze nájemce. Výpověď však musí nájemce podat v nejbližším výpovědním období, tj. u pozemků patřících do zemědělského půdního fondu a lesního půdního fondu v jednoroční lhůtě, a to k 1. říjnu běžného roku, u ostatních nemovitostí v tříměsíční lhůtě, vždy počítáno od doby, kdy se nájemce dozvěděl o změně pronajímatele. Dohodou však může být stanoveno něco jiného. V případě smrti pronajímatele tedy v žádném případě nájemní vztah nezaniká, naopak trvá dále, pouze jej lze za určitých podmínek ukončit.

Celý text viz: pravo.solen.cz/...

 

sebod*

0x

5-7 ha? Jo, jako koníček na ukrácení dlouhé chvíle to je dobrý...

 


0x

Tohle tě opravdu neuživí, jedině tak na hraní, ale ve výsledku budeš rád, když budeš na nule. Pokud chceš nějakou tu korunu, nejlepší řešení je ty pole pronajmout, máš poté peníze v podstatě za nic. Pokud nemusíš, tak neprodávej, jsou v tom dobře uložené peníze.

 

moula*

0x

Kdo nyní na těchto pozemcích hospodaří? Co na nich produkuje?

 

majsterjoe*

0x

Co technicke konopi? O tom sem slysel dobre reference.

Nebo to proste prodat okolnim zemedelcum. Ale jestli to je dedictvi, asi bych si to pro zacatek nechal a uvidel bych.

 


0x

Neprodávat.

Pokud jsou k dispozici stroje, rozhodně bych půdu nepronajímal a hospodařil sám. Účelů, jak půdu využít je nezpočet.

Například dnes jsme se bavili s kolegy o bioplynových stanicích. V jedné rakouské vesnici zřídili stanici, kterou místní sedláci zaváží, a teplo z ní je potrubím rozváděno do obce. Roční náklady na vytápění rodinného domu v přepočtu 1 500Kč. Podobně bych mohl pokračovat..

 

nemej

0x

mně by to taky bavilo, celkem máme tři hektary - kdysi táta hospodařil na jednom hektaru - měli jsem část louky, brambory, jeden rok česnek, obilí. celkem dost práce kolem - ta práce sice baví, ale pokud člověk maká v normální práci a tohle má jen pro zábavu, tak je to občas rasovina. + může přijít neúroda,nebo nenechavci.

samozřejmě záleží co a čím se obhospodařuje - s dobrou mechanizací to zase tolik času nezabere. např. obilí mi ale nepřijde jako nějaký terno, protože jsme museli platit přejezd kombajnu a hlavně zemědělci nejdřív vykombajnovali svoje a až pak přejeli k nám. brambory jsou tak levný, že se snad ani nevyplatí se s nima pěstovat.

nevím, jak je to s dotacema u pole, louky u nás ve vesnici seká jeden frajer od vedle pro koně a ještě na to dostává dotace - bez nich by to počítám asi nedělal.

jinak u nás třeba zemědělci mají 10letý výpovědní lhůty, nevím, jakou smlouvu má babička. jestli do toho půjdeš, tak rozhodně držím pěsti

 

floro*

0x

Záleží jestli k tomu máte nějaký vztah, cit či zkušenost. Pokud byste do toho chtěl přece jen praštit, co zkusit něco jiného než pšenici? Třeba bylinky, vazačské květiny jako jsou statice, bodláky aj., ovoce, zelenina. Netradičních komodit je spoustu. Záleží ale také, odkud jste, je nutné si provést průzkum trhu, po čem by byl ve vašem okolí byl možný odbyt a to jak v surovém stavu tak třeba do budoucna i zpracované. Obejít si pár případných odběratelů (hyper super, restaurace, místní výrobce, pekárny - prostě co vás napadne). Držím palce

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]