Nejste přihlášen/a.
Dobrý den jak nejlépe množit růže z řízků?Děkuji Nekvindová
Nikdy jsem růže zrovna neklonoval, ale viděl jsem na netu hodně různých způsobů a některé fakt důmyslné. Zkuste jůtůbko i další. Tady jsem našel jednu klasiku. Vytvořit větvičku bez vršku dole seříznout na 45 namočit do klonovacího prášku či gelu a do hlíny a přikrýt miniskleníkem.
Autor videa žije v oblasti (stát Washington, USA) se zimními teplotami těsně nad nulou a kde díky přímořskému klimatu ani ty největší mrazy neklesají pod -10 °C. Přesto růže (a další rostliny) množí a pěstuje ve foliovníku.
U nás takové příznivé podmínky nemáme, naše růže by měly vydržet i mrazy pod -20 °C, což řízkovance nesplňují. (Pokud tedy neřízkujeme něco odolného typu Rosa rugosa).
V našich podmínkách se okrasné odrůdy růží z řízků nemnoží především proto, že řízkované rostliny nejsou dostatečně mrazuvzdorné. Některé zimu nepřežijí vůbec, jiné sice ano, ale za cenu poškození a zpomalení růstu. Ani kořenový systém není ideální a nevydrží tak dlouho jako u sazenic kupovaných v zahradnictví. ("Zahradnictvím" nemyslím hobbymarkety, tam bývá kvalita velmi proměnlivá.)
Jako zajímavý pokus ano, ale kvalitní růžové keříky takhle nezískáte. Často stačí jen stonky růží nastříhat na řízky bez listů, přiklopit sklenicí a čekat, co se ujme. Na podzim to jde i bez sklenic, procento úspěchu je však výrazně menší.
Ve střední Evropě se růže správně množí tak, že se nejdříve ze semen vypěstují semenáčky odolné podnože (Pávův šípek, Rosa multiflora...). Nejkvalitnější z nich se pak naočkují očkem z ušlechtilé odrůdy. Při ideální péči by se mělo očkované místo na zimu přihrnout zeminou, aby nevymrzlo. Pak při správném řezu může dělat radost i desítky let.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.