Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Strunovka aku versus benzín

Od: magdon® odpovědí: 23 změna:

Mám u chaty u lesa pozemek cca 500 m2, složitý, značně nerovný terén (věčně rozrytý prasty), s poměrně velkým sklonem. Sekám ho tak 2x až 3x do roka.

Odešla mi starší benzínová strunovka, budu kupovat novou a mám dilema: znovu benzín, nebo AKU? AKU by byla pohodlnější a v podstatě by vyhovovala, jenže bych se musel i při tak občasném použití celoročně starat o baterii. Benzínová je hlučná, těžší, ovládání složitější, ale prakticky bezúdržbová. Malý kanistr benzínu mi vydrží na celou sezónu.

Jak se rozhodnout ?

Klasická elektrická nepřichází v úvahu.


doplněno 22.06.25 09:40:

Ještě dodám, že to co mi tam roste není zrovna "anglický trávník". Je v tom plno všelijakého plevele, čerstvých výhonků pamelníku, kopřivy, mech a sem-tam mraveniště. Takže potřebuju něco na hrubší práci.


 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

asd1

3x
Řekl bych vykon/životnost vychází líp benzín.. I cena, na tohle stačí levný těžký stroj a ty jsou za levno, zato silnější baterky drahy, životnost tak 5 let a odejdou..
Současný parametry aku krovinaku ale neznám, nedávno to všechno byly spis slabý hracky na dosekani detailu než mašina na velkou plochu vysoký trávy...

 

km

2x

ta vysoká stébla to je tvrdá tráva, když jsou opravdu hustě (což u vás asi neni), nedává to ani výkonný křovinořez se strunou, proto bych se rozhodoval hlavně podle výkonu (benzin) a popř. podle hluku (vybral bych motor, který je méně hlučný, pokud bych chtěl být ohleduplný k sousedům)

a nebo aku, ale sekat častěji, aby tráva byla ještě měkká

 


2x

Když ještě nemáš žádné akumulátorové zařízení, tak je to rozhodování opravdu těžké.

Já jsem koupil strunovku/křovinořez Makita a jsem spokojený. Mám tři páry baterií, takže můžu pracovat několik hodin.

Sekačka má stunovou hlavu, hlavu s plastovými otočnými noži (tu jsem ještě nepoužil) a ocelový kotouč.

Když jdu síct trávu, tak nabrousím ocelový kotouč a s tím podřezávám jakoukoliv trávu. Kotouč trávu pouze podřízne a někdy odhodí na stranu. Na to je potřeba velmi málo energie, takže baterie vydrží docela dlouho. Problémem jsou jakékoliv tvrdé překážky v trávě. Pokud kotoučem narazíš na kámen nebo tvrdé dřevo, tak ztupíš ostří kotouče a pak už seče hůře.

Na dosekávání v místech s překážkami používám strunovou hlavu.

Sekačka je lehká a při dobrém nastavení se celkem dobře drží. Má tři stupně nastavení rychlosti otáčení.

 


0x

Jak se rozhodnout****to bude vždy problém, protože...

Na sekání mám traktor, motorovou sekačku a na dosekávání jsem měl benzinovou strunovku. Taky i elektrickou, tu mám stále, ale jen pověšenou na hřebíčku, jako nouzovku.

Před několika lety jsem si koupil zelenou akumulační strunkovu a baterkou 40V s větší kapacitou. Baterky vydrží dlouho, Dříve mě bolí záda, nežli dojde baterka. Ale někdy zvítězím, baterka odejde dříve. Nechám nabit, pak pokračuji.

Nebo dokoupit ještě jednu baterku.

Tak co si pořídíte? Já motorovou již nechci.


Nejde mi ani tak o to, kolik baterie vydrží na jedno nabití, ale o to, že bych musel na 3x sekání v létě baterii udržovat dostatečně nabitou i mimo sezónu (řekněme 3/4 roku), což mi přijde poněkud nepraktické.

dostatečně nabitou i mimo sezónu***

každý máme nějak dlouhou sezonu. Asi není problém, dát jednou za čtvrt roku baterku na nabíječku? Já to ale nedělám, mám jí pověšenou v teplé dílně, na jaře ji sundám dobiji a jdu sekat.

Po doplnění fotkou. Vy znále lépe Váš terén, ale nejde tam použít normální motorová sekačka s pojezdem? Alespoň na půlku plochy?


Ne, to skutečně nejde. Takhle "trávník" vypadal vloni na jaře po nájezdu divokých sviní.

Takže průběžně nenabíjená (před uložením samozřejmě nabitá) baterie vydrží v teple bez úhony přes zimu, aniž by to nechalo následky?

Jo, jo, díky za foto. To je ale dřina...

trtr
Lion či li-pol má nízké samovybíjení, dokonce je lepší nabít na úschovu jen na třeba 60-80%.
A skladovat spíš v chladu, kdy veškeré procesy včetně samovybíjení a stárnutí probíhají pomaleji, ne nadarmo někteří modeláři skladují baterky v lednici.
Každopádně lion/lipol/lifepo4, pokid je v pořádku , přes zimu vydrží se zcela zanedbatelným úbytkem kapacity, pokud se tedy nejedná o nějakou "smart" baterku, o těch jsem zaslechl, že je ta "chytrá" bms dokáže sama o sobě vybít...

 

zuzi

0x

Co já mám zkušenosti, tak aku sekačka je pouze taková nouzová náhrada pořádné sekačky. Nezvládne vzrostlý plevel jako jsou bodláky, kopřivy, ostružiní, případný nálet a pod. A také pochybuji, že poseká 500 m2 na jedno nabití. Já osobně bych zvolila silnější benzínovou, aby mimo sekání vzrostlé trávy s plevelem zvládla i případné mraveniště, krtince, nerovnosti vzniklé od rozrytí prasaty a pod.

 


0x
Já preferuju vše na benzín. Krovinak, pokud má být tišší, tak je vhodnější čtyřtakt, ale o ten se musíte "starat", měnit olej
Jinak benzínové nářadí i v nejlevnější variantě je při občasném použití podstatě nesmrtelné aspoň co se mechaniky týká, stárnou hadičky a další nekovové části, ale to i u desetinásobně dražších profi strojů. Výkonově taky s rezervou stačí i to nejlevnější. Zato u aku provedení je výkon slabší, aspoň ten trvalý. Baterky během jednotek let doslouží, at se používají nebo ne. Dobíjení několikrát za rok je zbytečné, dokud jsou v
pořádku, samovybíjení v podstatě nemají. A pokud
už mají, blíží se jejich konec.
Osobně aku preferuju u menšího nářadí na "12V", právě kvůli minimální "velikosti" a ceně případných nových článků, až původní doslouží, trojici kvalitních modelářských článků z nějakého packu pro výměnu vždycky v dílně najdu. Ještě 5 nebo 6 článků u vrtačky pro mě má smysl, ale cokoli většího nebo silnějšího už jedině benzín, respektive sít u ručního nářadí.
I akusekacku jsem si předělal z podvozku původně sítové se spáleným motorem na 12V baterku, i když v tomhle případě lifepo4 s kapacitou 14Ah, což s rezervou stačí na celou zahrádku a k pohybu i přenosu stačí jedna ruka.

Bery, trošku s Vámi souhlasím, taky jsem měl benzinovou strunovku. Ale časem nechtěla jít do obrátek, tak jsem volil servis a ekonomiku opravu. Všude (tři servis) mi sdělily, že se to nevyplatí, at si koupím novou.

Ta jsem je poslechl...koupil AKU.

A co bylo příčinou? Možná jen membrány v karburátoru... Zrovna teď si malej přestavuje šlapací motokáru na 25ccm motorek ze strunovky, co jsem vyhrabal z hlubin sklepa. Furt to špatně chytalo, nešlo vytočit, divně reagovalo na L a H šroubky bohatosti, prskalo do sání, pritom karbec čistý a membrany pěkný- zkusil jsem tam dát karbec ze zadreneho fukaru a motorek jede jak pila Podobný mám ještě v maličké strunovce, na kterou při smrdlani kilem stromů a záhonů nedám dopustit, je to taková lehoučka hračka stará tak 50 let, nemá ani spojku, takže stačí šimrat na volnoběh a přitom se dá skoro neskutečně vytočit.
Kolega loni koupil z Lidlu v akci asi za čtyřku nějakej aku křovinák na 2 baterky (ty byly většina ceny), že ho zkusíme ve firmě
(udržba zeleně) na různý předzahrádky (jinak profi Husqvarny) a po "testovacích" pár metrech husté trávy boj vzdal, pořád se to zastavovalo.

bery, "Možná jen membrány v karburátoru" správně, je to tak. Měl jsem tu "gumu" v ruce, to bylo tvrdý jak chleba. Taky by to chtělo karbec vyčistit utrazvukem.

A začali jsme sčítat, kolik to bude stát. tak jsem jí prodal za 200Kč kutilovi na součástky.

Já jsem právě z těch kutilů, co si sečtou, že nový membránky a hadičky vyjdou na stovku
I když už jsem se taky spálil, jak všechny ty malý karburátory jsou na jedno brdo, i levný repasni sady jsou někdy tak univerzální, až to nefunguje, nejde nastavit bez třeba přihnutí páčky jehly. To už lepší rovnou vyměnit karbec za 2 stovky.

Bery, to víte že jsem to kuchnul, přibral jsem místního šikulu, o kterém se po celém okolí ví, že opraví všechno.

Ale sehnat do uvedené sekyčky membránu, bylo za drahé peníze.

 

 

trtr

0x
Zdravím, jsem pro benzinový stroj. Aku jen v případě, že to bude pořádný stroj a ne šudlátko. Jak případně udržovat aku? To je jednoduché, ideálně mít třeba aku motorovku, plotostřih apod. pro stejnou baterii.

 

riva

0x

Já teda dělám vše klasickou elektrickou (bez pojezdu). U vysoké trávy to chce samozřejmě bez koše (vyhazovací otvor musím zajistit polootevřený) když je sucho. Dva kroky vpřed a jeden vzad. Přiměřenou rychlostí, protože když jdy rychle, otvor se ucpe, sekačku musím otočit a "špunt" vytáhnout. Strunovka/ křovinořez jsou dřina a to i když jsem v postroji.

A benzín je smrad a hluk.


Jo, klasickou elektrickou sekačkou bez pojezdu jsem to nakonec včera posekal taky (spíš oškubal, výsledek žalostný ). Přesně stejným způsobem. Vzhledem k terénu jsem těch pár metrů dělal cca 4 hodiny . Měl jsem toho měl plné zuby, bolela záda a kolena. Benzínová strunovka je sice těžká a smradlavá, ale proti tomu je to procházka růžovým sadem.

 


0x

Jezdil jsem k jednomu šikovnému opraváři a chválil ho, kde to šlo. JENŽE i on podlehl trendům, místo občasného zajištění nákupu nového stroje se stal prodejcem a z 90% místo oprav strojů 5 a více let stáří tvrdí "to se nevyplatí, tady mám katalog...".

Od letošního jara už tam nejezdím, protože jeho poslední pomoc a rady už nebyly kvalitní, ale čistě ekonomické pro jeho peněženku.


doplněno 22.06.25 13:39:

Vzhledem k tazatelovu pozemku bych doporučil nebrat elektrickou - protože takovou určitě kupovat nebude a levnější bude k ničemu.

Já mám doma starší ABG (ještě to nebyla čína prý) - která mi připadne oproti stihllce výrazně tižší - má nižší otáčky, ale vyšší výkon... - a tu servisuji kde se dá, ... jak zaznělo - jen gumičky, hadičky.. občas promazat.

trtr
Jo, dneska už se ne opravuje, ale kupuje nové. Na kolik blízko či daleko se to ke skutečnému "zelenému" myšlení, at rozhodně každý sám. Opravny všeho ale mizí, i autoservis se klamavá reklama -> měnírny dílů, a to stylem pokus omyl.

 

111®

0x

Já sice takový pozemek nemám ale bral bych benzin. A vyměnitelnou hlavu, struna- křovinám. AKU nadá takovou sílu pro nějakou ztvrdlou lodyhu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]