Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Broučci na terase

Od: lejo odpovědí: 8 změna:
Zdravim vsechny
Dokazal by mi nekdo rict, co je tohle za broucka/broucky? V poslednich dnech se mi dost rozmnozili na terase a nemohu se jich zbavit
Nemate nekdo nejakou radu, jak na ne?
Dekuji za vsechny odpovedi.
Hezky den,
LeJo

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jiofa

3x

Ploštice blánatka lipová - nymfa, x instar. Dole dospělec. Dospělci se zazimují. Zbytečný likvidivat, pouze mechanicky (smetáčkem) odstranit.

lejo

Děkuji mockrát!
jiofa

Není zač. Solidní obrázek (foto) lze téměř vždy správně určit

lejo

Jeste bych se chtela pozeptat, skutecne se neda nicim zlikvidovat? Cele leto se tu neobjevovala, zacala se vyskytovat nahle a je to vazne invaze, cca tisic jedincu. Smetacek nepomaha, mohla bych zametat cely den.
jiofa

Nechal bych tomu přírodní volný průběh. Ochlazením se vytratí a dospělci se zazimují na stromech lípy. Insekcitid by šel použít, ale postříkat si to jedem není nejlepší řešení. Jsou asi nepříjemní, ale nijak nebezpeční. Vydržte a popřípadě ještě nějak mechanicky, třeba vysavačem vysajte a vysypte někde bokem v přírodě.

Blánatka lipová (Oxycarenus lavaterae) je nepůvodní druh ze Středomoří - od Kanárských ostrovů, Maroka, Alžírska, Tuniska a Malty na jihu po Itálii, jižní Francii a jižní Švýcarsko na severu. Východní hranicí jejího původního výskytu bylo pobřeží Slovinska a Chorvatska. Od 80. let minulého století se blánatka postupně šíří na sever a na východ. Na našem území byla poprvé zjištěna v roce 2004 v Brně.

Bližší informace o blánatce lipové, včetně aktuálně povolených přípravků na ochranu rostlin, jsou k dispozici na Rostlinolékařském/... ÚKZÚZ.

Podobným způsobem života žije u nás známá ruměnice pospolná (Pyrrhocoris apterus) - angl. Firebug. Jde o vzdálené příbuzné, oba druhy patří mezi ploštice. Ruměnice je velká přibližně 1 cm a má charakteristické červeno-černé zbarvení. Nese různá lidová pojmenování jako například kněžík, hrobařík, sanitka či tramvaj. Na jaře se vyhřívá na chodnících a zdech a zvěstuje tak příchod teplého období roku.

~~~

Máte v okolí lípy?

lejo

Nejsem si prave vedoma, ze by byly nejake lipy v okoli. Mozna jen nekolik desitek metru podel stezky, ktera mi vede nad zahradou. Vysledovala jsem, ale ze “putuji” ze zahrady souseda, ktery ji neudrzuje, travnik ma vysoky tak metr a pul a tezko identifikovat, co vse za rostliny na zahrade ma. Vim, ze by blanatka mela byt neskodna, jen me prekvapuje ta invaze, na terase se neda sedet a nekteri jedinci zamirili uz i do bytu.
jiofa

První generace dokončuje vývoj během 40–50 dní a dospělci se objevují v červnu. Rychle se rozšiřují do okolí a napadají slézovité rostliny (zejména měkká mladá semena), ale mohou sát i na jiných rostlinách, např. na mladých nezralých plodech broskvoní a meruněk. Dospělci této generace začínají kopulovat v srpnu, přičemž druhá generace se vyvíjí od poloviny srpna do září. Larvy druhé generace sají opět na různých rostlinách, zejména na slézu lesním. Dospělci druhé generace se pak stěhují na kmeny stromů (např. lip, topolů), kde přezimují. Zdroj ziva.avcr.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]