Nejste přihlášen/a.
Včera jsem se na FB dočetla, že artemisia, boží dřevec, je jedovatá rostlina. Byl tam výčet rostlin, bez podrobností o druhu jedu, který obsahují. Při hledání jsem u různých rostlin tyto podrobnosti našla, ale u artemisie ne. Tak nevím, jestli je to pravda, nebo ne, neb na FB se lze dočíst leccos. Babička používala artemisii, boží dřevec jako koření do různých jídel a do salátů a dožila se 97 let v relativně dobré kondici. Mám zapěstovaných několik keřů božího dřevce, který vyroste jen tak, jak je mu dovoleno střihem a překrásně voní. Chodím okolo, pohladím ho, rozvoní se, utrhnu kousek a sním ho. Po chvíli hořké, ale ne odporné chuti je v puse báječná svěžest. Věděl by někdo, v čem spočívá, pokud je to pravda, ta jedovatost, nebo jaký jed obsahuje?
Asi špatně hledáte, přímo Wikipedie
Obsahové látky a jedovatost
Pelyněk brotan obsahuje celé spektrum hořčin, které po požití způsobí zvýšenou produkci žluči a tím zlepšují trávení. Silice obsahuje neurotoxický monoterpen thujon, který může po požití velkého množství (zejména čerstvé) rostliny způsobit otravu charakterizovanou vybuzením nervové soustavy a křečemi. Jelikož je thujon nerozpustný ve vodě, odvar z rostliny používaný na podporu trávení a při střevních obtížích je bezpečný, může však díky obsahu laktonu artemisininu působit jako abortivum (způsobit potrat), proto nesmí být užit v těhotenství.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.