Nejste přihlášen/a.
D den, prosím zda má někdo zkušenosti se štípačkami dříví.. Mám 4 tunovou od Hecht. Sem tam si neporadila jen s nějakými poleny, ale teď mám polena jasanu průměr kol. 30cm, délka mezi 20 a 30cm. A je slabá... Málokdy
rozštípne, spíš natlačí poleno na klín a zadusí se. Nepomáhá ani rozseknutí sekerou na půl. Jsem po infarktu, mám budíka
a chtěl bych si pořídit štípač s vyšším tlakem. (Ne vertikální kvůli hmotnosti) Je znatelný rozdíl mezi 4t a 7 tunovou .
Zvládla by tato polena z jasanu? Díky.
Já mám doma vlastnoručně postavenou štípačku vertikální na špalky v rozsahu 20cm až 120cm. Síla štípačky maxilnání je asi 10tun, ale sílu mám sníženou na 8tun a stačí mi to na 95% všeho štípání.
Když se dostanu ke kládě, která je od pařezu, tak se mi občas klín zastaví a musím dřevo přetočit aštípat z druhého konce. Po pár pokusech stejně vždycky praskne a menší kusy už jdou.
Jestli máš možnost požádat někoho z okolí, kdo se zabývá hydraulikou, tak ho popros at ti změří tlak v hydraulice při štípání polene, na kterém se štípačka zastaví.
Je klidně možný, že už máš opotřebované zubové čerpadlo a to už nedává maximální tlak a proto polena štípačka nerozštípne.
Taky můžeš zkusit odložit ty polena bokem na hromadu a zkusit je rozštípnout při studeném stroji a studeném oleji. Pokud se ti zahřeje olej, tak štípačka taky ztrácí sílu.
A jsou i dřeva, které je nejlepší štítpat "za syrova" ještě než vyschnou. Pokud je takové dřvo už suché, tak je lepší je přeříznout a spálit jako celek (bez štípání).
7-mi tunová štípačka je samože mnohem silnější, takže by si s těmi poleny měla poradit. Jistě to ale neumím určit. Pouze zase najít někoho v okolí, kdo má silnější štípačku a u něj to vyzkoušet.
Míval jsem 12 tunovou štípačku a ta "vzala" prakticky vše. Teď jsem štípal buk 8 tunovou a prakticky nebyl problém. Pokud je problém tak je nutné otočit špalek a přečíst si dřevo a pak vzala vše. Tj také se přikláním k tomu, že 8 tunka by to měla "dát" - samozřejmě ideální je kamarád či půjčovna a vyzkoušet.
Mám Štípač dřeva SCHEPPACH HL 810 tj 8t a na jasan těchto průměrů je to ideální. Občas mám průměry větší, suky nesuky porcuje s přehledem. S velkými průměry (50cm) jsem už našel její limity. Ale často je to spíše o tom, kde velké průměry načít a kde se to sekne.
Za mě 8t jasná volba, pokud ne silnější. Klín používám jen jednoduchý, který rozštípne na půl.
Na suché, sukovité špalky jasanu bude i 7 t málo. Ten chce štípat "za syrova", jako ostatně všechny listnáče. Jehličnany zase jdou lépe štípat suché. Jenom pozor na odletující části při roztržení špalku.
Ano děkuji všem za ochotu. Beru sekeru a štípu. Musím ale jen po chvilkách.. Bohužel jasan je již "vyschlý", dva roky v metrových polenech, Je fakt ,že syrový šel jakž takž štípat na té 4 tunovce, maximálně ručně přeseknutý na 1/2.
Pokud sekeru tak Fiskar X25 nebo i tu delší. Kupodivu suchý štípe líp než syrový.
Nebo klíny a palice, to nejhorší naříznout pilou a pak klínovat.
JJ ještě jednou díky, jasany jsou napadané, nejsou moc sukovaté, ale některé se kroutí, že i při ručním štípání (velkou sekeru mám) to dovede zkroutit šlachy. Vychytávky typu rozseknout poleno na 1/2, pootáčet na štípačce na ně jsem postupem času přišel, ale jak píšu tyto polena jsou cca 2 roky, takže vyschlá.
Štípačka hecht 4 t tlak, 2 a půl roku nová. Roštípala 1 dlouhý smrk, s borovicí už měla taky co dělat, zvlášt u suků - u koruny větve, ale ještě to šlo. Olej nový .
Hecht jde použít, pokud to máte na chalupu, kde rozštípete jeden strom za rok. Jinak: Soused mi chechtá, že jsem koupil Hechta.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.