Nejste přihlášen/a.
Při kácení s heverem se používá postup: vyříznout směrový klín, pak zezadu řez pro hever a pak doříznout uvolňovací řez.
U velkých stromů za oceánem začínají nejprve zezadu zářezem pro hever, až pak směrový klín zepředu a nakonec doříznou uvolňovací řez zezadu. Což se mi zdá bezpečnější. Prvně není strom narušen směrovým klínem. Druhak na heveru kontrolují tlak a podle něj zda se strom hýbe vpřed či vzad... (vynechal jsem pro zjednodušení klíny kolem heveru pro zabezpečení zpětného náklonu a jako prevence při poruše heveru)
Je na to nějaký oficiální postup u nás? Co je lepší a proč?
Podle mne je blbost nedelat klin jako prvni. To je proste zaklad.
Klinem si v klidu urcis smer, kam se strom skaci a pak uz se pohybujes bezpecne pouze na opacne strane, kdy strom skacis jednoduchym rezem.
Naopak by to znamenalo, ze ten klin vpredu rezes kdyz uz je strom naruseny a nikdy nevis, kdy Te zacne padat na hlavu - rezes klin v jedine casti, ktera v tu chvili strom drzi.
Tak nějak přemýšlím, co tě vlastně trápí?
Každej má nějaký svý postupy. Není jedno, jestli napřed řízneš paseku a potom řez pro hever, nebo obráceně? Napřed hever a potom paseku? Nevidím v tom žádný rozdíl.
V každým případě máš strom z větší části podříznutý když začneš heverovat.
Za oceánem taky kácejí stromy o kus větší než jsou u nás.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.