Nejste přihlášen/a.
Ahoj chci nějaké odolné půdo-kryvné rostlinky na velký hnojník, který přetvořím k účelu pokrytí nízkými rostlinkami. Hledám něco, co také kvete co nejdelší dobu. Nějaké půdokryvné plaménky jsem viděla , jsou hezké, ale kvetou krátce. Co doporučíte?
No, něco si vyberte - břečtan, psí víno - fakt dovede růst i na zemi, zběhovec, vrbina, lesní jahody, skalník, některé druhy kakostů...
Trvalky většinou nemívají dlouhou dobu kvetení. Dlouho kvetou letničky. Jedině několikery, aby kvetly postupně. Třeba k těm floxíčkům nějaké sedum, lomikameny, netřesky,.. Nebo tymián, půdopokryvnou klikvu /brusinka ke svíčkové/. A nebo vřesy, u těch je zase potřeba kyselou rašelinovou půdu. Jen né břečtan, skalníky, a půdopokryvné jalovce- to se divoce rozbují. Barvínek nebude na plném slunci spokojený, to už ty jahůdky Rujana. To se rozleze a aspoň je zobání od června do listopadu..
Nebo nějakou nízkou odrůdu levandule. Ta kvete dlouho, jen se musí po odkvětu ostříhat květenství a časem přibývá to dřevnaté. Mám teď 7. rokem a stejně jak tymián už vykazuje známky stáří, takž po 6 letech vyměnit.
Koupila jsem 4 půdopokryvné růže před pěti lety a vysázela jsem je tam, kde nám na zahradu lezli cizí kluci. Teď je to neproniknutelný prales. Díky mému jarnímu stříhání jsou teď asi jen metr vysoké. Jinak to háže dlouhé šlahouny. Splet trnitých větví. Krásně kvetou, ale nízké teda nejsou! Půdopokryvné jsou na velké parkové plochy a né na velikost pokojíčku. Tazatelka se neozývá. Je ještě dobré vědět kyselost půdy.
Pro mně je ta otázka široká v tom, jakou plochu a jak rychle mají hnojník pokrýt. Když rosliny vhodně nakombinujete, tak vám pokvetou celý rok.
Nejsem sice příznivec rychle se rozrůstajících rostlin, protože tyto rostliny pořebují vymezit prostor, jinak se vám rozlezou všude, i tam kde nechcete. Barvínek se zpravidla množí sám, a to až invazivně. I levandule se vám vysemení i do širšího okolí. Plaménka (flox), pochybek, tařička, trávníčka se umí taky rozlézt, i když nebudou taková invazivní hrozba pro celou zahradu.
Lomikameny jsou zpravidla pomaleji se rozrůstající, ale je jich kolem 300 druhů a každý druh roste v jinou roční dobu a některé z nich rostou velmi pomalu, proto bych je použil jen samostatně mimo už zmíněné rychleji rostoucí rostliny.
Asi mi chybí i informace, jestli je možné vylézt a chodit po hnojníku, jestli je to taková hromada/kopec nebo to má okolo svislé hrazení a nahoru se nedostanete. Napadlo mně, pokud tam jde dost slunce, tak bych volil ty nejnižší polokeře 5 až 10 cm vysoké. Velký výběr máte mezi mateřídoškami, asi bych tam přidal i dobromysl (oregano), ale třeba i devaterník. Většinou se po těchto polokeříčkách dá šlapat, jsou velmi nízké a sešlap přežijí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.