Nejste přihlášen/a.
Když mi před pár lety darovaný vánoční kaktus nekvetl, pídila jsem se po tom, jak ho donutit. Zabral recept na podzim ho začít zalévat silným černým čajem. Pak dokonce vykvetl 2x během roku /ještě na Velikonoce/... ... Už mu byl malý květináč, tak jsem ho letos na jaře přesadila. Během pár měsíců mu přirostly větvičky o stovky nových článků. Nedávno jsem ale dostala radu od jedné pěstitelky, že je mám v srpnu olámat. Všechno to nejmladší a krásně lesklé. Že jedině tak určitě bohatě zakvete. Slyšeli jste to? Srpen se blíží. Mám to udělat? Zvažuji jen na některých větvičkách.
V životě jsem nic takového neslyšela, ale možné je všechno. Já několikrát slyšela, že je důležité ho letnit venku ve stínu. Nedělám to a kvete vždy, nic nelámu, žádný čaj, možná někdy kapka hnojiva.Mám dva, jeden je v chladu a v šeru na chodbě, druhý na okně v teple v obýváku a kvetou oba dva.
Odlistují se rajčata, seká se nat u brambor, tak proč by se neulámal kaktus. Jestli chcete na množení řízky, lámejte.
Zdravím, Liško. Paní to nepochopila tak úplně správně. Tento "kaktus" kvete na těch mladých koncových dílcích. Tedy pokud je "kaktus" starý letitý a tvořený zdřevnatělým velkým "tělem"a málo kvete, je to tím, že má málo mladého obrostu (= nedostatek živin). Takže pokud se oláme a přihnojí, kytka obroste => a tedy má na čem kvést. Není to tím olamováním, ani tím, že v srpnu, ani tím čajem, ale tím, že naroste množství nového mladého, tedy schopného kvést. Ale pokud je už váš "kaktus" moc zdřevnatělý a veliký a nevzhledný, klidně si nařežte množství troj až čtyřdílků s vrškem toho dílku, ze kterého je řezáno, a napíchejte do substrátu pro sukulenty (ano, správně to není kaktus, ale sukulent) a nechte zakořenit. Tyto nové mladé pokvetou jak divé (i bez čaje), ale umístěte je do polostínu (ne ke sklu okna na slunko) a zalévejte a přihnojujte jako sukulent, ne jako kaktus. Zeminu potřebuje spíš kyselou (substrát pro muškáty) s dostatkem humusu, písku a příměsí agroperlitu (vzduch) a malinko rašeliny. Jinak, výluh z černého čaje je hnojivem a působí jako dezinfekce (proti plísním). Ida
Zdravím. Tak to máte krásnou nedřevnatou rostlinu, tu bych taky nechala být. Navíc, když bude mít dobré podmínky, bude se větvit a tedy i kvést klidně i 4 – 5 článků zpět, ne jen na koncích. Ale ten rozdíl v nasazování poupat být může, protože kvete víc směrem od světla, ne ke světlu (podle umístění). Tak at vám dělá radost. Ida
Děkuji, Ido, za tradičně rutinovanou odpověď. Tento ván.kaktus mi dal zahradník na jaře asi před 5 lety, jako malý exemplář, co zatím nekvetl a překáží mu. Toho dřevnatého má tedy málo. Jen takových 5-6 cm základů asi šesti větviček. Jinak je zelený, bohatý a kompaktní. To letošní jarní přesazení ho nakoplo. Nic lámat nebudu. Těch "monočlánků" má hustě. Přesto na jedné větvičce zkusím, zda bude rozdíl v nasazování poupat.
Vánoční i velikonoční mám už, hned po zmrzlících na plechu severního okna, jako každý rok. Až skoro do mrazu. Mají, kluci, problémy, i když jsou v těžkém obalu, jsou těžcí a převracejí se, tak jim odlehčím a olámu je. Pokaždé, když se mi nelíbí. Vánoční kvete hned, když se slituji a vezmu ho domů. Každý rok. A velikonoční kolem Nového roku, růžověji. A oba je stále hnojím s ostatními kytkami, tekutým, s ptačím guanem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.