Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.
Obracím se na Vás s dotazem a prosbou o pomoc a radu.
V první řadě bych chtěl uvést, že nejsem žádný začátečník, hlavně co se týče pěstování všemožných druhů pokojových rostlin a květin, doma jich mám něco přes 100, od všemožných druhů dracen, ficusů, scheffler, také palem, sloní nohy, potosy, no zkrátka všemožné rostliny a květiny, a k tomu ještě 60 kousků Phalaenopsis a samozřejmě včetně více druhů ibišků, at jeden plnokvětý a více druhů s "klasickým květem". Proto mě tolik zaráží, co se s mým ibiškem, respektive se dvěma sousedícími ibišky v jednom bytě děje a popravdě vzhledem k celkem bohatým zkušenostem si již nevím rady sám a obracím se tedy, prosím, na vás.
Jeden můj ibišek zkrátka poslední dobou vydatně strádá a úplně poslední dny až extrémně, kdy již dlouhodobě žloutnou listy, které následně opadají, a to i ty mladé, prakticky nové. Poslední dny je to ale úmorné, kdy zežloutla prakticky polovina jeho listů, která samozřejmě půjde všechna dolů, opadne. Ibišek obecně není v kondici, i ty zelené listy nejsou vlastně vůbec zelené, jsou hodně vybledlé a v pletivu jde vidět již náznak mírného žloutnutí. Na fotce to asi vidět nepůjde, ale listy jsou vybledlé už samotné a již v nich lze jakoby strakatě vidět takové žlutozelené pigmentace, díky tomu jsou vlastně spíše světle zelené než klasicky krásně sytě zelené. Je jisté, že je něco špatně.
Ibišek je orientován na JZ, ale díky bohu v místosti, kde i přes Jižní směr nedopadá na květiny a ani na ibišek přímé světlo, vše je regulováno jak žaluziemi, tak samotná místnost má nejvíce světla pouze v první čtvrtině dne. Ibišek je na svém místě na parapetu již třetím rokem, po tuto dobu hojně květl, a pokud si všimnete, i nyní klasicky vyhazuje poupata a nové květy. Během posledního asi půl roku postupně vždy nějaké listy zežloutly a opadly, a to včetně těch menších, novějších. Jak jsem psal, nyní to začalo být extrémní, tedy že za chvíli snad nezbyde jediný lístek a nevím si rady. Zálivku má pravidelnou, dokonce během týdne musím zalévat i dvakrát, nebot půda vždy pěkně proschne. Proti škůdcům je zajištěný, v případě, že se nějací objevili (např. třásněnky apod.) vždy jsem použil Substral a vždy pomohlo. Poslední dobou ale s žádnými škůdci ibišek nebojuje.
Co je tedy příčinou tak intenzivního žloutnutí listů a jejich následný opad? A obecně proč je ibišek natolik vybledlý, že se nejspíše chystá zežloutnout a opadat celý? Na internetu jsem vysloveně nenašel jednoduchou pomůcku, která by se s mou přímo shodovala, nebot všude je každá rada jiná. Docela by mi pomohl i nějaký nákres rostliny, kde je nakreslen a popsán deficit nebo přebytek nějakého prvku, který způsobuje různé deformace a barevné změny listů, to jsem však také nenalezl. Vedle něj je nádherný sytě zelený ibišek s krásnými velkými oranžovými květy, který má podobný problém. Jeho listy jsou však sytě zelené, nevykazují žádné problémy, ale i ten dosti zřídnul, nebot i on během týdne vždy shodí několik listů tím, že první zežloutnou a poté opadají. Jinak druhý ibišek má krásné sytě zelené listy, ale problém se žloutnutím má stejný, avšak mnohem v menším rozsahu (ten na fotce není, nebot je nutno řešit ten s razantními problémy).
Přikládám fotky s různými fázemi a stavy listů - lze vidět celý ibišek s jak těmi zelenými, avšak hodně vybledlými listy, následně ty listy, které již vykazují výraznou pigmentaci žloutnutí a nakonec ty zcela žluté.
Poradíte, prosím?
Moc děkuji
DD
Prohlédněte listy zespodu. Jestli tam najdete sotva viditelné černé tečky a proti světlu naopak tečky průsvitné, máte nezvaného hosta - spider roztoče. Velmi těžko se ho zbavuje. Já jsem ibišky drasticky ostříhal a bez kompromisu otrhávám všechny listy, na kterých se objeví jakékoliv známky napadení. Chemie moc nepomáhá, ale dostal jsem radu stříkat listy zředěným jarem. Zatím jsem to dělal jen jednou, ale výsledek vypadá nadějně.
Tady jsem o tom diskutoval.
Oni listy neokusují, ale napichují a vysávají. Okem je nemáte šanci vidět, normálně je nevyfotíte. Takhle v celé své kráse vypadají 1000 x zvětšení přes mikroskop.
Je pravda, že tam nějací úplně "mikro" "pidi" broučci nebo co to je lozí, ale jsou tak maličcí, že nemám šanci rozpoznat o co vůbec jde. Myslíte si, že ony jsou problém případného žloutnutí listů? Nepřijde mi totiž, že by nijak ožíraly či okusovaly listy, listy nevykazují žádné poškození, žádné ožery, cestičky ani nic podobného než jen oné žloutnutí.
Nemám šanci rozpoznat, co za potvory to může být, je to tak maličké, menší jak špendlíková hlavička, takže nedokážu poté ani určit, jak se toho případně zbavit. Avšak dříve takové tečky a maličcí pidi broučci nebyly a stejně ibišek žloutnul.
Možná je to tedy aspekt vícero faktorů, tedy konkrétně dvou? Jak oných případných škůdců, kteří se mohly vyskytnout až nyní a zároveň problému se žloutnutím, který přetrvává již déle, ale zhoršilo se až díky výskytu oných potvorek?
Protože určitě tam dříve nebyly, ibišek jen žloutnul, takže je také možné, že třeba mu obecně něco chybí nebo přebývá a k tomu se zhoršil stav díky výskytu škůdců poslední v poslední dny - týdny?
Děkuji
Zkusil jsem i jednoduchý trik - vzal jsem ibišek a zatřesl jsem s ním nad papírem.
Dva úplně mikro "broučci", zda to mohu nazvat broučkem, spadli na papír, fotoaparát neměl šanci je vůbec vidět, natož zaostřit. Tak jsem jeden rozmáznul prstem a zůstala po něm oranžová barva. Jak říkám, velikostně nemá ani půl milimetru, je strašně malý, sotva jsem ho na papíře viděl a tedy logicky ani nevím, jakou má barvu apod.
Po rozmáznutí po papíře má tedy nejspíše oranžovou barvu, netuším, zda se jedná o barvu jeho těla či jeho "vnitřku".
Ale jako pomůcka by to mohlo posloužit pro identifikaci?
Dá se tedy podle rozmáznutého oranžového fleku teoreticky určit i druh škůdce? Já myslel, že většina broučků, které rozmáčknete má flek (skvrna) černé max do žluto-zelené barvy, taková ta khaki, proto mě prekvapila barva oranžová a hned to spíše působí, že se jedná o ty broučky, ze kterých se vyrábí barviva. Ta by se tam však těžko nějak dostala, u nás se, tuším takto v domácnosti nevyskytují.
Určení tedy asi nebude jednoduché, každopádně nejspíše určitě to bude nějaký roztoč? Např. jsem zjistil, že i sviluška je vlastně roztoč.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.