Nejste přihlášen/a.
Taková poškození se dějí často sekačkou. Neříkám, že ve Vašem případě. Nevím, jestli tam byl dříve trávník. Ale u nás na sídlišti hoši z technickejch opakovaně ošvihali strunovkama snad všechny okrasné hlohy. Dnes jsou padesátileté a u všech podobně podehnívají kmeny. Všechny v té aleji sice nádherně kvetou a zdobí, ale jsou na odpis. Přitom se dají vyrobit, na tenké stromky i koupit, chrániče kmenů k ochraně při sekání.
Zdravím. Vistárie pochází z teplejších oblastí (hlavně Japonska a Číny) a u nás nemá ty správné podmínky. Proto, často rostlinu již dobře dřevnatou, dokáže poškodit mráz. Vistárie mají křehké, nepevné dřevo. Tu vaši musel "přelíznout" přízemní mráz. A namrzlé dřevo takto zpráchniví a rozpadne se. No a hmyz pak vyžírá hnijící materiál. Všechno mrtvé vydrolte, at to zbytečně neláká hmyzí "návštěvníky". Můžete pak ránu zatřít stromovým balzámem nebo jen barvou (latexovou) a nechte větrat, neucpávejte ničím. Pokud zůstane Vistárce dost lýka na protější straně od poškození, bude růst normálně dál. Vzhledem k tomu, že Vistárie není dřevina, ale jen dřevnatějící liána, ani silný kmen není dostatečně odolný. Člověk má pocit, že kmen je dost objemný a mrazu odolný, ale je to omyl. Vyplatí se před každou zimou dát ochranu. Já nametu všechno spadané listí nad kořeny a do cca 3/4m omotám kmínek bílou stavební geotextílií. Pokud mráz poškodí kmen nad tou ochranou, rostlina dobře obrazí. (Předpokládám, že má Vistárka dobrou oporu, jinak se vám v místě poškození po nárůstu listí může zlomit). Tak držím palce. Ida
Liško, děkuju
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.