Nejste přihlášen/a.
Zdravím mám pod barákem mokřinu v části jsou vzrostlé olše, vetší část byla do nedávna užívána na zdroj trávy pro králíky (tato část je trochu suší).
Rád bych to celé osadil stromy, ta olše si mi líbí. Jak svépomocí rormnožím olši?
ještě doplním, že louku 3roky nesekám, myslel jsem si že druhý rok už vyrazí pruty ze země z vypadaných a nafokaných semínek ze stromu z okolí. Ale nic
Dobrý den! Mé zkušenosti a poznatky z pokusů o zalesnění olší. Před 50 ti lety zalesnili, lesnicky vzdělaní soudruzi ze Státních lesů dědovu mokrou, 1 ha louku smrkem. Po obou stranách louky je les, na louce silný pramen - studánka, strouha do přilehlého potoka, okolí vlhké. Proto tam předci, lesnicky nevzdělaní, ale chytří měli louku - pro les to byl nevhodný pozemek. Jak to dopadlo - mokrý pruh kolem potoka zarostl samovolně olšemi ještě před zalesněním. Část nestabilního lesa vyvrátil "Kyril". Rozhodl jsem se že to místo nebudu znovu zalesňovat smrkem, ale že tam nechám narůst olše, které tak pěkně prosperují v části louky nezalesněné smrkem. Pruh olší ale narostl jen okolo nově vykopané odvodňovací strouhy - v překopané a přeházené zemině. Na ploše lesa nic, jen maliny ostružiny a břízy. Nezbylo než jinde vykopat semenáčky a ty tam dosadit. Při jejich hledání jsem zjistil, že "náletové" olše ze semen rostou zejména v místech, "kde se hnulo" zeminou. V drnu se jim moc růst nechce. Na okraji lesoparku u nás, před cca třemi až čtyřmi lety rozbouralo město ruinu bývalého hotelu. V sousedství, kolem potoka vysoké staré olše. Celá plocha - jen srovnaný materiál / písek, cihly a pod./, prostě bordel, rumiště je celá zarostlá houštinou olší , již 1 - 2m vysokých. Již se tam na ně chystám,a část jich přesunu do zmíněného lesa.
Takže rada na závěr. Tu část louky rozorat, převrátit drn a naházet semena .. a bude to
aha, je možné že semena vyžadují zapravení do půdy.
Na velký traktor je i ta sušší část domrá, zkusím za sekačku - trktůrek zapráhnou bránu a několikrát to přeježdit a narušit drny.
Je fakt že mne nenapadla ta nejjednoduší věc, objet staré objekty kde by se nějaká sazenička našla nebo jí případně koupit, ale tomu bych se rád vyhnul.
Ještě doplnění předchozího komentáře o další vlastní zkušenosti.
- Semenáčky / sazenice/ olší jsem tenkrát sháněl, ve školce u nás nebyly, musel bych pro ně daleko.
- k vykopání jsem je našel na "bývalých" loukách u řeky - nejvíce v místech kde došlo k "pohybu zeminy". "Koleje" po traktoru, nový násep u cesty , místo po "řádění" divočáků.
- také jsem olši zkusil řízkovat. Po zasazení do záhonu na zahradě řízky / cca 100ks/ krásně vyhnaly, cca 10cm výhonky, pak to zaschlo. Důvod, přišlo léto, na chalupu jsem tenkrát jezdil 1x za týden a tento interval zalévání nestačil. Podle našeho revírníka, lesníka se měl záhon s řízky olše do plného zakořenění udržovat trvale vlhký, až mokrý.
- vaši úvahu o vypěstování olší t.zv. "síjí" do připravené půdy podporuji. Semena by měla být v zemině po "projití studenou stratifikací" t.j. chladem, mrazem. To se nechlubím, to není z mé hlavy, to jsem nyní přečetl na webu dodavatele semen. Mohlo to se mnou "šlehnout" když jsem četl, že chtějí za 8 ks, slovy osm kusů semen 52,-Kč Takže se spolehněte na semena z těch vašich olší, zkuste jestli tam ještě nějaká jsou. Ona totiž podle Wikipedie "vypadávají" z těch šištic v únoru až březnu. Vzpomínám si, že je to pravda, v únoru, pokud byl sníh tak na břehu Otavy, pod olšemi byl v té době sníh téměř černý pod nánosem semen.
Poté, co jsem v tom mém lese viděl mladé olše rostoucí v bažině a v cca 5 m dlouhém pruhu, jako podle pravítka jsem pátral proč. Vyrůstaly z na zemi ležící, sněhem nebo větrem ulomené olše. Pak jsem viděl v nivě řeky pruh olší pokácených pod elektr. vedením. Ze zbytků kmenů a větví olší zaježděných do bahna traktorem vyrůstal nový olšový les. Chtěl jsem v tom svém lese také experimentovat a takovým způsobem pokračovat v množení olše, ale již jsem to nedotáhl do konce.
Olše jsou na ty mokřiny ideální. A rovnou stromečky by to chtělo. Asi bych se ptala na lesní správě, v okrasných zahradnictvích i v technických službách pracovníka přes zeleň.
To by byl čert, abych ve své oblasti nenašla nějakého pěstitele takových dřevin. Semínka jsou ke koupi na netu, ale to je moc zdlouhavé...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.