Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Stříhání malin

Od: vlasakova* odpovědí: 6 změna:

Dobrý den, poraďte mi, prosím, jak správně stříhat maliny.

Děkuji.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jabraka*

0x

Maliník plodí na dvouletých výhonech.Po zimě je dobré odstranit všechny suché výhony,ty loňské zakrátit asi o třetinu.Pokud by byly v některém místě příliš husté,odstranil bych z nich část.

JABRAKA

každé jaro je u země pohladím kosou a mají vynikajíci vynosy.

 

lidka*

0x

Přidám také pár rad - maliník i ostružiník:

Sazenice můžeme vysazovat na podzim nebo na jaře, pokud jsou v nádobách s kořenovým balem, mohou se sázet kdykoliv dokud je půda rozmrzlá. Jako stanoviště volíme raději jihovýchodní (pro beztrnný ostružiník od severu chráněnou) stranu. Půda oba druhy nejsou na půdu nijak náročné, dobré je vylepšit místo kompostem neho odleželým chlévským hnojem. Sazenice sázíme hluboko podle stavu kořenů a živých oček. Samozřejmě budoucí šlahouny se budou válet po zemi a proto je vhodné utvořit jednoduchou drátěnou oporu. Okolo celého budoucího keře se umístí asi ve výšce jednoho metru drát, který bude výhony podpírat. Ostružníky jsou velmi bujně rostoucí keře a tak se neobejdete bez stříhání. Pro každou sezonu se nechají tak 3 až pět výhonů. Zbytek - odplozené a slabé se odstraní. Maliník se časem rozrůstá do šíře a takže se musí odnožující výhony ukopávat. Jinak u malin je řez podobný, vyřežou se všechny odplozené výhony a slabé pod 50 cm vysoké výhony. Všechen ořez můžete použít na zkrmení strašilkám. Ochrana proti škůdcům a chorobám snad ani nepřipadá v úvahu. Beztrnný ostružiník je vhodné na zimu chránit před mrazy, jelikož je choulostivější. Beztrnný ostružiník se pak odmění sladkými, asi jako menší švestka velkými ostružinami.

 

hablina*

0x

Na podzim je sestřihnu tak na 40cm, staré výhony odstraním úplně.

 

ludmila*

0x
Dobrý deň, aj ja maliny čiastočne ošetrím už na jeseň- všetky suché odrodené časti odstrihnem až pri zemi a zdravé skrátim asi o jednu tretinu. Na jar celý porast skontrolujem, preriedim, prípadne ešte výhony skrátim.
Mám skúsenosti aj so škodcom na malinách.Niektoré výhonky mali drevo zdurené a pri zbere úrody sa veľmi lámali, často s množstvom nedozretých plodov, čo ma veľmi mrzelo. Zdurenie drevnatého výhonu spôsobuje vraj grmaník malinový, treba zostrihnút výhonok až pod miesto napadnutia a odstrihnuté časti spálit, aby sa choroba nešírila.Nech sa Vám pestovanie malín darí.

 


0x

Maliny jsou ke vší úctě k nim plevel a snesou leccos, včetně tvarování. Obecně platí likvidovat staré a neplodící šlahouny a vše provzdušnit. Tvoří dlouhé kořeny, tudíž se vám dokážou rozkořenit i několik metrů od samotné rostliny a těžko se potom toho zbavuje. Nebojte se i hrubších zásahů do rostliny. Moc toho nepokazíte.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]