Nejste přihlášen/a.
Při dlouhodobém pěstování brambor na jednom místě dojde k přemnožení chorob a škůdců a únavě půdy. Hnojení vyzrálým hnojem je základ. Ovšem nějaké živiny můžou časem chybět a ty musíte doplnit jinak. Na mandelinku existuje postřik Spintor, který je přírodního původu. Pak počítejte s plísní, kterou když včas nestříknete, tak do týdne můžete mít porost pryč. Občas je potřeba se rozhodnout, jestli bez "chemie" nemít nic nebo s rozumným ošetřením mít brambory. Co je nebo není pro vás chemie?
Ahojte.
My to děláme tak, že na podzim naneseme na půdu koňský hnůj.
Na jaře brambory zasadíme.
No a pak už to jede...
Ovšem nezapomínejte na to, že brambory doslova miluje Mandelinka bramborová,
takže je musíte denně sbírat.
Já sbírám v rukavicích, protože to není zrovna dvakrát příjemné. ( jsou to mrchy )
Potom je nemilosrdně topím.
Za tu dobrotu mi to stojí
Předem na podzim je dobré políčko vyhnojit. Tak 3 kg hnoje na metr čtvereční nebo zarýt do půdy kompost, at je půda lehčí. V předjaří si koupím sadbové brambory, dám je začátkem března na lísky / přepravky/ v jedné vrstvě do světlého sklepa nebo garáže/ bezmrazé/, aby se předklíčily a klíčky nebyly vytažené, ale krátké a zelené. Sázet budu podle oblasti, kde žiju. Na jižní Moravě začátkem března, u nás pod horama na 1. máje. Udělám si řádky na maličkém záhonku 40 cm od sebe, na větším půl metru / nat bude vysoká !/. Sázím do asi15 cm hlubokého žlábku v podstatě do roviny, jak vyrůstají, opatrně je okopávám a přihrnuji k bramboře, aby zakořenila i z toho přihrnutého stonku. Tím se rostliny posílí a zároveň vzniknou brázdy s bramborama na jejich vršku. Vzdálenost brambor při sázení v řádku na malém záhonku 30 cm, na velkém 40cm. Okopáváme a hrůbkujeme víckrát, případně zalejeme. Když začnou brambory kvést, mají už první brambůrky. Takže někdy v půli června lze už si podhrábnout své první. Záleží, zda je odrůda raná hned na jídlo nebo pozdní na skladování. Ještě, když sázíte brambor a má moc klíčků, tak některé vylomte. Někdo brambor rozkrojí a sází po půlkách.
Ano, po pár letech tam pěstujte něco jiného,kvůli chorobám. zjistěte si co po čem není vhodné. Tady to bude česnek,
Organicky a bez chemie si budete pochutnávat na nahnilých bramborách kterých bude i málo. A budete mlsně pokukovat po krásných bramborách v supermarketu.
Namísto brambor se dejte na rybíz nebo muchovník - tam chemii nepotřebujetete a na rozdíl od brambor je v obchodech moc často nemají.
Nemusí to tak být. Bez chemie jsem měla záhonek solidních brambor doma i políčko na chalupě. Jde o to mít je po ruce a nejezdit do marketů. Jsou prostě občas mokré roky a těch plísní víc, ale kvůli tomu to nevzdám.
Příprava pozemku pod brambory je jasná.Vyžadují půdu na podzim pohnojit chlévskou mrvou-nešetřit.Pokud se přidá i minerální hnojivo,tak draselné.Sadba se dá urychlit předpěstováním sadby v lískách se zeminoutřeba ve sklepě, nebo v uzavřené stodole,garáži.Brmbory vyklíčí a klíčky zakoření.Lze i ušetřit sadbu,jakmile vyraší klíčky,brambora se rozdělí a nechá zakořenit na lísce každý díl zvlášt.Sází se koncem března,až do půli dubna podle počasí.Předklíčené brambory vyraší o 3 týdny dříve.
Já z konzumních brambor použiji vše ,kromě klíčků na jídlo,klíčky připravím na sadbu.Dnes už sklízím brambory jako "nové"
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.