Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Choroba na kůře stromu

Od: kubinec® odpovědí: 9 změna:
Dobrý den, prosím vás na kůře orešáku většinou pouze z jedné strany je tato choroba (viz obrázky).
Poblíž toho ořechu,asi 10 metrů, máme jabloň, která stejně moc neplodi, ale tato choroba je na ní taky!
Co to prosím může být a jde se toho zbavit? Děkuji

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Pro zajímavost- je to lišejník terčovník zední. A částečně souhlasím s liskou5.Sice do živých pletiv houbová vlákna nevnikají, ale mohou poškozovat stěny buněk živé kůry ovocných stromů velkým množstvím několika druhů lišejníkových kyselin či látek, takže nepřímo škodí tím, že původně hladká kůra ovocných stromů se pod porostem lišejníků stává předčasně šupinatou, trhá se.Zkracuje se délka jednoletých přírustků.Strom předčasně stárne,vyhání mnoho vlků.Lišejníky umožňují přezimování mnoha škůdcům.To jsou důvody, proč by se měl porost lišejníku z ovocných stromů odstraňovat. Nejvíc jsou poškozovány slivoně, jabloně, hrušně a třešně.

.


Hrdaalena
Odstranit mohou opatrnym seškrabanim? Nebo je jiný způsob?
PS
Soba nebo losa nemám, který, se tím údajně také živý
liska5

To se Vám tam ale bude vracet, Obrostou Vám i rybízy, protože tam jsou pro lišejník podmínky. Bývá to blízko lesa, kde je méně slunce. Něco bych ostříhala.

,Na podzim, nejlépe po dešti, pomocí drátěnného kartáče seškrabejte lišejník do podložené plachty, (aby v nich ukrytí škůdci neunikli do půdy) a co naškrábáte spalte.Pak proveďte nátěr vápenným mlékem.Ještě před tím je ale dobré použít postřik nebo nátěr postižených partií roztokem zelené skalice, nebo použít jiný chemický mědnatý fungicid proti houbovým chorobám, např.Kuprikol.Pokud chemii použít nechcete, omyjte kmen i větve wapkou. Nátěr vápenným mlékem by ale chybět neměl.

 

ben®

2x

Dobrý den, to je lišejník (tvoří se hlavně na severní straně). A je to důkaz toho, že tam máte čistý vzduch. Stromům neškodí. Zdravím!


doplněno 18.04.21 18:30:

kubinec - pokud Vám to hodně vadí (stromům už méně), tak to zkuste drhnout drátěným klartáčem. Možná něco odstraníte, ale vytvoří se to tam časem znovu. A neměl byste poškodit kůru. Potom pomůže asi už jen nějaká chemie.

ok®

máme to taky

 

liska5

1x

Lišejník není zas tak neškodný. Přeci jen naruší povrch větví, protože má vlákna, která do kůry prorůstají, aby se udržel.

To na tlusté kůře kmenu nevadí.

 


1x

Tento lišejník je hlavně důkazem, že strom nemá dostatek slunce. Takže to nějak udělejte. Jinak, jak tu bylo psáno, čím více se bude lišejníku dařit, tím méně se bude dařit stromu.


Máte pravdu, tam slunce snad ani nesvítí, max při západu pár minutek. Stromy jsou kousek od dalšího domu, který mu zabraňuje svitu slunce a navíc hrozně vlhka, nevim si rady jak s mechem co je v okolí na zemi. Prostě stromy byly před XX lety, vysazeny na špatném místě. Ale co už, no vlastně nic.
Jabloňku neřeším, ořešak už taky, ořechů je mraky, 2 roky je vyhazujeme, já na to nenam čas si se slupkama "hrát"
PS jediný užitek toho ořešaku je, že v parnych dnech se pod něj u babi vyválíme

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]