Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
obec objednala pro rodiny kompostéry, už je máme. Jenže co do nich? Učíme se systémem pokus - omyl.
Vím zatím, že se nemá kompostovat listí z ořechu, vytrhaný plevel s kořeny. Dáváme tam prozatím posečenou trávu a zbytky z kuchyně.
Překvapilo mě,. když jsem se kdesi dočetla, že se mohou dávat papírové kapesníky, ubrousky, lepenka. To mě opravdu nenapadlo.
Naopak jsem se dočetla, že se nemají dávat exotické plody ani jejich zbytky. Přitom jsem tam dávala slupky z banánů, vymačkané citróny, kůru z mandarinek a pomerančů. Proč je to nevhodné?
Trus od domácích zvířat. Máme jen několik slepic. Mohu tam dát po čištění kurníka ty hoblovačky se slepičáky? Slepičáky jsou ale prý dost agresívní.
Tvorbě kompostu prý aktivně pomáhají žížaly. My ale máme kompostér umístěný na místě bávalé stavby, zem je tam velice kamenitá až jílovitá, žádná hlína, ze které by žížalky mohly lézt do kompostu. Mám žížaly sbírat po zahradě a dávat bydlet do kompostu? Nebo jsem slyšela, že se prý i žížaly prodávají. Tak jich krabičku koupit? Z toho dna jich opravdu asi mnoho nevyleze.
Vím, jsou to všechno naivní otázky, ale někde se poučit potřebuju. Abych zvládla stejně kvalitní komposty, jako tři chlapi v chalupě. Děkuji za rady - Jaga.
Můžete dávat i rostliny se semeny, vytrvalé plevele i s kořeny. Vše se tam bezpečně rozloží. Jen musíte počítat s tím, že kompost by jste mela vršit alespoň jeden rok a druhá rok nechat uzrát, až po roce zapravit do půdy. Proto je vhodné mít komposty dva. Vhodné je také prokládat jemnou hmotu tou hrubší, právě třeba listím, nadrcenou štěpkou. Výborné je prokládat také biouhlem (dřeveným uhlím).
Kompost nerozkládají jen žížaly, mnohem důležitější jsou různé jiné druhy hmyzi jako ponravy chroustů, zlatohlávků, nerůznější plísně a houby, stínky, roztoči a mnoho jiného. Z toho důvodu je potřeba umístit kompost na místo, kde se nebude vařit a dostatečně se starat o vlhkost a umožnit přístup hmyzu, tzn. pokud máte dekl, tak pryč s ním a v případě sucha zalívat.
Ideální je si vyhradit dostatečně velkou nádobu doma na lince s deklíkem (velkou tak akorát na naplnění za jeden den já mám třeba třílitrovou nádobu na drinky) a plnit odpadem z kuchyně i s vodou z vyplachování logru, slívání při vaření třeba brambor či těstovin, proplachování čočky ku příkladu. Ono se podívíte, kolik vody spotřebujete a všechna se do kompostu hodí.
Do kompostu nedávat právě zmiňované citrusy pro množství pesticidů na slupce, olej, sádlo, maso, výkaly od masožravců, kupované řezané kytky (taky množství pesticidů).
Naopak můžete z těch neobyčejných dávat peří, chlupy, trus býložravců, hobliny, pecky atd.
Nejsou to žádné naivní otázky,Do kompostu dávám už léta vše organické,kromě masa.Nikdy i po banánech nic škodlivého nezůstalo,pomeranše a mandarinky jak by smet.I to listí odořechů přidávám.Ovšem,když dam vrstvu kuchyně,zasypu zeminou,stejným objemem.V kompostéru to nechám do jara a pak vysypu na kompostové místo,hromadu,kde vše promíchám a nechám další rok.ˇžížaly jsou dobrá věc,ale jsou k tomu určeny tak zvané žížaly kalifornské.
JABRAKA
Listí z ořechu - ano, chce to přejet sekačkou, aby bylo na menší kousky, vytrhaný plevel - ano, ale ne vytrvalé nebo se semeny, ubrousky, lepenka, plata od vajec - ano - natrhat na drobno, slupky exotického ovoce obsahují mraky pesticidů, slepičince a podestýlku - ano. Kupovat žížaly a dávat je do kompostu nemá cenu - zdrhnou, když se jim tam nebude líbit nebo si najdou do něho cestu sami. Míchat dusíkaté a uhlíkaté materiály. Dusíkaté - čerstvá tráva, plevele. Uhlíkaté - štěpka, sláma, listí, seno. Moc dusíkatých - hnije, moc uhlíkatých - nerozkládá se.
Jenom ze zelené hmoty pěkný, výživný kompost neuděláte.
Chce to prosypávat, nějakou zeminou, pískem, močkou a hovínkama.
Také nedávám slupky od pomerančů, mandarinek, banánů kvůli chemickým postřikům.
Též nedávám pytlíky od čaje, protože mnoho z nich obsahují mikročástice plastů.
Vylouhovaný sypaný čaj a lógr od kávy dávám, skořápky od vajec, pokud máte dost, dávám i slupky od ořechů /to je vlastně dost nárazové.
Drobné větvičky, štěpku, uvedené slepičince určitě, budou výborné, pěkně prosypat. Též, kdo má ptactvo, tak při čištění klecí tyto zbytky tam patří.
Kompostéry se v létě velice zahřívají a semena plus kořeny od plevelů se spálí.
Možná tak pýr a určitě BRŠLICI kořínky ne. Té bych se bála. Vytrženou kopřivu dávám.
Jen připodotknu, jsem zastáncem klasického kompostu, obehnaného nějakým přírodním materiálem /prkna, drátěnka, cihly ne těsně vázat, kůly, nebo koupený plechový s otvory, s jednou přístupovou stranou.
Kvůli přehazování a v létě polejvání vodou, někdy polít i jíchou.
Brouci a žížaly si takový kompost najdou sami, ten plastový není pro tuto havět to pravé.
,
Jinak co všechno do kompostéru a jak kompostovat najdete na -- ,,kompostuj.cz,, i s videem.
Na rozdíl ode mne a jiných, dávají na těchto stránkách do kompostu i slupky od cizokrajného ovoce, tohle vlastně záleží na každém jednotlivci, co si vybere.
Zapomněla jsem na popel, teď byly ty čarodějnice, tak jistě někdo pálil i dřevo. Popel je velmi vhodný.
trávu usušenou a ne se semeny, ne plevele, ale jinak tam dám vše, jestli máte drtič větví tak tu štěpku taky, drcené skořápky,slepičince klidně, otázka je jak se s tím vypořádají žížaly..
samozřejmě můžete do kompostu přidat Cererit, nebo lehce zaprášit nehašeným mletým vápnem, nebo dusíkaté vápno případně dolomitický vápenec..
Obec by měla rozeslat letáky s tím, co do takového kontajneru patří.
U nás to tak technické služby udělaly, ale po půlroce s tím skončily, protože někteří mamlasové to tam házeli i s těma igelitovýma taškama. Někdy je to marný, je to marný, je to marný...
No máte tam špatné zastupitele. Ale vy jste si je zvolili sami. Kdyby za něco stáli, tak by si zjednali pořádek a těm mamlasům by zvedli kulturu. Ovšem ruka ruku myje. Zákon o odpadech říká pokuta až 50 000 Kč. Taky mi to není jedno a byl jsem i na komisi kde řešili viníka. No k smíchu. Tam seděl jeho nějaký známý, udělali mu ty ty ty a tím to skončilo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.