Nejste přihlášen/a.
Hezký den,
chtěl jsem se zeptat na moje dvě Tlustice. Bohužel nedrží tvar a některé z výhonků padají a musím je mít podepřené špejlemi. Měl by jste někdo radu jak dané výhonky, případně celou rostlinu zpevnit?
Děkuji..
Zdravím. Kdysi jsem je tvarovala do bonsají, ale rychle stárnou a vyholují se. K tomu, co napsali jiní, přidám: Předně musíte myslet na to, že tato rostlina je sukulent, ne běžná kytka. Tím pádem potřebuje maximum světla a minimum vláhy. Pokud má moc vody, vytahuje se a nestihne sílit v kmínku a větvích. Nepřihnojujte - stačí nová zem při přesazování, nejdřív po 3 letech, nutná drenáž. Zem by měla mít velký podíl různě velkých kamínků + perlit, písek, event. drcenou cihlu + Ca. Nezalévat deštovou vodou, ale z kohoutku ½ hodiny odstátou, ne studenou vodou, má ráda vlahou. Na fotkách z dneška (11.8. v 8:36h.) máte příliš velké misky, takto malé rostliny nedokážou kořeny dobře prorůst celou masu zeminy, ta u dna kysne, drobné kořínky uhnívají a rostlina shazuje listy =vyholuje se. Nikdy nepřidávejte na povrch nový substrát => tím se rostlina dusí. Kořeny musejí růst dolů ke dnu a vyčerpávat tam vláhu, ne vzhůru do nové zeminy. Pokud chcete snižovat rostlinu, nikdy nestříhejte na "holý klacek", vždy musí být na konci alespoň 3 listy. Váš problém je v nepoměru velikosti rostliny k velikosti nádoby. Tato nádoba je tak na 5 vašich rostlin. Ida
Opravuji a omlouvám se. Myslela jsem tu tmavě modrou misku (na vašich 5 rostlin), v případě techto bílých misek, by se měly vsadit tak 3. Ida
Zdravím. Zálivka - osvědčilo se mi zem prolít, z podmisky vše vylít, a pak nechat úplně vyschnout –těch 14 dní (zkouška zapíchnutým prstem). Častější mírná zálivka sukulentům neprospívá.
Vaše misky jsou hezké, ale pro vaši velikost rostliny (chápu, že jde o stabilitu) zbytečně velké na objem zeminy. Proto je vhodné vmíchávat to množství kamení a kamennou drenáž => nevejde se tolik země a kameny zatíží základnu. Situaci (na posledních 2 fotkách) bych řešila naaranžováním 2 – 3 dost velkých hezkých kamenů, které podepřou boční větve či kmínek a základnu zatíží proti převracení. Navíc se kameny pěkně opřou o vyvýšené okraje misky a nebudou ujíždět. Ještě by se hodilo k těm velkým kamenům dát do popředí několik malých a mezi ně (event. přisypat trochu substrátu) vsadit několik řízků => vytvoří se jakási mini krajinka, a až řízky začnou růst, budou odebírat vláhu a pomůžou tomu hlavnímu stromku v boji proti zkysnutí zeminy. Pozor – velké kameny položené na povrchu zpomalí vysychání povrchem půdy, proto dávat pozor na přelévání. Tak at se vašim krasulkám daří. Ida
Měl jsem je právě původně v klasikých plastových květináčích (viz. úplně první fotky), ale převracely se a celé popraskaly jak se rostlina zvětšovala a proto jsem zvolil větší. Další doporučení co tak nějak praktikuji u všech rostlin je květináč + podmiska, nevím jestli to je správně, ale mě to přijde dobré..
Mám tedy nyní při přesazení rostlinu řádně zalít a pak nechat zase čas vysychat? Je v tomto směru lepší vždy rostlinu pořádně prolít a nechat vysychat třeba 14 dní, nebo menší zálivka a "častěji"? Vodu mám vždy odstátou v lahvi v polosnínu cca. týden apod.. Nedávám deštovou ani čerstvou studenou..
Se zastřihováním jsem si nevěděl rady a asi jsem udělal špatně. Snad i ty holé klacky obrostou jako se mi to děje u té vyšší a pro příště budu více vědět.
Zálivku používám stejným způsobem.. Pokusím se tedy sehnat nějaké kameny a přesadím ještě rostliny po 3 do květináčů. Co se týče těch velkých rostlin tak ty nechám po jedné, ale opět se pokusím přidat kameny a snížit tím množství zeminy.
Zeminu používám vzdušnou pro kaktusy smíchanou se zeminou pro bonsai + kamínky.. Myslíte že je tedy blbost dát navrch ještě pro okrasu Akadamu?
A do budoucna krasulce vyberte nějaký těžký květináč z pálené hlíny se širokou základnou + podmisku.. Bude s Vámi desítky let. Ten plast je lehký a navíc nepřirozený - nedýchá.
Substrát pro sukulenty. Já koupila polský a ještě do něj přidala půdu ze zahrady, skoro třetinu. Připadal mi totiž až moc lehký. Přesadit klidně. Pomačkejte trochu ten plastový, at se kořeny uvolní, překlopte mezi prsty do dlaně kytku hlavou dolů a celý špalík kořenového balu vložte do nového.U dna drenáž ze štěrku pár cm a vrstvu zeminy na něj. Obsypte novou zeminou a přitlačte .
Víte co, udělejte si sesazovanou misku. Budou se držet navzájem. Nejlépe, až se začne prodlužovat den, čili nejdřív v lednu. Ideálně na jaře.
Krasula je nezmar, ta to i teď ustojí. Odeberte všechny větve po stranách asi 6 cm od té hlavní, co roste nahoru. Ta kolmá hlavní bude stát sama. Ty větve, co odeberete, zbavte ve spodní části několika listů a takhle nechte několik dní ležet, at rány zaschnou. Pak větve zasaďte po stranách té ostříhané původní rostliny. Pro první dva měsíce je zajistěte špejlí, než samy zakoření. Jestli Vám je líto odlámaných lístečků, zapíchejte je do zeminy do více maličkých květináčků po jednom a za rok máte nové krasuly! Nebo zasaďte ty větve sólo do květináčů a ty lístečky nasaďte do kruhu kolem původné rostliny. .Zalívat s citem jen kapku tak co týden. Moc vody jim škodí.
Na jaře tedy znova přesadím..
Co se týče střihu. Mám to ustřihnout tak aby z hlavní větve vystupovali jen větve bez ničeho, nebo to mám ustřihnout těsně u ní?
Když je dám okolo té hlavní tak zakoření společně a budou tvořit hezký útvar..
Nepíšu přesadit. jen zasadit ustřižené.
Ty pahýly po odstřižení po stranách hlavního "kmene" nemusí mít listy. Když budou mít pár, bude to hezčí, ale ony i tak obrostou /z těch čárek/. Mohou být podle situace kratší i delší. Nějak kolem těch 6 cm.
Já osobně bych volila druhou variantu s lístečky po obvodě a z větví nové krasuly na rozdávání.
Možná dám po obvodě pouze ty menší větvičky + listy a větší větvičky buď někomu daruji nebo vyhodím.. Doma mi již rostou další ve 3 květináčích. Tato z nich je zatím největší..
Jo, takhle. A pak je strčit celým tím holým koncem do hlíny po první spodní list. Nepřelít, at neuhnijí! Stačí lehce vlhká půda. Když k ní píchnete špejli ke stěně květináčku a po nějaké době vytáhnete, tak uvidíte, jak moc má dole mokro i když půda na povrchu je suchá.
Tu ostříhanou jste nemusel zalévat. Po ostřihání má méně listů, tudíž menší odpar. Lépe by bylo, kdyby zůstala suchá. tak se líp zahojí.
Hlavně nepřelívat. Držet spíše na suchu.
Tlustice vydrží mnoho dní bez zalévání, takže to je pro zapomětlivého zahradníka.
Já si myslím, že přeléváte a nemají dost světla. Ta moje srojí na jižním okně na plném slunci, svítí na ni celá den. Zalévám, na tak velkou rostlinu, málo. A teď už 1x za týden, 10 dní.
Zdravím. Zemina pro bonsaje je pro sukulenty nevhodná, protože je to "upravovaný" jíl, který má za úkol zadržet co nejvíc vody, neb na velmi plochých okrasných bonsajových miskách je zeminy tak málo, že by byla během "chvíle" vysušená, a staleté bonsaje by okamžitě uschly. Makadamem neposypávejte povrch, ten by se hodil na dno jako drenáž. Jakmile rostlina pustí kořeny, to co se nasype navrch navíc, je dusí. Ida
Zdravím, @keezlab , tak se budeme na nové fotky těšit. Ida
Jejdá! Takovou tlustici neznám. Je moc pěkná. Není moc zalévaná? Pak měkne. Ale na pohled je v dobré kondici. Je moc pěkná.
Liška má pravdu. Zakracovat a nebát se zaštipovat, aby udělala kulatou korunku,
Liška má pravdu. Zakracovat a nebát se zaštipovat, aby udělala kulatou korunku,
Ta tlustice s těmi trubkovitými listy v původní otázce od keezlab by se měla jmenovat Crassula tubiflorum, pokud si dobře pamatuju.
Koupila jsem si ji před 15 lety na Flora Olomouc. Už jsem ji také odlomkama větviček nebo i jednotlivých lístků různě darovala po rodině a známých.
Je to nenáročná rostlina. Osobně ji ani nehnojím právě proto, aby nepřerůstala, ale pěkně tvořila pevný, tlustý kmínek. A hlavně nepřelívat, tzv. zalít hodně, vodu z misky druhý den vylít a pak klidně měsíc nezalívám dokud půda v květináči neproschne.
Mám krasul několik. Stejnou mám z LIDlu novou, malinkou. Ta Vaše je nádherná!
.Ale měla jsem desítky let tu klasickou, kterou jsem musela právě kvůli stabilitě zakracovat. Prostě jsem z ní udělala bonsaj. Strom s tlustou nohou. Člověk musí promyšleně řezat s cílem dosáhnout nějakého stabilního tvaru. A řezat uprostřed těch internodií, těch mezer mezi listy. Uprostřed proto, aby nezranil nebo nevysušil budoucí větvičky, které u paty každého posledního lístku vyrostou. Prostě tady bych uřízla z každé větve polovinu nebo i třetinu. Krutý zásah, ale ony se zahojí. Z uřízlých větviček po zaschnutí a zasazení budou další krasuly k darování.
Někde doporučují žiletkou pořezat kůru kmenu svisle, aby se ještě rozšířil.
Ještě bych měl pár dotaz..
1. Ty usychající listy mám nechávat samovolně opadávat, nebo je utrhnout a čistit tím celou rostlinu.
2. Jakou půdu koupit a jak často zalévat?
3. Květináč tedy s podmiskou?
Květináč musí mít dole dirku, jinak to je to obal na květináč, co funguje, jako ozdoba a zároveň, jako podmiska. Párkrát se mi tolik líbil hliněný obal na květináč, že jsem ho chtěla použít, jako květináč. Tak jsem do něj udělěla dirku. Jde to opatrně vrtačkou směrem od vnitřku, na dřevě. Já to zvládla nekonečným protáčením starého šroubováku. O půdě píšu nahoře v odpovědi. List, který zežloutne, upadne sám. Je to ale vzácné. Krasula, když nemá vodu, tak jí listy splasknou, ztenčí se. Po zálivce se opět naplní. Zalévat podle podmínek, ve kterých je a podle toho, jak je mohutná vůči kořenovému balu. Jestli je v teplém paneláku na slunné straně, tak i 2-3x týdně, jestli je v chladnější chodbě, třeba v mezipatří budovy, tak jednou týdně i méně. A nepřelít. Ona půda vypadá na povrchu suchá, ale když v ní necháte špejli, tak se divíte, jak je po vytažení nasáklá. V zimě zálívat méně. Člověk to časem vypozoruje, Dá se letnit, to je postavit v létě do zahrady nebo na terasu. Ale pozor, když dosud byla za sklem, tak jí může přímé polední slunce popálit, že bude mít strupy..V lepším případě listy jen zfialoví. Ráda si zvykne v létě v záhoně pod stromem, kam svítí ráno a večer. Aby ji vítr nepřeklopil, květináč do půlky ponořte do hlíny. Jinak musí mít podmisku.
Ok zkusím po něčem v Hornbach kouknout a přesadit na léto, jelikož jsem je nepřesazoval už ani nepamatuji.. Je lepší zvolit vyšší, nebo nižší květináč?
Mám je obě na okně, které je na jiho-východ, takže jsou na sluníčko již zvyklé, ale stále jsem nedospěl k nejlepšímu zalévání.
Jinak, některé listy mám žluté zespoda rostliny.
Dále mě ještě trápí ty bílé tečky, které na listech jsou.
To teda máte hodně žlutých listů! To neznám. Nepřelíváte, nemáte nevhodnou ou půdu? Pokud přesadíte, tak budou mít v nové půdě nové živiny a může se to tím vyřešit. Pokud nepřesadíte, kupte si hnojivo na sukulenty a podle návodu. Květináč ideálně vysoký, jako široký nebo takový tvar, jako kastrol. Ale ne nižší, než je teď ten květináč. Ty vysoké květináče ne, překlápí se, a ty jsou určeny na pro palmy nebo orchideje. Tečky na listech? Jestli to nepatří, k tomu druhu? Já tam tedy žádné nemám. vezměte jeden list ukázat do dobrého květinářství.
Hezký den,
jdu si opět pro radu. Přesadil jsem Tlustici, ale strašně bojuji s tím že nemá vůbec pevné ty výhodnky "kmeny" a překlápí se do stran.. Co s tím mohu dělat? Mohu to svazovat, ale nezdá se mi to jako dobré řešení.. Případně jak ji mám stříhat? Jsem v tom laik a tak bych nerad něco zanedbal.
Děkuji..
Ahoj všem,
stále bojuji s tím že moje tlustice nemá pevný a široký kmen a tím jak roste do výšky tak vůbec nedrží.. Máte nějaké doporučení co s tím?
Už jsem i dost ořezal, ale takhle bych to musel vzít celé a nechat jen kmeny bez listů se mi nechce.
Píšete, že nově založené tlustice jsou pěkné, že se jim daří.
Zřejmě tahle původní z velkoprodejny neměla štěstí a při zapěstování se stala někde nějaká chyba. To pletivo kmínku není dostatečně pevné. Třeba i oni v zájmu rychlého růstu přehnojili, přezalili.
Nemusí to být Vaše pochybení.
Pokud máte úspěch malými odlomenými kousky, zlikvidujte tuto mateční rostlinu. Netrapte se s ní, omluvte se jí a udělejte si z ní nové dětičky.
Jojo ty co jsem ostříhal a zasadil tak se uchytili docela hezky. Už mám další na ostříhání, ale s touto bojuji už nějakou dobu a nechtěl jsem si připustit že ji ostřihám a vyhodím, ale bohužel mi asi nic jiného nezbyde..
Ještě mě napadlo, pokud bych jí ostřihal všechny větvičky a na koncích ty zbylé větvičky třeba trochu více prořezal, zda by z nich nezačaly rozrůstat další menší větvičky (jako se to teď děje u těch co jsou ustřihlé viz. foto).
Nechce ji likvidovat, udělejte razantní ořez- řez. Seřízněte ji třeba na 3,4 cm, na pahýl, někam ji dejte a zapomeňta na ni.
Buďto obrazí, nebo zajde.
Mám tlustici mnoho let, také již odnož a vloni nic neudělala, spíše žloutla a letos jí obrazilo plno malých lístků z kmene, dva cm od zeminy, kde byla jen vrásčitá kůra. Tak snad hezky obroste, jinak jsem tedy zapěstovala trošku nešikovně, nakláněla se na stranu. Ale také jsem takový zahradník, jako vy, moc nerada řežu něco, co žije a neusychá.
Já si myslím, že ta vaše vytlačí nové lístky a obrazí.
Problém je, že tento druh roste v takových trsech, jako malé křovíčko. Když budete mít druh, co dala na fotce Babkazov, tak řezem pevného stromu dosáhnete snadno.
Takže není určena pro to aby rostla do výšky? Jenže to ji stále budu jen střihat a nedá se ani moc tvarovat.
Hezký den,
tak jsem tlustici ostříhal a vše jsem nyní po 3-4 dnech zasadil (nechával jsem "zaschnout" rány).. Je potřeba teď tu novou zeminu pořádně zalít, nebo mám nějaký den počkat a nechat suchou a pak teprve zalévat?
Přesadil jsem i ty velké do nových květináčů. Zítra vyfotiím a pošlu fotku.
Děkuji za rady.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.