Nejste přihlášen/a.
Záleží, kolik máte energie, sil, času, krumpáčů, peněz a pomocníků, a zda kámoše s technikou. Já bych si asi pozemek rozdělila s ohledem na konfiguraci terénu, směr větru a podle sluníčka. Vybrala bych si slunné místo, kde by byla jednou zeleninová zahrádka, plac, kde bouda, sezení, venkovní krb a pod. Taky aby to nebylo hned u plotu, ale s trochou soukromí. Na druhé straně, kde bych nejméně kácela a klučila, tam bych si naplánovala kompost a třeba slepičky, včely, nebo jednou třeba i kozu. Aby měli stín a přirozené prostředí. Tam se mýtit může třeba za pár let. Označila bych dřeviny, které nechat. Myslela bych na to, zda a kde kopat studnu a aby to bylo průjezdné až dozadu, kvůli obsluze. A pak bych postupovala po kouskách, metr po metru. Jestli to jde, tak ohníček, větší větve pořezat na topení. To je výzva jako prase. Práce na několik let, ale zajímavá, tvůrčí. Kdybych byla mladá, šla bych do toho. Navíc pozemek je dobrá investice. Doufám, že sousedé v pohodě.
Není v okolí nějaký chovatel ovcí, koz, koní? Že by si to oplotil ohradníkem a vypásl. Zvířata dokážou vypást a tím zkulturnit neuvěřitelné "pralesy". Okoušou i keře a náletové stromky, zbytek se vezme křovinořezem.
Pokud budete zkulturňovat, pak radím, udělejte na pozemku systém jezírek na zadržení deštové vody. Tím dostanete do zahrady život, bude se tam líbit hmyzu i jiným zvířátkům. Bez vody a pravidelné zálivky bude pěstování obtížnější ne-li nemožné, obzvlášt zeleniny. Ovocné stromy a keře snesou víc, i když ve velkém suchu, jako panuje už několik let, je třeba zalít i je. Pokud nějakým způsobem zajistíte na pozemku vodu, lze pěstovat s automatickou závlahou i zeleninu. Kdysi dávno, je tomu asi čtvrt století, táta takhle s úspěchem pěstoval na chatě rajčata, papriky, okurky, česnek, cibuli, brambory. Jezdilo se tam kvůli vzdálenosti 1x za 14 dní, ovšem každý den sepnul spínač a zahrada byla zalitá.
Tak 60 arů je dost. Jestli to chcete dělat sám, tak na tom necháte ruce i záda a budete to dělat hodně dlouho. Sehnal bych pár chlapů. Křoviňák, motorovka, bagr na pařezy, zlikvidovat vše nepotřebné a zorat. Zase velký traktor, malá mechanizace na to nemá. Vyberte stromy, které si ponecháte. Stín na zahradě se cení.
Moje dcera s manželem takové pozemky vlastní a využívá k podnikatelské činnosti.Protože jsou tvůrci zahrad a peče o zeleň,pěstují na pozemku sazenice stromů,keřů i květin.Dokonce jednou pěstovali i vánoční stromky.Dnes pozemky pronajali ekoskupině,která zaměstnává zahradnickou činností víceméně dementní a postižené osoby.Produkují na pozemcích volně i ve velkých sklenících zeleninu i drobné ovoce v BIO kvalitě.Mají několik ovcí,oslíka husy i slepičky.Takže využít hospodářsky takový prostor je nabíledni.Postupně ho zbavovat porostu není problém.Většina néletu se dá také energeticky využít.
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.