Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
vzpomínáme s manželem oba na březové metly, které provázely naše dětství. Zametalo se jimi zápraží i ve chlévě, používaly se tehdy na stříkání fasády - tzv. "na koště" a když dosloužily a byly ometeny, schraňovaly je děti na pálení čarodějnic. Já jsem kvůli tomu navázala přátelství s místním hrobníkem a měla jsem koštat vždycky nejvíc. Na hřbitově, tam se jich, panečku, něco ometlo.
Hodily by se i dneska, ale nikdo se tím už nezabývá. Manželův děda je dělával a tak se manžel chlubí, že by je svázal taky, prý to není problém. Jenže dál se neshodneme.
Manžel tvrdí, že březové větve na koštata by se měly řezat teď, když je ve větvích míza a jsou pružné.
Já si myslím, že se větve měly nařezat v zimě. Teď už brzy vykouknou první lístky a myslím si, že je už pozdě.
Těžko se už najde v dnešní generaci nějaký výrobce metel, ale pokud někdo víte, kdy si nařezat materiál a poradíte mi, budu ráda. Děkuji - Jaga.
Děkuji, tak jak vidno, už je pozdě na řezání. Škoda, že je ta paní tak daleko od nás, koupila bych si tak 3 koštata od ní, určitě by to bylo lepší, než nějaké pokusy. Jaga.
Díky, nov, jste boží. To slovo jsem si vypůjčila ze slovníku své 18leté vnučky. Manžel má v polovině května 69. narozeniny, já mu ty metly asi objednám, aby se s tím nemusel zabývat. Jaga.
Rádo se stalo. Ale myslíte si, že Vaši snahu manžel ocení? On se chtěl přece pochlubit svojí zručností..
Není to problém, ještě nemají listí. V neděli jsem si donesl celou náruč proutí, máš děda už z něj svázal několik metel. Můžete si zajít taky nařezat. Bříza roste na kraji lesa a je to vlastně plevel, majitelům by uřezání pár haluzek nemělo vadit. Pletení není složité, stačí pár proutků svázat drátkem, nebo tomu dát více času a udělat hezké dílo viz odkazy výše.
Březová koštata se dala normálně koupit v Družce jak se říkalo družstevní prodejně Jednota, nebo v Kovomatu (železářství), měl je i drogista v Chemodroze. Delší koštata, nebo i kratší, do kterých byla naražena tyč jako násada.
Opravdu se používaly nejen na metení (na slovenku není koště, ale metla), ale i na stříkání fasádní barvy, namočením do barvy a pak se s namočeným koštětem tlouklo o dřevěnou tyčku před zdí tak, aby to rovnoměrně prskalo na fasádu. Spotřeba byla veliká, ale byl to odpad, který se pak dal spálit, jen ohořené dráty se vyndaly z popela a popel dal na kompost.
Nejen březová koštata, běžná býval rejžová koštata a rejžáky, správně rýžová koštata, na které se navlékala ustřiená punčocha, aby lépe držely tvar a nerozpadly se tak brzo. Prodávají se a po/.... také bývala krátká rýžová (čiroková) koštátka, které používal třeba i holič (pucofous na smetení vlasů z ramen zákazníka, na vlasy na zemi měl smeták.
Žádné plasty, čistě přírodní materiál. Babajaga, díky za připomenutí březových koštat, (také se říkalo o hnusném pivu, že je vařené z březových koštat?),.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.