Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jabloň - hnijící kmen

Od: valach327* odpovědí: 6 změna:
Dobrý den, na jedné z 6 jabloní začal hnít kmen od spoda viz foto. Je to odrůda Car alexander a protože ji nejde sehnat a roubovat (zatím) neumim chci ji zachránit. Je to čtvrtkmen a na to v jakém stavu je kmen, je jabloň docela vitální a má slušné přírustky. Jak zamezit hnití dřeva? Za odpovědi děkuju.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dylin

3x
Nechci vás strašit, ale tohle zachránit nejde. Měl jste na podzim odebrat roční přírůstky na roub, skacet, teď na jaře zasadit novou podnož a roubovat. Můžete to sice zatirat balzámem jak šílenej, ale ten strom má dost. Ještě okopat kruh metr okolo, aby vysychalo okolí, ale ten strom je prostě pryč.

 


2x

Roubovat se dá i ze stromu na strom. Vemu roub a hned roubuju. Strom jde do háje, ale nějaký rok ještě vydrží.

 

valach327*

@dylin A nešlo by to přeroubovat i teď před vyrašením? Srostla by ta odrůda s mladou Jaderničkou moravskou? Podle návodu bych roubování za kůru snad zvládnul,
priklad1*

Jistě roubovat za kůru ze stromů na strom někde v Polabí a rouby z Vysočiny. Podnož by měla mít aspoň 14 dnů náskok. Když bude podnož v míze tak už může kvést. To není dobré. Radši bych ještě teď odebral rouby a uchoval

 

host

0x

Úplně laicky by se dala životnost jablůňky trochu prodloužit, dokud strom neporazí vichřice, nebo neuschne. Možná by se dalo nějakým drátem, štouradlem, ohebnou tyčkou nebo něčím hrubým z kmene vyštourat co nejvíc shnilého dřeva a možná i s vajíčka a larvami brouků, červů, nebo co to je za potvoru, vyštourat hnilobu.

Někdo by možná v patě kmenu udělal ohýnek a zkusil by vnitřek trošku vydesinfikovat vypálením, vykouřením. A opět vyštourat, vyčistit. Takhle se prý zachraňovaly některé vyhnívající stromy vypálením. Vykotlané vrby, jabloně, hrušně, lípy.?

Možná by se dala hniloba vykouřit sírou, sirnými ,jako se prý vykuřují sudy nebo skleníky? Možná vykouřit tabákem do fajfky nacpaným do děrované plechovky a strčeným do dutiny, jako se vykuřují skleníky s kaktusy. Možná. Nevím, jsem laik.

Někdy se dutiny ve stromech zaplácnou cementovou maltou, ale pokud dovnitře proniká vlhkost, nemůže vnitřek vyschnout a hnije to i tam a bez dozoru, takže asi nechat otevřené, nebo vymazat nějakým jílem, šamotem na kamna, pokud to není hluboké a dá se dosáhnout až na konec, možná nějakým sadařským balzámem? Nevím, jsou to náhlé nápady, jistě vám poradí nějaký zkušený zahradník. Na záchranu alespoň do doby, než budete moci vysadit nový stromek nebo si odebrat rouby.

Citace z Ochrany přírody: "V minulosti byla značným problémem při ošetřování stromů sanace dutin a i dnes je jejich přítomnost velmi častým důvodem ke kácení, ačkoliv se z pohledu ochrany přírody jedná o velmi hodnotné a vzácné struktury. Opatření jako vyhrabávání výplně dutin, jejich zalévání betonem, stejně jako jejich vypalování se již v současné profesionální arboristické praxi nepoužívají. :

 

jabraka*

0x

Zrovna takový problém mám také.Předloni jsem vyhnívající otvor vyplnil vápennou maltou.Zabránilo to sice pokračování na kmani,ale postupně se houba,která je příčinou, rozšířila postupně až do koruny,takže jsem strom zbavil některých větví a asi letos půjde do jabloňového ráje.

Několik starých stromů jsem rekultivoval v minulosti.Z kořenů vyrostlý odkopek jsem narouboval rouby,na kterých odrůdách mi záleželo,dnes mám dvě jablůňky,ze kterých jsem už sklízel,

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]