Nejste přihlášen/a.
Netkaná folie neboli geotextilie se neosvědčila, půda pod ní nedýchá, často plesniví. Podle toho, jakou máte půdu, přidejte do ní zralý kompost, písek, případně rašelinu, několikrát do roka zapravte końský hnůj nebo aspoň zelené hnojení. Po pár letech se půda vylehčí, zúrodní. Mulčuje se travou ze sekačky, kůrou různé velikosti kolem vysazených dřevin...Piliny jsou prý nevhodné, že zakyselí půdu, to pak jen málo a u takových rostlin, ktré rády kyselejší půdy a rašelinu.
Na vylehčení půdy se používá písek. Zapravit do půdního profilu například rotavátorem, ale důležité je v řádném množství a do hloubky.
Pokud vám jde nejen o težkou půdu, ale i ulehlou, těžkou, která špatně vsakuje deštovou vodu a hlavně v letním období, je výborný i na vázání vody a živin v půdě BIOUHEL. Buď jej lze koupit, nebo i doma vyrobit. Pálením klestí a dřeva v sudu bez děr. Tzv. pyrolýzou, což je hoření za nedostatku vzduchu. Prosím, nejde o popel, ale něco jako dřevěné uhlí. Návod najdete na internetu na googlu, videonávody také na youtubu. Výhodou je, že se nerozkládá, tudíž v půdě zůstává napořád a půdu vylehčuje. Počítejte alespoň 3 litry biouhlu na m2. Když víc, tím líp.
Další pomůckou pro vylehčení půdy jsou pecky z ovocných dřevin (švestky, třešně, meruňky). Seženete v palírně, rádi se toho zbaví.
Jinak samozřejmě zelené hnojení, kompost, dobře uzrálý uleželý hnůj. Ale musíte počítat, že takové vylepšování půdy je otázkou několika let.
Mulčovat se pak krom klasických mulčů - kůra, dřevěná štěpka dá mulčovat také sečenou trávou, sláma je perfektní protože má i izolační vlasnosti, jak v zimě proti promrzání, tak v létě proti přehřívání půdy. Seno ne, protože zapleveluje.
Prásim vypusttě jakékoliv používání MULČOVACÍCH TEXTILÍÍ. Jde o naprostý omyl a zahradnický nešvar!
Těžkou půdu vylehčete kompostem neb zeleným hnojením popř zapravte posekanou trávu do půdy apd. Je to dočasné řešení a chce to dělat pravidelně každý rok nebo 2x.
Mulčování je ideální posekaná tráva. Nedávejte vysokou vrstvu, stačí 3cm a až proschne dáte další vrstvu. Dobré je sekat trávu bez semen resp sekat dříve než je vytvoří jinak budete mít záhon plný plevele. Mulčovat lze i folií, popř kartony (to se mi nelíbí), kůrou (pozor na kyselou reakci, aby to nevadilo) nebo štěpkou z prořezávání stromů (to by i vylehčilo, ale chtělo by to jemnou).
Vy těch slimáků máte málo, že jim chcete budovat úkryt?
Floro, myslím to vážně. V jedné otázce se ptá, jak se zbavit slimáků a v druhé chce mulčovat.
Názory na mulčování jsou různé a zkušenosti taky. I zde jsou samá pozitiva a o negativech se nepíše. Omyl byl u mě s mulčováním, dnes už nemám žádné.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.