Nejste přihlášen/a.
Jak píše ra252, průměr a obvod jsou trochu rozdíl. Co se týká termínu, je v tom klasický český nepořádek. Období vegetačního klidu je zpravidla od 1.11. do 31.3. Zákonem to nikde stanovené není, pokud je vystaveno povolení ke kácení, je v něm termín uveden (aspoň u nás). Jestli máte sousedy ekoteroristy jako my, nešel bych do toho bez povolení nebo oznámení. Existuje i možnost kácet s oznámením. Pokud hrozí nebezpečí, je to ta nejrychlejší možnost. Nemá to kůrovce? To by byl určitě důvod se neomezovat...
Jo a ještě jeden praktický poznatek k ekoterorizmu, tentokrát ekoterorizmu místní správy. Na povolení jsem kácel takovéhle velké stromy 2x, bohužel jako majitel - právnická osoba. V prvním případě z toho byla akce ne na půl, ale rovnou na celý okres, přijeli ochranáři, zástupci odboru životního prostředí a provozního odboru a byla určena náhradní výsadba. Respektive nám byl určen počet stromů, které musíme vysadit. Takže jsme z předzahrádek vykáceli patnáctimetrové borovice a místo nich nasadili 1,2 metru vysoké jívy. V druhém případě už to neprošlo. Máme úředně daný výčet druhů stromů, z kterých můžeme vybrat (je jich jen 5) a minimální výšku. To, že zasazení původních stromů do předzahrádek byl čin debila a že určená náhradní výsadba ve stejném místě je nesmysl, nikdo neřeší. Na vysazení není potřeba nic, ale jakmile strom vyroste, je z něj "veřejný zájem". Naštěstí jsme v mezidobí přikoupili sousední parcelu, tak je kde sázet. Takže pozor na úředníky a jejich papíry. Přeju rozumné sousedy i úředníky.
Pokud má strom průměr 70 cm činí jeho obvod 2,1 m. Povolení je tedy potřeba. Kácení se povoluje v době vegetačního klidu, tzn. od 1.11. do 31.3.
Citace rozhodnutí správního orgánu MÚ: Náhradní výsadbu mohou tvořit i keře, jejichž počáteční rozměry ponechává správní orgán na žadateli. /Kácení 3 stromů na zahradě v loňském roce/.
Kdy je vegetační klid, není exaktně stanoveno, záleží na konkrétních klimatických podmínkách v místě.
Podle ustanovení § 5 Vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, se kácení dřevin provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. Touto dobou vyhláška rozumí čas přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny. Zmiňované období obvykle trvá od začátku listopadu do konce března.
Také záleží na tom, jestli chcete dřevo použít na nějaké trvanlivé účely, kde má být dlouho smolné, aby dlouho dlouho vydrželo, například na trámy, nábytek, podlahové palubky, atd. atd., nebo jestli se má rychle zteřet, rychle vyschnout, klidně i rozprakat a pak se dobře štípe na špalky na topení, nebo v papírnách na výrobu celulozy, papíru, atd.
Staří machři dřevo znali a moc dobře věděli, kdy mají pokácet smrk nebo jiný strom, aby se hodil na nábytek, na krovy, podlahy nebo hudební nástroje, na opracování nebo na stavbu mlýnského kola, vantroků, stavbu chrámu, sochání soch, atd., které bude stále pod vodou. Usuzovali nejen podle ročního období, ale i podle fází měsíce a místa, ze kterého strom brali, ale to už je moc do šířky problému. Máte dvě možnosti, pokácet kdykoliv nebo nad tím mudrovat, hledat různé články, informace, zkušenosti a bloumat v nejistotách, nebo se naopak můžete poučit, zkuste si například googlem přeložit tento článek (Moo/...)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.