Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Orchideje- plíseň ze substrátu

Od: hala odpovědí: 4 změna:

Dobrý den. Několik let pěstuji ochideje. Přestěhovala jsem se z domu do suššího obydlí a orchideje mi začly křadnout. Zgumovatěli listy a od té doby o teď nekvetli. Zvýšila jsem zálivku a pohojila. Listy jsou tvdré, ale začali mi hynout. Během půl roka jsem přišěla o 7 květin. Všimla jsem si, že mi opadávají listy, zahnívají kořeny a celkově substrát je plesnivý ... Zjistila jsem, že to je jen u nově přesazených. Otevřela jsem pytlík se subsrátem a i ten je cítít plísní. Zavlekla jsem si plíseň substrátem. Mám teď napadené téměř všechny orchideje. Prosím o pomoc, kterékoliv rady, jak je toho co nejrychleji zbavit, další ztráty už nechci, pěstuji je přes 7 let a niky jsem tento problém nemusela řešit. Květinče mám klasické průhledné. Četla jsem, že pomáhá přesličkový odvar, v týdnu jsem vyzkoušela, ale na substrátu jsou stále bílé tečky. Dále jsem vyčetla, že stačí substrát převařit, aby se zahubila plíseň a jiné bakterie. Když tedy vezmu substrát, krerý mám a převařím ho, bude to k něčemu? Jsem ochotná vyzkoušet všechno, ale stále mě to hodně času a práce a úspěch žádný. Teď jsem vyndala další z uplně uhnilými kořeny. Vyndala jsem jí, očistila, ostřídala kořeny a dala spodek do vlhka ( opět jsem někde vyčetla), snad pustí kořeny. Děkuji za rady

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

floro*

0x

Houby, plísně i živočištsvo v určité míře v substrátu jsou normální záležitost. Mykorhíza je pro rostliny životně důležitá, sterilní substrát není žádoucí a ani prakticky možný.

Za hnití rostlin může vaše zálivka, kterou jste evidentně zvýšila až moc. Nechte rostliny (substrát) oschnout a zalévejte stylem máčení květníků v lázni po dobu 2 hodin. O hydrataci rostliny hodně vypoví stav vzdušných kořenů, jsou-li zelené, dužnaté = rostlina má vláhy dost. Začínají-li se zcrkávat, je čas na zálivku. Kořeny nestříhejte.

 

idanova*

0x

Zdravím. Předně nepíšete, které druhy orchidejí máte. Budu předpokládat, že falenopsisy. Pak chyba bude v převlhčování substrátu (kořenů) orchidek v období, kdy si měly zvykat v suchu na nové prostředí. V této chvíli vidím jedinou možnost - přesadit. Do té doby nechat v suchu. Koupila bych si nový substrát (ten váš byl asi dlouho vlhký a uzavřený - použijte po přeschnutí do země k jiným pokojovkám) - a ještě bych si omakem vybrala takový, který má hodně velké kusy kůry s trochou kokosových vláken. Ale bez rašeliny a dalších příměsí...(složení je na obalu). Sáček bych hned rozevřela a obsah nechala úplně vyschnout. V ohřáté deštové vodě bych udělala roztok hypermanganu (jen světlounce růžový, ne fialový), a v něm bych vykoupala celé kytky bez veškerého starého substrátu + okamžitě vylít vše ze srdíčka (středu listů) + ještě vysušit rohem ubrousku, kořeny bych nechala 10 minut ponořené dezinfikovat. Poté odložit a nechat oschnout. Pak zkontrolovat celý kořen. systém (i po vašem ostříhání) => rány po střihu či jiném poranění posypat vrstvou mleté skořice (vysušuje a dezinfikuje). Suchý substrát na povrchu přestříknout (ne namáchat) novým roztokem hypermanganu a vysázet (do květníků pro orchidky). Žádnou jinou vlhkost. Dát na stanoviště - pozor, aby listy "koukaly" ke světlu, a postavit na kamínky v misce s vodou (vzdušná vlhkost). Žádnou jinou vlhkost asi týden, pak, pokud není "zem" na omak studená, ale je úplně suchá - zálivku namočením tak na 20 minut do teplé deštové vody, bez hnojiva. Během následujícího měsíce vždy po týdnu, jen prolít teplou deštovkou, nenamáčet. Po měsíci by se měly "tvářit" spokojeně - zahajte běžnou péči. Je jaro, tudíž víc světla, takže konečně přirozenější prostředí, které vyvolává růst, a to vám pomůže. Jestli můžu, radila bych - nikdy nestříkat po listech, ale jen odpařováním zvlhčovat vzduch kolem nadzemní části. (A samozřejmě po 7-10 dnech zálivku ponořením do deštovky). Falenopsisy udržovat spíš v suchu, záchrana vždy suchem. A ještě jedna věc - orchideje jsou krátkodobé květiny. V dobrých podmínkách žijí tak 8 - 9 let. Než poprvé vykvetou, trvá to tak 3 roky (a určitě jste je kupovala kvetoucí) a máte je 7 let. Možná si odžily své a život jim končí. V přírodě by za těch 8 let kolem sebe rozsely fůru dětiček, v bytě ne. Tak držím palce. Ida

 

jabraka*

0x

Přikyvuji pro "floro".Povlak nemusí vytvářet škodlivé plísně,ale může to být mycelium prospěšné houby.Takže zasah chemií může poškodit i rostlinu.Rozhodující je,zda orchidejka prospívá a kvete.Ono časté přesazování také není to nejlepší.

JABRAKA

 

nela*

0x

na plisen plati pruvan nebo zkuste nasmerovat ventilator nad uroven substratu a plisen nema sanci.

pomuze i to aby slunce nesvitilo primo na povrch substratu.

plisen ma rada stojati vzduch a prazici slunce kdyz je povrch substratu vlhky.

druha moznost je po kazde zalivce nasypat na povrch suchy substrat a tim zakrit vlhky substrat v takovim mnozstvi aby vlhky neprosakoval na povrch.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]