Nejste přihlášen/a.
Zdravím, co si o tom myslíte? Myslíte si, že to přijmou? Chápu to správně, že by po schválení branné povinnosti museli úplně všichni od 18ti do 30ti let na vojnu? Je mi 17 tak mě to docela pekvapilo
Su v pohodě. Je mi nad 30
Jinak souhlasím když armáda nemá prachy a kasárna se v posledních letech prodávala tak co by s těmi branci asi dělali? Letní tábory pod stany?
Navíc osobně tuhle republiku a její vrchnost bych nebránil ani za zlaté prase
Presne o tomto problemu pisi nize ve svem prispevku ("Skutecny problem je totiz v tom, ze armada a republika nemaji takovou povest a respekt nas samotnych, obcanu teto republiky, abychom chodili na nejake zakladni branne skoleni a cviceni dobrovolne jen pro to, ze sami chceme neco udelat pro nasi vlastni zemi.")
Co svět světem stál, tak ženy dávaly život a muži ho bránili. Proto bych považovala za uplně přirozené, aby ty životy také uměli vůbec bránit. Dnešní pohodlní a obezní mladí lidé, vysedávající u her na pc, by neubránili bez legrace ani sami sebe. Proto bych uvítala, aby probíhalo cca 3 - 4 měsíční povinné cvičení, kde by se naučili vůbec držet zbran a respektu k šaržím. Nemyslím, že by tím něco ztratili. Ale naopak získali. Ze "slečinek" by se stali chlapi, co si váží sami sebe. A také ten pocit, že jsem to já, kdo by bránil své blízké v připadě potřeby je jiný pocit, než že jsem dobrý v nějaké hře, protože bych byl daleko lepší v reálném životě.
jste blázen? co to říkáte? za 1. pokud nastane situace, kdy by měla začít válka, tak nepotřebuju umět držet zbraň, protože dnešní velmoci drží takové zbraně, že než vezmu za kliku a vylezu z baráku, tak bude po všem! za 2. je mi 28, mám manželku, malé dítě, práci, povinnosti, starosti a radosti... proč bych asi měl trávit 3-4, ale i 12 měsíců někde v lese a hrát si na vojáky? kdo mi ten čas zaplatí? kdo se v ten čas postará o moji rodinu a pomůže vodit dítě do školky, ulehat s ženou do jedné postele, žít? v práci počkají až se tam vyblbnu s kulometem? 3 letý syn se nebude ptát, kde je táta? dokážu si sám sebe vážit rozhodně i beze zbraně a bez maskáčů... váš příspěvek mě fakt pobavil!
Až budou s sousední právě dobyté vesnici podřezávat hlavy tvým krajanům, budeš si doma spokojeně hrát se svojí rodinkou. A věř - není to tak daleko. Stačí, aby Turecko vstoupilo do EU, což všichni politici nepochopitelně chtějí a máme to tady. Turecko pomalu a jistě ustupuje ze směru, který udal Ataturk.
enda: Budiž, ale pokud nejsem schopen či ochoten dělat nějakou práci, tak projevím aspoň elementární úctu a podporu těm, kteří tu práci pro mě (a místo mě) udělají. Tím spíš, že se jedná o práci, při které se v konečném důsledku nasazuje i život.
Opet nazor zapecnika...kdyby Vam natekla voda do sklepa a okolni domy bybyly pod vodou tak by jste mluvil jinak...Nastesti nase zeme nelezi rukach lidi s podobnym nazorem jako mate Vy.
Jethro
Brannou povinnost nikdo nezrušil!Branná povinoost se vztahuje na všechny muže,vždy od 1.Ledna v roce kdy dovrší věk 18 let a končí pro změnu 31.prosincem kdy dovrší věk 60 roků!
Byla pouze zrušena POVINNÁ vojenská služba,dnes je jen a pouze dobrovolná .Nepřebírejte názory rádobynovinářů z Novy,kteří dokáží tak pěkně překroutit fakta, když ani neví co je branná povinnost a tvrdí že zanikla a přitom myslí ZVS!
doplněno 13.06.14 23:15:Omlouvám se ,přehlédl jsem v záhlaví otázky že blesk,,,ale na nově dnes o tom hovož´řili také takže to platí i pro další rádoby novináře
Podle me je to blbost a jsem proti tomu. Skutecny problem je totiz v tom, ze armada a republika nemaji takovou povest a respekt nas samotnych, obcanu teto republiky, abychom chodili na nejake zakladni branne skoleni a cviceni dobrovolne jen pro to, ze sami chceme neco udelat pro nasi vlastni zemi. Az ten respekt vznikne, tak s poctem zajemcu problem nebude.
Americani i v dobe nekolika valek uplynulych let, kdy posilali lidi do polopousti, kde nic neni a privazeli je zpet v pytlich na tela, netrpeli nedostatkem dobrovolnych zajemcu hlasicich se do sluzby. Naopak jich meli tolik, ze je museli odmitat!
Armada chce odborniky, ale ty pochopitelne nemuze zaplatit. Navic to lidi vnimaji jako nucenou prestavku ve svem zivote a kariere. Az to lidi zacnou vnimat jako vyraz respektu k vlastni vlasti a bude to vec prestize projit zakladnim vycvikem a par mesicu venovat zemi a jeji/nasi armade svou odbornost, tak problem s nedostatkem lidi existovat nebude.
Snad armada take pochopi, ze nemohou pristupovat k brancum jako k cislum a chovat se k nim jako k blbemu stadu hoveziho dobytka a pak i lidi nebudou mit problem na par mesicu vymenit svuj soucasny zivot za moznost dlouheho "tabora v prirode", kde se mohou neco naucit, misto toho, aby se tam citili jako postradatelni a nahraditelni sluhove, kteri delaji nesmyslne veci a nemaji jinou moznost.
Zaverem: navrh zakona resi nasledek, ne vlastni pricinu problemu.
Jeste doplnim k te stiznosti armady na nedostatek odborniku: tesne pred koncem povinne branne povinnosti byla situace takova, ze armada pochopitelne dostatek odborniku mela. Chodili k ni totiz povinne vsichni absolventi VS. Jenze kdyz armada zaradi spickoveho strojare, chemika, telekomunikacniho technika apod. do jinych oboru, nez ktery uz umeji, tak na co vlastne ty odborniky chteji, kdyz je stejne nemaji zajem vyuzit?
Dokud takoveto skutecne pribehy lidi, kteri si tim prosli, budou kolovat mezi lidmi, tak nikdo k armade respekt neziska.
Tomuto nerozumím prosím o lepší vysvětleni ,cituji :
tesne pred koncem povinne branne povinnosti byla situace takova, ze armada pochopitelne dostatek odborniku mela. Chodili k ni totiz povinne vsichni absolventi VS. Jenze kdyz armada zaradi spickoveho strojare, chemika, telekomunikacniho technika apod. do jinych oboru, nez ktery uz umeji,?
Jaký konec branné povinnosti -kdy a kde byla zrušena?
Co to je absolventi VS?
A za další jak jste přišel že špičkoví odborníci jsou zařazováni ne k tomu co umí ale do jiných oborů?
"Konec povinne branne povinnosti" je muj nesmysl. Melo byt "povinne vojenske sluzby".
Absolvent Vš je clovek, ktery mel kvuli studiu vysoke skoly odlozen nastup povinne vojenske sluzby a po absolvovani skoly byl povinnen tu sluzbu vykonat.
Videl jsem to na lidech, ktere jsem znal. Vetsina z nich skoncila na vojne u oboru, se kterymi nemela nic spolecneho a naopak na jejich oborech skoncili lide, kteri s oborem nemeli nic spolecneho. Proc musel treba telekomunikacni technik k chemikum a chemik k telekomunikacim, to mi nikdy hlava nebrala, hlavne z toho duvodu, ze telekomunikacniho technika chemie s velkou pravdepodobnosti asi nebavi a navic chemik uz stravil predchozi 4 roky studiem chemie, tak pro toho nevyuzit a nenaucit ho jen to, co nutne znat navic, misto toho ucit telekomunikacniho technika znova celou chemii (resp. jen predepsane predpisy reseni situaci,u kterych ale nechape, proc se tak delaji a co by mel delat v situacich, ktere nejsou v manualu).
Vysokoškoláci měli "vojnu" při studium co si vzpomínám a pak šli po studium ,taď přeně nevím na rok,nebo na půl roku.
Tohle bylo zrusene snad s vojenskymi katedrami po 89. Ke konci platnosti povinne vojenske sluzby urcite vysokoskolaci zadne kurzy ve skole nemeli.
Tak ucast ve vojenskych katedrach pry nebyla povinna, ale kdo tam nechodil, nebo koho odtamtud vyhodili, tak sel na vojnu na cele 2 roky (kdyz jeste byla 2 roky).
Mizi náma holkama,píšeš a dávaš odkaz na bláboly! Pokud chceč něco napsat tak vem oficiální dokumenty nebo nic nepiš.To co píše byli Vojenské katedry vysokých škol a potom po nástupu tzv absíci. od svobodníka po podporučíka včetně (záleželo na funkci) s tím že frajtra jsem neviděl,alespoň v naší posádce,akorát jeden přišel s desátníkem a do týdne byl již četař (povýšení se zpětnou platností,prostě se někde zdrželo).ˇUčast byla víceméně povinná (nepotkal jsem totiž nikoho s VZS který by vědomě šel na dva roky místo půl roku či roku!)netýkala se jen a pouze studentů teologie-ti jediní skrz vojnu přerušovali studia a sloužila 2 roky!Pokud byl některý "vyhozen" z "katedry" tak byl i na 99% vyhozen ze školy!
Jinak absíci byli téměř do poslední chvíle jen s tím,že se jim také postupně zkracovala služba ,žel kdy přesně skončila pro ně nevím ani vlastně kdy ukončila ZVS celkově!
doplněno 15.06.14 13:24:Jinak ještě k těm odbornostem- kkaždý totiž chtěl být řidič,aby udělal tzv trojku zadarmo (v té době NA+ OA + moto /A,B,C/ v ceně cca 3500kč!) ovšem ne každý mohl být řidič! A ještě i přes školu ne každý byl na danou problamatiku odborník!
Byla také situace kdy k jednomu útvaru narukoval automechanik samozřejmě šel na úkor kluky -opraváře zemědělských strojů- na ČOT (četa oprav techniky)-když měl potom vyměnit ve vejtřasce olej při TO1,tak na ni čuměl jak bacil do lékárny a nedokázal ani nají výpustné šrouby.byl vyučen automechanik v MB a ve škodovce dával hlavy na motor,nic jiného neuměl, tak šel na normálního sapéra a místo něj tam dali kluka opr.zem.strojů a bylo dobře.
Prostě ne vše bylo OK a ne vše bylo špatné!
Osobně jsem to viděl takto-na obyčejného bigoše,ženistu, nabíječe v tanku či u dělostřelectva atd se dokáže člověk vycvičit za týden až čtrnáct dnů, dobrý řidič mnohdy není človek za celý život! tož asi tak
doplněno 15.06.14 22:49:Tak upřesní o které roky ti jde nejprve píše že od 89 a pak najednou obracíš že od 95! už někdy od 95 žel nepametám odekdy přesně ale od 94 se zkarcovala VS a navíc začali chodi ne dva termíny ale 4 ,takže je možné že dotyčný co nastoupil na VŠ nakdy od 93 už katedry nemě a pravděpodobně by nastoupil pkd by ještě byla povinná až v době kdy už jsem byl v záloze l! ale minimálně do rozpadu republiky byt nebyli povinné tak každy vysokoškolák,pokud nepby prdlej na hlavu katedru dělal! a do 89 sice oficíálně nebylůi povinné ale u některých nepovinných věcí to bylo tak že byli neoficiálně povinné!
Pises, ze pisu nesmysly, ale nakonec pises to same (vojenska katedra nebyla povinna, ale kdo ji neabsolvoval, tak musel delat cele 2 roky).
Znamy byl na vysoke v polovine 90. let a urcite na zadnou vojenskou katedru nechodil (stejne jako nikdo z jeho spoluzaku), protoze tam zadna nebyla.
Trochu se v tom snaž orientovat, ono branná povinnost u nás existuje, načti si "branný zákon". Za rok ti začne.
Branný zákon neexistuje. To vím přesně. To, co se presentuje jako ,,branný zákon" nenabylo platnosti, protože to neprošlo řádným legitimním schvalovacím procesem a tudíž je to pouze koncepce návrhu, ale nikoliv právní norma, zákon.
Fiktivní ,,zákon" není zákon.
A lži politiků a podobných, na tom nic nezmění, protože minulý rok jsem na netu četl vědeckou analýzu ,,právního systému" ČR a od té doby už mě politická legislativa vůbec nezajímá, stejně tak jako politici a spol.
Ta analýza dokázala, že celá ta legislativa je fiktivní, podvod, trestným činem už pouze svou existencí, natož ve své aplikaci, protože nejenže nemá legimitu, právní účinnost, ale dokonce obsahuje mnoho obecně nebezpečných právních paradoxů, což potvrzuje neobyčejně podivný život v této zemi.
Ta analýza byla tak přesná, že i dítě by pochopilo, a to okamžitě, že mu do života zasahují podvodníci a dokonce i blázni.
Byl tam přímo polopaticky zviditelněno, jakých podvodů v oblasti legitimity právních norem se politici dopustili, co to způsobilo a hlavně, ve vztahu k dětem, jako výsledných obětí, co to v budoucnu s nimi způsobí!
Nic dobrého.
Ale existuje,jen nevíš,že existuje u hezkou řádku let snad od první republiky s mírnými změnami! Pks je ti letos 18 ,tak se vztahuje i na Tebe!
To co myslíš že neexistuje je zákon o vojenské službě,resp o povinné nebo částečně povinné VS!
Vy víte přesně, že branný zákon neexistuje? Já zase vím zcela spolehlivě, že zák.č. 585/2004 Sb. se nazývá Zákon o branné povinnosti a jejím zajištování (branný zákon). Každý zákon je platný, pokud splňuje tři podmínky: 1) prošel předepsaným schvalovacím procesem (poslanecka sněmovna a senát), 2) podepsali jej určení ústavní činitelé (předseda vlády, předseda sněmovny a prezident republiky), 3) byl zveřejněn ve Sbírce zákonů. Pokud víte, že některá z těchto podmínek nebyla splněna, seznamte nás s tím, at se poučíme.
Platná zákon je k ničemu, musí být účinnýýý. Jinak nelze dle něj postupovat. Od kdy je třeba platný OZ a od kdy účinný...
At už se řeší branná povinnost nebo základní vojenská služba, mám pocit, že je to dneska naprosto zbytečné. Stejně tak investovat do gripenů, transportérů a podobných chujovin.
Ve všech možných situacích rozhodnou v první řadě peníze a ti, kdo mají peníze v ruce, ve druhé politici a teprve pak malé drobné skupinky extrémně schopných a kvalitně vycvičených specialistů s výbavou za stovky milionů. Na nějakých šicích strejdů a dalších "rekrutů" naprosto nezáleží.
... :D hodně dobrý vtip. Kde by na to vzali peníze? Nedokážou správně zabezpečit ani profesionální armádu a to by bylo pár lidí oproti tomu kolik by přišlo. Krom toho, kdo by na tu vojnu šel tak až by mu to tam skončilo tak by mu měli dát provaz protože nic jinýho by mu nezbylo.
Tak si to rozvedeme. Nějaký kluk 24 let - 1 žena- na mateřské , 2 děti (2, 4let), 1 hypotéka na dům/byt (to je statisticky klasická rodina v ČR) Muž je zaměstnaný v menší firmě kde bere průměrný plat asi 19 000 Kč/1 měsíc, žena je na mateřské dovolené kde bere asi 6 000 Kč/1 měsíc. Muž musí na vojnu tím pádem není schopen vykonávat práci ve firmě (zákon zaměstnavateli neudává povinnost zaměstance nevyhodit protože si někde hraje na vojáka) zaměstanavatel na zaměstnanci proděláva - výpověd (neplnění povinností - špatná docházka na pracoviště - 0 hod / měsíc) muž tedy nebere plat . Rodina žije na penězích z mateřské té ženy . Tj, 6000 Kč na měsíc . Elektřina, plyn, internet, telefon různé poplatky 2000 Kč, hypotéka přip. jiná půjčka - 3000 Kč . Tj, 1000 Kč / měsíc - na pokrytí jídla,potřeb pro 2 děti a jednu ženu. Nezvládá platit. No tak sorry - exekutor a lepí se nálepky. Nezvládá živit děti - no tak sorry - sociálka.
A víte co je nejlepší. Pustí vás z vojny. A co chcete dělat? stejné jako když vás pustí z vězení. Jste uplně v hajzlu
1 debilní nápad vlády - miliony zkurvených životů.
Naštěstí se to nikdy nezrealizuje tady to hraní na vojáky totiž naštěstí nemá kdo zaplatit.
doplněno 15.06.14 13:46:navíc už vidím ty zástupy lidí co budou chránit tuhle skvělou a čistou republiku která pro nás dělá tolik věcí, pomůže nám vždy a nikdy nás nenechá ve sra*kách. Nechápu proč by nechtěl někdo hájit jeji čest v armádě. .. pro méně chápavé myslím to ironicky.
Kdyby to opravdu dali jako povinnost tak můžeme být je rádi že hranice jsou otevřené - nebudou tam takové fronty :D :D
A kde pro ty bojovníky seženeme cca 1000 nadzvukových stíhaček, 5000 tanků, 5000 BVP, 4000 raketometů, děl a minometů (počítám jen ráži nad 100 mmm) pár tisíc aut?
Nebo nafasují bambusové tyče?
Můj názor: I chemické vojsko potřebuje spojaře, stejně jako spojovací vojsko potřebuje chemika. Doufám, že to lze pochopit. A s tou brannou povinností a vojenskou službou, at už profesionální nebo povinnou je to asi takto: Existuje a nebo dovedete si představit panovníka bez armády-vojska? Jak dlouho by asi vydržel v současné společnosti panovat? Zřejmě do té doby než by se ojevil někdo jiný se svou ochrankou (armádou). V neposlední řadě každý z nás máme svoji armádu, která je rovněž neproduktivní - zámky ve dveřích, oplocení , kukátka ve dveřích, hlídacího psa až po osobní zbraň, atd. atd. Až nastane doba, kdy všichni si zrušíme svoji armádu, bude lehké zrušena i tu armádu profesionální, dobrovolnou případně povinnou.
Dobrý den přeji. -miro
co jeden článek v bulváru dokáže napáchat za hlouposti.
Nevím zdali jsme normální, ale nad takovu zprávou jen mávnu rukou, páč vím že to neprojde, a lituji že jsem s tím strávil několik vteřin času...
Věnujme se lepším věcem..
Pane Milane s tím "Věnujme se lepším věcem.." bych až tak nesouhlasil. Co lidstvu , společnosti a každému z nás, může přinést a také přinese, názor-postoj: To neřešme ! Nechme to tak ! Buďme rádí, že aspon tak! A pod. Bez účasti široké veřejnosti se nedá nic změnit. Viz všechny revoluce minulosti až po Sametovou a všechny příští. Revolucionáři vždy potřebují k realizaci svých představ a neobejdou se bez podpory mas ( nás). -miro
Pan Miro, díky za reakci, ale jistě tušíte, že jsme měl na mysli tuto větu : Věnujme...jen v souvislosti s touto otázkou ohledně plácnutí do vody, zavést opět vojnu pro mladé...
Přeji hezký den.
Pane Milane beru. Voj.základní služba neměla jen negativní vliv na mladého chlapce a společnost. Mnozí se zdokonalili ve svých oborech, mnohému se naučili a podle mně hlavně ty roky svého života měli vyplněné nějakou činností, zatím co v současné době tento čas jsou většinou nezaměstnaní a mnohdy tento čas tráví ne zrovna přínosně ve prospěch společnosti. Stojí tedy za zamyšlení, zda by nějaká forma využití mladého muže pro nějakou činnost (práci) ve prospěch společnosti neměla být povinná. Nemusela by to být zrovna povinná vojenská základní služba, třeba povinná praxe v jeho oboru - vyučení.
Hezký večer. -miro
Pan Miro, děkuji za příní hezkého večera. Zatím je, řeším pojištění baráku..
Voj.základní služba neměla jen negativní vliv na mladého chlapce a společnost...to určitě ne, ale vzhledem k tomu, že nemám odbornou statistiku, tak jen odhaduji, že tento kladný vliv byl jen z 10-15%.
mnohdy tento čas tráví ne zrovna přínosně ve prospěch společnost.. určitou skupinu mladých nikdo nepředělá...
Nemusela by to být zrovna povinná vojenská základní služba... co tedy navrhujete?
I Vám, pane Miro, krásný večer. At se Vám daří.
Hezké ráno.
Pane Milane, pokusme se nestranně odhadnou bez odborné statistiky, s odhlédnutím od vojenské služby, ono Vaše odhadnuté procento pozitiv, 10 - 15 % na celospolečenský a lidský život .Jsem přesvědčen, že povinná vojenská základní služba by s 10 - 15 % nefigurovala na předních místech. -miro
Proč diskutujete, když na to (jako na spoustu věcí) nemáte vliv, rozhodnou vaši zástupci. Nebo chcete se postavit před parlament? Je to otázka politická, ekonomická ..., jistě za komuny to byla i výchova k něčemu... dále kopa lidí dostalo novou profesi, pomněte řidiče, kde čerpala ČSAD a zájmová činnost. Ale je třeba si ujasnit pro a proti, to však dělají jiní, kterým jsme to rozhodování dali.. Že bych šel chránit tyto pazgřivce co nám vládnou i za ně padnout?
Je to k pláči co tihle naši furianti soustavně vymýšlí.Já osobně jako bývylý výsadkář za tyhle nenažraný politiky krk nasazovat nebudu.Pokud mě někdo sáhne na majetek a nebo rodinu dostane svoje,ale proč mám nasazovat krk za bandu zlodějú kteří si soustavně hrají na milovníky naší vlasti a přitom jim jde jen o vlastní prospěch.Narodní povědomí v téhle zemi tunelářů nikdo nemá a v případě problému budou politici první,kteří někam zdrhnou.Takže jediné co můžu říct,stejně jako to řekl Kryl...nasrat jo nasrat.
No myslím si že politici akorát dělají bubu a nakonec z toho opravdu nic nebude,ono se poslední dobou mluví a mluví,moc tomu nevěřím že by po několika letech znova zavedli povinou vojenskou službu,kdoví který chytrák to zase vymyslel,skoro všechny vojenské útvary co kde byly tak zrušily před několika lety,tak opravdu nevím co zase tam nahoře řeší,takže myslím že z toho asi nic nebude,necháme se překvapit.
Většina diskutujících je přesvědčena, že branná povinnost je základní (povinná) vojenská služba. To jsou dvě různé věci. Podívejme se, co o branné povinnosti říká zákon: Branná povinnost je povinnost státního občana České republiky plnit úkoly ozbrojených sil České republiky zahrnuje povinnost občana podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu a plnit další povinnosti stanovené tímto zákonem. Branná povinnost vzniká občanovi dnem následujícím po dni, v němž dosáhne věku 18 let, a zaniká dnem dosažení věku 60 let. Občan brannou povinnost plní za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, pokud tento zákon nestanoví jinak.
Bruno,kdy to změnili? Branná povinnost se vztahovala ( za mého mládí) ne od následujícího dne kdy dovršil 18 .a končí dem dosažení věku 60. ale nýbrž 1 ledenm roku kdy dovrší věk 18 let a končí 31 prosincem roku kdy dovrší 60 let!
Jinak vše ostatní ,ale tady o ten detail nejde ,toto jsem psal už výše ale stále si to pletou a toto mi přijde,že nechtějí spyšet,no nakonce i ... novináři tímto neznalé matou jako s vícero událostmi či podmínkami atd!
Mě vždycky baví, když se v podobných diskuzích objevují mezi zastánci povinné vojenské služby ti, kteří o "vojně" vědí - s prominutím - úplný ho.no, zejména baby, které o tom, co se v té zelené pakárně dělo, vědí jen nějaké historky z doslechu. Takže k výhřezu typu "proto bych uvítala, aby probíhalo cca 3 - 4 měsíční povinné cvičení, kde by se naučili vůbec držet zbran a respektu k šaržím" bych jen tiše poznamenal, že šarže může mít respekt, jen pokud je schopna si ho získat. Šarže s vysokoškolským titulem z vojenské vysoké školy, která neovládá ani gramatiku páté třídy základky, se respektu nedočká, at bude mít na výložkách staršího dýzla, nebo majora.
Za sebe: vojnu jsem strávil v kanceláři, protože z celé odloučené roty jsem byl jediný, kdo dokázal řešit složité matematické úlohy typu "kolik je dení stravovací norma na jeden kus vojáka, když X vojáků prožralo za měsíc Y korun", uměl jsem sečíst deset šesticiferných čísel bez kalkulačky a dokázal jsem vyplnit do kolonky číslo tak, aby desetiny byly opravdu v těch dvou posledních sloupcích. Jo, vojna mi přinesla opravdu hudně "zážitků", a někdy i veselých (tedy přesněji: veselých pro mne coby pozorovatele), které bych jinde nezažil, ale to je asi tak všechno. Vystřelil jsem celkem 10 ostrých a 30 tupých cvičných nábojů, umím skvěle vyplňovat papíry a pochodovat.
Takže kdyby nás napadnul nepřítel, mohu svou vlast svědomitě brýnit těmito způsoby:
1. zastrašit nepřítele rázným pochodovým krokem,
2. vrhnout se nepříteli tváří v tvář a zaútočit na jeho živé síly baterií ostře nabroušených tužek,
3. pozvat znepřátelená vojska do putyky a uchlastat je k smrti (měli jsme na rotě hafo ostraváků, takže asi jediné, co mně vojna opravdu naučila, je, že umím chlastat destiláty v množství, které jsem do té doby považoval za jednoznačně smrtelné)
4. také bych se mohl jako záškodník vloudit do logistického centra nepřítele a záměrnými chybami v účetnictví jeho vojska vyhladovět k smrti.
Na vojně jsem toho viděl opravdu dost a kdybych to neviděl na vlastní oči, asi bych nevěřil, že něco takového je opravdu možné. Dnes řada lidí, co na vojně nebyla, považuje filmy typu Tankový prapor nebo Černí baroni za fikci a nadsázku - nene, ty filmy jsou (bohužel) pravdivé, a musím říct, že realita byla mnohdy ještě podstatně horší.
Opravdu nechápu, proč by měl být každý dorostenec předhozen napospas tlupě hovad v zelených mundůrech a proč by měl být buzerován někým, jehož IQ je nejspíš stejně vysoké, jako dnešní datum.
Strávil jsem "vojnou", (byt to označení je velmi nepřesné, spíš bych to nazval "nesmyslnou buzerací k ničemu") řadu měsíců svého života, které bych jistě dokázal strávit podstatně lépe, příjemněji a užitečněji, a vpodstatě jsem se nenaučil vůbec nic. Jen vím, že tvrzení mého staršího bratrance: "vojna je zvláštní druh onanie, kde ču.ák honí člověka" je opravdu přesnou - téměř až zrůdně výstižnou - charakteristikou toho, co se odborně nazývalo "základní vojenská služba".
ROTÁÁÁ PÓÓÓZOR! VOJNĚ ZMAR, CIVILU ZDAR! PÓÓÓHOV!
Jestli to dobře chápu, jedná se o brannou povinnost - tj. přijdete před komisi, ta řekne "schopen-neschopen" a jdete domů...
Já na vojně úspěšně zahodil rok svého života, můj brácha byl ještě ten poslední ročník, co šel na roky dva. Vojna mne tam nic nenaučila - snad jen že normální člověk zůstává normální a ten, kdo nemá budoucnost si ve chvíli mazáctví chce nahradit další roky útlaku nadřízenými..., a tak zkouší ponižovat všechny slabší povahy...
Vojsko není vyhozený peníz a určitě schvaluji podporu vojáků - profesionální jednotky... branci obecně však nemají moc velkou výhodu, ba jsou jen na obtíž a vyhazování peněz, korupci, krádeže od jednotlivců (kuchaři a skladníci) až po vysoké šarže (korupce v milionech, miliardové zakázky fiktivním firmám... )
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.