Nejste přihlášen/a.
Když si přinesu knížky z knihovny, připadají mi jejich obaly strašně ušmudlané, takže první co udělám je, že obaly otřu hadrem navlhčeným mýdlem a pak dalšími hadry do čista a do sucha. Tak by mne zajímalo, jestli to dělá ještě někdo jiný nebo je to jen moje "úchylka"?
Limetko, já se jednou nad hygienou zamyslela v supermarketu, když nákupní vozík zařadil do řady ostatních vozíků fakt špinavý, zapáchající a odpuzující bezdomovec. V tu chvíli jsem si vzala vozík z jiné řady a musela jsem se v duchu smát. Jak vím, že ten je čistý? Po kom na něj sahám? Poté beru potraviny do rukou? Odkryté pečivo, kdo na něj prsknul? Ano, doma si člověk umyje ruce, ale umyjete si je i poté, co sáhnete na telefon, na který jste sahala venku? Poté, co sáhnete na kliku dveří? Umyjete doma všechny obaly z nákupu? Krabici mléka, lahve, sáček mouky?
Už to neřeším. Ale když Vám mytí knížek dodá pocit čistoty, proč ne.
Hezká odpověď. Člověk nemůže žít ve sterilním prostředí, ani dítě ne. Jasně, kojenci a batoleti všechno vyvaříme, umyjeme, přežehlíme, otřeme, ale dál už to nejde. Máme přece nějakou imunitu, tak at se holka snaží, má dost práce. Ale kůže, kyselina v žaludku a vlastní fyziologická mikroflóra stačí na běžný boj s možnou infekcí. Přiznám se, že umývat knížky z knihovny mě nikdy nenapadlo. Asi jsem měla kliku na čisté knížky Znáte to, čistá špína nevadí :D
Zrovna dneska jsme tento problém řešili doma po příchodu z knihovny. Ne, neumívám knížky, ono to stejně nemá cenu. Stejné ruce, které sahaly na obal knížky, sahaly i po listech uvnitř. To by člověk musel umýt naprosto všechno a hraničilo by to s obsedantně-kompulzivní poruchou... Nějakou tu imunitu si člověk přeci musí vypěstovat. Takové ty televizní reklamy, kdy se na čištění domácností používají antibakteriální čistidla - k čemu to je? Nějaké bakterie nás musí obklopovat, aby člověk nebyl jak květinka ve skleníku.
No chudáci knížky! Vlhký hadr jim určitě dělá dobře.
Pokud by se Vám podařilo dosáhnout oné často inzerované "hygienické čistoty", hrozilo by nebezpečí ztráty přirozené imunity. Pak Vás zabije prní bacil, se kterým se potkáte. Všimněte si, že členové jisté menšiny, kteří si na čistotu moc nepotrpí, jsou mnohem odolnější.
Teda to by mě nenapadlo, zajímavé ) ...
Já řeším trochu nákupní koše, teda ne striktně, ale z obchoďáku jsem už jednou měla hroznou chřipku s horečkami. Takže když mám sílu a nezapomenu ) , umývám dětem v autě packy antibakteriálním ubrouskem. Zda už je předtím do pusy strčily, nevím. Zkrátka ne striktně, ale pro lepší pocit občas jo.
Jinak mojí úchylkou (?) je, že se fakt nenapiju po nikom z lahve.
Já asi taky nejsem na všechno přehnaně úzkostlivá, ale knížky si ráda beru do postele a když si představím, kolik lidí čte na záchodě a kolik zejména chlapů nemá ve zvyku si po použití WC umýt ruce, tak fuj fuj.
Vlastně ještě jeden podobný problém mám - strašně mi vadí, když se lidi přehrabujou v obchodě v pečivu holýma rukama, předevčírem jsem hulákala na chlapa, který vzal rohlík, zmáčkl ho, odhodil, vzal rohlík, zmáčkl, odhodil atd. asi 5x - běžně cizím lidem nenadávám jsem spíš introvert, ale tohle bylo i na intoše příliš
Obaly knih neumývám. Nevím, čím to je, ale z naší knihovny si nosím knihy čisté. Já vím, že je mělo v rukou plno lidí, ale viditelně omatlané vážně nejsou.
Co se týče těch vozíků u supermarketů. Nikdo neví, kdo je tlačil přede mnou, jaké měl ruce, jakou nemoc. To je fakt. Já to neřeším, jsem takový odolný typ, ale jedna moje známá, velice závislá na čistotě, si na nákupy nosí gumové rukavice, před supermarketem je nasadí a držadla vozíku se dotýká jenom v nich. Je to zvláštní, ale když má pak lepší pocit, proč ne.
No a hrabání se holýma rukama v pečivu, vracení je zpátky, přebírání - na to jsem pes! Pokaždé to někomu vytknu, já snad ty nepořádníky přitahuji. A nejsou to jenom dědkové, ale třeba i nóbl dáma v kostýmku a lodičkách. Jenže to nemá stejně smysl. Vím, kolik lidí to přehrabalo a osahalo před tím, než jsem tam přišla? A kdo si nad tím pořádně kýchnul?
Nejsem ani špindíra ani přehnaně čistotná, asi to fakt záleží na tom, jak dalece je kdo odolný. Děti naší nepřizpůsobivé menšiny mnohdy vyrostou na smetištích pod okny a celý rok nezastůňou. A některé děti, chované v pečlivé čistotě, jsou u doktora pořád. Tak si myslím, že ta trochu ošudlaná knížka taky asi neublíží. Jaga.
Umývání knížek z knihovny.
Manželka jako mladá, byla v knihovně skoro každý týden. Knížky miluje každý člen naší rodiny.
Protože manželka si knížky půjčuje i nyní, tak dodržuje svojí zaběhlou naučenou věc. Knížku si před čtením dá do obalu, který po přečtení zase dá dolu. Jde to tak daleko, že na dovolenou manželka si bere několik knížek, které má obalené. / upozorňuji, své vlastní knížky/ Nechce si je poškodit. Sedí na letišti, kde čekáme na odbavení a čte si zabalenou knížku.
Košíky ve velkých Marketech, kde rádi nakupujeme si držátko vždy očistí dětským mycím kapesníčkem s Aloe, které vozíme v autě na ruce. To už je takový zvyk.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.