Nejste přihlášen/a.
Jo, to bylo možná dřív. Díky tomu zmiňovanému rozmachu ale už jsou dostupné dostatečné technologie na to, aby buďto software nešel ukrást vůbec, nebo aby ten legální byl dostatečně levný a poskytoval znatelné výhody a podporu oproti nelegálnímu, které budou větší motivací než ušetření jeho pořizovací ceny.
Trošku breptáš. V r. 1995 byly už celkem běžné zvukovky a myš byla taky obvyklou periférií. Widle NT se ovládaly myší podobně, jako Widle dnešní. Paměti a další příslušenství bylo sice drazší, než dnes, ale programy pracovaly mnoho- a mnohokrát efektivněji, takže to zdaleka nebyla taková tragédie, jako kdyby měl třeba 4 MB RAM někdo dnes.
Vyjádření "bez OS windows by těžko byl Linux tam kde je" je podle mne nějakou neštastnou náhodou obráceně a mělo být "bez Linuxu by těžko byly Windows tam, kde jsou". Linux podle vzoru Win v podstatě jen více rozšířil používání grafických rozhraní pro programy a zlepšil autodetekci hardwaru. To Win byly Linuxem ovlivněny více. Byly snad před Linuxem verze OEM? Ne. Bez hrozby levné alternativy by se dnes stále Windows prodávaly jen v krabicích za spousty tisíc Kč a byly by velmi chudé, bez programů a doplňků. Kromě toho první 32bitový systém (W95) MS (konečně) nabídnul až několik let po Linuxu. A Microsoftí parodie na multitasking a preemptivitu se také zlepšovala až časem a určitě i z důvodu, aby ten "neschopný Linux" neměl ve funkčnosti pořád tak navrch. Bezpečnost ve Win neexistovala žádná a teprve, když se tomu v porovnání s Linuxem chechtali už i vrabci na střeše, tak se začalo něco pomaloučku měnit. A teprve časem dospěl MS i k závěru, že vydávat záplaty (i bezpečnostní) jednou za 3/4 roku je ve srovnání s konkurencí (Linuxem) natolik trapné, že to přece jen urychlil.
Jinak je pravda, že "jméno" získal MS díky kopírování DOSu. Kdyby nešlo kopírovat DOS, MS by nejspíš už dávno zaniknul, nebo by živořil mezi ostatními neznámými firmami.
Ale abych se vyjádřil k otázce: Neměla být nadepsána pirátství. Rozmnožování a sdílení informací všeho druhu není pirátstvím, ale je to činnost, díky které lidstvo vyspělo. Zrovna dneska o tom byl článek i v Lidových novinách. Náš pokrok je umožněn sdílením zkušeností a informací a jejich všeobecným využíváním. Kde bychom byli, kdyby po vynálezu knihtisku kněží (kteří do té doby ručně opisovali knihy) řvali, že knihy nikdo jiný kopírovat nebude a že si musí koupit jen jejich psané kopie? Nejspíš bychom byli většinově negramotní. Nebo třeba představa z minulosti, že by potulní pěvci neobohacovali veřejnost jistým druhem kultury, ale že by právně napadali každého, kdo by si zazpíval jejich písničku bez zaplacení poplatku, no není sakra hodně praštěná? V dnešní době podobné chování začíná být pro některé vyžírky normální.
Je to jednoduché. Čím budou Win dražší a nedostupnější, tím bude win mezi lidmi méně. Lidi začnou přecházet na Linux. Ten je zadarmo. Nebudou se používat různé win SW ale SW pod linux. Takže, zatím hypoteticky: když za mnou šéf přijde, že je potřeba řešit nějaký problém, nákupem SW, tak jako uživatel linuxu, budu v první řadě prosazovat nákup(nebo používání) Free linuxového SW. Takže se Win SW nebude tolik nakupovat ani do firem.
A to je to, na co se těším. Budou mít co chtějí: Nebude se používat pirátský SW. Nebude se totiž používat vůbec. Jak dlouho vydrží být linux zadarmo? Nevím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.