Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dárky učitelům

Od: svc

proč dávat dárky učitelům? za co? vždyt dělají jen svou práci za kterou mají sakra dobrý plat. Když dítě nic nedá, tak jim pohrdají, že je socka. Jsem matka 3 dětí a jsem samoživitelka, pro mě je to zbytečné vydání. A co vy dáváte a v jaké ceně?

 

21 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x
Nikdo vás nenutí něco dávat, tak proč se rozčilujete?
bramburka

Deti mohou take neco nakreslit nebo vlastnorucne vyrobit. Za me je krasny darek pomalovany oblazek.

 

km

2x

Dobrý večer,
určitě ani vy ani vaše dítě nemusí žádnému z učitelů dávat žádné dárky, dokonce bych řekl, že učitelé, nebo alespoň drtivá většina z nich, o žádné dárky ani nestojí. Učitel nepohrdá žádným dítětem, to je jen vaše nepodložená představa. Nicméně ta představa asi vychází z vašeho negativního nastavení vůči nim, což dokládá i ta hloupost, kterou jste zde napsala "mají sakra dobrý plat".
Když naše dítě něco do školního zařízení přinese, je to například jednoduchá malá bonboniéra. Dá jim to z vděčnosti, protože zatím narazilo jen na samé skvělé profesionály, které se dětem perfektně věnují.

A mimo téma: mohu se zeptat proč jste samoživitelka a jestli to znamená, že na děti vám nepřispívá žádný muž? Děkuji.

 


1x

Pokud pominu to, že učitelé se starají o vzdělání vašeho dítěte (základní školní vzdělání je povinné), pak také s ním tráví velkou část dne - což, jak sama zajisté víte, je mnohdy nadlidský úkol. Zejména je-li dítě po Vás, nedejbože všechny tři děti.

 

hrnec

1x
Presne tak, to je same darek tam, penize na tohle a tamdle to.. stat mne nuti do povinne dochazky, tak at se stara podle zakona a nechce po mne penize treba na lyzak. Jestli je to povinne nebo je v osnovach plavani tak at si to nejak zaridi
mudrsova
Takze pokud by základní vzdělání nebylo povinné, tak do školy dítě neposilas?
Ale předpokládám,ze nejake výhody státu rad využívaš...

 

tm

0x
A co si máme představit pod takovým pojmem samoživitelka? Pannnu Marii? Předpokládám, že vdova nejste.

To tady už bylo, @tm - a dostal jste odpověď na to, co je samoživitel/ka.

Kdo je samoživitel?

Samoživitel je rodič, který sám pečuje o dítě a zajištuje jeho výživu, často bez pomoci druhého rodiče. V právním kontextu se však používá pojem osamělý rodič, který je definován v zákoně o státní sociální podpoře (§ 7 odst. 7 zákona č. 117/1995 Sb.).

tm
A to dítě se zde jako zjevilo jen tak, bez otce? Víte, kolik máme samozivitelek pro různé účely - například pro potřeby ÚP?

@tm - to vám nepřísluší soudit. Je to osobní věc tazatelky.

tm
To byla reakce na vás výčet zákona. Každé dítě má matku a otce, pakliže nejsou samozřejmě po smrti. To je realita
km
vibe2: mozna mate pravdu, ale potom tim neargumentovat a nesosat od statu.

 

vili

0x
Já teda nevím, jaký plat má paní samoživitelka, ale i nás na školních srazech jsou učitelé ti chudší. Ale na druhou stranu, většina se tváří, že je práce opravdu hodně baví, jakoby třeba měli o velkých přestávkách kokain zdarma. Já bych to nedělal, zvlášt dnes, kdy jsou fyzické tresty zakázané a část rodičů nevychovaní křupani. A když navíc po letech vidí takový češtinář v textu tohoto dotazu výsledek své práce, musí být opravdu hodně zklamaný.
Ale k věci. Moje děti obvykle na konci roku přinesly malou kytičku nebo bonboniéru, obvykle jsme se vešli s náklady na pár desetikorun. Bonboniéru může navíc člověk (se silnou vůlí to nesežrat) koupit i s předstihem, pokud natrefí na slevou akci. Takže opravdu jednorázové minimální vydání. Jen na střední těsně před maturitou v jedné třídě kupovali všichni nějaký větší dárek dohromady, a na to se skládala celá třída. Ale to už chodily moje děti samy na brigádu.
Ano, z praktického hlediska je to zbytečné utrácení, ale není to povinné, spíše je to i pro normální běžně vychované dítě milé zakončení školního roku a rozloučení s oblíbeným pedagogem. Pokud to někdo cítí jinak, necht nenosí nic, slušný člověk mu nic o sockách předhazovat nebude. Za ušetřené peníze může koupit něco pro radost sobě, třeba Knihu dobrých způsobů od Walta Dysneye s oblíbeným Kryštůfkem Robinem a medvídkem Pú. To bude radosti.
databazeknih.cz/...
doplněno 23.06.26 00:14: Chudák Disney, to si ode mě nezasloužil.
tm
Část rodičů nevychovaní křupani byli vždy. Stejně tak část nevychovanych dětí. Marně se snažíme o to, abychom měli větší podíl vzdělaných lidí. Často posloucháme od lidí od pásu, že máme zbytečně moc vysokoškoláků - přitom dle statistik máme téměř nejméně vysokoškoláků v EU...

 


0x

Někdy se složí celá třída na rozumnější dárek, někdy samostatně každý donese kytku, nebo sladkost, to se dá pořídit do 50 Kč, což asi nikoho nezrujnuje. Ale je to jako s tuzérem, nic dávat nemusíte, zvlášt když o kvalitách učitelky máte pochyby.

Nemyslím si, že by mělo jakékoli následky, pokud vaše "chudé" dítě nic nedá. Ostatně, pokud chodobu podědí, což je časté, bude se s tímto svým nižším sociálním statusem muset potýkat celý život.

(Jinak osobně hrubě nesouhlasím s tím, jak levně se otec může zbavit svých otcovských povinností a často dokonce prostřednictvím sociálních dávek přehodit svoji odpovědnost za zplození dítěte na stát, tedy na nás ostatní. Kdyby s rodinou a dětmi žil, stálo by ho to skoro celou průměrnou mzdu, zatímco při rozchodu mu stačí na vyřízení závazků odbytné pár tisíc a zbytek často doplatíme my, zatímco on si třeba vytvoří novou rodinu. To mi fakt hlava nebere.Stejně jako to, že se u soudu nezohledňuje míra zavinění.)

 

trtr

0x
Zdravím, dneska, zvláště ti starší žáci to řeší společným nákupem. Učitel není zavalen a lépe se s tím popere.
Klasicky když učitelky dostanou třeba 30x kytku a bonboniéru, tak se stejně musí něčeho vzdát a kytičky a sladkosti skončí i u školníka, kuchařek, uklízeček atd. Pak taky některé učitelky si pak v zavalení připadají jak na pohřbu.
Když dítka vyberou do 50 Kč na hlavu a šikovný rodič koupí jednu krásnou kytici a bonboniéru, tak to bude TOP.

 


0x

Jsem otec tří dětí, nesamoživitel. Učitelka si na konci roku chlast zaslouží.

 

 

jir

0x
Přesně tak. Květiny zvadnou a vyhodí se. Jedna učitelka říkala: "nic nenoste, mám toho doma tolik, že to začínám vyhazovat..."
Co by se mohlo hodit, je flaška chlastu, ta se nikdy neztratí.

Co se týče květin, ženu by potěšila pěkná interiérová živá květina nebo nějaká exteriérová do zahrady, pokud zahradu má.

Nikdy jsem nepochopil trendu někomu dávat řezané a tedy již mrtvé a ke zániku do 48 hodin určené květiny. To skutečně nemá nejmenší smysl, pokud se nejedná právě o rekvizitu do filmu.

 


0x

Patříte zřejmě mezi chudší občany, což chápu, jsou tací. Ale proč se hned zlobit a rozčilovat?

Vaše děti toho dostanou zdarma ve škole mnoho. Hlavně vzdělání + výchovu. Pak i nějaké pomůcky. Nevím, zda děti dostávají ve škole sešity, tužky, pastelky, desky...jako kdysi my v 60. letech, ale škola jim půjčí na rok učebnice, které potřebují. Nemusí si je kupovat. Děti mají dotované obědy, někde i svačiny. Platí sice, ale zdaleka ne plnou cenu. Mohou navštěvovat při škole různé kroužky, které se neplatí, nebo jen minimálně. Třeba sportovní, vaření, šikovné ruce apod. Některá škola půjčuje dětem zdarma na lyžařský výcvik běžky i sjezdovky /školní/, pokud děti toto vybavení nemají. Učitelé s nimi jezdí na výlety, aby měly děti nějaké zážitky. Jsou totiž i takové děti, které rodiče nevezmou nikam.

Je toho málo? Nevím, jak moc máte děti hodně či zlobivé, ale když má učitel ve škole 25 "dárečků" , zaslouží si ten "sakra plat." A vy jenom berete a nic nechcete dát. I když jste samoživitelka, čímž se ženy rády ohánějí, určitě byl nějaký tatínek či nějací tatínci a ti by teď měli plnit své vyživovací povinnosti.

Děti mohou dát učitelce dárek, který samy udělají. Vyšít dečku, namalovat kamínek, obrázek...Nebo - určitě mají každý svou kasičku, kam si šetří. tak at z ní každé dítě vybere, co uzná za vhodné a koupí učitelce maličký dárek. Klidně třeba jen tyčinku Kaštany či Kofilu. Nebo voňavé mýdlo. Je to tím hezčí, že k tomu dítě nepotřebuje peníze rodičů, ale dá to samo, ze svých peněz. Toho si určitě bude učitelka vážit.

Jinak - žila jsem na vesnici, každý měl zahrádku, natrhali jsme si květiny, převázali stužkou /hlavně je období růží/ a učitelka měla radost.

Nemyslím, že by děti měly kantory uplácet drahými dary, ale opravdu maličký dárek ze svých úspor učitele potěší a dítě vychová. Naučí se udělat druhému radost a nebude to jednou v dospělosti považovat za "zbytečné vydání." Jaga.

Přečtěte si romány J. Š. Baara. V té době nosili žáčci do školy "sobotáles." Každou sobotu nesly selské děti učiteli proviant, za to, že se jim věnoval. Máslo, mléko, vejce, smetanu, hrách...v zimě něco ze zabíjačky...někteří sedláci dodali učiteli místo potravin dřevo na topení.

To by se Vám teprve nelíbilo! Naštěstí je dnes učení zadarmo. A stejně někteří lidé prskají a chtějí jenom brát.

 

rtzertzrt

0x

Rozhodně ne kvítí - před očima to smutně vadne a usychá. Ale z ekonomického hlediska mět zahradu a utrhnout pár a k temu jenom mašla, nebo někde v na louce atd. Když už kvitka tak v květináču. Sladkosti v tomto vedu ne, to se rozteče, na pololetní v zimě dobře, aspoň nemusijou to kupovat v obchodě něco k mlsaní k televizi, stejně většinu to předají jiným. Ale přikláním se k temu že jiný rárek by byl zcela nejlepší - např. ručně dělaný keramický hrnek s jménem /jestli je to pěkné jméno/ atd.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]