Nejste přihlášen/a.
Marne vzpominam, kdy jsem naposled platil hotovosti.
Zatim jedina nevyhoda, kterou jsem vypozoroval, ze mi docela casto chybi drobaky. Treba do kosiku, nebo kdyz chce ucitelka za decka na neco dvacetikorunu, nejaky prispevek, tringelt a pod...
Z bankomatu to nevyberu a pri placeni kartou zpet nedostanu.
Cashback, ale poskytuje velmi málo obchodů a pokud ano tak se vymlouvají, že ho poskytují pouze při platbě v úrčité větší výši a nebo, že jim to zrovna nefunguje, tak aby ten cashback nemuseli poskytnout. Zkoušel jsem to kdysi několikrát, ale bohužel mi to nikdy nebylo z nějakých důvodů poskytnuté. Ani nevím jestli vůbec tato služba v Česku ještě existuje a nebyla už dávno zrušená.
pr Nebyla, existuje stále a naopak poskytuje ji dnes víc prodejců. A od dané sumy? No nevím onehdy při útratě cca 150kč a no problém. Jedině nají trochu probléma když je tam fůra lidí !
To tazatel-penězi neplatím skoro vůbec , vlastně jen taknování nafty nebálu a plynu, jinak kartou případné nákupy na internetu+ TP u účtu věci k bydlení -el,plyn...
Zbytek se financujeme víceméně hotovostně -výběr z ATM neb cashback
Jak si tak ve frontě před pokladnou všímám, tak pokladní se většinou na způsob platby neptají, protože informaci o platbě kartou zpravidla dávají už sami zákazníci. Pokladní způsob platby zajímá, protože podle toho zmáčkne nebo nezmáčkne nějaké tlačítko. A vím, že když jsem ohlásila kartu a pak ji nenašla, byl to malý problém. Ale opravdu malý.
Já většinou platím kartou, jen občas potřebuji rozdrobit velké bankovky, protože z různých osobních důvodů potřebuji mít rezervu v mincích a malých bankovkách.
Ještě jsem se nesetkal s tím, že by se mne u pokladny v obhodě někdo ptal jestli chci platit hotově nebo kartou. Všude tam kde je to možné platím kartou a u pokladny musím sám sdělit, že budu platit kartou aby prodavačka u pokladny zadala karetní platbu. Kartou platím jakoukoliv platbu bez rozdílu její výše. Výhoda platby kartou je, že nemusím nosit plnou peněženku peněz, nemusím ty peníze počítat a také nemusím pamatovat na to abych si před nákupem vybral dostatečné množství peněz z bankomatu. Mám rád když mi peníze leží v bance na účtu a neválí se mi jen tak v peněžence nebo někde v šuplíku. Placení kartou je velmi dobrá věc, ale je škoda, že je ještě stále dost míst kde kartou nejde platit.
Na způsob platby se mě v obchodě už hodně dlouho nezeptal, ale nejspíš to bude tím, že to sám hlásím předem a navíc poslední dobou často využívám samoobslužných pokladen.
Výhody bezhotovosti - nemusím sebou tahat peněženku, telefon mám u sebe v 99% případů. Nevýhody - když vypadne připojení k bance, tak většinou terminály nefungují.
Názor na to nemám žádný, at si každý platí jak chce. Stejně tak je mi to jedno u obchodníků, nicméně ten, který nepřijímá karty u mne nepochodí, protože hotovost u sebe obvykle nemám.
Já jsem si zvykl platit kartou za covidu. Byl jsem svědkem, kdosi natankoval u benzínky, chtěl platit kartou, ale terminál mu ji nevzal. A hotovost prý neměl. Nevím jak to vyřešil, já jsem si tam jen něco chtěl koupit bez čeho jsem se mohl obejít, tak jsem z frontičky odešel, kdyby třeba šmudlu napadlo začít obcházet lidi, jestli mu někdo nepůjčí. Poučení pro mne plyne, když platím kartou (je to rychlejší než penězi pokud to funguje), buď tam, kde by nevadilo že nechám u kasy plný košík nebo mám i hotovost, co kdyby náhodou. Taky už se mi stalo, že u kasy mi v hyperqelbu terminál nevzal kartu, naštěstí jsem hotovost měl. Kartu jsem zkusil u bankomatu v tom hyperqelbu, tam prošla bez problémů. Když jsem v lázních a při příjezdu mám platit desetitisíce za pobyt, platím hotově, nerad bych čekal s kufrem na recepci pokud by byly ucpané dráty.
Kolegovi z kanclu se stalo, byl na letišti někoho vyzvednoout, došla mu hotovost, tak zkusil kartu u dvou nebo třech bankomatů. Neúspěšně, poslední bankomat mu vyhrožoval, jestli to ještě někde zkusí, tak nu tu kartu sebere. když se pak poptával u své banky, akorát se při těch výběrech trefil do doby, kdy v bance měli výpadek počítačů.
Takže když někam strkám platební kartu, musím mít vždy připravený nějaký plán B, kdyby s kartou byly nějaké problémy.
Já karty používám už asi více jak 20 let od doby kdy banky v Česku začaly karty vydávat a několik málo obchodu je i přijímalo k placení. Pamatuji si, že tenkrát před léty se v bance na mne dívali dost divně když jsem si přišel požádat o kartu a asi si mysleli, že jsem nějaký podivín a k čemu mi ta karta bude dobrá. V současnosti je už ale doba jiná a banky kartu přímo dávají asi každému pokud ji někdo neodmítne a snaží se lákat různými akcemi a zvýhodněními klienty aby kartzou co nejvíce platili.
"Byl jsem svědkem, kdosi natankoval u benzínky, chtěl platit kartou, ale terminál mu ji nevzal. A hotovost prý neměl." Tak to je dost zajímavá situace která se v praxi může stát a byl bych zvědavy jak se něco takového řeší, protože natankované palivo z nádrže se jen tak jednoduše vrátit nedá. Mne se už stalo jednou v Kauflandu, že jsem měl plný vozík nákupu a před příjezdem k pokladně hlásili, že nefungují karetní platby. Neměl jsem dost hotovosti u sebe a tak jsem jim tam nechal vozík s nákupem a odešel jsem.
"kdyby třeba šmudlu napadlo začít obcházet lidi, jestli mu někdo nepůjčí." A ty by jsi nějakému zcela neznámému šmudlovi ty peníze půjčil? To by bylo asi jako mu ty peníze na zaplacení jen tak darovat, když by nebylo známe jestli mu to ten šmudla někdy vrátí. Divil bych se kdyby se takový dobrák který by mu peníze půjčil našel.
"poslední bankomat mu vyhrožoval, jestli to ještě někde zkusí, tak nu tu kartu sebere." Pokud by mu bankomat kartu opravdu sebral a nevrátil tak to by asi byla jeho chyba, že ji vkládal do bankomatu. V současnosti kdy už asi všechny karty a bankomaty jsou bezkontaktní je blbost kartu vkládat do bankomatu místo přiložení k bezkontaktní čtečce kde nehrozí, že bankomat kartu může nevrátit.
Mne se před třemi léty stalo, že jsem potřeboval v jedné firmě kde se běžně platí částky desetitisícové zaplatit větší částku asi něco málo přes 40000 Kč a byl jsem připravený, že to bez problémů zaplatím kartou. Bohužel chtěli po mne pouze hotovost kterou jsem tolik u sebe neměl. Ani bankovní převod na účet nebyli ochotní akceptovat. Musel jsem proto jít k bankomatu ty peníze vybrat, ale bnankomat mi dál pouze část z toho co jsem chtěl vybrat s tím, že v bankomatu pochybilo peněz. Když jsem šel k jinému bankomatu tak se zase ukázalo, že mám na výběry nastavený malý limit a nedal mi nic. Musel jsem proto až doma si zvýšit v bankovnictví limit na výběry kartou a až příští den vybrat zbytek peněz abych to té firmě mohl zaplatit v hotovosti. Bohužel i takové nepříjemné situace s placením se stávají.
Do 100Kč hotově, nad 100Kč kartou. S výjimkou restaurací a pod., kde chtějí hotovost. Ta karta - platba prodavače něco stojí, proto se asi ptá
Každá banka to má jinak, též jsou jiná procenta podle velikosti útraty (příklad - třeba u nábytku s větším obratem je poplatek nižší, než u vietnamce s útratou pár desetikorun, či stokorun), zapůjčení terminálu.
Čím menší je placená částka, tím větší je poplatek, který obchodník z transakce zaplatí. Záleží ale i na terminálu, platební kartě nebo tržbách. Převzato zde → cc.cz/...
Prodavač se ptá proto, protože bohužel u některých pokladen je nutno nejdřív zadat způsob platby a až pak namarkovat zboží.
Platba kartou je pohodlnější, rychlejší, nemohou nastat problémy s tím, že prodavač nemá nazpátek (já vím, že ze zákona mít musí, ale znáte to), ale má i své nevýhody. Ztrácíte přehled, kolik jste utratili a někomu vadí i to, že platba kartou je dohledatelná i po dlouhé době. Nevím v jaké je to fázi, ale slyšel jsem, že se chystá, že u OSVČ se bude porovnávat kolik dotyčný přiznal příjmů a kolik utratil platbami kartou. No a když půjdeme ještě dál, tak v případě trestné činnosti platba kartou může pomoci monitorovat váši polohu. Prostě platba kartou vás do jisté míry okrádá o soukromí. Já teda kartou platím, protože nejsem OSVČ a nepáchám trestnou činnost .
makk: "u některých pokladen je nutno nejdřív zadat způsob platby a až pak namarkovat zboží." S něčím takovým jsem se ještě nikde v obhodě nesetkal. To opravdu takové pokladny někde jsou? Pokud ano tak to asi budou ty pokladny nějaké z "pravěku".
"Ztrácíte přehled, kolik jste utratili" To není pravda. Já přehled kolik jsem utratil vždy mám. Jednak to vidím na účtence kolik jsem platil a mohu se také podívat do bankovnictví kde mám uvedené všechny platby kartou a jejích výši.
"někomu vadí i to, že platba kartou je dohledatelná i po dlouhé době." To bych považoval spíše za výhodu a ne jako nevýhodu. Je dobré, že i po delší době se dá v bankovnictví dohledat nějakou platbu, protože např. při reklamaci kdy člověk už nemá účtenku se dá místo ní použít i potvrzení o té karetní platbě vystavbené v bankovnictví.
Pr ne každý má takový suprouš aby měl přehled a nemusel neustále čučet do IM-MB na účet!
Pro víc lidí může být ljednodušší vybrat dejme tomu deset tisíc a plati-dojdou-li, vybere zase deset a ví že může ještě utratit třeba 10 než vyčerpá účet!
diesel: Co máš na mysli tím IM-MB? Pokud má někdo v bance účet a k němu kartu tak v současnosti má k tomu k dispozici i internetpové a mobilní bankovnictví. To, že to někdo nepoužívá nebo, že je negramotný a používat to neumí je jiná věc. Pro mne výběr hotovosti z bankomatu není problém, ale nechci být při nákupu omezovaný množstvím peněz v peněžence a také se nechci dostávat do situace, že příjdu k pokladně a tam zjistím, že mám na zaplacení málo peněz v peněžence. Pro mne je jednodušší a lepší platit kartou než před nákupem přemýšlet jestli mám jít k bankomatu nějaké peníze vybrat nebo ne. Mám rád když mám peníze v bance na účtu kde se mi navíc i trochu úroči než v peněžence. Nepatřím k těm co hned po výplatě nebo po důchodu jdou k bankomatu všechno vybrat.
Možná je to tím (teď budu mluvit za sebe), že v peněžence hotovost nemám (ani ji prakticky už nenosím), takže mi nemá co ubývat. Peníze v ní nebyly před nákupem a nejsou ani po něm. Také je to o tom, mít trochu vůli... když nakupuji každý měsíc více méně stejně a neutrácím za každou blbost, tak jsou příjmy/výdaje každý měsíc přibližně stejné. A když už kupuji něco neplánovaně, tak je to obvykle spojeno s tím, že vybírám nejvhodnější výrobek, čtu recenze, hledám výhodnou nabídku a tudíž vím kolik na to budu potřebovat peněz a podle stavu peněz na účtu vím, jestli si to vůbec mohu dovolit, nebo jestli to třeba odložit, nebo se uskrovnit v něčem jiném.
Dle mne nevýhoda maximálná-jednoše se o plátci kartu zjistí za co a jak utrácií což při hotovosti se nezjistí.
Nechápu jak to, že při platbě kartou se zjistí za co a jak kdo utrácií může někomu vadit. V současnosti jsme sledování téměř všude co a jak kde děláme a nemusí to být pouze při placení kartou. Sleduje nas na internetu Google, Microsoft a mnozí další a kdybychom se toho měli panicky bát tak bychom se z toho asi museli zbláznit.
To "sledování" mi vadí z principu, jako že žijeme v Číně, kde mají na lidi AliBAbu a systém sociálního či společenského kreditu, nebo jak se to nazývá?...
vili, fram: Taky se mi nelíbí, že jsme všudymožně sledování, ale bohužel v mnoha případech se s tím nic moc nedá dělat a musím se s tím smířit. To bychom kvůli sledování nemohli mít v bance účet a kartu, používat internet, vycházet z domu, protože nás na mnoha místech sledují kamery, používat telefon aby nás nemohl operátor sledovat kde a s kým telefonujeme a mnoho dalšího. Nevím jak vy, ale já nejsem žáden zločinec nebo podvodník abych se toho sledování musel panicky obávat.
Nevýhoda bezhotovostní platby se projevuje u lidí, kteří neumí moc hospodařit. Tito lidé potřebují stále vidět, kolik mají peněz a podle toho se rozhodují, co nakoupí.Když mají málo peněz, tak se omezují, když mají dost, tak utrácí. Např. jedna moje blízká známá funguje tak, že když má v peněžence peníze, tak jezdí všude autem, když má peněz málo, tak jezdí MHD.
petrm: To je nesmysl. Kolik má kdo peněz na účtu si může každý jednoduše zjistit v bankovnictví i když provádí bezhotovostní platby.
Určitý psychologický efekt to opravdu má. Hmatatelné peníze dávají člověku trochu větší obraz toho, co může utratit. V bankovnictví sice člověk má hezký přehled o výši a útratách, ale pro platbu nemusí udělat prakticky nic. Ověření otiskem nebo obličejem je otázka sekundy a je zaplaceno. Utrácení pak nemá takovou odezvu. Takže bych řekl, že je pro to dobré mít lepší finanční gramotnost.
@pr To není nesmysl, to je praktická zkušenost. Ale vy máte nějakou alergii z neznámých důvodů na mě, nemá smysl s vámi diskutovat. Je to ztráta času.
petrm: Žádnou alergií na tebe nemám, pokud nepovažuješ za alergií to, že má někdo na něco jiný názor než homáš ty.
Je to spíše zvyklost něco dělat tak a ne jinak a neochota na tom něco měnit. Také to může být i v tom, že někteří příliš nebo vůbec neumí pracovat s bankovnictvím a nebo, že nedůvěřují platbám karou a tak raději používají hotovost.
Já bych přidal, před 10 lety už platba kartou patřila ke standardům, ale tak ještě před 15, 20 bylo potřeba ji hlásit předem a nikdo se na to většinou ani neptal.
Jedna z výhod je, že ani já, ani obchod nemusí tahat pytle peněz.
Jedna z nevýhod jsou dlouhé zúčtovací doby (několik dnů), než platba dojde do banky, můžete klidně přešvihnout účet. Takže musíte mít v hlavě zrcadlový účet a myslet, co všechno jste už zaplatili. Moc mě ani neláká mít výpis plný položek typu pizza, wc, mhd... takže kartou platím větší částky (nad 5 tisíc). Jinak je bezhotovostní platba (primárně kartou) výborná na eshopy.
Taky mám rád fyzické peníze - bankovky a mince, ale to asi neni tak důležité.
"Jedna z nevýhod jsou dlouhé zúčtovací doby (několik dnů), než platba dojde do banky, můžete klidně přešvihnout účet." Nervím co tím konkrétně máš na mysli. Platba kartou do banký dojde okamžitě po zadání ji u pokladny nebo na internetu při platbě přes internet, protože banka musí potvrdit zda je na účtu dost peněz a zda platby kartou jsou povolené. Na účtu se hned po platbě kartou placená částka zablokuje a k zaúčtování dojde většinou do jednoho nebo dvou dnů a vyjímečně to trvá někdy i déle. Přešvíhnout účet platbami kartou a dostat se tak do mínusu proto není možné.
Taky mi kdysi v bance tvrdili, že to neni možné, ale už jsem taky zaplatil víc, než bylo na účtu, peníze jsem tam poslal dřív, než se banka o té platbě dozvěděla, což bylo tak za dva dny.
Zejména malé obchody (ale setkal jsem se s tím třeba i v OBI) používají offline platby, nevím, co všechno při nich ověřují nebo neověřují, ale banka třeba týden o platbě vůbec neví. Možná to je jen pro menší částky, ve smyslu "příliš malý požadavek, aby selhal." Jinak to byly vesměs malé obchody a malé částky. Snad akorát ČD to je o dost větší a o dost větší částka, ale jejich terminál vypadal jak z osmdesátých let (i designem a barevným provedením), platilo se magnetickým proužkem, asi to byl jediný případ, kdy jsem jej použil k platbě.
Tím, že kartou tak často neplatím, tak nevím, jak moc je to ještě časté. Ale v dobách, kdy platba kartou znamenala telefonát modemu do banky (a třeba v našem železářství se 3 pokladny "praly" o jednu linku), tak se asi online ověřovaly jen větší částky. Třeba se zavedením EET a tím pádem internetu i do té nejmenší prodejny je dneska situace jiná.
mll: V případě offline plateb se to může stát, ale tyto platby se v současnosti používají asi jen velmi vyjímečně. Pokud se ti někdy stalo, že při offline platbě jsi přečerpal zůstatek na účtu a dostal jsi se tak do mínusu tak to rozhodně není nevýhoda placení kartou, ale tvoje blbost, že jsi neměl na účtu dost peněz a nebo, že jsi před blokaci a zaúčtováním platby peníze z účtu vybral nebo přeposlal jinam. Ono je vždy dobré před jitím na nákupy mít na účtu alespoň trochu více peněz než za kolik se plánuje nakoupit a nebo v případě offline plateb ty peníze na účet co nejdříve po platbě doplnit. Dobré je také se o svoje peníze starat a sledovat jejích toky a ne až ve chvíli kdy nastane nějaký problém kvůli tomu panikařit a vinit za to platbu kartou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.