Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kolik denně vydáte za potraviny?

Od: svatoslav odpovědí: 53 změna:

Hranice chudoby je , tuším, 500,- kč /osoba/den... ovšem včetně nájmu, veškerých plateb, internetů apod. A teď přemýšlím, kolik tak necháváte DENNE v obchodě za nákup za potraviny? Já dvě stě, to už mi přijde moc, ale v poslední době už za tyto peníze v kabeli nenesu téměř nic, o nějaké šunce se mi ani nezdá, jen nejlevnější salámy apod. dáte 6 tisíc na osobu za potraviny za měsíc? více? méně?

 

 

53 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


7x

Nevím. Neeviduji. Jen vím, že mohu. Že si tohle mohu koupit, i když mám doma v lednici, ale nemám na to chut. Nepotřebuji šetřit, nepotřebuji něco dávat na horší časy. To už mám v bance. Takovou železnou zásobu. A když jednou zavřu oči, tak mě tady, nahoře, nenechají. Nechci diamant ani kérku v Indočíně. Občas mě fakt zamrazí, když v obyč sámošce nechám dost přes 300 kč, tolik, za kolik jsem ještě nedávno žila týden a to nenesu téměř nic. Pak se vzpamatuji a přestanu se lekat. Mám na to a fertyk.

id

Tak, tak, Nevím kolik denně utratím jelikož denně nakupovat nechodím. Co chci nebo potřebuji si koupím, nejsem náročná, už nešetřím, přebytky procestuji. Jak říkám, na plímky a na pohřeb mám jinde, ne doma.

 


2x

Rozhodně nenakupuji denně. Kdo nakupuje denně, neumí hospodařit a efektivně vařit.

Pokud se bavíme, kolik denně dám peněz pouze za jídlo, tak je to následující:

- Snídaně: 4 ks bílého toastového chleba, máslo, med, 0,5 litru vody a čaj (celkem je to za 19,83 Kč)
- Svačina: 1 bílý jogurt bez laktózy (12,90 Kč)
- Oběd: Rýže 111 g suché, pečená kuřecí noha a kyselá okurka 1 ks, voda 0,4 l (celkem je to 43,17 Kč)
- Svačina: Rýžové krekry s hořkou čokoládou půl balení 50 gramů (celkem je to 12 Kč)
- Večeře: 4 ks bílého toast chleba, máslo, půl balení sýru, koření, rajče a voda 0,5 l (celkem je to 39,68 Kč)

Sečteno podtrženo: 127,58 Kč za jídlo / jeden den

Rozhodně dám méně než 6 000 Kč za jídlo / měsíc. Naučte se hospodařit s penězi, efektivně nakupovat a vařit. Šunky, salámy a jiné zpracované potraviny nekupujte a nekonzumujte.

kenav

Takhle kdybych se stravoval tak bych neudržel ani hrnek s kafem,jsem senior kterému je třictvrte století a zatim zvladam drobné práce okolo domu a na zahradě I

Tak nějak Hlavně položka označená jako večeře, vždyt tam vidím jen další svačinu. A úplně tam chybí nějaký ovoce a zelenina, jen jedno rajče. A tekutin je tam taky sakra málo, to i hned k snidani vypiju snad víc.

@bery Víte, ono Vám to ani nemusí dávat smysl. A nedává Vám ho kvůli tomu, že máte onu českou stravovací mentalitu, ke které patří přejídání se, zbytečné přezásobování se potravinami a hlavně asi jíte nějaké blafy typu rohlíky s uzeninou.

Inu, doba pokročila, lidé žijí a jedí zdravěji, vyřazují nesmysly typu pečivo, uzeniny, ultrazpracované rádoby potraviny a tak dále.

Já mám 190 cm, 83 kg, 36 let a sním toho možná i méně než Anzionka, co zde zveřejnila své menu. A div se světu, cítím se výborně. A to právě díky tomu, že jsem vyřadil nesmysly a zbytečnosti. Konzumuji reálné potraviny. Ale ne každý českou stravovací mentalitou zasažený jedinec si to uvědomuje a dovede tomu porozumět, viz Váš případ.

Předpokládám, že jak @kenav, tak @bery asi žijí v domech se zahradami.
A i když kenav píše o drobné práci kolem domu, i to dá dost zabrat.
Nemluvě už vůbec o tom, pokud je ještě k tomu kdo žije v domě se zahradou pracuje rukama(+hlavou). Přenášení materiálu na pracovišti, lezení po žebříku nebo štaflích. Sekací práce do zdiva. A po práci následuje práce druhá - barák +zahrada

Měřím 165 cm a vážím 55 kg. Ob den běhám 3 km a několikrát do týdne tančím. Zahradničím na balkóně. Zeleninu a ovoce jím omezeně kvůli nemoci. Beru místo toho kvalitní doplňky stravy s vitamíny. Nepřipadám si nějak vyhuble nebo slabě. Nemám podváhu. Krevní testy u obvodní lékařky mi na vše vychází v pořádku...

Doporučený příjem tekutin je 30 - 40 ml na 1 kg tělesné váhy. Mě vyhovuje pít okolo 30 ml tekutiny na 1 kg tělesné váhy. Tzn. pro mě je to kolem kolem 1 650 ml / den. Upíjení přes den ke svačině a vodu, co je přirozeně v potravinách (při vaření) nepočítám, takže když spočtu vzorový den tak to je 1,4 litru. Když bych to všechno počítala (potraviny, co mají vodu a upíjení během dne), tak dám s přehledem těch 1,65 litru. Člověk se nemusí přepíjet každý den jako velbloud na poušti. Když dělám sportovní aktivitu, samozřejmě piju vody více.

@anzionka
Jakou máš povahu práce? Hodně pohybu, fyzicky náročná?

Sedavé zaměstnání. Najezdím na kole za týden okolo 50 až 90 km. Také chodím ob den běhat okolo 3 km. Také tančím 3 x za týden cca 2 hodiny v kuse. Zahradničím na balkóně a chodím na dlouhé procházky.

Když mám větší fyzickou aktivitu, tak více piju a dám si více svačin. Jinak hlavní jídla jím velmi podobná tomu, co jsem napsala. Ne vždy úplně stejná. Základ mé stravy u obědů a večeří tvoří maso a sýry. Jím hodně rýže, těstovin a občas i brambory. Z ovoce jím nejčastěji banány a zelenina: rajčata, nakládané okurky, brambory, cibule, česnek, dušená mrkev.

@anzionka
Ten bílý toustový chléb nic moc teda.
Bílou mouku klidně, ale to si upeč svůj. Není to těžký, je i forma, aby měl tvář jako toustový,pak si ho nakrajis.
Od doby, co si peču, nechci pečivo v obchodě ani vidět

@boban: Díky za tip. Vybírám nejkvalitnější, co jde. Ten bez zbytečných konzervantů. S pečivem to mám těžké, nesnáším na trávení droždí (sušené i čestvé), většinu kvásků a také prášek do pečiva. Upéct nějaké poživatelné pečivo bez těchto pomocníků je, dá se říct, nemožné.

@anzionka
Droždí mi nevadí,ani kvasky. Ale zkoušel jsem jako kypridlo i sníh z vajec Není na tom nic špatnýho, v pečivu jsou vejce běžně

Bobane, jen do téhle nesmyslné diskuze přidám 3 věty. Neva? Sníh z vajec, jako kypřidlo se může použít tam, kam patří prášek na pečení, soda nebo vinný kámen.Ale nedá se tam, kde je kvásek nebo droždí. Třeba do rohlíků, chleba, buchet.

Byla jsem zbrklá a nezmínila tužší těsta, jakým je třeba mřížkový, křehký koláč nebo hraběnčiny žezy, nškteré štrúdly. Prostě ty, které se nechávají "odpočinout". Ty také sněhem nezměníte.. Patří do nich prdop.

Díky za informace ohledně možnosti použít vyšlehaný vaječný bílek. Bohužel mi vejce také dělají špatně. Trpím po nich velkou plynatostí.

 

 

molly

2x
Počítám náklady čas od času když nám krabičkuji. Stále se pohybuji okolo 150kč za den. Jde to levněji i dráž, záleží, jakou kvalitu potravin člověk volí a jak moc hlídá akce. Vámi zmiňovaná šunka je skoro pořád v akci v Lidlu i v Penny za 26,90 - 97% a 3g tuku. To je cena za kterou se prodává roky. 1kg řeckého jogurtu je čas od času za 69,90. Zrovna teď v Kauflandu, byl v Lidlu. Kuřecí prsa byla před rokem a půl za 169 v akci, teď jsou za 109. Ovesné vločky 500g jsou do 15kč. Sezónně se dá ušetřit v létě sběrem borůvek, hub a určitě někdo podaruje cuketu. Luštěniny jsou pořád finančně nenákladné, přitom chutné a výživné. Chce to jen trochu přemýšlet a chystat si jídlo. Třeba taková čočka. Osmažím cibulku, nasypu čočku, vařím, ochutím lákem z okurek, lžící octa. Nepotřebuju k tomu vajíčko , stačí mi kyselá okurka. To je jídlo do 10kč a člověk se nacpe na půl dne. K snídani 50g vloček, to je 1,50 200g jogurtu, když bude z akce tak 14kč, nastrouhat jablko nebo dát banán... Je z toho syté jídlo za 20kč. 150g kuřecích prsou koupeno v akci do 20kč, k tomu pár brambor, maso na přírodno na pánvi k tomu půlka okurky se lžící řeckého jogurtu ala tzatziki. No myslím že víc než 35kč za oběd to nebude

 

mathew

1x
Já do obchodu nechodím každý den a cena záleží na tom na co mám chut a je to ca částku, kterou jsem ochoten zaplatit. Někdy mám chut na kuře jindy na lososa a hned je rozdíl 250,- za jedno jídlo, ale 6 tisíc za měsíc to nebude... Takže jestli kupujete nejlevnější potraviny a zároveň utratite 6 tisíc tak bych změnil obchod a nebo množství toho co s ním.
svatoslav

Ale vždy|t za stovku dnes nic nekoupíte, takže si myslím, že na osobu a měsíc je čistě za potraviny klidně možné dát i 8-10 tisíc, právě mě zajímá, kdo kolik dáváte...

svatoslav

myšleno včetně novin, nápojů, drogerie, ovoce, zeleniny...

mathew
Ano za stovku nic nekoupíte, proto je lepší nakoupit jednou týdně za 7 stovek. Utratit 10 tisíc za potraviny jistě půjde taky, i když už to bude asi chtít nějakou větší snahu.
Mimochodem ujasněte si jestli vás zajímá částka za potraviny nebo i další věci jako drogerie, benzín, cesta na Měsíc. Ono to pak logicky na těch 100,- denně už vycházet nebude.
ooo

@svatoslav Proboha a proč si kupujete noviny, když jste chudák?

Doporučuji místo čtení novin a psaní těchto dotazů a vyzvídání jak jsou na tom ostatní, přejít k akci a začít více pracovat

Popravdě, nikdy jsem to nemusel řešit, kolik utratím, Peněz mám nadbytek, pravděpodobně víc než dokážu spotřebovat za několik životů a tak se můžu bavit s těmito otázkami

Btw V Tescu teď prodávají balený chleba, 37 Kč za kilo, balení 800 g, ta cena je asi 32 Kč, to vám stačí na 3 dny, a pak že za stovku nic nekoupíte

Kdysi jsme to zkoušeli ale došli jsme k tomu, že na měsíc stačí 2000 Kč. Podle jednoho videa 2024 v extremu, Jeden fungoval i za 1000 Kč za měsíc. Samozřejmě to bude takovéto, že se občas najed kámoše, U rodičů. Bydlel Asi taky U rodičů nebo U kámošů to bych musel dohledat to video. Ale myslím že jsi kupoval když už něco vidle tak pizzy, to stojí 29 Kč v Tescu

 

chlochydess*

1x

Prikladam statistiku z minuleho mesice. Upozornuji, ze se stravuji vegetariansky a zasadne varim doma. Restaurace 1x mesicne povinne tataracek s topinkama za odmenu

ooo

Vegetariánský tataráček?

Tataráček samozřejmě masový. Vegetariánský tataráček je oxymoron a neexistující pokrm.

 

bramburka

1x

Zrovna minuly mesic jsem si delala prehled a dosla jsem k 7 tisicum. Ale neni v tom benzin, kadernice, pedikura a leky. Celkove skoro 11 tisic.
Ale priznam se, ze nijak zvlast nesetrim, protoze si rikam, ze ziji jen jednou. Takze i obcas zajdu do kavarny, nekdy si dam obed nebo koupim grilovane kure, zajedu na vylet apod.
Na nakupy ovsem chodim 1-2x za tyden.

svatoslav

ANO, toto se mi líbí velmi, Vaše odpověď... kolik prostě stojí jedna osoba za měsíc, těch deset tisíc je málo, hranice chudoby je 15 tis/os./měs.

bramburka

Tech 7 tisic je za jednu osobu. Ale myslim, ze stejne vydaje bych mela i za dve osoby. Ono se pro jednoho tezko nakupuje i vari.

ooo

Mladý brambůrky 18-26 let můžou fungovat i zadarmo, nechat se zvát od nápadníků klidně od rána do večera, Mají neskutečný nároky )


 


1x
Nechodím denně na nákupy, nakupuji dopředu- to, co jde. Dva dospělí za měsíc kolem 17 000 Kč. Takže nějakých 8 500 Kč/osoba. Někdy vařím na více dní, někdy máme chut ani něco prostšího, jindy zase ne, někdy restaurace. Zeleninu přes sezónu nekupuji,máme dost vlastní - i na zimu nějaká vystačí. Pár rajčat sbíráme i na vánoce. Brambory uskladněné, ale ty nevyjdou nikdy na celou zimní sezonu. Ale neeviduji to přesně, jen podle účtů. Prostě koupím má co máme chut, peníze neřešíme.

 

pikok

1x

Statistiku si nevedu, přehled mám diky tomu, že veškeré potraviny platím stravenkovou kartou. Na ní dostanu 150 Kč za každou směnu.

Takže první nástřel počet pracovních dnů v roce krát 150 děleno 12.
Plus za odpracované přesčasové směny, mínus za dny dovolené a nemocenské.
Prodejny dvou velkých poměrně levných řetězců mám v docházkové vzdálenosti do 10 minut, nakupuji víceméně denně, kvůli čerstvému pečivu. S penězi na jídlo ze stravenkové karty si vystačím, byla tu zmínka o šunce, tak ty s obsahem masa pod 90 % nekupuji, naštěstí je co chvíli na nějakou lepší šunku akce a udělám si malou zásobu.
Maso v řeznictví, taky v docházkové vzdálenosti do 10 minut.

 

rudla

1x
4 lidi, musíme se s jídlem vejít do 10 tisíc měsíčně. Nejsme důchodci, abychom měli 20 tisíc na hlavu. Dalších cca 12 000 jsou účty a něco se musí ušetřit. Do restaurace nechodíme vůbec, nehodlám dávat 200 za smazak, když za tu cenu mám 1,3 kg sýra... vaříme doma.
xxx

Rudlo probuď se a uvědom si, že jsme v Česku.

Ty si myslíš, že 4 důchodci mají na jídlo 80 tisíc měsíčně?

A vy si vystačíte s 2,5 tisícem na 1 osobu měsíčně?

ooo

4 průměrní důchodci mají daleko víc než 80 000 celkový důchod-příjem :/))

 


1x

Peníze, koruny české!

 

km

1x

Málokdo dokáže hned odpovědět s částkou kolik ho stojí potraviny na jeden den. Je to tím, že každý den je jiný, jeden může vyjít do stokoruny a druhý do tisícikoruny. Dále také mnoho z nás neplatí jen za sebe, ale platí za další členy domácnosti. Každý z nás má také odlišené zaměstnání (horník vs. úředník) i konstituci (chachar vs. sušinka).

liska5

Když jsem zůstala sama, dala jsem si tu práci a dva roky jsem si poctivě psala výdaje. Sloupec v rubrice potraviny /restaurace, cukrárny, občerstvení.../ jsem sečetla a vydělila dvěma. Tím jsem měla potraviny za rok. Děleno dvanácti vyjde průměr za měsíc. Vyšlo mi 6000,-. Podotýkám, že se snažím stravovat zdravě a pestře, abych byla zdravá a nemusela platit za léky.

ooo

Ve vašem věku je limit doplatku na léky 500 Kč na kalendářní rok.

Neskutečné, že jsi důchod si stěžují na doplatky na léky

liska5

Nechápete. Na nic si nestěžuji a této výhody neužívám. Mně nejde o peníze vydané za léky, ale o to, že chci být z principu bez léků a co nejdýl fit.

 


1x

souhlasím poslední dobou je to opravdu neskutečné, já také v průměru utratím kolem 150-200

 

bg

1x

Já jen za pečivo, sýru, šunku vzhledem ke dvěma synům v těžké pubertě poměrně dost. Kdybychom byli s manželkou bez dětí, byli bysme ani ne na třetině.

 

petrr

1x

Doma vaříme málo a snažíme se jíst kvalitní potraviny, pro dva lidi denně to vychází na cca 800 Kč, tedy 400 kč/osoba.


doplněno 08.08.24 11:42:

Úprava: po započtení "sladkostí" a přehledu na účtu to vychází na 480 Kč/osoba/den. Ale jsme jen dva...

Kvalitní potraviny se dají jíst i doma za čtvrtinovou cenu. To ale člověk ovšem nesmí být lenoch a jenom koukat, kde mu kdo co naloží na talíř.

petrr

Tak asi záleží, čemu říkáte kvalitní a co jíte. Např. kvalitní olivový olej stojí i 2x více než "běžný". Podobně u ryb apod. Denně si kupuji také například ovocná smoothies (ano, nejsou zdravá, je tam hodně cukru, ale je to dobrá alternativa ke klasické sladkosti).

chlochydes, nerozumím označení "nesmí být líný" . Jak jste to myslel? Třeba tak, že senior bude objíždět sámošky a spešl obchody a trhy a shánět kde je co kvalitního, ale za rozumnou cenu? Pak přijede domů a stoupne si k plotně? Nejlépe denně, aby měl všechno čerstvé? A ještě by mě zajímalo, jak se poznají kvalitní potraviny? Vy to poznáte? Podle čeho? Nedávno jsem koupila nádherné papriky a rajčata. Bylo s podivem, že když jsem vařila lečo, papriky vůbec nevoněly. Vždycky jsem papriky větrala několik dní. Tentokrát jsem nemusela. Na talíři jsem měla podivnou vaječinu s klobáskou plnou flaksů v bakelitu, který nešlo pokousat. Protože nešel z pološunkové klobásky před vařením, stáhnout. Myslíte, že jsem nakoupila a uvařila kvalitně? A co zítra a pozítří a...

bramburka

@glochydess: petrr pouze odpovedel na otazku, kolik vydava za potraviny. Jestli je liny nebo ne, neprislusi nikomu soudit! Neznate jeho prijmy, jeho zamestnani,vytizeni, naroky, zvyky atd. Nedovedu si predstavit nejakeho managera nebo cloveka ve vysokem postaveni, jak po praci obiha obchody kvuli slevam, pak prijde domu a postavi se do kuchyne! Ma proste jiny zivotni styl.
Mam souseda duchodce, byvaleho hornika, ktery pri prijmu 28000,- Kc dojida zbytky, co dostava pro slepice!
Taky zivotni styl! Toho lze tedy odsoudit pravem, ale ne nekoho, kdo konzumuje kvalitni potraviny! Kolik za ne vyda, je uz jeho vec!

bramburko Takhle?

bramburka

@babkazov: dekuji

 

liska5

1x

Já utratím za potraviny určitě aspoň 6 tisíc měsíčně. Jsem v důchodu, stravuji se spíš zdravě a nešidím se, to znamená 3x týdně rybu, denně hrsrt ořechů, kvalitní káličí nebo krůtí maso, hodně zeleniny, ovoce, panenské oleje, cereálie, luštěniny. Ale i hořkou čokoládu a mrazem sušené ovoce...Počítám do toho i případný oběd v restauraci pivo a vínko i zmrzlinu, kafe a zákusek v cukrárně. Což je několikrát do měsíce.

 


1x

Nenakupuji denně. Vařím pro 2 osoby, dost často na 2 dny to samé jídlo. Pak zase změna.

Vařím levně, ale chutně. Mám svá rajčata, česnek, cibuli, kopr, vejce, vybrala jsem trochu brambor ze 2 řádků. Občas nepohrdnu cuketou či patizonem, maso je dobrá věc, ale nemusí být denně. Třeba takové bramboráky či koprovka s vejcem není nákladné jídlo. Přitom je to chutné.

V Tescu se občas ráno najde /musíte mít štěstí/ balené maso, sýry, uzeniny s velkou slevou. Třeba i víc než 50 %. To potom koupím ráda, připravím hned, nebo nejpozději v několika dnech. A třeba takový candát se slevou 57% chutná stejně luxusně, jako za plnou cenu.

Občas uvařit bezmasé jídlo. Ovocné knedlíky, rýžový nákyp, buchtičky s krémem, brambory s tvarohem a mlékem...Přestože je vše čím dál dražší, musí si člověk poradit. Vařit. Nejvíc se zaplatí za jídla v restauracích. Jaga.

A raději 3 plátky kvalitní šunky, kterou sníte s chutí, než 15 deka mazlavého čehosi, čemu někteří naivové říkají uzenina.

 

farm

1x

Jak kdy a jak kde. Na chatce nakupuji dopředu na 10 dní do 2000 Kč, poslední den ovšem bývá postní.. Ve městě denní nákup za 400 Kč běžně. Paradoxně je nižší výdaj celkem když se stravuji v menže či škole. Snídaně tolik nestojí a k večeři se přeškoluji na ovoce...V menze hodně utratím za saláty v příloze, čaj - skvělý - 2dcl za dvě Kč (!).

Vedra stravování zlevňují, včera úplně stačila bramborová kaše domácí, s muškátovým oříškem.

 

soldir

0x

Tady obtloustly mlady tatovi oteviram MREcka (vojenska strava) a kdyz to ma dopapat, tak se mu nechce

nemusel to hrotit, tyden bych tlustochovi nedal najist a on by to spapinkal s chuti


btw evropska davka NRG-5 asi 2200 kcal stoji od 220,- Kc - Kdo to chcete zkusit, seženete třeba na Allegru nebo na Militari shopech, Stačí hledat nrg 5, Výhoda je, že to vydrží třeba 15 - 20 let

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]