Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Komunismus vs Demokracie

Od: ladus odpovědí: 68 změna:
Ahoj, je mi 18 takze jsem uz zazila jen denokracii. Ackoliv uz vim, v cem byl rozdil s komunismem, chtela bych vedet vase nazory. Zajimalo by me, jestli byl komunismus az tak spatny, protoze kdyz jsem nad tim premyslela, tak vlastne chudi lide se museli mit docela dobre, kdyz se vzalo bohatym? A taky jak se vam zilo v komunismu, a tak. Dekuji

 

 

68 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


13x

Problém je v tom, že když se vzalo bohatým, tak to dostali jen nemnozí chudí, ale pak se měli všichni stejně. Ne tak dobře, jako předtím ti bohatí, bohužel ani tak dobře, jako předtím ti chudí.

Protože najednou fabriku nevedl fabrikant, který ji vybudoval a měl promyšlený plán, co vyrábět, kde prodávat, kam investovat, kde nakupovat materiál, kde stroje a průběžně to optimalizoval a plánoval dopředu a navíc v tom byl fakt dobrý, protože jinak by tu fabriku neudržel v chodu a rozvoji.

Najednou tu fabriku vedl kopáč, který měl stranickou knížku a nedochozenou jednotřídku a měl problémy vyjít s výplatou do konce týdne. Jasně, že se měl chvíli líp, protože vychlastal fabrikantův koňak a sežral jeho zásoby, ale tím se vést fabriku nenaučil. Obchodní vztahy se najednou neřídily ceníkem, ale stranickou příslušností, plán fabriky do budoucna se neřídil nabídkou a poptávkou, ale rozhodnutím Strany (tedy těch pár, co drželi spolu a podařilo se jim zničit ostatní ne proto, že by byli lepší, ale proto, že byli větší hajzlové) a konkurence nebyla, takže pokud se kdekoli cokoli událo, tak chybějící věci nenabídlo okamžitě dvacet jiných, kteří toužili prodávat, ale prostě někdo dostal stranický pojeb a dokud se to neopravilo, tak prostě byl nedostatek.

A s tím opravováním (a udržbou obecně) to taky nebylo zas tak slavné, protože proč by se někdo snažil, když mzda byla hodinová a zaručená, čím dřív práci uděláš, tím víc práce dostaneš a ostatní tě budou nenávidět, protože jim pak zvednou normu, ale ty stejně víc peněz nedostaneš. Zatímco když to budeš flákat, tak domů přineseš stejně peněz, ale nenadřeš se tolik. A třeba si i někde utrhneš něco pro sebe bokem. Takže si budeš moct dovolit uplatit nějakého melouchaře, aby ti doma něco opravil, protože podle pořadníku to vyjde tak za pár měsíců, pokud se to nezdrží ještě víc.

Když jsem po revoluci začal pracovat pro soukromou firmu, tak mi spousta lidí říkala, jak bych měl svého šéfa nenávidět, protože kořistí z mojí práce a dostává dvojnásobek toho co já za práci, kterou já odvádím. Chápu, že v jejich očích to byla děsná nespravedlnost a vykořistování, ale já to viděl optikou, že pokud ten šéf dokáže zajistit dost práce (což já bych nedokázal, neumím všechno), tak je pro mě důležitější, že já sám se mám asi tak 5x líp, než když mě předtím "nevykořistovala" Strana. A pokud ji nedokáže zajistit, tak se můžu kdykoli zvednout a jít jinam, nebo se udělat sám pro sebe. (Což jsem několikrát udělal, že jsem přešel za lepším a nakonec jsem se udělal sám pro sebe a "vykořistoval" jsem se sám, což mi dalo výrazně větší volnost, ale taky menší příjmy)

Když jsem u té volnosti - pamatuju, jaký strašný oser byl zařídit cestu do spřátelené socialistické ciziny, o kapitalistické se moc uvažovat nedalo. Teď, když se rozhodnu zajet za bráchou do Holandska, nebo za ségrou do Německa, tak sednu do auta a jedu. Když se rozhodnu letět do Řecka na dovolenou, vyberu si z miliónu podniků ten, který se mi líbí, zaplatím a letím. Neřeším devizové přísliby, záruky, že se vrátím, ani problémy, že mí sourozenci žijí v zahraničí.

Když si vzpomenu, že mi došel chleba, tak se zvednu a jdu ho koupit. Je sobota odpoledne, možná nebudou mít můj oblíbený hned v prvním obchodě, ale tak si vezmu nějaký jiný - žádný problém. V socíku bych měl smůlu už v pátek odpoledne, chleba by nebyl. (Co, jaký oblíbený - chleba je chleba, buď je, nebo není.)

Když si vzpomeneš, že potřebuješ (nebo jen chceš) vložky, tak jdeš a koupíš si, jaké chceš (a nejvíc času ti zabere vybrat si z té nabídky). Za socíku pamatuju, jak vždycky všechny kolegině z práce zmizely, když se profláklo, že do města dovezli vložky (jaké vložky? dámské vložky, jako by snad byly nějaké jiné) a šly stát frontu, pracovní doba nepracovní doba, protože kdo zaváhá, vložky mít nebude. (Proč je nedostatek vložek? Protože Strana plánuje spotřebu na hlavu.)

Komunismus ti může přijít zajímavý, pokud si o něm jen čteš, jaký by měl být. Pokud ovšem jsi nucená žít v tom, jaký opravdu nakonec je, tak okamžitě pochopíš, proč na hranicích byly ostnaté dráty a pohraničníci se psy stříleli po těch, kteří z něj chtěli utécet a přesto lidi utíkali.

Pokud ti jde jen o to, aby snad někdo neměl o trochu víc než ty, tak jo, komunizmus je pro tebe. Pokud ti ovšem jde sobecky o to, aby ses měla dobře, tak pro tebe rozhodně není - o té rovnosti dosáhne tak, že všechny srazí dolů na úrověň nejchudšího a nikdo schopný nesmí dostat příležitost si polepšit, i kdyby při tom polepšil i spoustě ostatních. Nerozhoduje odbornost, nerozhodují schopnosti, rozhoduje příslušnost ke straně, nebo vládnoucímu rodu.

Pokud chceš vidět komunizmus v praxi, podívej se na Severní Koreu, tam to totiž vede. Pár vyvolených drží ostatní u huby bez ohledu na cokoli. Ale ano, naprostá většina lidí se tam má naprosto stejně a nemusí si navzájem závidět.

Děkuju nechci, raději budu (relativně) chudý u nás (s přístupem k internetu, vlastním počítačem, telefonem, jídlem 3x denně, cestováním kam si zamanu, bombardovaný reklamou na všechno možné i nemožné ...) , než (relativně) rovný ostatním v Severní Korei.


doplněno 22.10.23 19:55:

@slavco31 Ale houby, takhle dobré ještě nejsou a jejich styl je snadno rozpoznatelný

Tohle jsem psal sám a bez pomoci uměláka, jinak by to bylo "politicky korektní" a strašně by si to dalo záležet, aby se nikdo nemohl cítit uražen, ani neprávem ne. A nebyly by v tom jednoduché chyby a překlepy. A moje zkušenosti za víc než půl století

Tak toto určite napísal stroj.

By ma zaujímalo, kto si tento príspevok prečítal celý, každú jednu vetu. Obsah nehodnotím, len dĺžku. Za mňa, obdiv. A tým, čo to celé zvládli, obdiv tiež.

vlado - tak jestli Vás to skutečně zajímá, tak já to fakt celé přečet. Každou jednu větu. A před gilhadem smekám. Tu dobu totiž pamatuju velice dobře a naprosto s ním souhlasím.

Jen dodám malou perličku.

Když jsem se v roce 1980 oženil, pozvala mě známá na svatební cestu do Francie. Povolení od strany a vlády jsem po mnoha peripetiích dostal. Hádejte proč jsem přesto nejel? Protože bych na svatební cestu musel jet sám, bez novomanželky . Soudruzi se totiž báli, že bychom mohli emigrovat .

magdone a co sousedka z uličního výboru, ta taky dala souhlas? Páč tam to začalo...

...pokoušeli využívat této funkce k osobnímu prospěchu nebo mstám...

milancukrar - V té době už uliční výbory nebyly. Režim byl přece jen už volnější. O 15 let dřív by mě nepustili ani samotného a pouhá žádost o vycestování by pravděpodobně byla příčinou bedlivého sledování mé osoby ze strany STB.

Buďte rád, páč když se po revoluci dostanete k zápisům, co a kdo tam probíral, nestačíte se divit, jak ta stará slušná paní, co měla krásné kytičky za oknem, byla ...

když já nepíšu sprostě, každý si tam dejte něco svého, ale furt to bude málo.

milancukrar - Jako vnuk tehdejšího majitele "dobrovolně" darovaného pražského činžáku o tom také něco vím.

Jako, že ukázali na Váš barák a řekli, barák je náš, Vy jedete do pohraničí, tady bude školka konzum?

To byla taková doba...

Ne. Řekli barák je sice váš, vybrané nájmy jsou ale naše. A koukejte opravit střechu, je děravá a tím ubližujete pracujícímu lidu, kterému teče na hlavu. Jestli na to nemáte, tak nám barák darujte. Jinak to bude považováno za ideologickou diverzi.

Mimochodem - tu děravou střechu jsem nakonec opravoval přece jen já, ale až po dalších 40 letech .

Magdone, ještě že nepíšu sprostě.

Až se potkáme, tak Vám sdělím, jaké to byli komunisti ...

 

ben®

4x
Dobrý den, jak to zde bylo za socialismu, který měl být nenásilným přechodem ke komunismu, nemáte šanci vůbec pochopit. Je to zkušenost nepřenosná, nebudete tomu minulému bizaru věřit, Váš mozek to nepobere. Gratulujte si, že žijete svobodně, v hojnosti, volně, v pravdě (pokud nevěříte fake news, hoaxům a populistům), bez přísné cenzury (kdo o ní dnes hovoří, ten ji nezažil), v demokracii, pluralitní a občanské společnosti a nikoliv v totalitě (byt o té nové někdo hovoří a hodlá tak získat politické body). Sledujte pro snad pochopení toho bezčasí staré filmy z té doby (i dokumenty) a mluvte o tom s rodiči a prarodiči (jestli se nebudou stydět za své působení v době totalitní). A co o tom učí škola? Zase nic, že? Zdravím!

Bene,to čo nám tu prezentovali,že je demokratické sami predstavitelia demokracie porušujú. Demokracia sú len reči na oblbnutie ľudí.

pametnik

Bene, nálepky fake news, hoax, populista atd. nedávno označilo Vojenské zpravodajství za častý nástroj politického boje. Pro mnohé, včetně mě, trochu překvapivě. Cenzura je cenzura bez ohledu na její rozsah.

ben®
pametnik - nejde o rozsah cenzury. Může se jevit jako větší, ale za bolševika nebylo tolik médií a možnost tam např. něco občanem komentovat. Rozdíl je v následcích pro cenzurovaného a jeho rodinu. Když někomu někde admin odstraní komentář na internetu (např. na Novinky.cz), tak ho kvůli tomu nevyhodí z práce, děti mohou dostudovat a nemusí se bát STB. Bolševik trestal tvrdě a všechny. Máme štěstí, že si to, co někteří označují za cenzuru, můžeme bez následků užívat, protože už není totalita (ani nová, jak káže ve Sněmovně pan Babiš), ale máme demokracii, což se někomu "zajídá" a zpochybňuje to či zesměšňuje.
pametnik

ben:
Ti, na které se zaměřili cancel culturisti, by s vámi nesouhlasili. A nemyslím jen v USA, kde to bují asi nejvíc. Paní Bednářovou z práce vyhodili (soud ji osvobodil). Před ní prof. Druláka (teď vyhrál soud, že to bylo nezákonné), problémy měl prof. Pirk (aktéři nyní obžalováni) atd. "Malá" cenzura může velmi rychle přerůst ve velkou. I pouhé hrozby ze strany Rakušana by v normální politické situaci (Evropa v době před EU) nebyly slučitelné s pokračováním ve funkci. Ale od té doby jsme udělali "pokrok". Kam, to nechám na posouzení čtenářů fora.

jawacek350

Výborně Pamětníku... A můžeme doplnit nedávno na podmínku pravomocně odsouzeného Dr. Skálu (a p. Kapala) jen za to, že citoval z literálního díla a měl jiný názor a pohled na katyňský masakr. Toto by se ve skutečné demokracii stát nemělo. Dnes Vás možná nezavřou, ale dají podmínku nebo odsoudí k vysokému peněžitému trestu, který je pro vás tak jako tak likvidační a nemáte šanci se z toho vyhrabat. S minulým režimem je to v tomto případě to samé jen v bledě modrém...

A co odsouzení pánové k odmětí svobody (at si o nich můžeme myslet, co cheme) za podporu Rusů na Ukrajině? I to patří do demokratické společnosti? Kdepak, kdepak...

 

bbbb

2x
A proč jsou chudí? Protože jsou líní? Podívej se třeba na film vítr v kapse, jak se tam zašívali v práci ) Reálnej socialismus.
Prostě když měli všichni neschopní ti schopní stejně málo, tak se těm šikovný m zkrátka nechtělo makat, a měli zaječí úmysly.
Socialismus je komunismus je špatně, demokracie je vláda lůzy. To taky není nejlepší ideálnější systém vládnutí, protože rozhodují ve volbách naprosto nekompetentní lidí a výsledek je, že vždy vyhraje populismus!

 

petrm

2x

Vzhledem k tomu, že jsem půl života prožil v minulém režimu (35 let) a půl v současném a pamět mi zatím funguje, tak jsem schopen rozdíly posoudit. navíc jsem musel při studiu na VŠ složit státní závěrečnou zkoušku z marxismu-leninismu.

Základní myšlenka byla tehdy postavena na vedoucí úloze dělnické třídy a komunistické strany, takže všechna důležitá místa byla obsazována těmito lidmi, bez ohledu na jejich odborných a řídících schopnostech.

Každý kritik byl považován za rozvraceče společnosti a nepřítele se všemi důsledky pro celou jeho rodinu, takže např. museli pracovat na podřadných místech, jeho děti měli problém jít studovat.

Ekonomika byla řízena centrálně a plánovaně (Státní plánovací komise), takže každý podnik měl určený plán, co a kolik bude vyrábět dalších 5 llet. Neexistovala žádná konkurence, takže když nastal jakýkoli výpadek, projevily se důsledky v navazující výrobě (zjednodušeně : někdo vyrobil málo šroubků nebo trubek a problém se projevil v mnoha dalších firmách). Preferován byl těžký průmysl, doly, hutě, zemědělství (JZD-jednotná zemědělská družstva). Vzhledem k plánování na mnoho let dopředu, tak se nebral ohled na to, co lidi chtějí (např. oblečení nebo elektronika), takže byl těchto věcí nedostatek.

Bydlení bylo různé. Existovaly státní byty, ale ty byly na pořadník a čekalo se i 15 let. Byly podnikové byty, ale tam zase byla podmínka smlouva na 10 a více let. Byly družstevní byty, tam musel člověk složit členský příspěvek, odpracovat na stavbě několik tisíc hodin a čekat, až na něj přijde řada (někdy i 10 a více let). Lidi si mohli postavit domek, pozemky byly levné, ceny domků byly cca 200 000 a více ( roční plat byl tehdy 20-30 tisíc). Ale nebyly firmy, které by domek postavili, takže si lidi několik let stavěli domky za pomocí celého příbuzenstva o sobotách, nedělích, dovolené, a pracného shánění a placení řemeslníků (instalatérů, elektrikářů, pokrývačů...).

Toto vše je výstižně zobrazeno ve filmech. Např. začátky budování socialismu ve filmu Všichni dobří rodáci, stavba a oprava bydlení ve filmu Na samotě u lesa, fungování systému ve filmu Báječná léta pod psa.

Co se týká cen, tak základní potraviny byly levné (pečivo, mléko, máslo, vejce, ale i cigarety, pivo, rum), ale některé další byly považovány za luxus a byly drahé ( kafe, uherák, šampaňské ). S ovocem, zeleninou byl mimo sezónu problém, takže se dělaly zásoby např. brambor, jablek, cibule, česnek na zimu a hodně se doma zavařovalo. Pamatuji dokonce dobu, kdy máti nakládala na zimu vejce.

smode2

Výborně shrnuto pane Petřem ještě jsem si vzpomněl, že někdy v 70. letech tekla v našem činžáku teplá voda vždy jen v neděli večer a ve čtvrtek večer. Celý týden tekla prý až někdy v 80. letech. Stejně tak zaváželi k činžáku uhlí a to tuším až někdy do roku 1992, kdy prý proběla plynofikace. Pro dnešního člověka nepředstavitelné podmínky. Můžete dodat také něco v rámci dostupnosti tepla/plynu/uhlí či přípravy teplé vody? A ještě jedna věc: pamatuji si, jak měla babička doma zásobu svítilen a svíček, protože každou chvíli nefungovala elektřina. Někdy hodinu, dvě, někdy i celou noc...

petrm

Vyrůstal jsem na horách, topili jsme uhlím v kamnech. Napodzim nám přivezli 40 q uhlí, udělali jsme 2 m3 dříví a s tím jsme vydrželi přes zimu. Topili jsme v obýváku nepřetržitě. V dětském pokoji jsme měli kamna, ale topili jsme tam jen při velkých mrazech (i z lenosti). V dětském pokoji jsme většinou jen přespávali, přes den jsme byli pořád někde venku a domů jsme přišli až na večeři. Teplou vodu jsme měli jen v sobotu, zatopilo se v kotli v koupelně a všichni se vykoupali. Aby si někdo nepředstavoval, že všichni v jedné vodě, tak člověk si napustil vanu, vykoupal se, mezitím se v kotli zase ohřála voda a vykoupal se další . Přes týden jsme měli v obýváku na kamnech velký hrnec s vodou, takže pokud bylo potřeba, tak si vodu vzal a zase doplnil hrnec. Když už jsem tam nebydlel, tak v 80.letech tam zavedli plyn, kotel byl v koupelně, v bytě etážové topení a teplá voda stále. Takhle to měli lidé i ve starých chalupách. V nových rodiných domcích měli kotel na uhlí většinou ve sklepě, topení rozvedené po domě a teplou vodu pořád.

@petrm vy jste měli koupelnu! Do svých 13 let jsem bydlela s rodiči v bytě (resp. v jednom přepaženém pokoji), kde koupelna nebyla. WC na chodbě, výlevka se studenou vodou tamtéž. Kamna jen v pokoji, v kuchyni se netopilo.

petrm

To byl byt stavěný v polovině 60.let, to už byl standard koupelna a WC v bytě. Pouze teplo byl problém, na sídlištích měli kotelny, ale v malých městech se topilo uhlím v kamnech.

 

nerentier

2x

To je na román...ale demokracie má jednu velkou a nezpochybnitelnou výhodu: Komu se tady nelíbí, může kdykoliv odejít. Za minulého režimu to nešlo, respektive jen ilegálně, případně legálně za splnění doslova drastických podmínek. Snad ještě podotek; vaše rovnice - chudi lide se museli mit docela dobre, kdyz se vzalo bohatym - je nesmyslná, tak jednoduché to nebylo. Souhlasím s benem, že jde o nepřenositelnou zkušenost a dodávám, že ji rozhodně nepřenesou ani stupidní účelové seriály typu Vyprávěj.

 

mathew

2x

On byl někdy někde komunismus odpovídající jeho definici? Já bych řekl, že nebyl, stejně jako hromada států, která má v názvu "demokratická" to má akorát v tom názvu a nikde jinde.

No a co se týká demokracie tak její problém je v tom, že dřív nebo později začnou vyhrávat volby socialisti a je odsouzena ke svému konci...

Z toho mi vychází, že ideální by možná bylo něco mezi demokracií a diktaturou.

Když jsme u těch názvů států - jak mám chápat název "lidově demokratická republika" (třeba KLDR)?

 


2x

Jako ideologie je dobré obojí, ale nesmí se toho chytit lidi...

 

 

ml1

1x

Tady je jeden problém a to, že za minulého režimu tady nebyl ani socializmus ani komunizmus (jak se to přesně liší teď nevím, jedno slovo se snad týká ekonomiky a druhé politiky, ale jedno bez druhého moc být nemůže). Byla tu totalitní vláda jedné strany, která měla svoji "vedoucí úlohu" danou v Ústavě. No a kde není konkurence, tam samozřejmě není snaha, tím se to trochu zvrtlo. Navíc tady byl vliv Sovětského svazu.

Komunizmus či socializmus (tedy jak ve stanovách KSČ (i KSČM) bylo napsáno: "nejspravedlivější uspořádání společnosti" podle Marxe) se tady nepovedlo za celých 40 let vybudovat. A snad s výjimkou opravdu raných časů se jeho budování už ani nepředstíralo (což bylo stejné ve všech zemích socialistického tábora stejně jako ve světě).

Problém je, že se komunizmus nepodařilo vybudovat skoro nikde. Existovaly nějaké kybucy, kde teda se opravdu podařilo zbavit se peněz a společenských tříd (beztřídní společnost "kde už není pánů ani žebráků"), ale to bylo dobrodružstí pár lidí velikosti větší vesničky. A ani tam to nebylo dlouhodobě udržitelné. Občas se to v nějakých zprávách objeví, ale většinou právě ve stádiu, kdy se toto hospodářství hroutí.

Jinak podle pamětníků (já jsem minulý režim zažil jako opravdu malé dítě) pokud člověk neměl nějaké extra cíle a držel hubu a krok, mohl se mít dobře. Což je taky důvod, nebo jeden z důvodů, proč na to spousta lidí vzpomíná v dobrém. Znám jednoho, co vzpomíná na pivo za Kčs 1.80 a housku za 35 halířů, ale že na to měl 15 stovek (v době, kdy na to vzpomínal měl 15 tisíc) to už mu nedochází.

Prostě komunizmus je hezká pohádka, ale to je asi tak všechno. Záleží, jak staré máte rodiče, spíš by asi bylo lepší se zeptat prarodičů, pokud nebyli řezníky nebo šmelináři (a bylo několik dalších společenských skupin, které se měly opravdu dobře) potvrdí Vám, jaká byla tehdy bída.

Ono už jenom to, že se můžete v pátek sebrat, koupit si lístek na autobus třeba do Berlína nebo Kodaně (nebo kamkoliv, kam neni vyprodáno) a udělat si tam výlet. Nic takového nebylo dřív možné. A to ani do spřátelených zemí, i tam se muselo žádat o devizový příslib, vyplňovat celní prohlášení a takové blbosti. Představa, že se ve čtvrtek rozhodnete si udělat o víkendu výlet na druhý konec Evropy je nemožná, to se tehdy muselo plánovat s nejistým výsledkem. Dneska pokud na něco narazíte, tak jsou to možná otravové na hranicích (navzdory propagandě jsou na hranicích pořád nějaké kontroly, abychom nezapomněli, že se po EU pohybujeme volně napříč okresy, kraji a státy), kterým stačí ukázat občanku.

Nebo že když odejde pračka nebo lednička, dojdete do obchodu a na druhý den máte doma novou (nebo pokud máte auto, odvezete si ji hned). I na opraváře se tehdy dlouho čekalo (tehdy se rozbité věci opravovaly; opravovaly se i deštníky, ale narozdíl od Kuby nepamatuju opravny propisek a zapalovačů to asi u nás nebyl (vyprávěl kolega, co byl v tomto socialistickém ráji), na Kubě mají prostě ještě lepší ráj, než jsme měli u nás). Jasně že to stojí peníze, ale dřív Vám ani ty peníze nepomohly. Z dětství si vzpomínám, jak jsme sháněli třeba mrazničku nebo automatickou pračku různě přes známé. Proti tomu dneska žijeme v hojnosti, všeho je dostatek, ani nedávná snaha o vyvolání nedostatku (a tím našponování cen) se nepovedla. A co neni u nás, objedná se z Německa nebo rovnou z Číny, prostě by takové spiknutí muselo být minimálně celoevropské.

 

pametnik

0x

Mluvme spíše o tzv. reálném socialismu, jak se tomu říkalo. Byla to nikoliv kapitalistická nerovnost v bohatství, ale rovnost v chudobě - samozřejmě kromě vládnoucí garnitury (nebot dle Orwella "všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější"). Když slyšíte ty argumenty, jak se žilo dobře, tak možná těm, kteří si hleděli jen své práce a "do ničeho nekecali". A hlavně musel být ten socialistický ráj obehnaný dráty. Na to soudruzi nějak nikdy nemají odpověď.

Ale některé věci se nezměnily...

3. Novináři sdělují názor který mají zadaný nebo zaplacený, at od státu nebo ruské tajné služby.
Sympatizanti a přisluhovači režimu šíří názory dobrovolně a zdarma.
nox®
Dovolil bych si odpovědět na body v druhém obrázku.
1. Na jazyk si musíte dávat pozor, co svět světem stojí. Za nepřijatelné názory nebo něco, co ostatní pobuřuje, se vyhazovalo vždy. Jen se to dříve asi tolik nerozmazávalo po sítích.
2. Tak to pro některé možná vypadá, nutné je ale uznat, že jsme součástí jakéhosi společenství a globálního světa, některé věci se tedy řeší i mimo nás. Ne vždy to je správné, ne vždy to je špatné. Předpokládám, že když se rozdělovaly miliardy, nikomu to nevadilo.
3. Novináři sdělují různé názory, nicméně je potřeba brát v úvahu, že lži nejsou názor.
4. Cenzura očividně nefunguje, jinak by podobné obrázky okamžitě mizely, a tuny lidí, co šíří lži a nenávist, by zmizely z veřejného prostoru.
5. Globální problém. Výpadky dodavatelů, nedostatečná kapacita, spousta zpřetrhaných obchodů, krize s čipy atd. Jinak, že by někde chyběly potraviny? Ty tuny jídla, co plesniví v regálech supermarketů, jsou co?
6. Některé přežitky se prostě nahrazují novými. Obzvlášt, když není žádný důvod, proč být na takový památník v dnešní době hrdý.
7. Kteří udavači jsou podporovaní vládou?
8. Jen chyba, prezident býval komunista. Stejně, jako byl druhý kandidát, stejně, jako byli ve straně i ti předchozí, stejně, jako většina vysoce postavených a uznávaných lidí...
smode2

Tot otázka. Třeba pan Vašut proklamuje, že v 80. letech (tedy po perestrojce), byla větší svoboda než je dnes.

pametnik

pár komentářů k noxovi:

1. Byly časy, kdy na Západě existovala svoboda projevu. Velmi si na tom zakládal a kritizoval nesvobodu projevu (hlavně po projevu) na Východě. Zdroje? Svobodná Evropa, Hlas Ameriky.

2. Součástí EU jsme se stali zmanipulovanou kampaní za 200 milionů.

Které miliardy? Z EU, kam je státy musejí napřed odvést, aby se mohly socialisticky přerozdělit?

3. To, s čím režim nesouhlasí, včetně nepřátelské propagandy, často označuje za lži. Teď vycházejí najevo lži kovidismu a mnozí je nechtějí slyšet.

4. Cenzura funguje, ale ne vždy v reálném čase. Lidé z veřejného prostoru mizí také, dnes se tomu říká cancel culture.

5. Problémem je kvalita těch potravin.

6. Ano, "nová doba", o tom to je.

7. Cempeři, jandové a jiní. A samotná vláda - viz obr.

8. Bývalý komunista, navždy komunista. V kauze Fremr se krásně ukázala mediální schizofrenie "špatný (Fremr) vs dobrý (PePa) komunista".

nox®

pametnik:

1. Bránil vám snad někdo v napsání tohoto komentáře? Nebránil. Svoboda projevu v demokracii je, to ovšem neznamená, že si můžete psát, co chcete. Demokracie není anarchie a za svůj projev jste plně zodpovědný. Lidé si hlavně v internetovém "anonymním" prostředí myslí, že si můžou dělat, co chtějí. Napomohl k tomu i rozmach různých sociálních sítí, kam se dokáže přihlásit i člověk bez zábran a vzdělání a inteligence. Stačí se podívat na nějaké facebookové stránky, kolik nenávistných a hnus vyvolávajících komentářů se tam šíří, ti samí mají pak největší řeči o svobodě projevu, cenzuře a právech.

2. O rozdělování peněz v rámci EU je článků a údajů poměrně dost.

3. To, že někdo veřejně lže a vymýšlí si ověřitelné nesmysly, není žádný alternativní názor. To je prostě lež a je adekvátní to lží nazývat. Nezáleží, jestli s tím někdo souhlasí nebo nesouhlasí. O žádných lží kovidismu nevím, snad jen ty samé, co tu šířili různí pomatení jedinci a tam se nic nezměnilo. (Pořád čekám, kdy se z těch očkovaných stanou 5G vysílače a budu mít doma lepší signál)

4. Viz 1. bod. Pokud někdo veřejně píše srance, nemůže se divit, že k tomu bude adekvátně přistupováno. Nutno také vzít v potaz, že už nežijeme v době, kdy ženy byly pouze k rození dětí, kdy černoši pracovali na plantáži a kdy se lidé chodili na postižené koukat do cirkusu. Společnost je dnes už propojenější a na spoustu věcí citlivější. At se nám to líbí nebo ne, tak je k tomu potřeba také přistupovat.

5. Netuším, nekupuji nekvalitní potraviny, tak asi doporučím všem totéž. Spousta lidí kupuje předražené prefabrikáty a různé hnusy, pak nadává na kvalitu. Raději vyhulí krabku cigaret za den, večer otočí několik bráníčků, pak jdou protestovat na Václavák, že je nějaká bída.

6. Každá doba má svoji novou dobu. Někdy je dobré se neohlížet na minulost, když se z ní neumíme poučit. Obzvlášt, když se člověk podívá, jak hluboko národ, na který bychom měli vzpomínat, klesnul.

7. Stejně, jako předchozí body. Kdyby lidé nepsali na internetu srance, nešířili lži a nenávist, netvořili každý den stovky různých hoaxů a dezinformací, nebylo by nic takového potřeba. Je dobře, že se alespoň někdo snaží udržovat veřejný internetový prostor čistý a solidní.

8. Zajímavé, že Pavel většinou nejvíce leží v žaludku různým nevzdělancům, komunistům a lidem, kteří k tomu mají blízko a případně sympatizují s ruským režimem a podobně. Neříkám, že zrovna vy do toho patříte, jen že to tak často je. Stejně tak si nemyslím, že když někdo udělá jednou chybu, je navždy pitomec. Je v pořádku za život měnit názory a přesvědčení, vzdělávat se, dosahovat dalších cílů. Stejně tak si i napravit veřejné mínění nebo zůstat ten vzadu.

ben®
23.10.23 12:19
nox -
pametnik

nox:

1. Směšujete nezákonné činnosti a vyjádření nepohodlného, byt pravdivého názoru.
Svoboda je psát i nepsat, číst i nečíst. To je vám asi vzdálené, podle toho, co píšete. Slyším z toho tu důchodkyni, která by "ty internety zrušila". Nahlašujte, oponujte, je to na vás. Ale zakazování jsme tu už měli a rádi jsme se toho zbavili.

2. Přerozdělování peněz v rámci EU je socialistický nesmysl, který přispěl k úpadku.

3. Jak píšu, dokazujte, vyvracejte, ale nezakazujte. Veřejně lžou běžně politici, tak můžete začít jimi. Co třeba současná vládní kampaň o úspěších?
"O žádných lží kovidismu nevím" Kolik že mělo být těch teček? Kolik jich máte vy?

4. Asi máme rozdílnou představu o adekvátnosti a co je sranec. Asi fakt potřebujeme ministerstvo informací nebo rovnou pravdy.
Pod rouškou citlivosti menšin se zavádějí omezení většiny. To je podstata progresivismu. Dělá se to pomocí cancel cultury.
Já jsem se jako mnozí další rozhodl nerezignovat na to, že "se s tím nedá nic dělat", a tyto nesmyslnosti kritizuji. Kdo neviděl dokument "Co je to žena?", tak se může pobavit na účet progesivních omezenců včetně akademických.

5. Od člověka, který tráví většinu čas v zahraničí a kvůli zdravotním potížím musí kupovat jen biopotraviny, vím, že naše bio je horší než bio či dokonce běžná produkce jinde.

6. S tím klesnutím souhlasím. Nemyslel jsem si, že se dožiju pomníků nacistům, zpochybňování Benešových dekretů, výsledků války ap.
Vrcholná fraška je, když eurosoudruzi, ideoví či biologičtí potomci nacistů jako Leyenová, kladou věnce parašutistům, kteří zlikvidovali Heydricha.

7. Vy byste se asi hodil na toho ministra informací. S heslem "Čisto na internetu". Vzpomínám si na vtip s postavičkou u kompu, s bublinou: "Moment, někdo nemá pravdu na internetu!" Originál byl anglicky: Someone is wrong on the internet.

8. Proč by komunisté kritizovali ex-komunistu? Že včas převlékl kabát, tedy uniformu?
Možná, neznám jejich konkrétní argumenty.
Nevzdělanci, to je častá nálepka pro starší generaci od euromládeže, která netuší, jak moc se podobá mládeži Gottwaldově, která jezdila na venkov učit zemědělce hospodařit.
Mně je jedno, za koho mě kdo má. Moje antikomunistické a antisocialistické názory si míním ponechat, at jsou jejich nositeli nacisté, komunisté, europapaláši, 5demolice či kdokoliv další v budoucnosti.
Nejsem ani příznivcem autoritářských režimů typu Rusko nebo Čína, ale tam si aspoň nehrají na demokracii a každý tam ví, na čem je. Pokud vím, dá se odtamtud odjet.

V případě PePy to nepovažuji za chybu, ale "normální" překabátění. Udělalo to mnoho lidí, jeho smůla je, že se s takovou minulostí nacpal (nechal nacpat) do funkce nejvyšší. Tak je se svou politrukyní akorát pro smích. To je medvědí služba hodnověrnosti politiky.
Měnit názory a přesvědčení pokud je to výhodné... jo, chápu. To už byl lepší Havel.
Vzdělávat se PePa i politrukyně skutečně potřebují, aby přestali dělat ostudu.

nox®

Vezmu to jen hopem, protože tyhle diskuze jsou s lidmi jako vy vždy stejné. Respektive to, co sám kritizujete, děláte. Více času v tom marnit už nebudu.

1. Šměšujete to naopak vy. Za pravdu nikdo nikoho nezakazuje nebo nezavírá. Pokud za pravdu považujete lži, nenávistné výroky nebo poplašné zprávy, je to vaše hloupost.

3. Tohle je o úhlu pohledu. Pokud papáte koblihy, je jisté, že budete prskat síru. Pokud vidíte tu dluhovou spirátu po poslední vládě, tak se v určitém ohledu o úspěchu dá uvažovat. Na dlouhé debaty různých neslučitelných názorů. Kolik mělo být teček? No já nevím, někdo vám napsal přesné číslo? Pokud se nepletu, byly dvě a doporučovaná třetí. Třeba u chřipky už je to kolikátá, padesátá? Já osobně nemám ani jednu.

4. Sranec je prostě sranec, o tom není třeba rozhodovat, to každý, kdo nemá v hlavě kedlubnu, vidí. Je dobře, že jste nerezignoval a kritizujete. Bojujte dál.

5. Bio nebio neřeším. Pokud chci něco v tomto ohledu, raději koupím u nějakých soukromých pěstitelů. A právě u vašeho případu vidíte, že nedostatkem rozhodně trpět netřeba. Když není tu, můžete si koupit třeba z druhé strany planety.

6. Narážel jsem na Rusko, zřejmě jste nepochopil a překroutil.

7. Netřeba žádnou kontrolu a ministra pravdy. Stačí se veřejně chovat slušně a ne jako pitomec.

8. Ona to není ani tak nálepka jako spíš statistika.

Co se týče prezidenta, tak výběr byl už dopředu dost jasný. Raději byste tedy viděl Babiše?

pametnik

" tyhle diskuze jsou s lidmi jako vy vždy stejné."

Nápodobně. Mainstreamové prefabrikované euronázory jsou únavné, ale škodlivé pro jejich nositele. Teď se v západní Evropě diví, co to ti muslimové dělají. Islám je ale stejný od svého vzniku, 1400 let.

" Respektive to, co sám kritizujete, děláte."

Co konkrétně?

" Více času v tom marnit už nebudu."

Tak to se už další standardní odpovědi nedočkám... Nevadí.

1. "Za pravdu nikdo nikoho nezakazuje nebo nezavírá."

Benovi jsem výše uvedl několik příkladů.

" Pokud za pravdu považujete lži, nenávistné výroky nebo poplašné zprávy, je to vaše hloupost."

To jsem neřekl, zastával jsem se svobody vyjadřovat se v rámci zákonů. Ty se bohužel zpřísňují, jediný názor vítězí. Nejsem zastáncem nenávisti, ale když už nastane, je problémem dvojí metr: nenávist bílých proti černým, muslimům, židům, lgbt, ekoteroristům je trestána, naopak výjimečně. Proč mainstream neinformuje o nenávisti černých proti Búrům v JAR?

3. ANO nemám rád, nastartovalo to, co se děje teď. Nepovažuji je za skutečnou opozici. Vy současný stav připisujete ANO, ale to nemůže za to, že vláda dělá opak toho, co slibovala.

" Kolik mělo být teček? No já nevím, někdo vám napsal přesné číslo? Pokud se nepletu, byly dvě a doporučovaná třetí."

Tak to máte špatnou pamět. "Udělejme tečku za covidem."hlásala reklama. Tedy jedna (= 1). Ale kritika je namístě, protože kovidošou nekončí.

telegraph.co.uk/...

" Třeba u chřipky už je to kolikátá, padesátá?"

Je to prostě osvědčený byznys.

" Já osobně nemám ani jednu."

Gratuluji.

5. Pěkné, i když nakupovat od soukromých pěstitelů z druhé strany planety je poněkud nepohodlné. Přitom by šlo kvalitní potraviny pěstovat u nás, pokud bychom nebyli kolonií, kde musejí vydělávat západoevropské řetězce.

6. "Narážel jsem na Rusko, zřejmě jste nepochopil a překroutil."

To bude tím, že český mainstream skoro nesleduju.

7. "Netřeba žádnou kontrolu a ministra pravdy. Stačí se veřejně chovat slušně a ne jako pitomec."

EU si myslí něco jiného. Tlačí na Muska, aby cenzuroval X.
Problém je, že pitomců je větší než malé množství. Co s nimi? Zastrašit, sebrat jim internet, zavřít, zlikvidovat?

8. To nevím, jakou myslíte. Churchill věřil jen té, kterou si sám zfalšoval.

" Co se týče prezidenta, tak výběr byl už dopředu dost jasný. Raději byste tedy viděl Babiše?"

Jak se to vezme. Předvýběr mainstreamu a vnitra na tom dost zapracoval. Babiš byl bohužel (!) o fous menší zoufalec než PePa a jeho madam. Škoda, že byl "vytříděn"pan Březina.

Ještě jste to nedořešili?

 


0x

Každé zriadenie má svoje výhody a nevýhody. Veľa vecí bolo na socializme zlých a veľa akože demokracie má svoje dôsledky,ktoré sú veľmi zlé. Ideál ešte nebol vytvorený a asi ani tak skoro nebude. Boli sme obohnaný plot,aby nik neušiel,plot sa zbúral a teraz sa stavajú ploty,aby nik sem neprišiel. Pokiaľ chcete si správit objektívny názor,tak to by ste mali navštívit niejakých akademikov,historikov,ktorý sa tomu venujú.

 

jiofa

0x

Za socialismu převaděč lidí přes hranice za svobodou dostal kriminál, dnes převaděč v demokracii má sazbu až 8 let a chystají vyšší.

bbbb

Převaděč v demokracii? Co to je? V EU jsou nějaké hranice?

jiofa

bbbb: Jste asi mimo, realitu.

Za socíku tu byly hranice, aby se naši lidi odsud nedostali ven.

Teď jsou tu hranice, aby se cizí lidi nedostávali sem.

Co to asi tak vypovídá o tom, jak tu bylo za socíku a jak je tu teď

smode2

Když si chci z Polska dovézt více jak 2 kartony cigaret (protože jsou tam za polovinu ceny), tak to nejde. Ne, v eu žádné hranice nejsou

bbbb

Jak to nejde? Nevsiml jsem si, ze by na hranicich nekdo kontroloval.

nerentier

smode - limit je 800 cigaret a kilo tabáku.

 


0x
To zjistíte za pár let sama, protože před rokem 89 šlo většina výdajů statu na zbrojení a sociální politiku. Za za socialismu bylo všechno levné, ale obyčejný člověk si nemohl většinu koupit protože hodně věcí bylo nedostatkových. S tím jak se poslední vlady stávají čím dál levicovější a stát zase nabobtnává a více kontroluje obyčejného člověka budete platit tak velké daně že většinu co si budete chtít koupit si nebudete moci dovolit. Do měnové reformy byly peníze kryté zlatem a alespoň byla nějaká spravedlnost kdy měly svou hodnotu která byla státem ukradená. Nyní nám stát ukradl z úspor 20% hodnoty a pomalu chystá digitální měnu při které bude mít 100% kontrolu nad všemi platbami a bude mít moc ovlivňovat jakou hodnotu budou mít naše peníze.

Za za socialismu bylo všechno levné******

nerentier

Upřímně, moc levnějšího toho nebylo. V roce 1989 byl průměrný plat 3170 Kčs, ve druhém kvartálu 2023 činil 42 249 Kč, čili neúprosný koeficient je 13,32. Nejvíce zdražila voda a to zhruba o 1070% (80 hal vs 115 Kč). Bavit se o cenách bytů nemá Wert, protože trh s byty za socialismu neexistoval. Š Favorit v základu v roce 89 vyšel na 86 400 Kč, což dnes činí krásných 1 150 848 Kč. Za to je Kodiaq v solidní výbavě. O dostupnosti vozů taktně pomlčíme. Benzín vyšel na osm Kčs. Dnes za litr Naturalu opravdu nezaplatíte odpovídajících 106 Kč. Máslo za deset, dnes ho kupuji za 38 Kč (1,5 €), nikoliv za 132 Kč.

Pokud jde o inflaci a ztrátu hodnoty úspor, je zde možnost držet je v jiné komoditě.

Také jste dřív neměli tolik pravidelných měsíčních výdajů jako máme dnes, například: mobil, internet, životní a penzijní připojištění. Do 80 let nebyl automobil standard v každé rodině, za měsíční paušál jste jezdili autobusem.

nerentier, správně.

zakomunistu.cz/...

seznamzpravy.cz/...

zpravy.aktualne.cz/...

ano, někdo se má dneska špatně.

nerentier
ra - nic z výčtu vámi uvedeného není povinné. Mimochodem, já sám jsem automobil nikdy nevlastnil a nevlastním, přestože řidičák i peníze (třeba i na onen Kodiaq) mám. Život je zkrátka pestrý a škatulkování veskrze ošidné.
Povinné není, ale třeba před 89tým v 60ti letech kdy tělo dosluhuje byl každý v důchodě. Já ve středním věku bych musím živit současné důchodce a ještě bych si měl na svůj důchod naspořit, protože v 75 letech málokdo zvládne svou profesi na plný úvazek.
Co se od komunistů nezměnilo že většina peněz na bydlení teče do králikáren at jsou vlastněné státem nebo soukromě.
Dřiv kdo chtěl na vesnici pomoct se stavbou tak obešel příbuzné a sousedy a druhý den všichni přišly, dnes nikdo nemá čas a kdo má tak si za prácu nechá zaplatit.
nerentier

ra - penzijko nekritizujte...jen díky němu půjdu do penze v 61 letech...pokud majitelé fondu BlackRock nevymyslí nějaký nový podraz.

 

smode2

0x

Jsem jaksi o dost mladší, takže do toho nemám moc co mluvit, nicméně svého času jsem se od pamětníků zajímal o to samé. Každá doba má svá pozitiva i negativa. U nadávačů se jednalo například konkrétně o: proklamování dětí ve škole, kteří sice moc neuměli, zato se vyznali správně v tématu politika, dále nemožnost udělat si vlastní výstavu obrazů, kapela nemohla vystupovat pokud neabsolvovala tzv. přehrávky (vystoupení před komisí, která zrevidovala jejich texty a um, poté, pokud kapela prošla, jim stanovili cenovou skupinu za kterou mají vystupovat), nemožnost hlásání nevhodných názorů pod tvrdými tresty, udávání nepohodlných např. v práci atd. U proklamujících se jednalo o: téměř všichni se měli stejně, nikdo nebyl extra bohatší či chudší, dále potraviny a bydlení za babku - tj. nájem, energie a voda vzala z výplaty jen jednu desetinu, levné zdravotnictví a školství pro všechny, v práci skoro nikdo nic nedělal (to co dělá dnes jeden dělali 3) a častokrát se místo práce i pilo v hospodě a bez následků, podpora rodin a dětí (kroužky zdarma, pastelkovné apod.), nadbytek práce (zaměstnavatelé se spíše o lidi přetahovali). Sečteno podtrženo, pro většinu "běžných smrtelníků" se jednalo o dobu vyhovující, pro hrstku pracovitých, samostatných a s vlastním názorem doba velmi nevyhovující. Též je třeba poznamenat, že ti co byli za nejtvrdší komunisty, jsou dnes ti nejtvrdší podporovatelé současného režimu. Jen převlékli kabáty a pokračují ve hře. Aneb kam vítr, tam plášt.

 

007cz

0x
Já jako učební pomůcku doporučím úžasný seriál z produkce ČT - Vyprávěj.

 

slovan

0x

Celá Vaše otázka je smutným svědectvím o současnosti. Ale zkusím reagovat aspoň stručně.

Démonokracii zažíváme všichni, ale demokracie ( jakožto "vláda lidu" ) není v žádné zemi na světě. Nebyla ani v antickém Řecku, kde mohli hlasovat jen bohatí muži ( a samotný princip hlasování je vlastně dosti sporná metoda, jak najít pravdu, dobro nebo nejlepší řešení ). Stejně tak nikdy nikde nebyl ( a nebude ) komunismus.

( Komunismus je teoretický, ideologický základ o který se formálně opíral socialismus. Ale skutečný komunismus - tj. do práce dle toho, jak se komu chce a naprosto společné vlastnictví všeho - nikdy nikde nebyl. )

Taky není pravdou nebo není přesné, že "chudi lide se museli mit docela dobre, kdyz se vzalo bohatym". Tohle by mohlo fungovat sotva rok, ale pak by se systém rozpadl, protože by se vše "prožralo". Podstata ekonomické efektivity socialismu a odstranění chudoby spočívala v úplně jiném nastavení cen i mezd, ale i v přerozdělení zisku, který generovaly velká odvětví ( zejména průmysl, ale zčásti i další ).

Když socialismus v ČR končil, tak neexistovali bezdomovci, natož nezaměstnaní nebo prostitutky, a stát měl roční přebytek asi 135 miliard ( tehdejších ! ) korun. Dnes žijí statisíce lidí v chudobě, záhadně ( nikoli prací ) tu vznikla třída multimilionářů i miliardářů a stát má astronomický, nesplatitelný dluh přes dva a půl bilionu... Vzpomeňte si na to, až Vám bude někdo vykládat o ekonomické efektivitě "volného trhu".

Mohl bych dlouze popisovat, jak se mi žilo v socialismu a až na drobnosti ( z dnešního pohledu prkotiny ) na to období vzpomínám s vděčností.

Milý pane, asi to je tím, že si slovo demokracie každý jinak vykládame.

Jak si představujete vládu lidu?

Pokud vzpomínáte na minulý režim s vděčností, tak který stát v dnešní době Vám vyhovuje vzhledem k jeho zřízení?

Děkuji za Váš názor.

petrm

@slovan Nevím, v jaké skupině obyvatel jste žil, ale vaše vzpomínky jsou hodně zkreslené. Měl jsem tehdy několikrát příležitost mluvit s lidmi, kteří patřili k "vyvoleným" a byl jsem už tehdy překvapen jejich představou o běžném životě. Např. můj celkem blízký příbuzný pracoval v zahraničí, takže nakupoval vše v Tuzexu nebo podpultové zboží. další člověk, který mi vyprávěl, jak sehnal snadno během pár týdnů byt dceři v Praze, která ještě studovala. Pak jsem v TV zprávách toho člověka viděl, jak v Ruzyni vítal kubánskou delegaci a byl to ředitel odboru na ÚV KSČ. Stavěl jsem vilu v luxusní čtvrti na Hřebenkách člověku, který mi kromě platu nosil kartony cigaret a vozil mě do práce Mercedesem, a pak jsem zjistil, že dělá obchodního zástupce ČSSR v Itálii. O vekslácích, hospdských, řeznících, taxikářích ani mluvit nebudu, jakým způsobem vydělávali.

Co se týká nezaměstnanosti a bezdomovectví, tak pokud se pojedete podívat do KLDR, tak zjistíte, že tam taky nejsou. To nepovažuji za dobré kritérium kvality systému. Prostitutky tu byly, jen nestály na ulici a podle silnic.

Nevím odkud čerpáte výši tehdejšího státního dluhu. Náš zahraniční obchod fungoval v rámci RVHP, kde se obchodovalo výměnným způsobem, tj. mi dáme boty, oblečení, tramvaje, traktory... a vy dáte ropu, plyn, Kčs nebyla směnitelná. Ale pokud tehdy ekonomika byla v tak skvělém stavu, tak nechápu, proč bylo tolik nedostatkového zboží (toaletní papír, dámské hygienické potřeby, prací prášky...) a proč se neustále zdražovalo.

ben®
petrm - komunista nikdy nezdražoval, komunista upravoval ceny . Jinak

Federální cenový úřad upravoval ceny, nikoliv komunista

Ještě, že se to nevrátí.

ben®
milancukrar - fakt? No, vidíte a já si myslel, že bez UV KSČ se za sociku nepohnul ani lístek na stromě. A on ten regulační barák (podle Vás) byl asi plný odvážných disidentů a demokratů bez jediného komunisty .

že bez UV KSČ se za sociku nepohnul ani lístek na stromě
Svatá pravda.

pametnik

: Co se týká nezaměstnanosti a bezdomovectví

Obojí bylo vyřešeno pracovní povinností a tedy umělou přezaměstnaností, spolu s levnými ubytovnami pro zaměstnance. Jak se ta pracovní povinnost obcházela, ukazuje např. film Bony a klid.

: Prostitutky tu byly, jen nestály na ulici a podle silnic.

Vyskytovaly se v luxusních hotelech a byly informátorkami StB.

Zajímavý byl socialistický přístup k indoetniku. Sice se je režim snažil uměle postavit na roveň většinové populaci, čehož výsledek můžete vidět v Chánově atd., ale zároveň muselo pracovat. Sice se přitom dost flákalo a kradlo, ale to se v té době "ztratilo".

02.11.23 08:23

1* a

 

jajo

0x
To byl socializmus. Ked sa vedelo ze pride iny system cca od 1980 uz to bolo uvolnené, ...tu dobu tvorili lide vychovávani za cisára. Tuto dobu tvoria lide vychavani socializmem a vidite to ...neda sa to porovnavat ...komunizmus je fuj. Najdolezitejsia je sloboda.

Ked sa vedelo ze pride iny system cca od 1980
Kdo to věděl?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]