Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer,
tak jsem si zavzpomínal na počítač s Windows Vista co naši pořizovali jako náhradu za pc s Windows 98, ano ješte v roce 2008 jsme jeli na Windows 98. Rodiče moc používání PC neholdovali takže to nějak neřešili a já byl se svejma retro hrama spokojen
Byl to neuvěřitelný krok dopředu a Visty jsme si hned zamilovali. Jak jsem ale časem zjistil tak kolem mě ze spolužáku snad nikdo Visty neměl a hodně lidí je nemuselo že jsou pomalé atd. Ano měli své mouchy ale nikdy to nebylo takové jak se psalo a mluvilo a já sám nic špatného o nich říct ani nemůžu.
Jaké máte s tímto systémem zkušenosti vy?
Permyslim, zda v M$ stvorili vetsi paskvil, nez Visty. Na paty jim snad jen zdatne slapaly Win8...
Tak Win ME beru jako jakysi graficky facelift v te dobe jiz technicky zastaralych Win 98, i kdyz se realne jedna o "samostatny" OS. Samotne W98 pak povazuji za dobry OS.
SW a HW nekompatibilita, zbytečná HW náročnost oproti XP. Horší než Visty už byla asi jen verze Me.
Lepší bylo vrátit se na XP a pak přejít na Win7.
Vistu dosud mám na počítači z roku 2007, který používám na zálohování (má dost velký HD + mechaniku DVD). Počítač se postupně zpomaloval, takže jsem ho potřeboval buď úplně přeinstalovat, nebo aspoň odinstalovat vše nepotřebné a vyčistit registry a disky od nepotřebných souborů. Před pár lety jsem odinstaloval antivir a odpojil počítač od internetu. Teď uvažuju, že se spíš vrátím k Miléniím na ještě starším počítači, kde mám i disketové mechaniky, abych mohl překopírovat zálohy z disket třeba na flešky. Pod Milénii mi totiž taky běží původní driver ke scanneru, který umí ten scanner plně využít. Pod novějšími OS jsou už jen generické drivery, které skenují jen s malým rozlišením. Takže Vistu asi definitivně odstavím.
S Vistama v zásadě jen ty nejlepší (ano pamět ošklivé vzpomínky maže). Také jsem na Visty přecházel z Windows 95 (ORS2 se od 98 zase tak nelišily). Teda bylo potřeba se asi 3 měsíce znovu učit ovládat počítač a upravit nastavení. V tomto byl daleko lepší přechod na linux mint. S oblibou říkám, že přechod na linux mint byl snažší než na Windows Vista. Uvědomme si, že oba vzpomínáme na systém už vyladěný s vypnutím spousty konin navíc, navíc pamět je prostě milosrdná a nepěkné vzpomínky maže. První minimálně měsíc ale člověk nedělá nic jiného, než že prochází nastavení, což ostatně v desítkách platí také.
XP jsem měl až o něco později, na novějším počítači (2008 takže mu už bude 15 let), kde to bylo nezbytné kvůli určitému drahému sw (jehož výrobce Visty zcela vyignoroval).
Pak přišly sedmičky a to jsou v podstatě Visty s lepším defaultním nastavením. Zřejmě proto se dočkaly takové obliby, přestože se od Vist lišily jen v detailech. My co známe Visty, tak víme, že sedmičky byly úplně totéž, zatímco Visty ale díru do světa neudělaly, sedmiček se dneska ještě spousta lidí drží.
Ve vistách bylo pro retro hry a retro programy potřeba použít virtualbox nebo dosxbox. Zase tím, že jsem přešel rovnou na Visty, tak jsem se třeba až zpětně dozvěděl, že něco v XP nefungovalo a ve Vistách ano (třeba Girder a hlavně jeho IR plugin; to bylo svého času moderní, protože nebyly jako dneska prezentéry a bezdrátové ovladače do USB).
Visty jsem přestal používat asi před rokem. Ale ten notebook ještě nějak žije a visty na něm jdou stále spustit (spouštím tam ale radši mint). Desítky na novém notebooku jsou něco úplně jiného (spíš k horšímu, ale není to úplně černobílé; navíc záleží, jestli to porovnávám s mintem nebo Vistama/sedmičkama). Tím, že jsem kromě starožitností s XP a 2000 a Vistama (a nejnovější se sedmičkama), používal už jen linux mint a ubuntu a fedora a možná příležitostně několik dalších byl pro mě přechod na desítky docela krušný. Třeba jen šok, že musím instalovat něco na prohlížení PDF nebo kancelářský balík (na texty je sice wordpad, ale třeba na tabulky neni v distribuci nic) a vůbec co vše musím instalovat, co v linuxu bylo hned po jeho instalaci nebo spuštění live verze. Pak to, že bez ohledu na nastavení se klidně zrestartuje uprostřed práce za účelem aktualizací. Přičemž ani programy neukončí, ale normálně je killne. To, že mnohokrát musím po aktualizaci počítač znovu učit, co to je, a čím otevřít soubory bmp, jpg, png a spousty dalších. To že se pokaždé objeví nějaké naschvály, prostě něco přestane fungovat, a možná to při další aktualizaci zase začne a nebo nezačne (třeba webkamera už nefunguje delší dobu). Už rok odolávám nutkání na ten notebook radši nainstalovat nějaký linux.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.