Nejste přihlášen/a.
Sady oběžných mincí mají značnou hodnotu. Prodejní cena bývala 350 korun (v pasáži v Praze vedle čnb i v eshopu české mincovny), ale to bylo před šílenstvím, které vyvolaly pamětní dvacky. Pak to bylo nějak více a přesto byly vyprodané, i kdybych tu cenu za to chtěl dát.
Bývá jich vydáváno relativně málo, řádově tisíce kusů. Jestli nové stojí 7 stovek a blbě se shání, tak za pár let to bude mnohem víc. (Schválně koukněte, za kolik se nabízejí (což nemusí znamenat že se prodávají) české sady z okolí roku 15 kdy pamatuju tu cenu 350 korun.)
Teda jak na to tak koukám, tak sada mincí čr je skoro dražší než sada Vatikánu (ta se dá koupit za €40, teda před dvěma roky jsem ji v římě ve sběratelském obchodě poblíž nádraží Termini viděl za výlohou s takovou cenovkou, dodnes nevím, proč jsem ji nekoupil, za podobnou cenu e dá najít i na aukru).
V dřevěné kazetě se dělají mince z leštěných razidel (proof kvalita) ty jsou ještě daleko dražší, protože to nejsou normální mince (i když jsou normálně platné) a náklad bývá ve stovkách kusů.
Kromě toho ne každý rok se každý nominál razí pro oběh, v sadě je máte všechny. Třeba mezi lety 1995-2007 byly padesátky jen pro sady (platilo se papírovými) a i ty z roku 1994 jsou dost vzácné (za život jsem dostal jedinou, pokud mi nějaká neprošla nepovšimnutá mezi prsty). Podobné to bylo s dvacetikorunama, ty se začly znova vyrábět tuším až v roce 1999, do té doby byly hlavně v sadách, do oběhu se jich dostalo minimum. Takže i ty mince v sadách mohou mít mnohem větší hodnotu než nominální, ale samozřejmě největší hodnotu to má jako neporušený celek.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.