Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Radioizotopový termoelektrický generátor - náhrada

Od: smode2 odpovědí: 9 změna:

Hezký den všem s akcentem na místní techniky

Již desítky let existuje zařízení, radioizotopový termoelektrický generátor, schopné dodávat dlouhodobě a bez údržby energii do rozličných zařízení. Například maják Aniva pohánělo toto zařízení automatizovaně od roku 1990 do roku 2006. Protože jde potenciálně o nebezpečné zařízení (radioaktivní), nelze si jej běžně pořídit.

Máte nějaké informace o jiném, bezpečném zařízení, které uvedenou technologii nahrazuje a nebo pravděpodobně nahradí v budoucnosti? Nepočítám aku+fotovoltaické panely. Myslím jednoduše krabici, která je schopná 15 let dodávat třeba 60W. Možná něco na bázi lithia s garantovanou životností?

Děkuji za vaše postřehy a přeji hezký nadcházející víkend

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
Já tedy žádné takové informace nemám.
Trochu se zajímám o vesmír a kosmonautiku a v podstatě všechny sondy letící dál nežli je Mars mají radioizotopový generátor jakožto jediný zdroj energie. Má to ostatně i rover Perseverance jezdící po Marsu.
Na sondách Voyager fungují již více než 45 let. Startovali v roce 1977 a stále jsou funkční, i když opustily sluneční soustavu.
Problém je, že zásoby plutonia 238 pro tyto účely docházejí a NASA tak stojí před otázkou, kde sehnat další, či vymyslet nějaký jiný zdroj. Zatím to vypadá, že se bude muset udělat nová zásoba plutonia, neb jiný spolehlivý zdroj se nedaří vyvinout.
smode2

Tam bude pravděpodobně i problém s výkyvy teplot - to jiná technologie zatím moc nezvládne. Zde by stačilo i něco co funguje za běžných podmínek na Zemi.

ml1

Zásoby plutonia 238 prý dochází (byl to snad dokonce nějaký odpad z výroby atomových bomb nebo něco takového). Ale protože bude potřeba, tak prý nasa staví nějaký reaktor, ve kterém jej bude vyrábět. Aspoň to někdy říkali v rádiu.

Generování elektriky zajištuje peltiérův článek. Ten při rozdílu teplot vytváří elektrické napětí. Účinnost není nija závratná (možná 10%) ale právě to, že si uzobne kousek tepelného toku a promění kus tepla na elektřinu (opět je tu ta podmínka, že musí být ohřívač a chladič, prostě tenhle zákon termodynamiky ještě nikdo nepokořil i když pokusy od různých psuedovědců zde jsou). A elektřinu to bude generovat, dokud to bude topit (což může být klidně 100 let i víc) a dokud bude fungovat peltiérův článek (ty se dělají z poovodičů, tam bych si tak jistej nebyl, ale třeba nasa používá něco stabilnějšího, ostatně použít se dá jakýkákoliv dvojice kovů (pak se tomu spíš říká termočlánek), jen získané napětí je podstatně menší).

 


2x

Náhrada tak skoro nebude. Vlastný zdroj energie je vlastne samostatnost a to by nebol biznis.

smode2

Ano, to je samozřejmě další věc. Pokud by vzniklo zařízení velikosti a hmotnosti nejlevnější kalkulačky, schopné dodávat po dobu 20 let 5kW a v ceně 2000,- Kč, tak se jistě na trhu neobjeví i kdyby opravdu existovalo

Nebo by to prodával ČEZ za naprosto nesmyslnou cenu, aby z toho alespoň něco měl.

 

ml1

2x

Kdyby šlo o 60 mW tak neni problém. Baterky na 10 nebo 20 let se běžně dodávají (montují se třeba do různých měřidel, elektroměrů, vodoměrů, kalorimetrů).

Tady je primární energie tepelná, prostě jak probíhá radioaktivní rozpad, tak se to ohřívá, a to teplo se nějakým způsobem přemění na elektřinu. Problém je, že teplo se snadno získá z čehokoliv, ale získat cokoliv z tepla je obtížné a ta přeměna mívá malou účinnost. Nejinak je tomu u tohoto generátoru. Existují způsoby, jak kousek tepla přeměnit na elektřinu využitím peltierova jevu, pokud se teplo přemistuje. To neni zas tak nedostupné, dají se na toto téma koupit hračky, kdy jeden konec ohříváte svíčkou (plutonium k tomu nedodávají), druhý chladíte větrákem a rozsvítí vám to ledku. Tak to je přesně ono, jen v malém měřítku. Ale na opravdovou výrobu elektřiny to používali snad jen mužici v sovětském svaze. Aspoň se o tom psalo ve vtm (nejsem pamětníkem těch časů, ale stará čísla vtm ze šedesátých let jsme ve škole mívali). Tehdy jsem tomu nerozumněl natolik, abych si zapamatoval, kolik elektriky třeba takto získají. Teplo asi brali z kamen, zimu z okolí. A samozřejmě je otázkou nakolik tomu věřit, ono se dřív psalo všechno možné.

smode2

To se dalo ještě donedávna sehnat, např. zde: esaunashop.cz/...

prakticky termoelektrický generátor, jen palivem je dřevo. Tato kamna jsou patrně nedostupná kvůli svému ruskému původu ale před pár lety jsem viděl podobné generátory 200W za cca 8 000,- Kč u české firmy (samostatný k montáži na kotel/kamna). Dnes už jsou k nenalezení. Patrně se to někomu nehodilo. Hned bych si je koupil a nevěřím že by po nich nebyla obrovská poptávka

Nebo si doma postavit atomový reaktor. Kdyby někdo říkal, že to nejde, tak tedy jde. I když pravda, má to nějaký mouchy.
denik.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]