Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vadí vám, že nemáte vysokou školu?

Od: erikkk odpovědí: 23 změna:
Zdravím,
Chci se vás zeptat… Vadí(vadilo) vám někdy, že nemáte vysokou školu, a že vám v životě chybí a litujete, že jste ji nestudovali?

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

stredoskolak

4x

Je zajímavé, jak kromě martinacakla všichni cítí potřebu nejen říct, že jim nevadí nemít VŠ, ale i ty, co ji mají nějak pohanit. Takže se mi moc nechce věřit, že vám to, kolegové rádci, opravdu nevadí. Je to jen obranný postoj, i když zbytečný, nikdo přeci nesnižuje schopnosti či zásluhy středoškoláků nebo vyučenců. Každý na studia není, každého to nemusí bavit a míst na vysoké není neomezené množství.

Nemít VŠ není žádná hanba, odborníkem v různých oborech se člověk stane i praxí a snahou být v něčem dobrý. Teoretický základ znalostí ale také není na škodu a kromě těch asi právem vysmívaných oborů je spousta škol, kde se prostě naučit obor musíte, s Vysokou Školou ŽIvota se nenaučíte ani operovat, ani stavět mosty. Dnes už ne.

A v životě nejde jen o to, najít nejlukrativnější obor, ale lidi jsou prostě zvídaví, chtějí znát podstatu věcí, problémů, naučit se něco víc než jen to, co je uživí.

I ta pitomá ekonomická vás naučí, co je to makro a mikroekonomie, vypočítat budoucí hodnotu vašich peněz a vědět, co je inflace. Kdyby se tohle učilo na střední nebo na učilišti, neměli by různí věrozvěsti z řad ambiciozních politiků tak snadnou práci.

A že chtějí rodiče, aby jejich děti studovaly a měly se takzvaně lépe? To není nic nového, tak je to odjakživa. Už paní Neandrtálcová posílala synka k šamanovi ve vedlejší jeskyni do učení, aby nemusel kopat jámy na mamuty, ale dostal svůj díl za to, že vyléčil lovce ze zranění.

 

kally

4x
K práci ji nepotřebuju. Dělám v korporátu a nikdo se nikde tituly neohání, nikde se neuvádějí. Šplhám kariérně vzhůru bez VŠ zhruba stejně rychle, jako moje sestra s VŠ (pracujeme pro stejnou firmu, pro jiné pobočky). VŠ chybí MNĚ osobně, já se cítím trochu méněcenná, hlavně když vím, kolik dutých spolužáků titul má a já ne, jen proto, že mě nebavilo čučet v posluchárně. Radši jsem šla makat. Poslední dobou zvažuji, že si dodělám MBA, jde to poměrně rychle. Na to jít studovat roky VŠ prostě nemám

 

krtek6

2x

Ne, nemám, nelituju. Vzhledem ke kvalitě školství a tomu co se učí na vysoké škole je mi to konkrétně vzhledem k mé profesi k ničemu...měl bych hlavu akorát zasviněnou zbytečnýma věcma. Já jsem raději volil praxi a zkušenosti.

 


2x
Nevadilo a nevadí.

 


2x

Vadí,... bo se cítím tak nějak méněcennej vedle svých spolupracovníků.

To víte, oni to tak nějak umějí podat, tak nějak učeně "A na ty hranolky chcete kečup nebo tatarku"

 


1x

nevadí mi to, ale je to samozřejmě lepší. Zvlášt když je to žádaný obor

 


1x

Většina VŠ -včetně medicíny- se dělá proto, aby se maminky mohly chlubit před kámojdama.

To je natolik silná motivace, že jsou schopny kvůli tomu to děcko i zatratit.

Takže právníky, lékaře, farmaceuty a jaderné inženýry zvládne i člověk se SŠ?

Dost mimo, ne?

Není to zcela mimo. Můj lékař za poslední desítky let jen papírování. Preventivky pro zaměstnavatele, různá potvrzení, ano - občas neschopenka. Ale JEN neschopenka, diagnostiku a léčbu jsem si provedl sám - áno, áno SŠ.

Právníci - to nevm, technické profese z toho vyjímám, to jo, no.

Samozřejmě, viz zdejší poradna

Samej biolog, takydoktor, psycholog, vakcinolog, matematik, generál, dokonce zde máme i několik ministrů financí, atd...atd...atd...

Na to, aby člověk viděl, jaké dnešní VŠ produkují absolventy, nemusí mít kdovíjaké vzdělání. Stačí životní zkušenosti, aby si člověk uvědomil, např. při jednání na úřadech, kdy vysokoškoláci s tituly se chodí radit k paní se střední školou, která má před důchodem, jaká je dnes kvalita. Ostatně už dávno je známo, že počet lidí s vysokou školou dnes převyšuje počet lidí, kteří mají na vysokoškolské vzdělání inteligenci. A bude hůř. protože kdejaký jouda chce, aby jeho nablblý potomek měl minimálně maturitu, ačkoliv před lety by se s bídou vyučil.

Taková schopná účetní se SŠ je hotovej poklad. Vysokoškolačka by popletla vejplaty i kdyby měla na starosti pár zaměstnanců, ta účetní jich má taky sto a to se po ní chtěj ještě další věci mimo mzdy žejo.

Doktor, kterej to chce někam dotáhnout, tak nedělá obvoďáka. Buď nemá na specializace a nebo mu vyhovuje styk s lidma a jejich problémama a nedělat noční.

Ale nějakej neurochirurg snad nemůže být bez vzdělání. Nebo jo?

Kdo umí umí a kde neumí učí nebo dělá nádeničinu.

VŠ není zárukou rozkvětu a nebo inteligence. Jen ti dává cestu. Komu se výlet na takové cestě nelíbil nebo dál nechce pokračovat, tak si po VŠ vybere cestu jinou. Ale ten neurochirurg na tu svou cestu slávy dojde jen přes tu cestu VŠ. Se základkou může jen snít.

O tom je VŠ. Někdo ten potenciál využije a někdo tam jde k vůli maminkám a chlubení před sousedy, jakého má maminka syna.

liska5

Přidám jednu zajímavost. Dnes studuje v Olomouci 10 x více vysokoškoláků, než tam studovalo před 50 lety.

Což je logické, protože pořekadlo, že řemeslo má zlaté dno je totální blbost a marketing středních škol a učilišt. Proto ani 60% lidí v ČR nedosáhne na průměrnou mzdu.

Vejška mladým přidá na studentském blahobytu včetně různých slevových benefitů a pak šup do práce nebo podnikat s větším platem a na lepším a čistším postu.

svačinko, jak jednoduché. Tady s pomocí zdejších doktorů stanovíš diagnozu a operaci si uděláš sám. Nač chodit na kudlu do špitálu, stejně doktoři jen papírují. Řeže to hned vrátnej, před špitálem.

 

 

smode2

1x
Mě to vadí strašně. Zejména takhle přes den. Večer už to bývá lepší

 

nerentier

1x

Ano. Např. felčaři jednají s občanem s akademickým titulem úplně jinak, než s pomyslným plebsem. Dál to nemá cenu rozvádět, protože absolventi univerzit mně mohou (a budou) předhazovat kyselé hrozny a sladké citrony.

smode2

To jsem slyšel z vícero stran Naštěstí mám dr. kamarádku a občas jí něco vezmu - naposledy lepší rum myslím že se to dá praktikovat u jakéhokoliv lékaře p.s. pak se člověk diví, že doktoři chlastají

 


0x

Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. A podle povahy zaměstnání se dá VŠ kdykoliv dodělat.


doplněno 05.05.23 19:03:

Přesně jak tu padá. Škola nedá zkušenosti a praxi. Jen papír.

A psát, číst počítat se učí na ZŠ.

@gumidek

znám hromadu lidí co studuje obor "turistický ruch" Velmi praktický obor. Mají to i týpkové ,co na základce dvakrát propadli.

Takovej šikovnej řemeslník je k nezaplacení

To je jak měl ten kuchař z Mohelnice v Pohlreichovi maturitu z turismu a udělal ty syrový burgery?

 

liska5

0x

Mám vysokou školu, před tím gympl. Ale docela mi vadí, že nejsem vyučená. Považuji za ideální, když se člověk něčím vyučí, pak maturita na nějaké střední a když může, tak VŠ. Pak je ten člověk všestranněji použitelný. Já doháním až v důchodu ty učňovské dovednosti.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]