Nejste přihlášen/a.
Zdravím. Včera vyšel první konkrétní návrh, jak by měla penzijní reforma vypadat. Je to jen návrh, bude se upravovat, a bude se o něm dlouho žvanit, než v nějaké finální podobě vstoupí v platnost, nicméně už nyní představuje reálné kontury. Nuže, tentokrát bych rád věděl, co si o tom myslíte. Děkuji a přeji hezký začátek pracovního týdne.
fascinuje mě, jak lidi prožívají odchod do důchodu, když je jim čtyřicet. Ještě v pětapadesáti jsem na důchod ani nepomyslela a po letech skoro prošvihla termín. Žijte si, pracujte, abyste něco dokázali a nepočítejte furt své nároky kdesi v budoucnosti. Třeba bude zemětřesení (bacha na Komorní hůrku).
jak se to může stát? Lehko, nějak si pořád připadáš mladý a pak tě poprvé pustí v tramvaji sednout a dojde ti, že je čas zajít na ČSSZ
@stir Inflace je pro každého stejná, proč by v tom měla hrát zásluha jinou roli? Zkuste si zásluhovou část důchodu přepočítat před inflací a po inflaci třeba na rohlíky nebo na kWh elektřiny a snad pochopíte princip valorizace.
Valorizace je kompenzace proti inflaci, tj. aby si důchdce mohl koupit po zdražení stejné množství, takže ten, kdo má vyšší zásluhovou část, musí mít vyšší valorizaci. Ale asi je to marné vysvětlovat někomu, kdo nezná ani základní početní úkony.
To je přesně to nepochopení. Kdo měl 500 rohlíků, tak je má zase, a kdo měl 800 rohlíků, tak je má taky. Stačí k tomu znalost počtů z 5.třídy.
Před inflací :
500x10=5000 800x10=8000
po valorizaci 20%:
500x12=6000 800x12=9600
Nůžky se rozevírají v Kč kvůli inflaci, ale nerozevírají se v kupní síle, ta zůstává stejná a to je podstatné.
Za 20 let budou jejich děti vydělávat. A čí vina je, že těch dětí neni tolik. Kdysi se počítalo, že v roce 2000 tu bude 3 miliony dětí, pokud to rozdělim 1:2 jak se dělilo československo, měly jsme tu mít 2 miliony dětí. Já je nepočítal, ale co si pamatuju, tak v roce 2000 nebyly děti skoro žádné. A od té doby navzdory proklamacím jak je moc dětí a nevejdou se do školek, je jich pořád málo (do školek a škol se nevejdou, porotože se mezitím hlavně školky, ale i školy hodně zredukovaly).
Ale obecně jak přibývají důchodci, přibývají i mladí, nebo by to tak aspoň fungovat mělo. Navíc důchodový systém býval dlouhá léta v přebytku (nevím, kdy byl bod zlomu, jestli kolem roku 2000 nebo pozdějc, dřív určitě ne), kam se ty přebytky poděly?
@ml1 "kam se ty přebytky poděly?" Důchodový systém je součástí státního rozpočtu, takže schodky i přebytky jsou součástí výsledku rozpočtu.
Když mi bylo dvacet a nastoupila jsem do fakultní nemocnice, v kolektivu byly samé čtyřicetileté ženské...měly přesně spočítáno, v kolika půjdou do důchodu a už od těch 40 stříhaly metr. A soustavně bědovaly, že žádný důchod už nebude, protože je důchodců moc a nebudou peníze.
A od té doby bědují všichni imrvére a pořád se nic nezhroutilo. Průběžný systém je asi jediný možný v těchto zchudlých postkomunistických zemích, kde se lidi nenaučili investovat (nebylo a není do čeho a z čeho) tak, aby je to zajistilo ve stáří. A ani se nedivím, světová ekonomika je hodně turbulentní. Pamatuji dementy, kteří si spořili rubly, protože věřili, že SSSR je věčný a sežere USA i s jejich dolary.
Takže se, vy čtyřicátníci, pořád nebojte. Matička stát vás chcípnout hlady nenechá, díky zastupitelské demokracii musí pořád lézt občanstvu do ...víte kam, tak si nic netroufne. A za sebe mohu říci, že i po šedesátce můžete makat jak vzteklí, lehké práce je dost.
Tak doufám že budou pokračovat i u sebe.
"Nejsou náhodou platy poslanců taky valorizované podle inflace"?
Stát je tak silný, jak se dokáže postarat o seniory a potřebné např. zdravotně postižené. Pro jistotu zvedl jim zvedl úhrady v zařízeních.
Jsem na rozpacích, jak se jim tedy kompenzovala valorizace služby v domovech?
Již nyní jim s úhradou pomáhají příbuzní, tedy těm co mají příbuzné a mají možnost spoluúčasti. A ti ostatní?
Položme si otázku nyní tzv. sendvičová generace starající se o své předky a současně v pracovním procesu s tím, že se snaží svůj čas dělit i o případná vnoučata, chápu, nejsou peníze, ale současně stále také nejsou místa v zařízeních pro seniory a jak bude stát tuto ožehavou otázku v případě zaměstnanců a zvýšení věku odchodu řešit, tak nějak mi u toho nápadu vypadl jeden krok...
Kdo a jakým způsobem se postará o seniory? Když se z lidí udělají roboti? Budou se házet přes plot? Nikde žádná byt jen zminka nebyla, tedy já aspoň nevím.
Samozřejmě kroky, které vláda nyní činí vnáší mezi populaci jistou generační nespokojenost a nevraživost mezi mladšími ročníky a řekněme elegantně ,, vyšší střední věkovou kategorii,, oproti tomu se vynakládají vesmírné částky mno spíš sumy na naprosto nesmyslné projekty a sebestředné prezentace a nákladné cestovní kanceláře.Léčí se zde každý kdo si jen pískne a zdarma,naši občané platí a platí a jsou v pořadníku na dlouhých seznamech na zákroky.
Před lety zde téměř nikdo neznal slovou Houmeles, kdo pracoval měl se dobře.
V 90 letech se s odkazem nebude na důchody začalo přidávat roky nejprve jednou, poté podruhé. A stále to nestačí kam se stále více investuje?
Souběžně s přidáváním roků odchodu do důchodu se dostávali do popředí různé balíčky úprav. Jistě všichni pamatují. Ony ty balíčky zněly tak trošku neškodně, postupem času bobtnaly a přetavily na balíky zátěže na náš národ. Tak nějak po špetkách se vše měnilo a všichni souhlasili a nyní nastává takový údiv, co vše lze během pár let zničit včetně nálady ve společnosti.
Tyto akce se absolutně nezaměřují na život obyvatelstva.
Omlouvám se za můj názor.
Nicméně pokud místo navýšení daně ze mzdy dojde k navýšení penzijního věku, nebude Česko v rámci EU výjimkou. Podle nyní platné legislativy jednotlivých zemí Unie by za deset let, v roce 2033, měl být průměrný věk odchodu do důchodu v EU 65,5 roku. Některé země se ovšem rozhodly navázat penzijní věk na vývoj délky života, takže v těchto zemích již v roce 2033 může být tato hranice vyšší než ta aktuálně daná nebo aktuálně plánovaná. Dnes je nejčastějším věkem odchodu do penze v EU 65 let. Řada zemí už ovšem rozhodla tuto hranici posunout, nejčastěji na 67 let. Tyto posuny penzijního věku nastanou v příštích zhruba deseti letech, nejpozději do roku 2033.
zdroj:
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank
Idnes
Mám obavu, že taková nepromyšlená úprava bude mít za následek, že starší lidé budou více na nemocenské a přitom budou zabírat místa mladým, čímž stoupne počet nezaměstnaných a výdaje sociálního systému (nemocenská, podpora v nezaměstnanosti). Pak se dozvíme "mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždy". Problémem důchodového systému není počet starobních důchodců.
Přiznám se, že jsem vaši poznámku nepochopil. Počet starobních důchodců u nás za posledních 10 let stoupnul o cca 30 000, což je při počtu 2 400 000 úplně zanedbatelné.
2012 2 341 000 starobních důchodců
2022 2 367 000 starobních důchodců
Již se nepamatuji z diskuze, kolik lidí chodí do předčasného důchodu, páč je to tak pro ně lepší.
Proto počet důchodců stoupá, proto je třeba co nejdříve udělat něco. Ale kdyby to šlo napříč celým politickým spekterm, to by bylo něco.
Nebo ti, co platí daně musí více přispívat důchodcům. To se ví již asi 20 let, ale nikdo to nechce řešit.
Jasně jsem vám doložil, že počet starobních důchodců dlouhodobě nestoupá. Samozřejmě jsou tam v jednotlivých létech výkyvy, někdy více lidí zemře, jindy zase více lidí odejde do důchodu. Kdyby politici do systému neodborně nezasahovali, byl by systém dlouhodobě stabilní. Otázka předčasných důchodů je jedním z důsledků neodborných zásahů. Prostě přírodě neporučíš, stejně jako větru, dešti.
V celém tom spektru ,, úprav,, jaksi pozapomněli na kategorii osob v invalidním důchodu, kteří si musejí přivydělávat na životní potřeby. Né všichni jsou v takové kondici, aby nadále jim zvyšovali datum odchodu do starobního důchodu.
Prostě jako vždy plácnutí do vody ... a řešení v nedohlednu.
Možná už nebude třeba díky kvantování.
ČT24 právě probíhá debata ekonomů, zajímavé..
První hodina, dobrá debata odborníků, výhledy nejsou nijak ekonomicky růžové. Jsou to ekonomové, nikoliv politici, proto to klidně můžou říkat.
Paní Květo, poslouchala jste dobře, taky jsem to slyšel a fakt těm odborníkům dávám za pravdu, žádné vlády nechtějí radikální změny, páč neustále jsou nějaké volby a to právě té vládě, ublíží...
Taky jsem debatu sledoval, ale nic nového jsem se nedozvěděl. Diskutovali dva makroekonomové a jedna sociální inženýrka. Shodli se pouze na tom, že tento systém dlohodobě povede k problémům, což je známo už 20 let. Makroekonomové používají jako hlavní parametr průměr, což je už dávno (od dob Holzmanovy scénky o snědeném kuřeti na silvestra) známo, že NIC nevypovídá o skutečném stavu. Např. poměr průměrného důchodu a průměrného platu je úplně zcestný ukazatel. Jediné, o čem průměr vypovídá, je dlohodobá tendence systému. Sociální inženýrka Nerudová sice používá medián, který lépe vypovídá o reálném stavu, ale vůbec neřeší příjmy systému, což je základ. Tak to dělala i po celou dobu, kdy vedla důchodovou komisy a argumentovala tím, že to není její starost. Mimochodem medián vypovídá o tom, že téměř polovina důchodců je pod hranicí chudoby.
Honzas, asi vám uniklo, že prduchové mají zdanění i platby sociálního a zdravotního pojištění povinné, takže nevím, co to píšete...někde někdo sliboval důchodcům, že to platit nemusí? Výborně, to by mi udělalo radost.
To já se dozvěděl nové věci, že třeba zvýšení odchodu do důchodu bude až 2050 a přineslo by to jen pár miliard, to samé zrušení EET, taky jen ninimum, zrušení superhrubé mzdy bylo ekonomicky velmi špatné, ale politicky výborné..
Dále dopravní fond a půjčky, ale to bych musel psát hodně dlouho...
Vlády honí jen drobné, páč velké částky jsou politicky neprůchodné.
Ale každý to může vidět jinak.
@honzas1 Co se týká digitalizace, tak mám pocit, že mnoho lidí včetně politiků problematice vůbec nerozumí. Vzhledem k tomu, že v tomto oboru jsem dlouho pracoval, i když tehdy se tomu říkalo ASŘ (automatizované systémy řízení), vím, v čem je problém. Takové systémy vyžadují důkladnou analýzu, vývoj, testování, školení úředníků a uvedení do provozu. A pokud se mezitím změní některé parametry, např. legislativa, můžete začít od začátku. Je naivní myslet si, že když se v prosinci změní daňový systém, tak od 1.ledna poběží ponovu.
Co se týká důchodového systému, je třeba si ujasnit, jestli chceme zásluhový systém, tj. podle odvodů výše důchodů, nebo rovnostářský systém, tj. přibližně stejné důchody pro všechny. Bastard, kde odvody jsou různé, ale důchody rovnostářské, nemá šanci na dlouhodobé fungování. Diktování solidarity zeshora vede do pekel a na dobrovolnou solidaritu v naší společnosti není historicky dostatečná morálka a výchova.
Doufám, že tím horním a dolním limitem rozumíte odvody. Pokud to uděláte jinak, tak lidi s vysokými příjmy ze systému utečou a ostatní zapláčou. To není teorie, to je známá praxe. Viz lékaři, právníci, architekti...
Co je to spravedlivý? Pod tím si každý představuje něco jiného. Radši tady nebudu rozebírat různé ideologie. Já si představuji systém, který lidi motivuje, aby co nejvíce přispívali a vyplatilo se jim to. Žádné zákony, příkazy, rozhodování úředníků a politiků k tomu nevedou.
Pane Petře, máta pravdu, že není nikdo kdo by určil, jak je to spravedlivé, proto je vždy dohoda kompromisem.
Příklad, živnostník truhlář, soused, platil jen minimální odvody a diví se, že já mám taky vysoký důchod. Jak je to nespravedlivé, když jsme oba makali tolika hodin měsíčně.
honzas, každý, kdo přejde na DPP do deseti tisíc neplatí soc. a zdr. ani daně. Tak co máte s těmi důchodci sakra pořád?
Ano, připadáte mi poněkud zmatený. Daňový režim mají důchodci stejný jako "pracující", soc.a zdr. nemají limitovaný minimem, protože za ně platí, pokud nemají jiné příjmy, stát. Ovšem zdr. a soc. si platí z příjmů, pokud ten limit překročí. Ale stejně tak z Dohody o provedení práce, která zde byla zmíněna, neplatí do limitu 10 tisíc soc.a zdr. ani ostatní lidé, ti však si musí zdr. platit sami. Vy nepracujete, že to nevíte?
Jestli to "cosi červnové" panu Fialovi projde, je na problém typ země "Polsko" zaděláno. Důchodce sice pan B. snaživě vybil (C19), ale ne všechny. Ač nemají zastání ve vlastní organizovanosti, k volbám chodí a současným "tvůrcům" packáren to dají sež..pardon, zbaštit, a to na kmíně.
Pěkný konec pracovního týdne. A platte daně! At máme na ně (rozuměj důchody).
já z toho tedy Fialu neobviňuji, neb si pamatuji víc než půl roku zpět. A věřím, že nejsem sama.
Vládní návrh důchodové reformy má kromě cíle, kterým je úspora státních financí, také nezpochybnitelný morální rozměr. Naši senioři mohou významným způsobem přispět k porážce Vladimíra Putina.
V poslaneckých kuloárech se našemu spolupracovníkovi podařilo položit jednomu z ministrů naší vlády několik otázek k aktuálnímu tématu důchodové reformy. Pan ministr souhlasil s položením několika otázek, avšak se skromností sobě vlastní požádal, aby nebylo zveřejněno jeho jméno. Jak trefně poznamenal: Tahle reforma není úspěchem mým nebo vůbec úspěchem jednotlivce, jde o úspěch celé vládní koalice, proto bych si nerad přisvojoval jakékoliv zásluhy. Zavázali jsme se voličům, že budeme dělat politiku úplně jinak než naši předchůdci. A svoje sliby plníme. Rádi jsme tedy vyhověli.
Pane ministře, vláda bude ve stavu legislativní nouze předkládat novelu zákona o důchodovém pojištění. Proč ve stavu legislativní nouze?
Víte, politika vlády Andreje Babiše nás dostala tam, kde dnes jsme, to je potřeba si uvědomit. Kvůli němu je nouze, a to i legislativní.
Takže důvodem, proč chcete snížit valorizaci důchodů, je nedostatek finančních prostředků ve státním rozpočtu?
Ano, to je zásadní. Víte, je třeba, abychom se v současné nelehké situaci uskrovnili všichni, a to i senioři. My ve vládě víme, že to nebude jednoduché, ale věříme, že naši senioři to pochopí a najdou cesty, jak se s celou situací vyrovnat. Řada z nich má příbuzné a přátele, děti, vnoučata. Věřím, že právě tito rodinní příslušníci nezůstanou pozadu a našim seniorům pomohou nelehkou situaci zvládnout.
To jsou krásná slova, pane ministře, a my vám za ně děkujeme. Objevují se však i názory, že rozmrazení platů politiků problémem nebylo, a valorizace by jím být mohla. Jaký máte vzkaz pro podobné škarohlídy?
To je klasický příklad dezinformace a právě proti takovým dezinformacím musíme bojovat. Tohle je navíc dezinformace, která byla vypuštěna se zlým úmyslem, o to je horší. Ano, je sice pravda, že došlo k rozmrazení platů politiků a soudců, ale dezinformátoři už záměrně neříkají to b). My jsme totiž k rozmrazení platů politiků přistoupit museli, protože nám to prostě nařizoval zákon. A my demokraté musíme zákony ctít.
Ale valorizace snad také nařizuje zákon, ne?
Nyní dochází k jeho změně, takže vše bude v souladu s právní úpravou. Ale naši senioři se nemusejí obávat, že by je snad vláda nechala padnout. Připomenu jen namátkou, co všechno už jsme pro naše důchodce udělali:
Především jsme je zbavili celoživotní závislosti na ruském plynu a ropě. Řada z nich touto závislostí trpěla po většinu svého života. Nyní jsou svobodní. Ale nejen to. Investujeme nemalé prostředky do jejich výchovy, protože víme, že řada z nich ještě nedávno kupovala předražené hrnce, volila Babiše nebo komunisty a posílala řetězové e-maily. To si myslím, že už se dít nebude, senioři teď budou mít přece jenom trochu jiné starosti. Za zmínku stojí i to, že v souvislosti s politickou orientací našeho koaličního partnera KDU-ČSL podporujeme u seniorů zbožnost a víru. Pro řadu z nich budou modlitba a oddání se do Boží vůle jednou z možností, jak se s celou situací vyrovnat.
Dobrá, o naše seniory se tedy obávat nemusíme, to je dobrá zpráva. A neměli by tedy senioři na oplátku také nějak přispět k boji proti ruskému agresorovi?
Ano, ve vládě panuje shoda, že přispět k Putinově porážce je morální povinností i našich seniorů. Nemohou být sice účastni případné mobilizace, ale snížením valorizací jim všem a plošně umožníme, aby se na boji proti Putinovi také podíleli. Za uspořené prostředky vláda plánuje nakoupit tanky a houfnice z afrických zemí Ugandy, Rwandy a Zimbabwe, a pokud něco zbyde, investujeme do moderních letounů, které nám nabídla Burkina Faso. Pochopitelně, že všechna tato výzbroj bude ihned zaslána na ukrajinskou frontu.
Snad tohle naše seniory poněkud uklidní. Přesto – neobáváte se, že se důsledky vašeho rozhodnutí projeví v příštích volbách? Senioři jsou přece jen velmi silnou voličskou skupinou...
Neobáváme. Zaprvé jsme přesvědčeni, že v této nelehké době se na podobnou marginálii brzo zapomene, protože budeme řešit i závažnější problémy. A zadruhé se jako koalice domníváme, že všechny podstatné volby už proběhly a byl v nich dosažen demokratický výsledek, takže v zásadě není důvod zatěžovat státní rozpočet nějakými dalšími volbami v nejbližších letech. Ale to je samozřejmě zatím jen téma k diskuzi uvnitř koalice.
Pane ministře, děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho sil do další práce pro naše občany.
Takže po Facebooku, Twitteru a řetězových mailech vítáme onu specifickou skupinu mediálních podnikatelů i na Poradně. Není lepšího způsobu, jak zničit další web.
Omlouvám se zdroj - info
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.