Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč šetřit vodou?

Od: makk odpovědí: 32 změna:

Na ZŠ nás učili koloběh vody v přírodě. Jistě každý zná. A tam nebylo nic o tom, že by voda mizela. Napiju se, vyčůrám se, potím se. Nebo zaleju mrkev a utrhnu mrkev, která obsahuje vodu, zbytek se odpaří a zůstane v atmosféře. Voda koluje, ale nemizí. Proč s ní teda šetřit? Mě naopak připadá mnohem ekologičtější s ní plýtvat. Příklad:

1. Je sucho, ale já budu zalévat zahrádku víc než je nutné. Čeho dosáhnu? Drahocenou vodu si udržím u nás. Ze zahrádky se mi zase odpaří a tím spíš bude zase pršet a pomůžu tak proi suchu.

2. Je stejné sucho, budu šetřit, spotřebuju jen něco málo vody na pití, abych neumřel. Čeho dosáhnu? Většiva vody nám odteče bez užitku do Německa a pak do moře.

Když budu šetřit, tak ušetřím peníze, ale z hlediska ekologie je podle mě výhodnější vodou plýtvat. Využít ji co nejvíc tady u nás a ne ji bez užitku poslat pryč.

 

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

ale z hlediska ekologie je podle mě výhodnější vodou plýtvat.

Ale přírodě tím šetřením spíš ubližuju

to máte odkud?

Využít ji co nejvíc tady u nás a ne ji bez užitku poslat pryč.
Proto se více šetří a voda se nepouští do kanalizace...

Co zajít za odborníky, na besedy hydrologů, tam se asi dozvíte více a třeba si opravíte názor.

makk

Bohužel o žádné takové besedě nevím a oslovit je přímo, tak mě asi slušně pošlou kamsi.

Voda vypuštěná do kanalizace se vyčistí a pustí do řeky. Ano uznávám, na to poslat ji z přírody mě domů a pak zas do přírody a předtím ji čistit, to stojí nějakou energii, to je jediné ekologicky špatné.

Třeba u nás se pitná voda bere ze sečské přehrady a odpadní voda se vypouští do Labe. Takže voda má dvě cesty 1. Chrudimka - Labe 2. Chrudimka - vodárna - domácnost - čistička - Labe. Takže všechna voda u nás je z Chrudimky a skončí v Labi. Je opravdu chyba, když částí zaleju zahradu? Předejdu suchu a drahocenou vodu si podržím déle u nás, nepošlu ji bez užitku pryč.

Ale spousta vody se taká neodvádí do kanalizace, ale likviduje se na pozemku vsakováním.

Proto jsou dotace na deštovku a jiné pobídky.

Máte to kousek, zastavte se tam...

makk

Milane, o to mi právě jde. Není pro naši přírodu lepší, když tu vodu nechám vsáknout u mé na zahrádce, než ji bez užitku poslat do moře? Když ji nepoužiju, prolítne Labem a skončí v moři. Když ji "zlikviduju" vsáknutím na zahradě, budu mít bohatou úrodu, stoupne hladina spodních vod, nebude takové sucho... já v tom vidím jenom výhody.

Vždyt o tom se přeci všude mluví, jakou děláme chybu, že stavíme sklady, továrny, supermarkety... a voda, která se dřív vsakovala a zůstávala doma, se nyní ze střech a zpevněných ploch odvede do řek a pryč od nás. Proto jsou ty dotace na deštovku, aby se aspoň část té vody svedené ze střech a pod. využila.

makk

PS: Přečetl jsem si ten článek a tam se mluví jednak o hydroponii (nebudu zde rozebírat, to by bylona dlouho) a pak je tam stat "Šetření vodou má smysl!", tam ale mluví o tom samém co já. Ne, že máme šetřit vodou z vodovodu, ale že si máme vodu šetřit u nás a neposílat ji bez užitku pryč. Že máme vrátit řeky do starých klikatých koryt, zpomalovat její odtok z krajiny... bohužel tam žádný kontakt není.

Sousede, krajane, to je na několik debat, ale tu školu jsem dal jen na ukázku, kam zajít na semináře.

 

liska5

1x

Sehnat vodu bude stále těžší. Oteplování. Nezadržujeme, odteče z ČR pryč. Před sto lety měla naše pohraniční říčka hladinu o 120 cm výš. To podle dobových obrázků. A sehnat čistou vodu bude stále dražší. Ta voda se musí čistit a už teď obsahuje více nežádoucích látek, protože se desítky let intenzivně hnojí, stříkají se plodiny. Ta jablka ze supermarketů nejmíň 20x ročně! To padá na zem stejně, jako prach a kouř z výroby a dopravy, Čistírny odpadních vod nedokážou vše vychytat /např. antikoncepční hormony z moči/. Výrobní podniky spotřebovávají plno vody. Pořád se splachuje vyčištěnou pitnou vodou! Podřezáváme si větev. Nedostatek pitné vody je v mnoha zemích důvodem migraci. Války o vodu existují!.

liska5

Zapomněla jsem to podstatné: Voda je v koloběhu, to ano. Jen na pevnině se ztrácí, zato hladina oceánů stoupá.

makk

To je snad o důvod víc ji na té pevnině užít a tím ji tam zadržt ne? Když nespotřebuju žádnou vodu, tak všechna jen proletí Labem do moře.

 

break

0x
U tebe začíná cesta vody v kohoutku a končí v odpadu nebo na zahradě. Možná proto nechápeš smysl šetření vodou.
makk

Chápu, však to píšu: Šetřit vodu = šetřit peníze. Ale přírodě tím šetřením spíš ubližuju. Tak proč nás média nabádají, abychom šetřili?

break
Nech otevřený kohoutky 24/7. Zachrániš planetu...
makk

Ty nediskutuješ, ty jen musíš za každou cenu odporovat. Pokud jde o ekologii, tak jediné, co se stane je, že část vody nepoteče 20km řekou, ale potrubím a pak se do řeky zase vrátí.

break
Sucho, čističky, kanalizace, atd... uvažuj
makk

Sucho: Když použitou vodu vyleju do kanálu, sucho neovlivním, když s ní zaleju zahrádku sucho naopak nebude.

Čističky: Ty stojí a stát musí, když jimi proteče víc vody, je to jen dobře. Nejednou se stalo, že čistička měla problémy protože nedosáhla navrhovaného průtoku.

Kanalizace: Byla je a bude. Nějakou vodu spotřebuju vždy a ta odpadní musí do kanalizace.

Nějako další argumenty?

 


0x
A při placení se usmívejte.

 


0x

Kde se oficiálně vyzývá k šetření vodou?

Mi tu nic takového nemáme.

makk

 

lkjf

0x

Šetří se s pitnou vodou, protože je jí relativně nedostatek. A kdyby jí byl extra nedostatek, tak dodatečná výroba pitné vody není levná. Plýtvat můžete užitkovou vodou, ne pitnou.

Podpovrchová poda taky teče, sice pomalu, ale teče. Většina mraků se tvoří nad oceánem, né nad Vaší zehrádce.

Vám teče voda bez užitku do Německa? Možná u Vás, u nás do teče Morava do Černého moře. Stejnak většina vody proudí podpovrchem. Podpovrchová voda přece vyživuje stromy a rostliny.

Nepotřebujete trochu jenom málo vody na pití, na pití je jenom cca 1%. Stejná voda pitná na proces splachování, sprchování a koupání + higiena.

Poznámka na okraj: Ne vše se tváří ekologicky. Vyplavování čističek odpadních vod nadbytkem vody a praní v dyštovce nemá třeba nic s ekologií společného.

makk

A proč teda vždy v létě zakazují zalévat vodou ze studní. Pitnou vodou nám nikdy nikdo zalévat nezakázal.

etana*

Protože je vody málo, zpravidla moc neprší a zdroje se ne dost rychle doplňují. Co je na tom k nepochopení?

makk

Tak se s lkjf dohodněte jestli vám jde o pitnou vodu, nebo užitkovou.

A jak mi vysvětlíte proč zalévat se nesmí, ale umělé zasněžování nikomu nevadí. To jsou kubíky vody a MWh energie vyhozené jen proto, aby si někdo zalyžoval i když nejsou podmínky. Ale zde obstál argument, že se ta voda vrátí do přírody. Voda ze zalévání se snad do přírody nevrátí?

break
A kdy naposledy někdo zasněžoval v období sucha?
liska5

Na ta zasněžovací děla musí být povolení. Tam se nedovolí provozovat je každému a všude. Musí být zajištěn následný určitý průtok vodního zdroje.

etana*

Proč bych se s někým domlouvala, vy se vyptáváte jak to dítě z té zmíněné zš, spíš ale ze školky - Mami, proč prší? A kde je déšt, když neprší? V lahvích v hypermarketu? A když se vyčůrám na mrkev, bude pršet?

Chcete se zjevně hádat a mít navrch. Krapet nuda.

 


0x

Já to chápu tak, že je třeba šetřit vodou PITNOU - tedy tou, co prošla filtrací, úpravou a distribucí. To jsou všechno technologické procesy, které jsou náročné a promítají se do ceny. A kapacita úpraven a rozvoden není neomezená, proto chápu výzvy k šetření -např. zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad.

Ovšem pokud chcete podpořit koloběh vody plýtváním, nabízí se jednoduché řešení - dnes dokonce i dotačně podporované : koupit nádrž na deštovku, dělají se i velké, pak můžtete podporovat koloběh podle libosti (a stavu hladiny v nádrži )

 


0x
Zalévání zahrádek a napouštění bazénu povětšinou zakazují provozovatelé malých (lokálních) vodovodů protože mají limitované zdroje vody.
A kdy odebíráte nejvíc vody z vodovodu?
makk

Už to píšu poruhé, nevím jak je to jinde, ale u nás v létě zakazují zalévat ze studní. Z vodovodu můžeme.

 

To je dáno jaké máte geologické podloží.
Když odchází voda ve studnách je logické omezit napoustění bazénů a zalévaní aby byla voda pro domácnosti.

 


0x

Vodou se má šetřit hlavně proto, že ji lidé používají způsobem, který ji velmi znečištuje a to je na tom to nejhorší. A kdybyste bydlel v obci, kde půl roku jsou bez vody kvůli suchu, tak byste nepokládal divné otázky.

makk

To máte na mysli obec bez vodovodu?

Mě šlo hlavně o to, že je plný internet rad, jak učetřit vodu z vodovodu a že šetřit se musí, protože je vody málo, ale podle mě jí je málo právě proto, že se s ní šetří. Když denně vyleju 5m3 vody na zahrádku, tak to sice těžce zaplatím, ale přírodě tím prospěju a vodárna bude ráda, že má kšeft. S autama je to zase obráceně. Plný internet nabádání, že je třeba si kupovat stále nová auta, protože jsou ekologičtější, ale nikdo už neřeší ekologii té výroby. Tady si naopak myslím, že když už auto bylo jednou vyrobeno, tak nejekologičtější, co může být je, že bude jezdit co nejdéle. Takže sice má každý plnou hubu ekologie, ale ona je to spíš pseudoekologie. Jak se kdy hodí.

 


0x

Preto šetrit,lebo používate čistú pitnú vodu,ktorú znečistite a potom ju vypustite a musí sa znovu čistit. Určite vás nikto nenabáda,aby ste šetrili dažďovou vodou a nepolievali záhradku. Kolobeh vody je ,len, ak sa do toho kolobehu zamieša človek,tak ju len znehodnotí a čím menej jej ušpiní,tým lepšie pre túto planétu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]