Nejste přihlášen/a.
Možná budu OT, možná ne, ale o vztahu mladí - důchodci to asi je. Mám v blízkosti člověka, kterého oslovuji dědečku, ale nejsme členy jedné rodiny. V životě se mu dařilo, teď má relativně slušný důchod přes sedmnáct litrů. Měl barák, napsal ho na dceru, s právem dožití. Ta ten barák časem prodala sestře, která tam teď s manželem a děckem bydlí. Před asi rokem jsem zaregistroval, že dědeček nevychází z penězma, postupně mizely úspory, důchod nestačil. Na otázku, za co dědeček utrácí, byla odpověď, že neví, za nic. Takže jsem mu založil účet, tam chodí důchod, dvě karty. Jednu má dědeček, na drobné nákupy do pětikila ( nezvládá si zapamatovat PIN, druhou já, z té mu platím, když mu nakoupím velký nákup. Po měsíci této praxe mi volal jeho zeták, jak je možné, že dědek (jeho slovo) nemá prachy, že tento měsíc nezaplatil nájem, elektřinu, plyn a vodu! A že vzal dědka do auta a jel s ním na poštu a tam žádný důchod! No, řekl jsem mu, at mi pošle na maila, kolik a na co potřebuje, dám trvalý příkaz. Takže chci vědět, kolik bude nájem, abych případně dědečkovi pomohl vyřídit příspěvek na bydlení, kolik budou ZÁLOHY na elektřinu, plyn, vodu a kdy a jak provede vyúčtování záloh. Na začátku hovoru mluvil o šesti litrech měsíčně, potom se už neozval, více, jak tři týdny... Asi mu došlo, že právě vyschl penězovod...
Tady. Těch stopadesát litrů nakonec je na mém účtu, už více, babička občas něco přihodí...
Pane Berger, děkuji Vám za toho dědečka, že jste se ho ujal a zastal.
Měl jsem něco podobného s tchýní, stále se peníze nedostávali...po čase sledování toku peněz to šlo. Tchýně si pak mohla užívat.
Vzpomínám, vzpomínám...Svatba v roce 1975, postupně 2 děti /1977 a 1979/. Bydlení na vesnici, společně s rodiči manžela. Studená prádelna - místnost v kůlně, a vířivou pračkou, ždímačkou Frymeta, vanou a kotlem na vyvářku. Pod kotlem zatopit, nezapomenout přikládat. Potom prát, ručně máchat...Navíc se právě v té době velice obtížně sháněly prací prášky. Když je u nás v malé prodejničce paní vedoucí dostala, prodávala po krabičce, aby podělila co nejvíc lidí.
Pleny byly látkové, namáčely se, vyvářely. Každý druhý den! A že jich bylo! Dědilo se oblečení, přešívalo se, pletlo. Štupovaly se ponožky a punčocháče.
Dovolená pod stanem na Lipně /než přišly děti/, potom ve staré chatě v Podkrkonoší, patřilo to jednomu JZD, ale takřka nikdo tam nejezdil. Nám se tam moc líbilo. Opékali jsme buřty, stříleli ze vzduchovek na plechovky. Nebylo koho trefit.
S manželovými rodiči i jeho babičkou jsme se snášeli. My jim pomohli se senem, se dřevem, s políčkem, tchyně nám na oplátku pohlídala děti. Dneska, když vidím ty pračky, myčky, sušičky a další, jde mi z toho hlava kolem. Ale žili jsme tak všichni. Proto mi připadá divná jedna mladá paní, vdaná, 1 synek. Má veškeré vymoženosti, stačí stisknout knoflík. Ale druhé dítě prý už nechce, neměla by na něj čas. A nic by si neužila. Jsou ty matky často sobecké.
Měli jsme k sobě tak nějak blíž. Pořádali jsme pro děti soutěže a hry, chodili s nimi na celodenní výlety s vařením polívky na ohni a s dalšími zážitky. Dělali jsme pro děti ze vsi Mikuláše. A to v době, kdy komusnisté Mikuláše neuznávali. Přesto na nás nikdy nikdo nežaloval.
Bylo to klidné období. Všichni měli práci, všichni na tom byli tak nějak stejně, co do majetku, oblečení...Myslím, že si lidé nezáviděli jako dneska, nepanovala rivalita. Všechny děti mohly chodit na školní obědy, rodiče na to měli. Všechny děti dostaly něco pod stromeček, nepamatuji nikoho, kdo by nedostal. Nemusely se jako dneska shánět dárky od dobrovolných dárců. Žilo se prostě skromně, ale myslím si, že rozhodně klidněji. Jaga.
Bez ohledu na nepříznivou politickou situaci na tyto doby ráda vzpomínám. Na ten život. Dneska by mi nikdo mladý nevěřil.
Hlavní rozdíl je v tom, že dříve bylo vše jednodušší a byly dány jasné hranice. Každý věděl, kde je jeho místo a pro spoustu lidí bylo to, že se museli pořádně ohánět nakonec dobré - ti šikovnější viděli za sebou výsledky, ti hloupější aspoň nedělali binec. Dnes je vše jakési rozmazané, žádné hranice, nikdo neví, kdo je gauner a kdo borec, neustále se dramatizuje všechno takovým způsobem, že jsou lidi neustále ve stresu a zatímco na první pohled to vypadá, jak je vše fajn, na druhý pohled jsou spousta lidí vyhaslí chudáci s prášky na uklidnění. Naše socialistické zdravotnictví ani nenechá člověka umřít - jak dlouho je v komatu ten zpěvák Laufer? Je i vtip - někteří lidé umřou ve 40 a pohřbí je až v 80.
Asi to nechápu, takže seš narozen před rokem 1915 nebo po roce 1975 anebo mám problém s výrokovou logiku
co se týče bydlení za 0,1 ceny, otroci měli bydlení za 0,0
A pokud si pamatuji, tak nás učili, že i díky dumpingovému bydlení socialismus zkrachoval, to byla jedna z věcí, která byla masivně dotovaná.
takže bys to bral, držet hubu a krok? A víš že na východě je to situace podobná, pročpak asi na Ukrajině, ještě před válkou, 98% bylo vlastnického bydlení, v ČR zhruba 80% a v Německu 48%?
Že by to bylo o tom, kde nikdo bydlet nechce, odkud lidi utíkají, tak tam jsou levné nemovitosti, pozemky, bydlení?
Ale nenech se mýlit, dnes je i v Čechách ohromný přebytek nemovitostí a pozemků, problém je, že to je v místech, kde je úplně stejně nikdo bydlet nechce, naopak tam kde bydlet chce, no tak tam jsou ceny větší, tomu se říká samo-regulace... poslední 4 roky je situace trošku na ATH, ale to se srovná...
I tady na portále často někdo píše, jak má spoustu prázdných bytů... proč asi, protože slušný lidi holt bydlet ve svým a těm neslušným se to nevyplatí ani pronajmout
Ahoj - ono to bude tím, že tenkrát nebyl problém sehnat práci v místě (nebo dojet na kole). Proto lidé bydleli "ve svém". A po filcáku se rozkradlo a zprivatizovalo, co šlo. Takže vlastnického bydlení nutně přibylo.
Mimochodem, zkuste si srovnat nájmy u nás a třeba v tom Německu.
Jak srovnat - nechapu ani duvod ani pointu.
Ale hlavni je, ze nekdo je ochoten se prodat, neboli bude drzet usta vymenou za ...yyyxxx
Tak musel člověk držet ústa. A co? Rozhodně lepší než si nechat strkat do tělesných otvorů testovací vatovou tyčinku s kdoví jakými chemikáliemi (= v podstatě nucený lékařský zákrok - s tím už měl letitou praxi lékař Josef Mengele za války) výměnou za to aby člověk vůbec mohl jít milostivě do práce - viz doba kovidová. Hlavně že některým nakomunistyplivačům tohle nevadí, ale že museli být zticha - chudáčci..to je hned oheň na střeše ono je to často tím, že ti největší nakomunistyplivači byli před rokem 89 ti nejtvrdší straníci a bonzáci na druhou kam vítr, tam plášt...až se změní aktuální režim, budou zase plivat na "prohnilé kapitalisty minulosti" To by mě vůbec zajímalo co vlastně lidem před r. 89 tak strašně vadilo. Vždycky když se jich ptám, jsou to buď malichernosti (jako třeba držet ústa) a nebo vlastně neví jo! Třeba že si nemohli udělat výstavu svých amatérských obrazů tak snadno jako dnesó, jaká hrůza
@smode2 to je jako argumentace: za sociku nebyly Ecka, tak proto bylo lepe, potraviny lepsi, zdravejsi.
How.., éčka nebyly, protože moznosti / technologie nebyly, nezamenovat pricinu za nasledek.
Kdyby moznosti soudruzi meli, tak by naordinovali i tycinku doprde.., Se podivej na 50 leta u nas co se delo, a ne nahodou v te dobe (v roce 1948) mistr ORWEL napsal dilko: 1984 ...!
Ze socialismus ani komunismus nemuze fungovat vi nejen myslitel ale i prosty clovek s vyucakem, ktery zije skrome a doma si netopi na 25°C a i logicky vysvetli, proc NEMUZE FUNGOVAT:
A jsi rocnik 1945 nebo 1975+?
A vis co vadilo me? Ze vladli ti nejvic neschopni, ti, kterym se nechtelo jednoduse makat a meli na to povahu, tak tady ridili spolecnost... Vlada delnicke tridy... A kdyz jsi chtel pryc z klece, dostals olovo do zad na care!
Ahoj: ale to já přeci nerozporuji a v podstatě s Tebou souhlasím jenže argument prostě bylo všechno špatně je pro mě silně nedostačující - skoro až výmluva a mlžení, výhýbání se odpovědi - aby z toho náhodou nakonec nevylezlo, že bylo i něco lepší, než dnes. Mě jenom zajímá, co konkrétně bylo pro obyčejného člověka tak špatné na té době, že dnešek považuje za lepší. Samozřejmě, někomu minulost vyhovovala, někomu vyhovuje současnost. Nelze paušalizovat. Ale opět: ptám se jasně, a slyším většinou jen samé obecné a nicneříkající odpovědi. Prosím tímto všechny čtenáře, at se vyjádří na téma: co bylo před r. 89 tak strašné a co jim vadilo nejvíce. Opravdu mě to zajímá.
Ra252: díky za odpověď, beru a souhlasím. A souhlasím i s tím, že je spousta věcí stejných i dnes - jen vypadají jinak. Řekl bych třeba cenzura - i když - tehdy, domnívám se, byla (zatím) tvrdší než dnes. Nebo ne?
Milancukrar: děkuji ano, a co vím hrozil za šíření "neschválených" informací poměrně tvrdý postih. Tohle konkrétně bylo určitě velmi špatně - zcela souhlasím.
smode - špatně bylo to, že ti dnešní důchodci nepostavili víc bytů, fabrik a že elektrárny, které postavili nemají ještě delší životnost. Už není co prodávat a bude se muset začít makat.
Proboha proc VIC BYTU!? Tehdy nemel nekdo kde bydlet? Anebo snad dnes je malo bytu?
Neee, bytu je dost, jen jsou tam, kde nikdo bydlet nechce, nebo jsou za cenu, kterou nekdo nechce akceptovat nebo...
Ja nevim o tom, ze by nekdo bydlel ve stanu! Jake je vase vzdelani a profese a kolik je vam let? Kam chodite na tyhle medialni nesmysly, kterymi media gumuji urcitou cast volicu...
Uplne stejne je to v Japonsku! Kazdy si mysli jak je tam plno nejsou byty a HOW.. je to uplne jinak je tam spousta prazdnych bytu a spousta mista! Vyjma Tokia. Ach jo chce se mi brecet, ze lide si nejsou schopni zjistovat informace a siri dezinformace a hlavne RESI CO SE JICH NETYKA Proc nejdes do politiky, pokud mas potrebu to resit?
zakladem je pochopit, ze nemaji vsichni narok bydlet v velkomeste na metru za cenu lidovou (jako za komara, vsechno stoji vsude stejne ), omezene zdroje se reguluji cenou
A kde jsou ti mladi co breci, ze nemaji kde bydlet, ukaz mi je. Ja je nevidim.
Byty se stavěly proto, že se tím jaksi změnila jejich kategorie. Pumpa na dvoře a kadibudka už nebyl standard. Případně pavlačák se společným hajzlíkem a kohoutkem se studenou vodou v olověných trubkách a kamny ve čtvrtém patře na uhlí ze sklepa ..
Staví se ledacos, ale pro mladé? Investiční byty zahraničních majitelů. Vedle nás postavili obludu z litého betonu a polovina vlastníků podle jména nejsou tuzemci.
nox : nedá mi to, abych na váš příspěvek nereagovala. Umíte si představit, že by každá rodina, každý samoživitel, každý důchodce bydlel ve vlastním domku nebo vile? Kdysi jsem jezdila pravidelně kolem pole s kukuřicí. jeden víkend byl vysekaný pruh, další týden kolíky, další týden někde navežený stavební materiál a do roka tam stála na ORNÉ půdě řada domků s pozemky. Vždycky,když projíždíme někde kolem satelitního městečka,tak si říkám, že ta půda bude jednou chybět. A je to nevratné. Proč se nestaví aspoň čtyřbytovky jako dřív? Vždyt vztahy mezi sousedy nemusí za nic stát ani v bytovce, ani v domku. Vím, že každý dnes chce bydlet líp, ale to bydlení je nakonec hlavně o vztazích . Takhle se každý zadluží do konce života, může přijít nemoc, rozvod a co potom? Jak vidíte, co lidí už dnes nemá na splácení a musí dům třeba prodat a stěhovat se do horšího. Je pěkné mít nádherně zaříízený pohodlný byt, ale naše generace se většinou tolik nezadlužovala, my měli z dluhů strach, co kdyby...
Zrovna dnes v televizi dávali detektivku Noc klavíristy. Z roku 1976, tedy mládí dnešních důchodců. Moc poučné, je tam přesně popsáno, jak se tehdy stavělo, jak fungoval černý trh s materiálem, falšovaly se dokumenty a v podstatě v poměru k dnešku kradlo naprosto nehorázně.Takže závidět důchodcům, jak si levně stavěli domky, případně se jako důchodce ohánět řečmi o celoživotní dřině je ve světle těchto skutečností (a byly to dokonale popisné reálie) je jen k smíchu. Byl to zrůdný bordel plný podplácení, podvodů, kariéristického politikaření. To jen dnes ti lidi zapomínají.
Tehdy stejně jako dnes bylo hodně lidí, kteří se chovali poctivě, makali a byli skromní, ale rozhodně to nebyl obraz socialistické společnosti. Na takové lidi se nemyslelo, ti stejně jako dnes a vlastně ještě mnohem víc byli na okraji zájmu.
Fakt není co závidět.
https://www.csfd.cz/film/7396-noc-klaviristy/prehled/
a prý to na klavír hraje sám Václav Voska! Ale audio je asi playback, moc synteticky.
Tehdy kdyz jsi byl dostatecne splachovaci anebo bl... nebo mel zaludek tak OK...
Tehdy jsi se nemohl udelat pro sebe a byt uspesny a vys... se na 1. Máj a na VŘSR... Musel jsi se pretvarovat. Dnes nemusis. Tehdy jsi MUSEL spoustu veci, jinak kriminal, kulka, provaz...
Vsak to vidime, kam to komunismus dopracoval a komu se styska, tak holt mel nejake vlastnosti, ktere se tam lepe uplatnili (servilita, prumernost, ... doplnte...)
ahoj - nevím, kde jste tenkrát žil. Ale já jsem na 1.máje například manifestačně slavil prací - kolečkem jsem si před garáž navozil hromadu písku, oplácal sádrou a vysochal kopyto na kapotáž na motorku. Nikomu to nějak nevadilo. Na žádnou akci v rámci VŘSR se nepamatuji - u vás se něco podnikalo? Jo, jednou v dubnu jsem udělal nástěnku, bylo výročí Lenina a Einsteina. Tak jsem tam dal jejich portréty s datumy, fotku atomového hřibu a text "Oba to snad mysleli dobře". Měla úspěch. Když soudruzi obcházeli vysokoškoláky a tlačili je, aby dobrovolně vstoupili do lidové armády - chtěli písemné zdůvodnění v případě nesouhlasu. Napsal jsem tam cosi ve smyslu, že jsem slavnostně a přede svědky slíbil, že budu nabytého vzdělání užívat ve prospěch lidu a že řevem na četu oligofrenních příslušníků národnostních menšin bych svému slibu nedostál a krom toho nemám silný hlas a pevný krok, základní předpoklady důstojníka. Po fabrice potom kolovalo několik opisů a někteří říkali něco o zlatých časech Semaforu. Tenkrát se za to na mne nikdo ani křivě nepodíval. Naopak.
Dnes by to bylo horší ..
Tak to nevím, jsem mladý důchodce. Zrovna jdu na vánoční bavorské pivo s kamarády, kteří jsou tak o dvě generace mladší a nebudu tam za jejich babičku. Život jsem si užívala, i když mě bolševici denně štvali, užívám si ho i dnes. Ano, mladí, i za vaše peníze. Děkuji vám za ně, na druhou stranu, pořád pracuji a platím sociálku, takže něco i pro vás. Snažím se vám neškodit, Babiše a další prokazatelné grázly nevolím, odpad třídím a ti jedinci, co mi vyčítají, že jsem příživa, protože nyní financují i můj důchod mne nechávají klidnou...tohle my jsme moc nezažili, protože důchodcům za socíku nebylo co závidět. Ne nadarmo napsal Kryl v době rozvinutého socialismu píseň "Důchodce".
Jojo, stejně je to divné, jak se vše točí dokolečka.
Poslední půlrok sleduji plno důchodcu u popelnic, jak vybírají zbytky jídla, staré hadry, petky, atd..atd..,
Závist to není. Ono je to tak, že spousta lidí ve věku 30 +/- je už tak nějak smířena,že s tempem každoročního zadlužování veřejného rozpočtu není absolutně reálné vyplácet jejich důchod. Takže se nedivte, že nářky důchodců, kteří dostávají v této době poloviční měsíční příjem průměrné výdělečně činné osoby, tak nějak prostě netáhnou. Spíše jsou provokativní.
Spis uz dostavaji polovinu z hrube mzdy tedy daleko vice cisteho neznpolovinu toho, co dostane alespon polovina pracujicich (i kdyz tohle uz by byl zase median).
Mám necelou polovinu průměrné čisté mzdy a jak jsem našla, za 2 roky průměrná čistá mzda vzrostla o víc jak 5 000 ,- Kč,mě důchod o necelou polovinu ,takže o něco málo přes 2 000,-. Víte, mě hrozně štve, že se všude řeší jen peníze, kdysi bych nikomu neřekla, že jsem s penězi některý měsíc nevyšla,že před výplatou mi v peněžence zbývalo třeba 10 Kč a stejně jsem musela něco dětem uvařit. Styděla bych se říct si o zvýšení mzdy, natož, abych někde kvůli tomu protestovala. Připadá mi, že dnes je společnost moc zhýčkaná, agresivní, všechno je potřeba mít hned, teď, at to stojí co stojí. Špatné je, že v tom jsou vychovávané děti. Kde jsme udělali chybu?
Jojo, Kamen, to se dodnes poradne nerozkrylo. Kazda doba ma neco. Duchodci co uz makat nemuseji a chrochtaji s 50% prumerneho prijmu by se vraceli Kez by je slo poslat do 1948 a v jejich duchodovem veku. To by koukali na Vitezny unor a jaky byly tehdy duchody a v 1953 je pak oholit...
A co treba trezorovy film: UCHO
Shodou náhod jsem narazil dnes na Štěpničku (Samce) herce Wiki cs.wikipedia.org/...
takže mě napadlo, že to je docela dobře k tématu toho nového seriálu:
Po návratu rodiny do Československa byla Jiřina Štěpničková herecky odstavena a na základě podvrženého dopisu režiséra Františka Čápa se s tříletým synem v náručí pokusila o emigraci na Šumavě přechodem přes státní hranici. Převaděč generál Hruška byl konfidentem Státní bezpečnosti, zadržel ji a byla odsouzena na 15 let. Byla vězněna až do amnestie deset let a syna vychovával otec
také se vám udělalo blivno z těch čápů a hrušků a jiných komoušů, když tohle čtete?!
Pravda, také mohla být ráda, že nedostala do zad dávku olova a nebo pořádného psa trhače
vtipné na tom je, že potom hrál v tom příšerném seriálu gottwald
To můžete dát stovky, až tisíce příběhů, jak známých osobností, třeba pan Přeučil, tak i neznámí lidé, s podobným osudem.
MIlancukrar, osudů bylo hodně, ovšem nesmíme zapomínat na to, že jako někdo chtěl utéct a skončil v lochu, bylo ještě víc těch, co toho dotyčného lovili, provokovali, týrali, odsuzovali (a v případě Štěpničkové škemrali, at je popravena). Vždy tu bylo dost těch, kterým ten svrab a neštovice vyhovovaly, kdo pomáhal celou tu mašinérii budovat, vydělával na ní a uspokojoval skrz ni své chorobné touhy po moci, majetku a pomstě.
A ti lidi jsou často pořád ještě živi, ale i vychovali děti a nejspíš stejně pokřiveně, jako byli oni sami.
Zkrátka, těm se ta doba líbila a rádi by ji tu měli znova.
Když vezmu mé rodiče, kteří sice zatím ještě nejsou důchodci, ale velmi brzy již budou, tak ti určitě neohřívali vodu na kamnech ani neběhali s vodou 100 m od hydrantu (to zažili možná moji prarodiče), ač nemyslím, že například zmíněné ohřívání vody na kamnech by bylo až takové příkoří - když nám jednu dobu nefungovala karma, také jsme ohřívali vodu. Moji rodiče také měli jednu nespornou výhodu - byli mladí v 90. letech, kdy se mohli chopit příležitosti a začít úspěšně podnikat. To dnes už tak jednoduché není, i když mnozí tvrdí, že vždy se dá najít nějaká skulina na trhu a založit úspěšný byznys.
Do školky s dětmi se brzy ráno musí běhat pořád, zvlášt když člověk nemá práci v místě bydliště a musí dojíždět - řekla bych, že právě skloubení rodinného života a pracovního života je naopak nyní těžší než dřív.
Mimochodem: A jak se staří dívají na mladé? Před nějakou dobou si zde na poradně pradpěpodobně nějaký starší pán stěžoval, že dnešní mladé ženy z domácích prací ovládají pouze sex... To si snad ani nezaslouží komentář. Vlastně ani nevím, proč zrovna tohle starší lidi trápí.
...nějaký starší pán stěžoval,...jeden pán, nebo kolik lidí si stěžovalo? Proč pak píšete, "tohle starší lidi trápí"
A jak se staří dívají na mladé?***průměrně, jako mladí na staré..
@milancukrar: To není jenom ten jeden pán. Už víckrát jsem tady v prostředí poradny zahlédla nářky ohledně toho, že dnešní mladé ženy nic neumí, vysedávají v kavárnách a místo toho, aby uvařily pořádný oběd, koupí dítěti párek v rohlíku... (co umí nebo neumí mladí muži nejspíš nikoho až tak moc netrápí, trnem v oku jsou zejména ženy).
To skloubení rodinného života a práce bylo i dřív náročné,naštěstí jsme mohli chodit s mužem na protisměny a několik let jsme se potkávali o víkendu. A jinak dnes maminky vodí děti do školky tak kolem 8. hodiny - bydlím blízko školky. Bohužel v 90.letech už jsem tak nebyla mladá, přesto jsem pracovala jako OSVČ, ale poměry se rychle měnily a když jsem končila , tak výdělky nestály za nic. Mám dospělé děti, všichni pracují, vnoučata - samozřejmě " nejlepší, nejhezčí, nejšikovnější atd " , to každá babička, s důchodem s odřenýma ušima vyjdu, tak jsem spokojená. A myslím, jak se starší chovají k mladým a naopak, tak až na vyjímky nejsóu problémy. Ale my jsme měli aspoň naději na slušný život, to dnes mnoho mladých nemá.
danka a všímáte si taky těch mladých, co vycházejí se staršími dobře, až skvěle? A naopak starší vycházejí skvěle s mladým lidem?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.