Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Oprava opotřebených děl

Od: tomkk® odpovědí: 14 změna:

Zdravím,
něvíte někdo, jak se opravují děla? Nedávno psali, že většina děl dodaných Němci na Ukrajinu už je opotřebovaná a potřebuje opravu. Předpokládám, že mají opotřebovaný vývrt hlavně, na tom nic divného není. Ale jak se řeší oprava? Je nějaká jiná možnost, než výměna hlavně?

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Nevím, jak u Němců- dle používání zbraní v česku, bych soudil, že ta děla toho moc nenastřílela aby byla opotřebena k nutnosti oprav.Co mohlo být extrémně opotřebené tak obyčejné zbraně co měli jednotlivci. Tanko vými kanony se toho moc nenastřílelo , beru spíš rámcové útvary než bojové, což se vlastně pak vyrovná, když se střílel, otrými tak z pluku cca 3? 4? tanky? A u dělstřel jednotek a útvarů to beru stejně, na výcvik se běžně používal tzv.cepák, u tanků pak vložená hlaveň. Pro zajímavost - ostré použití ROD 200 kolega co u žen vojska sloužil 30let (včetně školy) toto zažil jen jedenkrát-a to bly jen dvě nálože z 12 (nepamatuji přesně kolikjich bylo) . Opravdu nevím ale z uvedenýchskutečností bych soudil že "pisálek napsal neověřené info nebo to měl od agentury JPP.

Ps spíše než opotřebení hlavní, uzávěrů atd bych bral opotřebenou lafetaci popř miřidla (systém zaměřování)!

PS v OZ025 v NJ jsem v minulosti viděl tankovou hlaveň (T 55) roztrženou PODÉLNĚ na tři kusy, přičemž tl.hlavně (Stěny)-nábojové komory u závěru byla cca 30cm. tam pomohla výměna celé hlabně a závěrunevím co víc.

 


1x

Nejde o problém odpadávajících mířidel?

Jakési dovozové kanóny to banderovcům dělaly. Někteří kvůli tomu údajně mířidla před výstřelem demontovali.

 


1x

Spíš než vývrt hlavně mají velké zákluzy, jelikož ukrajinské jednotky nelaborují prachové náplně a proto střílí neefektivně jak pro sebe tak pro techniku - - - vratníky a zákluzové brzdy.

 

jendad

0x
Při výstřelu se pechuje náboj do hlavně. Má tam být jen jemný olejový film. Když je tam moc oleje, tak se zapeka, když málo tak zadira. Každá hlaveň ma určitou životnost. Rusaci precislili v delech 10x ukrajince. Navíc roky dozadu jim Ukrajinci plnili sklady 2 milionama nábojů ročně. Psáno na Seznamu v létě. Repasovat hlaveň nevím, nevím. Je to zbraň a není rozumné improvizovat. Každý den zemřelo průměrně 200 ukrajinských vojáků. Děla jsou hrozně neosobní zbraně.

Náboj se do hlavně nepěchuje! Vkládá se od nábojové komory a uzavírá závěrem bez nějakého mazání olejem. Možná u starých děl kdy se sypal střený nebo černý prach hlavní , pěchoval se a pak ucpávka a dělová koule. nebo se vkládal do hlavně váleček prachu a pak dělová koule!

Ale psali to na seznamu, tak to musí být pravda.

jendad

Naboj je větší než hlaveň . Ta klade odpor a drážkování vytváří tak rotaci .

Na seznamu psali pouze o těch ukrajinských oligarzích co dodávali do ruska náboje a uváděli se tam ty ztráty a číselné přečíslení.

Nevím, v dělech se nevyznám, ale o kolik je náboj větší nežli lauf? Nezbrzdí to náboj při vystřelení?

Prostě mě to přijde jako blbost.

02.12.22 23:20

Plášt střely musí být o nějakou setinu milimetru větší než průměr hlavně aby ho vývrt hlavně roztočil. Proto se dělá zvlášt plášt střely a zvlášt jádro. Jádro musí být tvrdé ale plášt z něčeho měkkého aby se výbrus hlavně neničil. U velkých ráží se často dělají hlavně hladké a rotaci střele dodají až klapky které po opuštění hlavně ze střely vylezou.
okolik

Děkuji za odborný technický výklad. V tisku psali, že už došla munice zásobvatelům.

 


0x

Dělostřelectvo mi nic moc neříká, ale vím, že letecký kanón GŠ 301 přežije kolem tisíce výstřelů, pokud to jde dávkou, tak něco přes sto nábojů, potom klekne. A to má ráži 30mm. Očekával bych, že větší dělostřelecké ráže toho vydrží míň. A zdá se, že to ukrajinci ládují do krajnosti, pálí, jak u Verdunu. A nevím o jiné možnosti, než výměně hlavně.

 


0x

A vari delá niesú spotrebný tovar? Holt kvalita šla dole ako u všetkého tovaru. Čítal som,že tie delá NATO sú sú robené s prímesou titánu,aby boli ľahšie,no už nezvládnu toľko výstrelov ako kvalitné železné hlavne.

Titan je v hlavních kvůli extrémní tvrdosti. Zůstává déle hladký, nepoškrábe se a střela jim proletí bez tření takže se celá energie výstřelu využije, zatímco v ocelové hlavni dochází ke tření a část energie padne na překonání odporu.

 


No, viděl jsem dokument, ve kterém popisovali, že životnost hlavně nějvětšího děla, kterým Němci stříleli na Paříž, byla jen cca 60 výstřelů. U hlavní ručních zbraní to bývají spíš jednotky tisíc, takže u nejběžnějších ráží děl 125 a 150 mm bych čekal v životnost jen několika set výstřelů. Při současné intenzitě bojů, kdy je děly z ukrajinské strany vystřeleno řádově 5000 krát za den (a z ruské nási ně tolikrát), musí k opotřebení docházet. Navíc dnes víc než dříve závisí na přesnosti střelby, protože je střelba přesně korigována drony, tedy není přípustný větší rozptyl při opakovaném výstřelu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]