Nejste přihlášen/a.
To se tak rapidně zvedla cena emisních povolenek a nebo si rapidně zvedly marži spekulanti, že cena energie se zněkolikanásobila.
jak může někdo koupit e. povoleny když je vůbec nepotřebuje a pak je ze ziskem prodávat.
To jako já občan si je mohu koupit taky.
Předpokládám, že z elektráren povolenku potřebuje pouze uhelná. Vodní asi ne, větrná asi taky ne a jaderná - ta snad vypouští pouze páru.
pokud jsou to spekulanti, to je nikdo nedokáže zarazit?
p.petrm: k Vašemu příspěvku.
"Tržní ekonomika je hezká, funguje, ale je potřeba dobře zvážit, kam ji pustit a kam ne."
Je vůbec někdo oprávěn rozhodovat v demokratickém světě , kam pustit tržní ekonomiku a kam ne? Jistě jsou síly které ji ovlivňují a regulujít, kdo to je? Ve prospěch koho tržní ekonomika funduje a je hezká?
-miro
Tuto otázku si taky kladu a odpověď na ni neznám. Ale to nic nemění na tom, co jsem napsal. Jen je potřeba hledat řešení, ale mám obavu, že ho nenajdou politici a úředníci. Ti mají jiné priority. Mám velkou obavu, že běžní lidé skočí na sliby a lákání populistů nebo extrémistů (levice...).
Máte dva typy regulací . Buď přímo vládními restrikcemi (daně , regulace) , a nebo tržní . Tržní je na bázi nabídky a poptávky . Klasicky třeba nemovitosti . V USA jsou obce financovány z daní z nemovitostí v procentech z hodnoty. Obce tedy mají zásadní zájem nasekat stavební pozemky (obchodáky , fabriky , domy atd) . Tím jednoduše naplní kasu . Vzniká tedy převis nabídky nemovitostí (pruměrné bydlení je tam za 4 roční platy o třikrát větší ploše než u nás) . To je klasický převis nabídky , kdy si konkurují prodávající . Naopak převis poptávky je u nás . Obce jsou financovány podle počtu obyvatel a tedy zastupitelstva mají zájem nacpat co nejvíc lidí na co nejmenší plochu (levné náklady) a logicky také všichni zastupitelé chtějí vysoké ceny svých majetku (nemají tedy zájem na nové výstavbě) . Je tedy logické , že u nás jsou minimální daně z majetku (proč se trestat) a vzniká tak převis poptávky - proč prodávat nemovitost , když nemusí nést zisk . Vzácné zboží tedy klidně muže ležet ladem . Tedy relativně je nemovitostí dost , ale nevzniká převis nabídky , ale postupně naopak rostou ceny (vzácné zboží) .
To jsou tedy dva zásadní příklady nabídky a poptávky . Stejně to využívá i EU , kdy vydává povolenky . Ty postupně stahuje z trhu a tedy dochází k převisu poptávky a tržnímu rustu povolenek.
Na webu čtu -
Podniky musí monitorovat své emise a každoročně je posílat ministerstvu životního prostředí.
A co když podnik pošle zkreslené údaje - dá se to nějak zjistit.
např. má 1000 povolenek, ale nahlásí 950, ale vypustí pro 1050.
Jedna povolenka je ekvivalentem jedné tuny oxidu uhličitého (CO2), případně oxidu dusného (N2O) nebo perfluorovaných uhlovodíků vypouštěných do ovzduší.
A ty spaliny někdo snad váží?
Mimochodem - to kvílení německých důchodců nad pětatřicetinásobkem odpovídá tomu, co jsem dával výše.
Dobrý den.
Já to vidím jednodušeji.
Kdo zaplatí více ten to dostane, bez ohledu zda to potřebuje. Byl by prodejce naivní, kdyby to za tu nejvýhodnější cenu neprodal. Nikdo nemá právo do toho zasahovat. Že někdo nabídne nejvýhodnější cenu nákupu a přeplatí ostatní zájemce (potřebné) je jeho vidina, že to dále prodá potřebným s náležitým ziskem. Toto nahrává hlaně spekulantům, kteří npř.emisní povolenky (a další produkty) zkoupí všechny a pak diktují na trhu ceny s tučným ziskem. Neni složité ovlivnit stav nabídky a poptávky, které jsou hlavní argumentem pro stanovení cen na trhu.
Takto prostě a jednoduše lze chápat tržní hospodářství, které jsme si zvolili
Hezký den -miro
Tržní ekonomika je hezká, funguje, ale je potřeba dobře zvážit, kam ji pustit a kam ne. Když jde o spotřební zboží, tak se najdou další výrobci a cena se na trhu zreguluje. Když ale pustím tržní ekonomiku např. do vodovodů, nějaký investor všechny vodovody skoupí a bude šponovat cenu do nesmyslných výšek, protože lidi bez vody žít nemohou. Přitom se nenajdou další výrobci vody, není způsob, jak ji vyrobit, takže trh nemůže zafungovat. Takže budeme vodu dovážet odněkud z Aljašky nebo jiných konců světa, kde jsou nějaké přebytky?
Ještě jednu připomínku k diskuzi.
p.petrm souhlas:Jistě, extremisté jsou příliš radikální, chtějí změny hned, důsledné a rychle bez ohledu . To neni vhodné a bez problémů realizovatelné. Nechápu Vás proč zdůrazňujete v této souvislosti levici! Jaký je vůbec rozdíl mezi levicí a pravicí, zejména z pohledu uspořádáni a fungování společnosti - lidstva?
-miro
@miro Nad levicí jsem zlámal hůl při prostudování posledních 100 let lidstva. To je podle mě dost dlouhá historie, aby měli šanci prokázat nějaké úspěchy jejich myšlenek a realizace. Nenašel jsem jediný dobrý příklad. Možná jsem špatně hledal, jestli o nějakém víte, rád se poučím (bez ironie).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.