Nejste přihlášen/a.
Zemřela mi doma maminka. Netrvalo to deset dnů, ale její odcházení bylo několikaměsíční. Když přišla ta poslední chvíle, paradoxně přišla velká úleva, že už netrpí. Všechny slzy jsem vyplakala během těch několika měsíců.
Vůbec nejste emočně plochá. Ono se to nahlas asi nesluší říkat, ale očekávaná smrt blízkého člověka po vážné nemoci, kdy se ví, že vyléčení je nemožné a v následujících týdněch či měsících nemocný zemře, je pro pozůstalé obrovskou úlevou. Nejvíc stresující je období před smrtí, kdy se nemocný zhoršuje, rodina za ním běhá po špitálech, řeší se co dál, kam dát do hospicu, nebo jestli budou síly na to dochovat člověka doma. Příbuzní běhají kolem nezachranitelného, svůj život a potřeby upozaďují kvůli někomu, kdo už nemá šanci na život. Zvíře v tu chvíli necháváme milosrdně a bez bolesti utratit, člověk a jeho okolí si to musí vyžrat do konce.
Když mi táta umíral na rakovinu plic s metastázami v mozku a kostech, modlila jsem se večer aby už umřel, aby proboha už umřel a nedožil se onkologických bolestí. A když mi moje sestra volala, že nad ránem ve spánku umřel, první moje slova byla to je dobře.
A když umírala manželova babička, o kterou jsem se 2,5 roku starala, měnila jí pleny a myla zadek, když jsem se dozvěděla diagnózu nádor na žlučovodech a že do dvou mesíců zemře, měla jsem vyloženě radost. Radost z toho, že brzy skončí moje útrapy spojené s péčí o nepohyblivou plně inkontinentní obézní osobu.
Ne nejste emočně plochá. Smrt je stejně přirozená, jako zrození. To jen většina z nás se bojí i přirozené smrti a cosi si namlouvá. U mladého vždy můžeme litovat, co mohl ještě udělat. U starouška, co je již slabý, nebo nemocný je smrt normálním ukončením pobytu na světě a vysvobozením pro něho i okolí. Tak to prostě je. Vůbec s tím nesouvisí, jak jste emočně citlivá.
"Smrt je stejně přirozená, jako zrození" - opravdu?
Proč při smrti blízkého člověka truchlíme a při zrození se radujeme a oslavujeme?
Velmi záleží na kultuře. My truchlíme proto, že litujeme sami sebe a svojí ztráty, nelitujeme nemocného. Však ty stesky, co si teď bez tebe počnu. Myslíme jen na sebe a svoji ztrátu. V jiné kultuře třeba smrt oslavují jako vstup do jiného světa a pro zemřelého netruchlí, ale udělají oslavu a jeho mumii mají vystavenou léta v kuchyni.
čemu nerozumíte? Že máme emoce a dokážeme truchlit, ale zároveň je smrt přirozená součást koloběhu života?
Umřel mi dědeček, měl 83 let. Po mrtvičce, upoutaný na lůžko v LDN a odkázán zcela na pomoc okolí, při všem. Druhý dědeček mi umřel v 85, také po mrtvičce. Odkázán na pomoc okolí, plenky, krmení apod. V domácím prostředí. Odchod obou byl vysvobozením pro všechny. Maminka mi náhle umřela, předčasně, když se konečně mohla radovat z vnučky. Tam to bolelo a velmi. Ale smrt ve stáří není nic nepřirozeného. Je třeba myslet na to, co ten staroušek prožil pěkného a my s ním.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.