Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Podnikání za první republiky

Od: zofie* odpovědí: 16 změna:

Všimla jsem si na dobových fotografiích, že tenkrát měly obchůdky velký nápis jména majitele, zajímavé frézky do dřeva, obložky futer z kvalitního dubového dřeva, lucerny před vchodem a ozdobné dekorační kování.Vypadalo to pro zákazníka velmi atraktivně.Nyní už je takových obchůdků podstatně méně např.ještě několik v Českém Krumlově.Co vede dnešní živnostníky k tomu, že si nedávají už tak záležet na vzhledu své prodejny a ani aranžováníí výlohy nijak moc nezaujme, tak jako to bylo v dávných dobách za první republiky? S tím jde ruku v ruce profesionalita a přístup k zákazníkovi.Dnes se prodavač tváří většinou nepříjemně a znuděně.Dříve se snažil nějak zakazníka zaujmout,věnovat se mu s úctou a poradit mu vše co ho zajímá s přívětivostí a milým úsměvem.Proč to dnes nemá takovou úroveň jako za starých časů našich pra(pra)rodičů?

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

@zofie - Proč to dnes nemá takovou úroveň jako za starých časů našich pra(pra)rodičů?
Protože je jich většina v nájmu majitele zajímá víc "vejvar" než historie, takže se nájemci nevyplatí nějaké větší úpravy. U těch ve vlastním si ale často dávají "záležet na vzhledu své prodejny" - podívejte se na některé rodinné firmy. Jen je těžké dneska najít řemeslníka, který ty "ozdobičky" vyrobí za rozumnou cenu - ruční práce je drahá.

@liska5 - Nákupní centra až na Bílou Labut taky neexistovala...
Ale existovala... jen se jim říkalo "obchodní domy" - Brouk a Babka, ASO (Šetři kasu, kupuj v ASU ), Breda, JEPA, třeba i Bata.

liska5

Jo, jo, máte recht. Jinak ty staré názvy mnohde v lidech dlouho zůstávaly, byt to bylo dávno po znárodnění...

 


1x
Z velké části za to může naše usilovné budování socialismu. Ve chvíli, kdy je všechno všech a konkurence neexistuje není důvod odlišit jednu prodejnu potravin od druhé protože všude mají stejné zboží za stejné ceny, prodavači jsou protivní protože jejich plat není závislý na tom kolik toho prodají a jestli se jim zákazník vrátí. Jak je vidět, ani 30 let nestačí na to aby se vše vrátilo k normálnímu stavu. A dokonce se ještě pořád najdou lidi co se nestydí tvrdit jak bylo v tom marasmu lidem dobře.

 

liska5

0x

To co je v těch historických centrech měst, jsou často repliky. Záleží, komu dům patří. Dneska je víc obchůdků v nájmu, to by musel majitel.

Dříve bylo všechno jinak. Vyrábělo se u nás. K výrobě patřil obchůdek. Zboží z Číny neexistovalo. Maximálně něco módního z Francie. Nákupní centra až na Bílou Labut taky neexistovala...

Taky jsem staromilec, a fandím každému, kdo takhle podniká. Takový krámek, to je umělecké dílko. Úžasné jsou staré lékárny..Kolik se jich rozkradlo!.

liska5

Ještě dodám, že do řemesla či obchodování byla zapojena zpravidla celá rodina. Posílali syny na studia třeba do zahraničí, pokud šlo o výrobní technologie. Rodinná firma se předávala z otců na syny. I tohle je dnes vzácnost.

 


0x

Přeji krásný den.

Neopouští mně údiv, jak někteří dokážete ze všeho udělat "POLITIKUM" , dokonce cíleně, zaujatě , záštně a nenávistně.

Omlouván se za moje úvodní pocity - přesvědčení.

Hovoříte-li o marasmu, tak by bylo korektní říci: Marasmus pro koho? V tomto případě jak uvádíte, tehdejší marasmus byl pro ty, kteří v současnosti jsou schopni, dokonce všehoschopni.

Jen jeden příklad: Tehdy stál rohlík 0,20 Kčs dnes za něj zaplatíte 2,90 Kč a více. Doporučuji srovnat tehdejší hmotnost rohlíku a jeho kvaliutu s dněšním rohlíkem. Žel, srovnávat asi nemohou ti, kteří tehdejší pečivo nezažili a tak jsou zřejmě ovlivňeny cíleným nekorektním politikařením. V tomto smyslu lze hovořit o marasmu i v současnosti, ale marasmus pro koho a nejen u zmíněných rohlíků?

Ještě jednou zdravím -miro

Stál li rohlík 30hal.a váš plat byl zhruba 2000.- tak ten dnešní za 2.90 při plátech přes 20000 vychází furt levněji. Jestli na té době bylo něco pozitivního, pak to, že lidi měli k sobě blíž. Chodili si třeba pomáhat na stavbu domku a tolik si nezáviděli. Jinak nic. Všichni jsme měli stejný prd a všechno se shánělo ve frontách. Plánované hospodářství prostě nemohlo fungovat protože bez konkurenčního prostředí na trhu, firmu nic nenutí investovat do vývoje nového výrobku. V každém druhém baráku byly stejné obklady v koupelně ( krom paneláku kde byl jen umakart), stejná sektorová kuchyně (jedna ze tří druhů dostupných na trhu) V ulici bylo 10 lidí kteří měli auto a když jste chtěl pytel cementu musel jste vedoucímu ve stavebninách strčit sparty. Jestli se vaše vzpomínky liší od těch mých, pak jste možná žil v Praze, Bratislavě nebo někde v uhelné pánvi kde se vláda snažila zásobování trochu vylepšit aby se tam lidem víc líbilo. Všechno ostatní je jen selektivní pamět, kdy si člověk z minulosti vybírá jen to lepší a zbytek vytěsní. Stačí se zeptat pamětníků jak bylo na vojně a začnou vyprávět jak tam bylo krásně.. To prostě pamět dělá.

Totáče - odečtěte od tehdejší i dnešní výplaty náklady na bydlení a pak porovnávejte.

Pokud jde o plánované hospodářství - dnešní zákazy žárovek, automobilů - to je lepší?

 

afmr

0x

Podnikání za první republiky bylo jiné. Republika byla mladá, nebyla na obzoru válka s emigrací či vybíjením židů (ti hodně podnikali). Další emigrace schopných v roce 1948 před komunisty a další po r. 1968 přrd Sověty - 60 000 převážně dost vzdělaných lidí, co se venku snadno chytnou. Dá se na něčem pořádně stavět? Tradice zmizela, Bata a batováci už dlouho nejsou.

Nicméně ten úsměv: Je rozdíl jestli vás pumpne zamračená prodavačka nebo prodavačka s úsměvem?

Ta slečna usměvavá, pokud možná Slovča, je připravená ma movitější pánskou klientelu - a hádejte se, že není! Jo, marketing - staronová oblbovačka.

Kolik schopných emigrovalo po r. 1989?

amfr

Už se tomu neříká emigrace ale volný pohyb osob. Skoro všechny pečovatelky, mnohé zdravotní sesty či lékaři směřují minimálně do Německa za lépe placenou prací. K nám se plynule přisouvají Ukrajnští zaměstnanci...

Mě na tom nejvíce vadí, že jsme do těch elit vložily prostřeky na vzdělání a oni jdou prodávat svoji práci (vzdělání) do zahraničí. Tím zahraničí nemusí vynakládat prostředky na jejich přípravu (vzdělání), což je také jeden z důvodů proč oni mají vyšší životní úroveň, kterou závidíme. Týká se to i sportovců a dalších profesí.

Zdravím vás -miro.

 

 


0x

Dobrý den p. " totak ". Máte pravdu, ale jsem přesvědčen o tom marasmu jak uvádím v předešlé reakci - je politikum se vším všudy. Proč? Pokusím se reagovat na Vaší argumentaci. 1. Plat dříve 2 000,- a nyní 20 000,- , to je 10 x více.Rohlík stál jak uvádíte 0,30 Kčs, dnes po zaokrouhlení 3,00 Kč - to je rovněž 10 x více, nehledě na jeho kvalitu a nižší hmotnost. 2. Konkurence,ano, ale převážně je zneužívána. Jak? Např. mocné zahraniční , ale i naše firmy, jsou schopni konkurovat nížší cenou do té doby než konkurence zbankrotuje. Poté si diktují ceny bez konkurence. Příklad: Srovnejme rozdíly tekrát a nyní v ceně karafiátu prodávaných zejména k MDŽ. Proč dnes cíleně a nenávistně dnes vadí konkurenční ceny z Číny? Zde se konkurence nehodí. 3 . Plánování a tržní hospodářství: Tržní hospodářství zákonitě spěje ke krizy. Vyrábí a nabízi se hlavně to co přináší prospěch - zisky. Tudíž je zákonitá snaha lidí se na tomto podnikatelsky spolupodílet. Co se stane až zmíněný výrobek nepůjde na odbyt (jelikož jej již všichni mají a nebo na něj nemají). Bude se snižovat výroba, tím propouštění zaměstnaců-méně prostředsků (peněz)- oslabení kopěschopností a je tu kolotoč kryze. 4. Pokuste se provnat náklady za tzv. MARASMU a nyní, na ty nejzákladnější potřeby člověka k životu. Nájemné bydlení, léky, potraviny, ale i vzdělávací náklady, kultura a mnoho dalších nezdytných potřeb k životu. Nejsem si jist zda současné náklady na život jsou nižší a že ona 10x vyšší výplata znamená pohodovější a dokonalejší uspokojování potřeb a zájmů vetšiny obyvatelstva.

To jsem jen zauvažoval z druhé strany pohledu a to z důvodů objektivity. Hezký den -miro

Srovnávat spotřební koš pomocí karafiátů k MDŽ je na poradte snad největší bizarnost za poslední rok.

btw současný medián mezd je 29 867 Kč.

amfr

Průměrný starobní důchod činil na konci 1. čtvrtletí 15.351 Kč. Většina důchodců ale žije spíš ze 13.000.-Kč.

Medián celkových platů a mezd v České republice v roce 2020 byl 36 503 Kč hrubého. Dle statistiky. V praxi to ale znamená, že polovina lidí bere mzdu nižší než je uvedená hodnota. Až 50 procent lidí v naší republice tedy vydělá v čistém jen něco málo přes 29 000 Kč, tedy v případě, že nepobírají přídavky na děti a uplatňují si nezdanitelnou část základu.

Analýza také ukázala, že desetina lidí v České republice bere hrubý plat nižší než 21 066 Kč. Musejí tedy měsíčně vyjít s čistým příjmem pod 17 900 Kč. Ve většině krajů má 10 procent hrubý měsíční příjem dokonce pod 20 tisíc korun.
Zdroj: denik.cz/...

Nojo statistika... Pořád ale nepadlo slovo o tom na čem se ten gulášový ráj postavil. Zabavit fungující továrny, zkonfiskovat velkostatky budované po nekolik generací a na esesackých koncentrákách přemalovat Arbeit macht Frei na práce osvobozuje a pak je hned naplnit svými politickými odpůrci.. Na tom chcete postavit stát? Ve chvíli kdy ty fabriky nevede někdo, kdo to umí ale někdo kdo má tu správnou rudou knížku to prostě nemůže fungovat. A taky se na to dojelo. Ono se krásně poslouchá, že republika neměla zahraniční dluhy a všichni nemakačenkové museli práci aspoň někde předstírat ale takova práce hospodářství nevytrhne. Náš problém byl že jsme si i to málo kvalitního, co zbylo nechali znova rozkrást a prodat do ciziny. Takže dneska se sice pracuje, ale generované zisky mizí v cizině. I přes to si ale žijeme daleko líp než jsme se kdy měli. Stačí se podívat na parkoviště někde na sídlišti. Lidi co žijí podle vás údajně z ruky do huby nekupují mercedesy a pasáty a nemají v rodině 3 další auta. O vybavení domácností a plných regálech obchoďáků nemluvě. Kdyby na to lidi neměli, tak jsou ty krámy prázdné.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]