Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Maďarsko již nepatří do EU, prohlásil nizozemský premiér. Co je dnes EU?

Od: markusak odpovědí: 49 změna:

Evropská unie se mění a pravděpodobně míří k postupné federalizaci, která by měla sjednotit i komplexní politiku členských zemí. Kvůli nedávnému zákonu z pera maďarské vládní strany Fidesz, kterou vede premiér Viktor Orbán, sílí hlasy, aby Maďarsko odešlo z Evropské unie (včetně Marka Rutteho). Maďarsko už ovšem samo často kritizovalo směřování organizace a dávalo hlasitě najevo, že Unie mluví do záležitostí suverénních států, což ovšem není její role. "Můžete s námi mít jen ekonomické vztahy", prohlásil portugalský premiér António Costa. Ale nebyla ona ekonomická spolupráce tím klíčovým a jediným aspektem, který tvořil základ původních myšlenek otců zakladatelů Evropské unie? Neodkrývá se tímto problém EU, že prakticky změnila svůj původní koncept, se kterým už ovšem logicky nesouhlasí některé země, protože při vstupu s tímto směřováním nesouhlasily? Mám na mysli politické a sociální otázky, které se týkají konkrétního členského státu. Co si o tom myslíte? Čili, jde mi spíš o princip, než o obsah sporu.

 

 

49 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

liska5

9x

Viktor Orbán nechce, aby se u nich ve školách probírala homosexualita. A představitelé EU z něj udělali nedemokratického xenofoba, který neakceptuje duhovou rozmanitost lidské populace. A že tím se Maďarsko vyčleňuje samo z unie zemí, které to samozřejmě tolerují a chápou. Však na stadioně v Budapešti je z toho poprask, Nizozemci nastoupí duhově označeni.

liska5

Orbán je svéráznej i v otázce imigrace. Prostě nic! Tady rozhoduju já, jsem odpovědný za svůj národ! On se dovede tak vlastenecky rozohnit, že se ho v EU bojí. Mně se to ale líbí.

markusak

Taky mám pocit, že Orbán se dost lacině kritizuje bez zohlednění kontextu a pochopení jeho politiky. Byl u začátku obnovení demokratické politiky v Maďarsku, v čele konzervativců stojí řádku let a jeho vzorem byl Helmut Kohl. Evropská lidová strana už je ale fakticky pouze liberální frakcí, která se stává šedou eminencí progresivní politiky. Já myslím, že se pořád přehlíží důležitý faktor, a to ten, že EU se skutečně mění a vzdaluje od svých původních idejí.

idanova*

Alespoň Orbán dokáže říct nahlas to, co si prakticky všichni v Evropě myslí. Ono patřit do EU, ve které rodina, kde otec je muž, jeho manželka je žena a matka, jejich syn je chlapec a jejich dcera je děvče, už není normální rodina, ale parta nedemokratických, xenofobních populistů, to není žádná výhra. Ida

markusak

Kde jsou ty konzervativní strany, když jejich hlasu je nyní potřeba? Proč nekonfrontují dnešní liberálně-sociální experimenty? Je málo lidí, kteří toto poptávají? Nějak tomu nechci věřit, že by všichni byli spokojení, jak se EU vyvíjí a nejsou přitom hned podporovatelé Okamury či Babiše.

 


5x

Globální oteplování postupuje ..

 

kare

5x
EU je dobrý sluha, ale zlý pán.
markusak

Zajímavý názor. Můžete to trošku rozvést?

liska5

To se říká o ohni. Oheň je dobrý...

Když jsme se rozhodovali o vstupu do EU, šlo nám o společný obchod/cla/, volný pohyb osob a obranu společného teritoria.

Kdyby mi někdo řekl, že nikým nevolení mocipáni budou rozhodovat o tom, co a kolik smím chovat, co a kde sázet, co je a co ještě není okurka, kolik mám mít ve své firmě umyvadel, jak mám mít označená WC, aby to někoho neurazilo /on si přece každý své určí sám/, čím topit, čím se očkovat, tak bych ho poslala do háje!

dejv111*
Liško, tady musím trochu oponovat. Unie sice toto v nějaké formě navrhla, ale český úředník tomu dal korunu a dovedl to do absurdna. A to píšu jako silný odpůrce politiky EU. Problém jsou čeští úředníci, kteří to schválili a upravili k obrazu svému. Zkuste schválně zapátrat...

 

007cz

2x

Princip? Princip jsou v tomto případě základní lidská práva. S těma si Orbán příliš hlavu neláme.

markusak

Souhlasím, že informovanost a učit kritického myšlení je daleko smysluplnější než to přímo zakazovat, ale v čem opravdu dochází k porušování lidských práv, pokud je školský systém nastavený na tradičních hodnotách? A jak si vlastně EU představuje to příkladné vzdělávání? Stále vnímám pouze jednostranný pohled na věc. A také se ptám, zda je toto v gesci EU, zda by toto neměly řešit jiné mezinárodní organizace, které nevznikly na ryze ekonomické a hospodářské spolupráci po válce. Jak jsem řekl ale, nechci řešit obsah jednání, nýbrž princip, který se týká EU.

ordoabchao

Lidská práva a "demokracie" se staly nástrojem globalistické totalitní politiky a tím v podstatě nadávkami. Menšina má mít víc práv než většina? To je cesta "rozděl a panuj" vedoucí k zániku společnosti. Bude se podobát zániku římské říše, kdy hedonističtí slaboši podlehli invazi barbarů.

Co je EU? Ekonomická Čtvrtá říše poté, co Třetí říše neuspěla. Proto se dnes zdánlivě nepochopitelně rehabilituje nacismus. Doporučuji knihu "Nacistické kořeny bruselské EU".

007cz

Chcete dětem tajit že existují teplouši (nebo postižení) to už tu jednou bylo. Jednostranný pohled na věc vidím právě u p. Orbána a dalších populistů, kteří používají fráze typu " tradiční hodnota, rodina" jen k získání politických bodů.

markusak

Znovu, jde mi o podstatu, ne o obsah. Na tohle jsem Vám odpověděl v prvním příspěvku, že s tím zákonem nesouhlasím. Ok? Ale EU vznikla na základě ekonomické a hospodářské spolupráce. Nechápu, proč řeší věci suverénního státu. Nebo už je EU politickou organizací? Pokud ne, pak má řešit vakcíny, finanční krizi, dotace a vzájemný trh plus řešit konkurenceschopnost unijního trhu apod. Tohle je problematika, která spadá případně pod jiné organizace a EU by měla řešit své vlastní problémy.
007cz

Neznám podrobně gesce EU, ale je EU výhradně ekonomické společenství?

007cz - on snad Orbán chce dětem tajit teplouše, nekrofily, zoofily, pedofily? On ty úchylky jen nechce propagovat, jako to dělají naši EUvzorové ..

markusak

@007cz Byl jsem přesvědčen, že ano, že se jedná o následnickou organizaci ESUO a EHS, která se výhradně zaměřuje na ekonomickou a hospodářskou spolupráci. Pokud se transformuje do organizace politické, nevidím důvod, proč v ní zůstávat.

007cz

EU vždy prosazovala základy a principy demokracie, nikdy nebyla apolitická. Politika a ekonomika spolu velmi uzce souvisí.

RA Kdo jsou ti EUvzorové? ČR, Slovensko, Polsko, Švédsko...nebo snad to Madarsko?

007cz - demokracie je co? Asi tak nějak přibližně ..

007cz

RA EUvzorové jsou kdo? Asi tak nějak přibližně...

Soudružka komisařka pro cenzuru, Rada Evropy, soudružka Merkel, soudruh Macron, soudruh Kuba Janda-Tkanička, ..

markusak

@007cz Výsadou EU bylo společenství suverénních zemí, které mají společný trh, zajištují bezcelní prostředí a propojování kapitálu napříč kontinentem (dříve intenzivní spolupráce hlavně v oblasti průmyslu). Centrum EU nikdy nebylo a nemělo být arbitrem politických otázek a problematik, které by mohly vést v případě nesouznění k penalizaci členského státu. Je velmi často vidět nepochopení kontextu a nastavení dané členské země, která co by zastánkyně tradičního (spíše konzervativního) charakteru EU je velmi negativní k otázce federalizace unie. Politika a ekonomika je sice provázaná, ovšem v jiných směrech než v těch, jaké školství má ta daná země mít. Evropská lidová strana už ovšem dávno není frakcí, která prezentuje konzervativní hlas v unii, protože se stala prakticky asistentem (progresivně) liberální rétoriky, která o federalizaci a větší politizaci unie usiluje. Podstatou unie není mít jednotný hlas v sociálních otázkách a politických tématech, nýbrž propojení různých hodnot a přesvědčení, které jsou nedílnou součástí svobodné a vyspělé společnosti. EU je silná paradoxně v její různorodosti ne v nucené jednotě. Pokud kterákoliv organizace začne více řešit politické záležitosti a získat přesvědčení, že zirka 700 poslanců s EK jsou ti, kteří nejvíce ví, co státy potřebují, bude to začátek konce jinak dobré myšlenky. Je to tenký led a mnozí architekti evropské integrace tento vývoj silně kritizovali a rozcházeli se s těmito novými ideály. Kdo rozhodne co je pro daný stát politicky správné? A co lidskoprávní problémy na území Francie nebo Německa? Není Maďarsko opět snaha zastínit problém unie, že není schopna dnes plně konkurovat globálnímu trhu? Nebo že neefektivně zvládla migraci a integraci a nyní sbíráme plody neschopenství?

007cz

Má problém EU s Orbánem nebo Orbán s EU?. On to totiž není první konflikt toho pána, je to takový malý Lukašenko. EU určitě má své nedostatky a problémy ale určitě nikdo nechce své potíže stínit nějakým Viktorem. Dle mého názoru pořád převládají pozitiva nad negativy. Největší problém vidím v neinformovanosti jak ta nenáviděná EU vůbec funguje. Co chcete po lidech co jsou přesvědčeni že EU jsou "soudružka komisařka pro cenzuru, Merkel a bonzáčtí Piráti". Zatím si myslím že problém je spíše na straně premiéra Maďarska, o našem nemluvě.

EU má obecně problém s demokracií. Jako všechny diktatury ..

ordoabchao

EU funguje jednoduše - totalitárně (pár příkladů uvedla liska5 nahoře). Práva menšin jako bič proti většině.Já jsem hlasoval proti vstupu, protože jsem tušil, k čemu to povede, a navíc mě dorazila ta jednostranná kampaň pro vstup, kde nesměly zaznít protiargumenty - to celé za lidových 200 mega.Eurodotační politiku přesně popsal Josef Káles v článku Muzeum vlaštovky.

markusak

@007cz Já jsem jen poznamenal, že ta původní myšlenka EU se bohužel vytrácí. A nový vývoj, který směřuje právě k politickému charakteru EU, se mi už moc nelíbí, protože to nebyl záměr. Ne všichni, co kritizují EU a jsou euroskeptiky, jsou neinformovaní, to je jen snaha zdiskreditovat lidi s opačnými názory, dnes velmi oblíbený způsob komunikace. Dodávám, že jsem dříve býval velkým podporovatelem Evropské unie, ale postupně přehodnocuji, protože se snažím kriticky reflektovat, kam EU vlastně směřuje. A nemusím být ani zastánce Orbána nebo Putina. On ten svět není zas tak jednoduchej (jak se často lidé domnívají)...

markusak

@ordoabchao Řekl bych, že dneska s tím minimálně kritickým postojem k EU by Vám mnozí dali za pravdu. Ono se ukazuje, že koncept postavený na ekonomické spolupráci nemá moc dlouhé trvání, protože ta chut moci pro mezinárodní organizaci je lákává. Čím dál více chce hovořit lidem do života, protože získá jakýsi pocit, že ví nejlépe, co lidé potřebují. EU měla zůstat pouze na základě ekonomické spolupráce, tak jak to plánovali otcové Evropského společenství a následně Evropské unie po podepsání Maastrichtské dohody.

007cz

Ale vždyt to není pravda, Maastrichtská smlouva, později EU nikdy nebylo, ani se nikdy neprezentovalo jako čistě ekonomické společenství. Tzv. eroskeptiky nikterak nepaušalizuji, ale pravdou je, že většina z nich vidí je ty "zahnuté banány".

007cz

Třeba tady,

businessinfo.cz/...

Bonde - chybí tam to, že nám do protektorátu budou z Brusele posílat většinu zákonů z norem k zařazení ..

007cz

Ra Děkuji za prezentaci ukázkového příkladu "neinformovaného euroskeptika".

Bonde - v něčem se mýlím? Mimochodem - příklad Maďarska ukazuje, že nám z Brusele budou posílat i školní osnovy ..

markusak

@007cz Ale i samotní aktéři Maastrichtské dohody veřejně kritizovali, jakým směrem se EU dále vyvíjí a k jakým experimentům se přiklání. Mimochodem, když už jsme načali Viktora Orbána, sám Kohl byl taktéž přesvědčen, že národnostní rozdíly mezi státy EU jsou a není třeba je jakkoliv uměle eliminovat a přetvářet. To platí například v rámci migrační krize, kterou EU nezvládla. Nejdřív otevře dveře a pak neví, co má dělat. Organizace, která není schopná takovou politiku dělat, nemůže činit takové nerozvážné experimenty a rozhodnutí, které mají ve výsledku destruktivní a žel nevratné následky. Například problematika integrace byla míněna vždy na úrovni Evropy, tedy prohlubování spolupráce mezi evropskými státy, suverénními státy. Posílení kompetencí unijního systému mělo být klíčem k větší svobodné diskuzi a provázanosti, nikoliv posílení politické jednoty, to je prostě nesmysl. Unijní státy pořád mají svou tvář, měly by mít vlastní právo se rozhodnout, co v jejich zemi bude platit, jak se bude jejich společnost vyvíjet. Klíčovým faktorem má být ekonomická spolupráce a cíl konkurenceschopného unijního trhu vůči tomu asijskému nebo americkému. Pokud vím, síla EU vždy byla v divezitě, ne v umělém infiltrování zájmů centrálního establishmentu. Je třeba si uvědomit kulturní, společenské a historické rozdíly mezi členskými státy a dodat do kontextu jejich postoj k určitým fenoménům, které prostě nesdílí. Co je možná dobré pro Němce, není tolik efektivní pro Maďary. Co uvítají Španělé, nemusí kvitovat Slovinci a tak dále. Politika rozděluje a vidíme to v přímém přenose. Sílu vidím v jednotném trhu, nesouhlasím s federalizací a dalšímu odklánění od hodnot, ke kterým se Schuman, Adenauer a další přihlásili.

novinky.cz/...

007cz

Tomu rozumím, jaký bude vývoj se uvidí. Pořád jsem přesvědčen že každý stát má svoji suverenitu, rozhodovací i výkonné pravomoci zůstávají v rukou členských zemí, drtivá většina norem EU musí být jednomyslně odhlasována všemi členskými státy. Nikoli "Brusel nařizuje, posílá, přikazuje". Určitě mužeme ruzná rozhodnutí kritizovat a to je dobře, ale pořád nevidím lepší projekt v Evropě, máte alternativu?...jen ne prosím suverenitu a Švýcarsko

markusak

@007cz Střízlivá alternativa asi není, jsem ovšem zastáncem reformy, tedy frakce reformistů, kteří onen federalismus nepodporují v takové míře, nebo téměř vůbec. Švýcarsko je úplně jinak nastavený systém, tudíž usilovat o nějaké přiblížení se tomuto konceptu je spíše podle mě nesmylsné, ale chápu, že někteří politici si tím nahánějí body, zní to pěkně. Jenže já jsem zastánce nepřímé (zastupitelské) demokracie, ne demokracie přímé (lidové).

Agente - kritizovat můžeme, ale budeme dezinformátoři hybridní ..

007cz

Milý ra, ti co umí jen všechno kritizovat, můžou být označováni jako dezinformátoři, prudiči, morousové ale s tím nic nenaděláš...neber to osobně.

Ale já Orbána nekritizoval. Byl demokraticky zvolen a stále má záviděníhodnou podporu obyvatelstva.

ordoabchao
Lepší projekt v Evropě by byl návrat k EHS. Ale už je pozdě. Kolaps západní Evropy je neodvratný a způsobila si ho sama.
markusak

Souhlas, EHS bylo velmi dobrý projekt, i ty počátky EU, kdy Evropa byla skutečně měla společnou vizi. Dnes už (zejména ta Západní) Evropa míří k sebedestrukci hodnot. Ani ta Východní ovšem není na tom kdovíjak dobře. Je to asi neodvratný vývoj, kterým si musíme jako společnost projít. Hyperkorektnost, liberalismus, který se zaprodal prakticky moci peněz, vyprázdněnost politiky, kde chybí nějaká vize nebo konstruktivní strategie, stálé ohraničování svobodné diskuze, kde už se lidé často za názory omlouvají, neb se někdo cítí dotčen, což vede k tomu, že už tak nějak člověk váhá něco říct. Příkladem jsou Piráti, kteří vás prakticky přesvědčí o tom, že kterýkoliv kritický názor je hoax, nepochopení, v lepším případě nesmysl. Ale těch stran je více.

 


2x

Jestli si chcete počít v různých názorech, doporučuji dnešní vydání Nevidittelného psa. Ondřej Neff: Maďa/... Doporučuji zamyšlení nad pasáží o jinakosti a nad pasáží o kolenou. Diskuze se obsáhlá, hodně zaplevelená, ale místy i věcná.

 


2x

Nic, nez ze se znovu a stale dokola opakuje historie.

Coz neni nic divneho, pac lide jsou stale lide. Kdysi jako dnes.

Relativne nedavny priklad si muzeme vzit ze sjednocovani spojenych statu. Jednotlive staty take meli ruzne svetonazory, prevazne zalozene na ekonomice, zdrojich, slozeni obyvatelstva, migraci a imigraci, separaci obyvatel...zkratka na beznych, vsednich vecech, jako mame zde v Evrope. U nekterych statu se svetonazor shodoval a takove si vetsinou rychleji padli do oka, s jinymi se rozchazel, nekdy az zcela zasadne az to nakonec skoncilo obcanskou valkou.

Teprve po desetiletich az staletich postupne dosli k jakemusi skutecnejsimu sjednoceni.

markusak

To je pravda, ale jedná se o federální státy, kde každý stát má tak trochu svou vlastní politiku, což vidíme v praxi. Sice existuje centrální vláda ve Washingtonu, ale pokud by o všem rozhodovala, včetně o věcech týkajících se interních záležitostí daného federálního státu, tak by asi dlouho USA nevydržely spolu.

Ale vzdyt jo. O vse, nad cim si jednotlive staty federace chteji nechat kontrolu a provomoc rozhodovani, musi bojovat. Akorat si to uz za tech parset let sedlo a maji tam jakousi nastolenou rovnovahu.

EU v tomto sotva zacala. Ten proces, nez se ta rovnovaha najde, pokud se vubec nejde, bude trvat dlouha desetileti, ne-li staleti.

A i tak v pripade EU pujde pouze o prechodny stav, jelikoz tyhle ruzne balance politickohosporadske moci mezi evropskymi staty probihaji prinejmensim 2000 let a neni duvod si myslet, ze zrovna ted se blizi nejaky setrvaly stav na vecne casy a nikdy jinak.

 

dejv111*
Však USA se pomalu ale jistě začínají rozpadat po vzoru sssr. Po nástupu Bidena je to o to viditelnější. Podívejte se na Texas. Ten si jede svoji politiku a řízení a ignoruje nařízení z Washingtonu. Po volbách se chtělo, a možná ještě chce, odtrhnout, myslím cca 17 států - tam, kde vyhráli republikáni. Takže uvidíme, jak se bude situace vyvíjet.

 


1x

Tenhle spor s Maďarskem je o tom, jestli "Péče o děti a jejich výchova je právem rodičů", jak praví Listina základních práv a svobod, nebo zda je výchova právem politických neziskovek a soudružek komisařek z EU ..

dejv111*
A proto všichni svorně volme pirártstvo, at se té pohlavní lgbtiq tykve konečně dočkáme!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]