Nejste přihlášen/a.
Zdravím. Nedávno se objevil nápad, aby se zkrátila povinná odpracovaná léta pro získání důchodu. Experti OECD doporučovali zkrácení (ze současných 35) klidně až na patnáct let. Zároveň je zde ale zjevná snaha posunout hranici odchodu do řádného důchodu, ideálně na nikdy. Asi už jsem starý, mentálně retardovaný, nebo špatně politicky proškolený, ale...také v tom vidíte pokus o vytvoření kulatého rohu, postního pokrmu, čtyřstranného trojúhelníku? Naopak je mně nad Slunce jasnější, že to pro mě nevěští nic dobrého. Co říkají ti chytřejší? Děkuji, hezký den.
Řeči o důchodové reformě jsou jen řeči. Aby se neřeklo, že se problém neřeší.
Bývaly časy, kdy většina populace pracovala od 15 až 18 let, do důchodu šla v 58 až 60 a v 65 umřela.
Dnes dřív, než v 25 nepracuje skoro nikdo, často začínají až po 30. Do důchodu v 65, kremace v 85.
Poměr mezi produktivním a neproduktivním věkem se tedy dramaticky změnil. Současně také dramaticky narostly rozdíly v odváděném "daňovém důchodovém spoření".
Mimochodem, o tom jak tato společnost "myslí na stáří" svědčí třeba i kapacita domovů pro seniory - jedno místo na 60 starobních důchodců. Čekací doby v desítkách let, úplatky v desítkách tisíc ..
Dnešní společnost nemyslí (kromě pokřivených systémů typu neziskovky apod.) vůbec na nikoho jiného a v žádném věku. Dávno neplatí "držím ústa a krok - státe starej se!" Dnes platí "já se starám, já mám" a to do té doby dokud jsem toho sám schopen. Poté není zaručeno vůbec nic. Spoléhat se v současnosti na cizí že mi budou pomáhat až já nebudu moci (vč. rodiny nebo dokonce státu) je přinejmenším naivní. V souvislosti s tímto je velmi úsměvné jak lidé poukazují na to že všichni myslí jen na sebe (a neuvědomují si že to jinak dnes ani nejde).
Stačilo by možná pořádně vymést daňové ráje, hned by bylo na penze. I další pořádné daňové úniky by se našly, jinak nic proti zbohatlíkům.
Někteří podnikatelé podnikající např. v Česku umístí svoji firmu papírově (tj vlastníka) do země zvané daňový ráj, tedy s výhodnými malými daněmi. A domů tudíž asi nic neodvedou, jestli to chápu správně. Tak to by mělo být nějak zatrženo, vidím to jako "vyčůranost", nekalý zisk, pardon. Možná se pletu, nejsem ekonom.
Není lepší systém penzí než současný "solidární", vznikl za socializmu, byl festovní. Funguje i v "nikdy nesocialistických"zemích (Švédsko). Odchod do důchodu takhle o hodně kratší jenom rozevře nůžky. Bohatí naspořivší si a proti nim ostatní co se třeba nestarali jen o sebe. Pohled na chudé rodiče malého dítěte se mi nelíbí. Též pěkný den: esotravel.cz/...
Z čistě sobeckého pohledu mně jde jen o datum odchodu do penze. O maximálních pět možných let dříve, nějaké prachy mám, výše státní penze mě neděsí. Jediné, co mě zneklidňuje, je zvyšování věku odchodu do penze, protože předdůchod se od něj odvíjí. A zde proti sobě bojují dvě fronty: Zvyšování hranice se vždy týká jen určité (mladší) části občanů; rozhodně to není tak, že byste za půl roku měli jít a najednou bác, penze se o dva roky odkládá, protože Kalousek. Jako Husákovo dítě už nejsem nejmladší. Navíc se ještě zločinci budou určitou dobu (v řádu let) dohadovat, než dojde k nějaké klíčové změně, předpokládám, že abrahámoviny stihnu oslavit. Ovšem na druhou stranu Husákovy děti představují obrovskou armádu otroků, kterou si žádný ministr financí nedovolí jen tak uvolnit z okovů. Tudíž je vše ve hvězdách a hvězdy, jak známo, zpravidla dvakrát nepřejí. Uvidíme. Ale zvyšovat věk odchodu a souběžně snižovat počet roků odpracovaných mně opravdu smysl nedává.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.