Nejste přihlášen/a.
Měly by se upravit pravomoce prezidenta ČR? Pokud ano, jak?
čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Pravomoce omezit na nulu, pořídit mu pět nových obleků, pět párů bot, nějaké erární kravaty a kurz dobrého chování. To je vše, co bych prezidentovi dopřála a dovolila.
Já bych tak přísný jako @etana nebyl. Stávající pravomoci jsou přiměřené bezvýznamnosti funkce. Otázku bych položil jinak, a to jak zajistit, aby v této funkci byl konečně slušný, lidský a inteligentní člověk.
Děkuju za podnět. Nehchtěl jsem to hnát nutně do osobní roviny, ale máte pravdu. Chybí mí trochu tlak společnosti na váhu úřadu prezidenta republiky. Člověk, který nalézá mosty a snaží se být klidným břehem v rozbouřeném moři. To dnes žel postrádám. Mám pocit, že snad kromě TGM jsme na prezidenta moc štěstí neměli.
Myslím, že stávající pravomoce jsou v pořádku. Určitě bych nerozšiřoval pole. Myslím, že by se změny němely dít na základě osobních invektiv. Co myslíte Vy?
Ne, stávající stav je dostačující.
Prezident celkem žádné zásadní pravomoci nemá. Je pouze vrchním velitelem ozbrojených sil, jmenuje soudce, jmenuje ministry na návrh předsedy vlády. Vyhlašuje volby. Na tom nemá cenu něco měnit.
Také si myslím, že by si prezidenta - svého šéfa - měla volit sněmovna nebo parlament, jako to bylo dříve. Poplatníky daňové to bude stát méně peněz.
Volení jsou poslanci, senátoři..., kteří zastupují naše zájmy. Prezident také, ale je třeba si uvědomit, že jsme parlamentní demokracie, takže i když se přešlo na přímou volbu prezidenta, silnější mandát nemá a jeho funkce je v mnoha ohledech reprezentativní. Žel, jeho politika je jednostranná a není ve svých krocích více objektivní a tolerantní vůči lidem s jinými názory. Dnešní prezident nepřispívá moc pozitivně a nepředstavuje žádno vizi. Je to holt politik minulosti a s úřadem prezidenta leckdy zachází nezodpovědně.
To je věc názoru. Takový Pepek Vyskoč ze Senátu zvolený 8 140 hlasy voličů poškozuje zahraniční politiku ČR, které reprezentuje prezident zvolený více než 2 500 000 hlasy. Co třeba takhle?
Pořád oba reprezentují zájmy určité části společnosti. Dostali mandát a oni ho naplňují. Váha instituce nespočívá v % účasti, ale v ukotvení v ústavním pořádku. Nemyslím si, že cesta na Tchaj-wan otřásne naší zahraniční politikou. Mimochodem, předseda Senátu je členem strany ODS, která má nějaké názory na zahraniční směřování země. O to víc, když prezident má takový mandát (spousta ho volila jen proto, že nechtěla Drahoše), tak by měl být smířlivější vůči různým názorovým proudům a respektovat naše diplomatické směřování, které je (doufám) stále prozápadní a proevropské. Jestli poklonkování autoritářským zemím Východu je zahraniční politika, tak to potěš.
Nevím, kdo jsou šílené slepice, ale pokud prozápadní proud je demokratický (ostatně vyjma SPD a KSČM to podporují všechny strany napříč spektrem), pak na tom nevidím moc špatného. Východ nám nikdy moc nedal, naopak.
Nevím, co je to demokratický. Pokud jde o dávání, západ nám dal taky Bílou Horu, opakované ukradení majetku, nespočet válek ..
To by bylo na dlouho diskuzi. Co se týče válek, do toho není namočena ,,jen" jedna strana. Faktem je, že ze Západu zde nebyla sem instalována totalita, narozdíl od Východu. To je tím, že vývoj na Východě je problematičtější a historicky máme blíže ke křestansko-židovskému Západu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.