Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Co říkáte chytré karanténě

Od: aja1946® odpovědí: 14 změna:

Je to sice dobrý nápad, ale když musí dát nakažený souhlas, tak je to na nic. Myslím, že v této době by měla nějaká ochrana osobnosti jít stranou.

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Všichni by si měli přečíst příběh ve včerejším Překvapení č. 14, str. 18-19. Starší rodiče mají dospělého syna už 6 let v Číně. Žije tam, pracuje, má tam své firmy, družku Číňanku. Vede se mu tam dobře.

Tito lidé vědí víc, než ostatní. A popisují, jaká opatření Čína proti šíření nemoci podnikla. Jak jsou lidé bedliví, jak poslouchají nařízení. Jak se provádějí kontroly měření teploty, jaké další kontroly probíhají, na ulici, na letišti, i do bytu přijde policie a doktor na kontrolu. Jde z toho všeho hlava kolem.

Ale tato velice přísná opatření už nesou své ovoce, v Číně je nemoc na ústupu. Ale lidé se opravdu beze slova odporu podřizují. Vědí, že je to jediná cesta.

Tady u nás není taková kázeň. Lidé se ptají - a kdy ho uvidím? chci jet za ním, ...občas potkám člověka bez roušky. Připadá mi to, jako bychom se ani snad nechtěli koronaviru zbavit. Myslím si, že kdyby opravdu všichni lidé byli zodpovědní, jistě se hrozby zbavíme. Ale díky některým se to ještě asi dlouho potáhne. Jaga.

jambor

Problém ovšem je, že Čína není Česko a nelze bez dalšího aplikovat její přístup.

1) Čína s nejvyšší pravděpodobností falšuje počty nakažených a mrtvých (jen ve Wuhanu je mrtvých zřejmě 40 000+). Všechna média jsou ovládané Stranou a ta nepřipustí, aby její obraz kdokoli pošpinil. Do světa semohou vzpouštět jen pozitivní informace, což je důsledně kontrolováno (příkladem může býti Váš článek). Trestem je poté zmizení navždy (často následný prodej orgánů), příkladem budiž čínský poradce p. prezidenta nebo pobyt vkoncentračních táborech (viz Ujguři). Je známo bezpočet případů, kdy si Čína platila politické ambassadory, tj. vysoce postavené politiky, kteří šířili nekritické zprávy o Číně a tím ovlivňovali veřejné mínění (u nás by takovým ambassadorem mohl být rovnou prezident i ministr vnitra). Lidský život nemá takovou cenu, jako v Evropě.

2) Čína využívá socialního kreditu, smartkamer atp. primárně k vymazání vůle svobodných lidí. Ti se musí chovat tak jak je to nalajnováno jinak je stihne trest. Tyhle tvrdá opatření jsou pouze zdařilé PR režimu, který svým neinformováním celého světa pandemii způsobil, porušil tím mezinárodní právo a nyní celému světu prodává nekvalitní mnohokrát předražené roušky a respirátoři. O PR se postarají i věrní lokajové (viz vítání letadla vládou).

3) Čína z nastupující krize vyvázne dobře. Nažene lidi do fabriky a ekonomickou ztrátu dožene. Kapitalismusje v Číně je silný (dnes je tam větší nerovnost příjmů než v USA). O socialistické evropě se to říct nedá. Již někdy od března je naše vláda v omezování práv a svobod v čele evropského peletonu. Drakonická opatření dopadající nejvíce na malé firmy a živnostníky (tedy ty kteří jsou páteří zdravé ekonomiky), nošení roušek (podle WHO k ničemu) a různé návrhy snažící se posílit moc Babiše (novela zákona o evidenci majitelů, možnost dávající Vojenskému zpravodajství odposlouchávat komunikaci atp.). Inteligentní karanténa je jen další z kroků jak ořezat další svobodu. Jsme ochotni se posunout takto k diktatuře? A uvědomujeme si, že ekonomické dopady budou vzhledem k naší ekonomice silnější než v Číně?

Teď záleží na tom co občané zvolí. Co nejbližší konec opatření, podporu malých živnostníků, zjednodušení byrokracie a podporu domácího kapitálu nebo posun k diktatuře, podporu montoven, návrat k ještě tvrdšímu socialismu (tentokrát dotačního) a výraznější pád ekonomiky (a také nižší příjmy lidí, byt to dopadne na všechny a bude méně důvodů k závisti). Pokud zvolíme první cestu bude méně obětí koronaviru, ale více obětí krize, v druhém případě to bude naopak. Pokud zvolíme cestu socialistické diktatury naše konkurenceschopnost poklesne a asijští kapitalisté nás definitivně zničí.

Jde o to, že vláda pouze používá salamovou metodu omezování naší svobody. Na nás je se jí postavit.

Jaguš, souhlasím. Když by se mě zeptal cizinec, jak na tom jsme, tak také řeknu ukázkově uvědomělí a ukáznění. Šijeme roušky a dodržujeme pravidla. Ale všude se najdou hňupové, kteří si myslí, že jsou chytřejší jak Šalamounovo ho-no. Těch je pár a když se mluví o jednom, tak jako o aféře. Ale ty miliony, ty se starají, jak z toho ven.

smode*
Ano, nicméně Čínu bych jako vzor moc nedoporučoval. Tohle se s vervou prohlašuje, jak jsou tam dál než my atd. Ale třeba lidi ve fabrikách nejsou nic více a nic méně než biologické stroje nucené k co nejvyššímu výkonu. Spousta lidí v Číně na žebříčku "sociálního kreditu" který si u každého občana stát samostatně vede, se dostala pod určitou úroveň (protože automatický sledovací systém vyhodnotil že se nechovají tak často přesně jak stát chce a dělají i více nežádoucích chyb) a díky tomu mají zakázáno třeba létat. Jiní mají zakázáno létat i jezdit vlakem. To není svět jako v 1984, je daleko horší. Proč se nemluví o tomto? Muset tam žít, tak se asi doslova picnu. Totalita hadr. Zlaté Česko (zatím).
lidus*
Jaguš, problém je v tom, co všechno Čína utajuje a kolik informací co se k nám dostanou jsou pravdivé. Roušku nosím ale myslím si, že je to naprosto zbytečné, jsem ve směru viru zdravá, nikoho nenakazím. Netestuje se tu téměř nikdo i když se ví, že člověk nemusí mít příznaky a může být přenašeč. Nevěřím vládám celého světa a té naši už vůbec. Nevím proč by mě mělo zajímat: Starší rodiče mají dospělého syna už 6 let v Číně. Žije tam, pracuje, má tam své firmy, družku Číňanku. Vede se mu tam dobře.. Nevím proč by mi měl někdo lézt do bytu, koho nezvu, teplotu si umim změřit sama. To bylo keců a odporu a najednou je to všechno jinak.

Jaguš, nekoukala ses dnes na "Sama doma"? Byl tam specialista na internet a tuhle zprávu použil jako příklad falešné zprávy. Nějaká obecná doporučení, jak poznat falešnou zprávu, hoax a poplašnou zprávu rozpoznat. Ale není to snadné.

 

houbes*

2x
Já si myslím, že je to nereálné. Ano vytrasují dotyčného ale ten za jeden den navštíví a potká takových lidí, že je to jak domeček z karet aby zastavili šíření viru.

Každý nakažený se za dobu než se projeví příznaky potká s několika dalšíma...takže když se to ve finále posčítá a vynásobí,vznikne z toho takový propletenec že to vážně nedává smysl

 

lidus*

1x

Všichni jste řvali jak jste sledovaní a dnes tomu budete ještě i tleskat.

re
To nevinné trasování se souhlasem bude jen předcházet povinnému čipování- i bez souhlasu.

Za prvé jsem neřvala a za druhé je mi to jedno, žiju poctivě a mám čisté svědomí, tak at si mě nkdo klidně hlídá

molly
@aja Ono to neni o poctivosti, ale o zneuzitelnosti a pocitu soukromi. Mam sluzebni auto s GPS - po prihlaseni vidite s presnosti na metry, kde auto kazdou vterinu dne je. Ackoliv jej mohu uzivat zcela bezplatne i soukrome tak to nedelam, protoze mi proste vadi ta sledovatelnost. A to nedelam nic zakazaneho, spatneho... Jen proste nechci, aby nekdo sledoval kazdy muj pohyb. Je mi to neprijemne
smode*

V podstatě souhlasím s Molly. Také nedělám nic špatného, to ale neznamená že mi nevadí když mě někdo šmíruje. Co mi vadí ale nejvíce, že to stát dělá a ostatním to zakazuje. Tedy OK, at jsou na internetu dostupné všechny odposlechy všech mobilních telefonů se jmény, obličeji, osobními informacemi, bydlišti, zaměstnáními, koníčky, sexuálními partnery, jejich počtem, on-line pohybovými stopami i jejich letitým archivem, dětmi, příbuznými o KAŽDÉM občanovi v ČR VEŘEJNĚ dostupné na internetu pro úplně každého v ČR a pak nebudu mít problém s tím že tohle všechno o mě stát už dnes ví. Ale jestliže tohle stát ví o každém a já to o každém vědět nemůžu, to prostě neakceptuji a nikdy ani akceptovat nebudu. Buď budou šmírovat všichni a nebo absolutně nikdo. Taktéž věřím že pro tu první možnost by nikdo normální nebyl.

Nevadí mi "šmírování", u kterého znám a akceptuji rozsah a smysl. Třeba ten příklad s firemním autem. Je to firemní auto, tak firma má právo vědět, kde to auto zrovna jezdí (i když ho mám i na soukromé účely). Vím jaké informace se sbírají a kdo se k nim dostane, a jsem v klidu. Nebo kamerový systém ve fabrice: je mi jasný smysl, vím jak dlouho se archivuje a kdo se k záznamům dostane a akceptuji to (nebo ne).

Už teď většina z nás je smířená s tím, že se dá vysledovat poloha každého mobilu. (A kdysi jsem se ptal známých, polovina měla sledování polohy zapnuté vědomě a polovina netušila vůbec, o co jde - takže nejspíš taky.) Tak pokud operátoři tyto údaje stejně mají, tak proč je nevyužít pro rozumnou věc?

Chytrou karanténu bych dělal stejně, jako třeba transplantace: předpokládaným souhlasem. Kdo se nechce zapojit, nemusí. At to oznámí, a sledovaný nebude. U všech ostatních se předpokládá souhlas.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]