Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, přijde mi všechno v obchodech s ohledem na současnou výši hrubé mzdy velmi , velmi předražené... přece polévka v sáčku stojí 35,- Kč? To by měl být plat každého občana 30 tis. čistého, nebo se pletu? Díky za názory
ano, zrušil jsem Penzijní spoření, naprosto výhodné jen a jen pro penzijní společnosti, a lidé přesto spoří, jako ovce...
Slyšel jste někdy o slovu konkurence? To je totiž základní předpoklad vyšší životní urovně . Pokuď si totiž prodejce muže diktovat ceny , tak je to scénář o němž píšete.
Klasický problém je bydlení - nízká nabídka , nikdo nechce prodávat a proto si prodávající diktují. Kdyby byl převis nabídky a prodávající byl nucen prodat , tak by ceny klesly.
Přesně tak. Draho je. A čím víc bude vláda zvyšovat platy a důchody a minimální mzdy atd. atd., tím dráž bude. A tím menší smysl bude mít jakékoliv spoření. A tím hůř se obecně lidi budou mít.
skeptic - zaměstnavatel legalizovaným daňovým únikem a stát z peněz, které vezme jiným. Těm, kteří na penzijko nemají.
No já nevím, ale polévku v sáčku, kde je jedna porce a ještě to je chemikálie, bych si 35 Kč. nekoupila, protože bych si ji raději uvařila sama a měla bych za ty samé peníze hrnec dobré a zdravé polévky na dva dny. Ale jinak souhlasím s tím, že u nás jsou potraviny opravdu předražené a nejsou dobré kvality.
Máte pravdu, že u nás je draho. Zrovna před týdnem jsem si v Německu nakoupila do zásoby spoustu pudinků, které jsou chutově a kvalitou nesrovnatelně lepší než ty naše a cenově jsou srovnatelné s těmi našimi pudinky, které ale vůbec nejsou tak dobré a kvalitní. A takto je to s vícero výrobky - ty německé jsou kvalitnější a mnohdy i levnější, přitom Němci mají několikanásobně vyšší platy než my. Proč to v Německu jde a u nás ne, je mi více méně záhadou. Hodně věcí už si raději koupím v zahraničí než u nás. A nejde jen o to, že v zahraničí mají lepší ceny, ale i na jejich přístupu k zákazníkovi je vidět, že si jej víc váží než naši obchodníci.
a bude hůř, naše vláda plná zlodějů dotaci rozhazuje a zvyšuje platy na všechny strany, představ si že máš firmu kde máš 100 zaměstnanců s minimálním platem, vláda zvedne minimální mzdu o 1000, to máš hned sto tisíc + se zvednou odvody, kde to tak asi firma vezme? majitel to vezme ze svého? výhodí pár zaměstnanců a jejich platy rozdělí mezi ostatní? zvedne ceny?
Přesně jak píšete. Všude v západní Evropě jsou potraviny levnější a mnohem lepší kvality než u nás, kde mají lidé mnohem nižší platy. Dříve se tohle ospravedlňovalo tím, že prý u nás jsou zase daleko nižší nájmy a elektrika a tak dál. To už dávno není pravda a i ty nájmy a jiné služby, jsou u nás velmi drahé a možná i dražší než v jiných státech. A je to naprosto beznadějné, protože obchodníci jsou zvyklí na vysoké marže a nemíní se svých tučných výdělků vzdát ani náhodou. A nikdo je k tomu nedonutí. Nedávno to bylo v pořadu "Máte slovo". Když jsem to poslouchala, otevírala se mi kudla v kapse. Takže teď, jelikož budou muset zvedat základní platy o pár stokorun, už plánují obchodníci, jak budou podražovat potraviny, protože prý budou muset platit víc svým zaměstnancům. A co ti druzí, kteří u nich nepracují. No ti přece budou platit také dráž ty ošizené hnusy. Píši to v kostce, tak mne nechytejte za slovo. Já jezdím občas do Francie a vidím kolik tam stojí potraviny a zelenina a tak dál. Ve Francii koupím vynikající camembert 250 gr do dvou Eur, nebo něco málo přes, záleží na značce a tady u nás za camembert, který je vyrobený v Polsku a váží 180gr dám kolem stovky a ještě to vůbec není dobré. A ten pravý stojí kolem 140 korun a víc. Zelenina je tam naprosto špičková, žádné shnilé, nebo nedozrálé plody a zvadlá zelenina. A levnější než u nás. A to bych tady mohla pokračovat. A nikdo s tím nic neudělá, protože to lidé kupují a kupovat budou a nikdo se proti tomu nevzbouří. My Češi jsme divný národ. Necháme si s rát na hlavy a ještě si to budou někteří pochvalovat.
A ještě k tomu dodám, že to, že my máme jiné chutě, nevymysleli cizí výrobci, ale čeští podnikatelé a to hned na začátku. Vycházeli z toho, že tady se za komunistů nedalo koupit skoro nic, takže lidi, kteří neměli třeba možnost nakupovat potraviny v Tuzexu, opravdu nevěděli, jak má chutnat například originál polévka Knorr a tady se dala koupit pouze Vitana. Ta byla ale dobrá, jenom neměla tolik druhů a obal nebyl příliš lákavý. No a co teda udělali po revoluci? No začali tady prodávat pouze ten lákavý obal a uvnitř bylo něco, co bylo ošizené a vyrobené přímo na zakázku do Čech. Ale tu zakázku udělal český podnikatel, protože on znal situaci u nás nejlépe. Cizí firmy by si to sami od sebe nedovolili. Jenomže tohle nikdy nikdo nepřizná a ten humbuk, že tohle svinstvo dělají západní výrobci je faleš a lež od našeho státu, který podporuje naše podnikatele, jelikož je všechno provázané a všichni si nahrávají do svých kapes. Pak média kecají bludy a celý národ jim skočí na špek, protože oni vědí, že obyčejní lidé nemají možnost si to ověřit třeba v té cizině. A ti co mají, tak těch je strašně málo a ti drží huby, protože vědí, že by stejně neuspěli. Všechna svinstva se svádí na EU, ale že to je úplně jinak, to nikdo nikomu neuvěří. Já vím s naprostou jistotou, jak se třeba vyrábí určité potraviny pro nás a jak je výroba oddělená a jak to ve skutečnosti je. Shodou okolností mám ve Francii známého, který šéfuje jednomu takovému podniku a tak vím přesně, kde je pes zakopaný. Jenomže když to řeknu, nikdo mi nevěří a ještě se na mne tady lidé oboří. Tak na to kašlu, protože nic nezmůžu a nenechám se ještě napadat za pravdu. Snažím se kupovat potraviny, které nebyly vyrobené pro náš trh, ale třeba pro Němce a i ty, které byly vyrobeny pro tak ubohý obchod jako je Penny market, jsou úplně jiné kvality, než to co je v našich Penny marketech v regálech. A nejlepší na tom je, že ty hnusy u nás, jsou ještě ke všemu dražší, než v tom Německu, kde je ten produkt nesrovnatelně lepší kvality a levnější. Vůbec se nedivím lidem, kteří bydlí u hranic a mohou si jezdit na nákupy "ven". Kdybych mohla, dělám to také. A když jsme teda u těch pověstných chutí, tak já teda tablety do myčky, nebo prášek na praní nejím a proč jsou teda i tyto produkty horší kvality a dražší u nás? To máme i jiné chutě při praní prádla? To nám stačí mít prádlo vyprané méně dobře, než třeba v Německu? A není to vina výrobce, ale toho, kdo dělá zakázky u toho výrobce. Ten chce co největší marži, tak se musí snížit kvalita produktu, takže je to nekvalitní produkt, ale ještě je i dražší, než kvalitní na "západě". A třešničkou na dortu je to, že tady ten Český manažer zaměstnává lidi za mnohem nižší plat než "venku", tak má v kapse pořádně tučný výdělek. A tohle se nikdy nezmění. Kdyby se tohle dělo třeba zrovna v té Francii, tak by tam propukly takové stávky, že by si to obchodníci a stát rychle rozmysleli.
Podle mě za to (částečně) může podhodnocená koruna. Po revoluci vláda zvolila jako výchozí kurs k Marce vekslácký (předražený) kurs 1DM=10Kčs a bylo hotovo. Rázem tu všechno bylo pro cizince strašně levné. Cizinci tu snadno mohli skoupit (a následně buď jednoduše zlikvidovat, nebo přizpůsobit svým zájmům) kdeco (což ostatně platí dodnes), jim se tleskalo a nadbíhalo všelijakými úlevami, domácí výrobci žádné výhody neměli. Lidi byli tehdy strašně blbí a kupovali z dovozu cokoliv, hlavně že to bylo "ze západu". Domácí výrobci skomírali a zanikali, ze západu se sem začal valit levnější šunt, zdejší kvalita přestala existovat. A to trvá dodnes. Socialistické potraviny byly ve srovnání s dnešním standardem velmi kvalitní.
Ale s kvalitou je to přesně, jak říkáte: Občané si to musí odhlasovat nohama. Pokud tady kšeftař vesele prodává, byl by naprostý blázen, kdyby cokoliv měnil, zvláště když má zdejší politickou reprezentaci na výplatní pásce. Zahraniční potraviny jsme za komárů tu a tam kupovali v prodejnách ESO, normálně za koruny.
Dobrý den, zvyšují se platy, důchody i dávky = zvyšují se ceny, protože obchodníci ty penízky navíc lidem nenechají. Zdravím!
Přeji hezký den.
Abychom mohli objektivně , spravedlivě a nestranně posoudit tuto otázku ( Není draho?), museli bychom znát kolik másla , sporáků jak uvádíte atd., si mohl – může pořídit ten či onen za to kolik mu zbude po uhrazení všech nezbytných výdajů za životní nezbytné potřeby: Bydlení, vzdělání , potrava , lékařská péče, doprava, kultura a ještě mnoho dalších nezbytností pro život. Necht se někdo pokusí toto vyčíslit. Jen poté lze objektivně posuzovat. Všechny ostatní důkazy a proklamované pravdy bez této informace, jsou jen propaganda a slouží jen k nekalému ovlivňování a dezorientaci člověka.
Je rovněž potřeba vzít v úvahu měnové kurzy (víceméně uměle vytvářené) a neposuzovat co si člověk může pořídit po výměně cizí měny na naše peníze. Objektivní je také posuzovat – hodnotit, kolik si lidé mohou pořídit životních zbytností v prostředí ve které si vydělali finanční prostředky.
Pořád tady meldujete o tom, že všichni si dnes vydělají kolem 27 tisíc měsíčně, což vůbec neodpovídá realitě. A bohužel, všechny ty blbé srovnávací anktety o tom, zdali je u nás draho, nebo levno, jsou vytvořené pouze na tomto základě. Ale že je mezi námi hodně velké procento lidí, kteří si 27 tisíc vydělat nemohou a není to proto, že by byli blbí, nebo líní, jak tady někdo píše. Také jsem četla dlouhý článek, kde nějaký chytrák přepočítával kolik by správně měl stát třeba kapr, rum, mouka, cukr a jiné základní potraviny, jako tady ten případ s máslem a také ten člověk tvrdí, že je nám vlastně velmi dobře, nebot u nás není tak draho, jak by mělo být. Úplně hloupý článek, kterého se ale někteří lidé chytnou a pak to rozšiřují dál. Jenomže skutečnost je úplně jiná. Mnozí lidé dnes pracují za zaručenou mzdu a ta vůbec nedosahuje 27 tisíc. Tady, nebo tady si to rozklikněte a pro tyto lidi je u nás opravdu draho. Tak teda by měly být dvojí ceny potravin a všech ostatních služeb. Pro ty, kteří vydělávají 27 tisíc a víc a pro ty, kteří ne. Jasně, někdo zde píše, že tito lidé mohou chodit žebrat o sociální dávky, ale to, že to je pro pracujícího člověka nedůstojné a ponižující, to už je takových chytrákům jedno. A tazatel sem vložil otázku, ve které sice uváděl konkrétní výrobek, ale to byl přece příklad. Určitě ho nezajímala jenom ta pitomá polévka v sáčku, protože bez ní by se klidně obešel. Tak znova opakuji, že pro určitou a existující skupinu obyvatel, je zde opravdu hodně draho. A že si koupí máslo za méně než 100 korun, mu je úplně k h...
Dnes mnozí nedosáhnou na průměrnou mzdu, ale to bylo stejné i před 30ti lety. Takže mzdu i zboží lze srovnávat, v tom rozdíl není.
Výborná úvaha, dovolím si ji doplnit, nebot pojenává zejména o pracujících či práce schopných občanech (např. t.č. na nemocenské).
Min. mzda pro rok 2019 = 13350Kč. Průměrný starobní důchod činí 13300Kč. V ČR pobírá starobní důchod 2.4mil občanů. Je-li počet obyvatel v ČR 10.67milionu, činí podíl starobních důchodců 22%. Nahradíme-li nadprůměrné starobní důchody podprůměrným příjmem matek samoživitelek (90%) či samiživitelů (10%) a vůbec občanů pečujících na plný úvazek, a dále invalidními podprůměrnými důchody, vychází to na 1 čtvrtinu občanů ČR tj 25%, pro které je hodně draho. Kdyby v počtu obyvatel ČR nebyli zahrnuti kojenci a nebyly zahrnuty děti, vyjde číslo, které si netroufám domyslet.
Tím chce básník (tedy já) říci, že se někde světlé zítřky ztratily, rozuměj směřování: sociálně právní stát. Máme dřevní kapitalizmus navazující na první republiku - a vidím to na sociální bouře, třeba odkoukané ze současné Francie. Jedna důchodcovská proběhla včera navečer tady, tedy jen formou petice (zatím , důvod: svévolně zrušili pro občany bezplatnou (dotovanou) , účelnou a zaběhnutou kulturní akci). Proč máme dřevní kapitalizmus se spekulanty a různými obyvateli daňových rájů a pod.? Mimo jiné zhruba proto, že jeden Václav začal brát tomu druhému Václavovi kyblíček - to není zlehčení, jenom zamlžení, protože o tomto otázka nepojednává. Žádná politika, zaplat pámbu.
Id nemáte pravdu, za komunistů byly mzdy srovnatelné a všichni dosáhli na průměrný plat, který byl takový, aby nebyly vidět žádné sociální rozdíly na první pohled. V továrnách, nebo úřadech to bylo podle toho, co ten který člověk vykonával za práci. Stovky dělníků mělo naprosto stejný příjem, mohli si třeba přilepšit tím, že dělali přesčasy. Ale na platy byly tabulky, které vydal stát. Já jsem kdysi pracovala v jednom projektovém ústavu jako úřednice a všechny jsme měly skoro stejné platy s rozdílem třeba 20 - 30 korun za měsíc. Nevím co jste zažila Vy a jestli jste vůbec zažila dobu komunistů, protože píšete o době před 30 lety. Ale to byl rok 1989 a konec komunistů a všechno už bylo asi jinak nějaký čas předtím. To nevím to už jsem zde dávno nežila. Ale to co si pamatuji já a nejen já, tak to rozhodně nebylo tak jak píšete. A v té době byly ceny potravin všude stejné. Ve všech samoobsluhách byly stálé ceny zboží. Tak nevím o čem to zde píšete a co to vlastně srovnáváte.
id, jste si jistá že víte o čem amfr mluví? Dáváte mu palce, ale to co píše popírá to, co píšete Vy. Jinak já mu za jeho doplnění, dávám palce samozřejmě také.
ono jak a co a klde!
pro příklad kafe co si kuuji bylo před necelými 5 roky v akci za cca70kč dnes už je v akci přes stovku!Plzenské ještě loni bylo za 17kč dnes je v akci za 19kč. dvě nepotřebné věci ale hovoří za vše!
Ale na druhou stranu-když mnohdy nadáváma na naše zdravotnictví-ještě že máme takové jaké máme,že nejsme jak jinde ve světě .Kamaráda chytl v "A" na nějaké "dálkoplazecké"akci slepák- první lékař nwn zda čech či uměl česky-proj´hůídnul a sděli asi slepák ,jestli se chcet tadlužit zůstaňte tu pokud ne okamžitě se dostaňte jak to půjde na hranice a tam si zavolejte Vaši záchranku!
Jak jste na to přišel? Můžete nám prozradit zdroje těchto informací?
PS: Tím netvrdím, že u nás draho není
@svatoslav: Zajímavé, zrovna dnes jsem na netu četl, že přes 50% lidí v Česku má vyšší než průměrnou mzdu. Holt každý čerpáme z jiných zdrojů.
Kromě toho má otázka směřovala jinam, a to k souvislosti mezi cenou polévky v sáčku a čistou(?) mzdou.
Pane svatoslave, bez urážky, ale z vašich názorů (viz již Penzijní spoření) soudím, že vy máte jen ten skutečně selský rozum. Ovšem každý máme právo na svůj názor.
Stačí selský rozum... 62 procent lidí na průměrnou hr. mzdu nedosáhne... ve školství je pro padesátníky 36 tisíc hrubého, ale co ostatní profese?
@svatoslav - polévka v sáčku stojí 35,- Kč?
Každé zboží má svého kupce - čínské jsou i za osm kaček
Polévky v sáčku občas kupuji, válí se mně jich ve špajzu dost. Každou chvíli jsou za 18 Kč (Knorr/Maggi/Vitana).
Ještě k tomu rozdílnému zboží pro rozdílnou klientelu, jedovatá babičko: Jednou jsem si koupil a uvařil Prémiový puding O/... za 10 Kč. Chutnal prakticky stejně jako puding Penny (výrobce Semix Pluso) za 1,90 Kč.
Pudink Amylon je také pod 2 Kč za obvyklých 40g / sáček, ale možná je k dostání jen vanilkový exver.cz/... A vůbec nechutná špatně, jen se možná víc připaluje.
Vařená polévka extra silná v hrnci: 1 litr za 35 kaček masová - tedy z kuřecích křidýlek. Neboli: Nesmíš být nikdy líný, nesmíš se práce bát. Jen se snaž...
Ten teď mají v Penny, dokonce dvakrát. Asi před rokem zrušili puding Penny a zavedli pod značku Karlova koruna a novým dodavatelem je právě Amylon. Spotřebitel nyní stojí před "nelehkým"úkolem: Koupit si puding Amylon 37g za 4 Kč, nebo KK 38 g za 3,5 Kč? Nebo je snad děvče na obrázku tak neodolatelné?
Ano, je dráže a zdražuje se.
Místo od místa: Na malém městě, kde se opravdu nabídka zboží řídí poptávkou, neb spotřebitelů je méně a "každý každého zná", je zdražování pomalejší a nabídka běžných potravin stejná a někdy i lepší jako ve větším městě. Ve velkoměstě, kde je hodně spotřebitelů, anonymita a početnější vrstva bohatších, kterým na koruně nesejde, je zdražování markantní - za ničemnosti se platí děsně. Třeba takový vonící stánkový produkt trdelník cílící na bohaté turisty ze zahraničí během léta skočil ze 40Kč na 60Kč (a k očekávání je stovka) . Vůbec vánoční trhy v hlavním městě jsou s cenami tak vysoko, až je to humorné. ("Domácí" limonáda za 60Kč, nejlevnější káva za 75Kč, polévka v malé mističce rovněž). Anglický / jiný EU- turista s několikanásobným platem to má asi pořát ještě levnější než doma. Nějaký důchodce /důchodkyně rezidentka s pididůchodem (a obrovským nájmem) - no o tuto spotřebitelskou sílu nezájem, vánoční pohodu neděláme pro něj / ni, že.
Rada: S dobře sloužícíma nohama se dají zmapovat obchody vs. levnější produkty v nich a obíhat co je levné. Objevila se věda zvaná marketing - učme se. Velké řetězce od jisté doby (přesněji od profláklé "jiné kvality potravin pro východní blok") vynechávám, marketing je tam tak promyšlený, že nezvládám a - není to už lži-podvod?
S Vietnamci to je pravda, jsou v podnikání na výši a konkurenci řeší hbitě. Ale zase v malé vesnici reagovali pružně na stížnost, že v poledne už není chleba a housky - pár týdnů zřejmě už jsou.
Ta věda m., nedivte se ničemu prosím, je toto: "Marketing (někdy psáno také marketink; z angl. market – "trh" a koncovky -ing, vyjadřující zpravidla děj nebo akci) je proces zaměřený na uspokojování potřeb zákazníka. Pomocí nástrojů, metod a technik marketingového výzkumu dochází ke zjištění potřeb a přání zákazníka ze strany firem, státních institucí či dalších organizací; na základě zjištěných skutečností pak tyto organizace přijmou taková opatření, jejichž cílem je nabídnout zákazníkovi výrobky a služby s co největší přidanou hodnotou, ve správný čas, v ideálním místě a za vhodnou cenu . Marketing prostupuje všemi činnostmi firmy: od zajištění zdrojů, přeslogistiku, výrobu a skladování až po prodej a zajištění prodejního servisu. Marketingem se odborně zabývají marketéři." cit. Viki
Kdo to vystudoval, přihlašte se. Za mého mlada to byla spolu s výpočetní technikou buržoazní pavěda.
Nevím, odkud jste, ale z vlastní zkušenosti vím, že konkrétně Vietnamci jso mimo v malých městech a na vesnicích proti Praze výrazně dražší. Zneužívají toho, že široko daleko nemají konkurenci.
Ale jinak souhlasím, že při pohledu na cenu teplé medoviny u pražského stánku s horkými nápoji (1 dl/70 Kč) mě přešla chut.
amfr: Napsal bych to maličko jinak: Marketing je proces zaměřený na uspokojování potřeb obchodníka. Pomocí nástrojů, metod a technik marketingového výzkumu dochází ze strany firem, státních institucí či dalších organizací ke zjištění, na co ještě by mohl zákazník skočit; na základě zjištěných skutečností pak tyto organizace učiní taková opatření, jejichž cílem je nabídnout zákazníkovi výrobky a služby s co největší přidanou hodnotou, ve správný čas, v ideálním místě a za maximální akceptovatelnou cenu.
A nevzpomínám si, že by výpočetní technika byla někdy označována jako buržoazní pavěda.
hm: No tak jasně, vaše úprava je Po Česku pochybovaný marketing, jenže si vemte, že v EU i dále na to občas dost veřej...Asi už i v Číně .
No a s tou buržoazní pavědou, tedy pokud výpočetní technika = kybernetika (zhruba), to je fakt, proto jsme lehce "zaspali"začátek. Vis např.: " ...V Sovětském svazu a tedy i v rámci celého Východního bloku byla totiž kybernetika označena za buržoazní pavědu a řadu let se o ní nesmělo veřejně psát ani diskutovat. Důvody, které vedly k jejímu zavržení, byly iracionální a pouze ideologické. Takto například definoval kybernetiku sovětský Stručný filozofický slovník z roku 1954: " Kybernetika – reakční pavěda, vzniklá v USA po druhé světové válce, která se široce rozšířila i v jiných kapitalistických zemích. Kybernetika jasně vyjadřuje jeden ze základních rysů buržoazního světového názoru – jeho nelidskost, snahu změnit pracující jako doplněk stroje, změnit je na nástroj výroby a na nástroj války. Společně s tím je pro kybernetiku charakteristická imperialistická utopie nahradit živého myslícího člověka, bojujícího za své zájmy strojem, jak ve výrobě tak i ve válce. Ti kdož připravují novou světovou vojnu používají kybernetiku ve svých hrozných praktických činech...""
více: historiepocitacu.cz/...
Nějak podobně se to mělo i s genetikou. Rozuměj vědou g. ve "Východním bloku", útvaru to známém z dávnější historie.
Magdon - Vietnamci ničeho nezneužívají. Pokud nenakoupí velmi levně v Makru, tak je vídám v Penny a podobných obchodech. Tam nakoupí /Makro může být daleko od jejich podnikání a nevyplatí se pro běžné nákupy/ a musí si zakalkulovat jejich práci, náklady na provoz automobilu, nájemné, odvody a přiměřený zisk atd. Tedy si tu vyšší cenu o nějakou korunu musí naúčtovat. Sedí tam v krámě kolikrát do deseti večer.
Povětšinou u nich nenakoupím velký nákup, ale jdu pouze narychlo pro to, co došlo, nebo jsem zapomněla. Takže vyšší cenu akceptuji.
Ale jinak, ano, všude ceny poskočily, a je nutné sledovat i slevy, což jsem dříve nečinila. Ale opatně. Někdy končí spotřební lhůta, někdy je v tom i jiná kulišárna /uvedení vysoké ceny a následné snížení na vlastně běžnou cenu, za kterou se zboží prodává všude/.
To je zas komedie. Draho na Staromáku, děti si ani nemůžou koupit trdelník.
Připomíná mi to začátek nového tisíciletí, kdy jsem potkala někde v Celetné nebo Na Příkopech, už nevím, před obchodem Versace dva venkovany, paní bědovala: "Táto, jak ti mám koupit kalhoty, když stojí patnáct tisíc".
Tak vrátíme časy do dob před rokem 1989...a důchody, mzdy a dávky také. Uvidíme, jak vám to bude utěšeně v peněžence kynout.
Porovnáním platů před rokem 89 a dnes se máme dobře. Také se porovnával průměrný plat. Již tehdy málo kdo na něj dosáhl, nyní je to lepší. V porovnání vyplynulo, že by v dnešní době mělo stát máslo 100,- Kč. Kdo by si dnes tohle máslo koupil? Nikdo.
Ceny se zvedají, ale příjmy také. Navíc v dnešní době může mít člověk vícero zaměstnání, přivýdělků, což v minulosti nešlo. Řekla bych, že se máme dobře, pokud se člověk snaží. Ale jsou jedinci, co budou brblat, frflat na jakoukoliv dobu.
Dobře? Ještě v roce 1989 jsem platil za garsonku v Praze 43,- Kčs měsíčně.
Kolik stojí dnes? Kolik zbude z výplaty či důchodu na to máslo?
Ale předpokládám, že si nemyslíte, že těch 43,- korun bylo reálné nájemné. že ne? Dnes se ceny bydlení narovnaly... prosté.
Naopak - Vy jste naprosto nepochopil, že ano, bydlel jste v bytě, za 43 korun, jenže reálné náklady byly i tehdy zcela jiné. Takže Vám to ,,někdo´´ dotoval - což je ekonomická zvrhlost, proč bych měl platit ze svých daní bydlení někomu jinému?
Ekonomická zvrhlost? A co stovky "neziskovek", statisíce úředníků a jiných parazitů? To není zvrhlost? Je "někdo" neplatí?
Prostě lidé tu žili, pracovali, platili výstavbu cca 50 000 bytů ročně, armádu s tisícovkou letadel, tisíci tanků, statisícem vojáků, dotovaným bydlením, zdarma nějakým zdravotnictvím, nějakým školstvím, silnicemi, nějakou dopravní obslužností, důchody, domovy důchodců .. a dostávali i něco poukázek zvaných peníze.
Dnes je jiné v tom, že bytů se za třicet let postavilo asi jako předtím za dva roky. "Armáda" má půl autobusu pilotů, pár olítaných letadel na lízačku a pár tanků použitelných jen do školy. Domovů důchodců máme tolik, že jedno místo připadá na 65 důchodců, místo v domově stojí cca průměrný plat. Nový byt pro mladé znamená splácet průměrný plat po třicet let. Bydlení v nájmu je o pár procent levnější. S vyhlídkou, že v důchodu zdechnou hlady.
Nevím, co je zvrhlost ..
id: S tím porovnáváním opatrně. Něco zdražilo víc, než mzdy, něco míň. Ovšem nelze říct třeba jen to tvoje "máslo za 100". Ano, dřív stálo 10 Kčs, dneska by mělo stát 100 Kč, ale to bylo máslo "jednička". "Dvojka" stála 8. Dneska přijdeš do sámošky a ekvivalent jedničky prostě nemají. Mají 12 druhů "másel", je to levnější, než by odpovídalo přepočtu, ale "jednička" není ani jedno. Něco by tak sotva kvalitou dosáhlo ke "dvojce" a ekvivalent zbylého sajrajtu se tehdy ani neprodával. Tak vlastně ani nelze říct, že je máslo levnější, protože máslo není. A není spousta dalších potravin (v tehdejší kvalitě), jsou jen jakési atrapy a ty jsou o něco levnější, než vychází přepočtem. Ale co vlastně chceš porovnávat? Potraviny s atrapami?
hm - tazatel se ptá na drahou pytlíkovou polévku. Tu porovnat nemohu, nekupuji. A vaše srovnání tako není košer. Já kupuji domácí máslo za 40,- Kč a to není můj známý. Jistě namítnete, že každý nemá tu možnost, ano, je to pravda. Ale také je pravda, že by máslo v obchodě dnes mělo v dnešní době při přepočtu mezd stát stovku. Kvalitu sem netahejte.Ve výsledku se máme lépe jak před 30ti lety byt třeba s nižší kvalitou potravin, ale s větším výběrem čehokoliv.
To ra252 - tak to zkusím jinak a budu psát pomalu, snad to dáte.
Ano, neziskovky (zejména ty politické) a podobné pijavice jsou totální ekonomická zvrhlost. O tom není debata.
Tazatel porovnává ceny dříve a nyní. Vy tvrdíte, že jste bydlel za 45 Kčs. No - s tím už nic nenadělám, ale otvírá se mi z toho kudla v kapse, když si vezmu, kolik se rodiče nadřeli a nakolik se zadlužili proto, abychom mohli jako rodina bydlet. Takže ty pindy o kvantech bytů jsou taky celekm mimo,,,, Byty byl silně ,,podpultové´´ a přidělování bylo zdrojem příjmů z úplatků.
Ale i to je vedlejší - prostě porovnáváte cenu něčeho, co tehdejší režim silně dotoval, s něčím, co je dnes na tržních hodnotách. Prostě Vy, nebo kdokoliv zde si může postavit bytovku a klidně může pronajímat byta za 45 Kč i dnes. Myslím, že zájemce jistě najde.
To je stejné, jako byste porovnal pionýrský tábor, který stál tehdy okolo 200Kčs a byl třítýdenní s dětskými tábory dnes, kdy stojí několik tisíc Kč. Tehdy to dotovalo ROH - tedy ani na tehdejší poměry to nebyla reálná cena třínedělního pobytu.
Prostě chceme li srovnávat, srovnávejme srovnatelné - tedy ceny, které nejsou pokřiveny dotacemi, ideální mě přijde srovnání vztažené na dobu práce potřebnou k vydělání si na - třeba potrviny atd.
Z tohoto pohledu se máme skutečně výrazně lépe.
promone - o čem to pořád mektáte? Jaké narovnané ceny? Principem trhu je vydírání. Teda kapitalismu - po třiceti letech to už není zakázané slovo a může se to prozradit. Takže dnešní mladí dají třicetiletý plat za byt. Protože je někdo vydírá a nic jiného jim nezbývá.
Zase kecáte. Jaké vydírání? Pronajímám několik bytů a můžu si za nájem říct jen tolik, abych dokázal sehnat nájemníky. Tomu se říká trh - to tady bylo za Vaší éry asi dost sprostá slovo, ale jde o poměr mezi poptávkou a nabídkou. Takže skutečně za 45 Kč už nikdo bydlet nebude. Stejně tak je ale plkáte nesmysly, že za nájem dá nájemník celou výplatu. A tady mám pro Vás dalčí překvapivou zprávu - v Praze na Pařížské jsou násobně vyšší nájmy než v bytovce v Horní Dolní. Takže celkem logicky se nabízí řešení vybrat si byt té velikosti a v takové lokalitě, na kterou mám příjem - to přece není složité, ne?
Myslím si, že by si každý kdo zde diskutuje měl přečíst tohle a pak můžeme možná začít diskutovat. Mluví se tady o dotacích, ale ony to ve skutečnosti žádné státní dotace nebyly, jelikož tenkrát to fungovalo tak, že "východní blok"byl hospodářsky na sobě závislý a panoval výměnný obchod. Velmi zjednodušeně je to tak, že "já tobě tohle a ty mě zase tohle". Nikomu z lidí nic nepatřilo, všechen majetek byl státní a vlastně i lidé byli otroci uvěznění v systému, ze kterého nebylo úniku. A museli makat, at se jim chtělo nebo nechtělo a tam, kde se jim třeba vůbec nechtělo a za to všechno měli "výhody", které jsou velmi podrobně s dobře popsány v tom dokumentu, který doporučuji, abyste si přečetli. Prázdné regály, fronty na všechno a nedostatek všeho. Ale člověk je tvor přizpůsobivý, tak se lidé přizpůsobili a někteří té demagogii podlehli natolik, že byli opravdu přesvědčení, že je nám všem strašně dobře a že na Západě lidé chcípají hlady a je nezaměstnanost a tak dál. V USA bylo zrušené otroctví v roce 1865 a v Evropě bylo znova a beztrestně nastoleno po druhé světové válce. Všichni jsme byli otroky režimu, který nás držel v zajetí. Proč asi nám bylo zakázáno poslouchat třeba Svobodnou Evropu? Proč jsme mohli jezdit na dovolené pouze do východních spojeneckých zemí? Čeho se tak strašně tehdejší vládci báli? Že by lidé viděli jak se žije jiným lidem ve světě? To přece postrádá logiku! Když u nás jsme si žili jako v bavlnce, tak nás tam naopak měli houfně posílat na exkurze, abychom všichni viděli na vlastní oči, jak tam lidé chcípají hlady na ulicích a nikdo nic nemá. A co je na tom nejhorší je to, že za těch 41 let se jim podařilo zmršit charakter celého národa, protože se lidé naučili krást, podvádět a závidět si pomalu i tu nudli u nosu. A jakoby to nestačilo, ještě z lidí vychovali udavače a srabi. A proto je nám nyní tak, jak nám je, jelikož jsme se z toho ještě jako národ nevymotali. necháme si dál kálet na hlavy. Jsem strašně ráda, že jsem tady tolik let nežila a že mne tohle všechno také nepoznamenalo, i když dneska už nic nezmohu, jelikož jsem dávno za zenitem a už si jen dožívám svůj život v klidu. Ale já se ani na stará kolena nenechám nikým oblbnout a vím alespoň "která bije".
Takže ano, je zde nepřiměřeně draho vzhledem k platům. Ano, potraviny jsou zde nekvalitní a předražené. Životní úroveň je u nás pro mnohé katastrofická. A ano, vůbec nevidím žádnou politickou stranu, která by měla skutečný zájem o dobro občana. A nejhorší na tom je, že si občan vlastně ani neuvědomuje, že je v pasti. Takže za 41 let celému národu dokonale vymyli mozky a to tak, že to nenapraví ani další generace, nebot ta čerpá ze svých rodičů. Žádní blaničtí rytíři bohužel nepřijedou, aby zachránili svůj lid a nastal pokoj a země česká si odpočinula. Jsme v pr deli.
Všiml si někdo otázky? JE DRAHO?
Politické slohovky patří do jiné rubriky. A pokud je někomu u nás DRAHO, nikdo ho nenutí zde žít. Jasně jsem nejen já popsala porovnání platů za 30 let. Dnes máslo by mělo stát 100,- Kč, takže i když se nyní ceny všeho zvedají ( protože se zvedají příjmy všem), tak je u nás levno než bylo před 30ti lety.
Váš názor. Já mám jiný. Do politiky se většinou nemíchám. Odpověděla jsem na otázku svým způsobem a držela jsem se tématu. Pokud se Vám to nelíbí, ignorujte to. Já také ignorovala ten Váš příměr s cenou másla, které by podle Vás mělo stát dnes 100 Kč. K tomu se nebudu vyjadřovat, nebot se pouštím jen do těch debat, které mohou někam vést. Tady to nemá smysl. A zrovna mne "bota" teda netlačí, nebot i kdyby stálo to máslo tu stovku, tak já na něj mít pořád budu. Nemám jenom český důchod. Ale nejsem sobec a vím, že kolem mne jsou lidé, kteří by třeba to máslo za stovku koupit běžně nemohli. A vím, že jsou kolem mne lidé, kteří si zdaleka nemohou koupit to co já a jsou mladí a pracují. A o tom to je. Nejenom o tom Vašem másle.
id: Ty pořád píšeš, že u nás je levno a pořád se oháníš jen tím máslem, které ovšem neexistuje. A jestli ty ho někde dokážeš zázračně sehnat, tak já (a nejen já) tedy ne. Máslo se kupovalo na rohu v sámošce. Teď tam (ani jinde) máslo odpovídající socialistické "jedničce" není. A kdybych pro něj měl někam jet stovky km, tak nemůžu tvrdit, že je levnější, protože by to celkově stálo hodně stovek Kč.
Co je mi, sakra, platné, že si můžu vybírat ze 40 modelů televizí v každé elektře, když si nemůžu koupit pořádný máslo na snídani?! To radši at ty televize jsou jen dvě, ale v sámošce at se dají zas koupit potraviny. (To je, mimochodem, zároveň rakce na tvé tvrzení o něco výše, že se teď máme lépe, protože máme sice na výběr jen sajrajty, ale zato je jich víc.)
hm - dotaz zněl zda je draho a nebo? A ne na kvalitu.
Abych se dle vás neoháněla jen máslem tak čtěte jen příklad .Před třiceti lety by výplata vystačila na tři a půl vysavače, dnes si jich teoreticky člověk může koupit osm a půl. Podobné je to u sporáku - před třiceti lety nestačila průměrná mzda ani na jeden, zatímco loni už na více než tři kusy. Tak je draho nebo levno? Ćtete dál
https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/z-platu-si-koupite-vic-nez-pred-30-lety-nove-porovnani-cen/r~fbc5b400e34c11e488b0002590604f2e/
ra252 - Když dá někdo celou výplatu za bydlení, tak je idi.ot. Buď má IQ houpacího koně a nemá na lépe placenou práci a přitom musí bydlet ve vyhlášené lokalitě s nadměrným bytem. Nomální člověk bydlí tam, na co mu příjem stačí a nebo bere doplatky, příplatky a já nevím co ještě. Takže za bydlení nemůže člověk zaplatit více jak 30% svého příjmu (procento odhaduji) a na zbytek se mu skládáme my všichni skrz sociální dávky.
id: Hele, to prostě neobhájíš. Že máme porovnávat ceny a ne kvalitu? No jasně. Ale přece musíme porovnávat stejnou věc. Takže když porovnáváme máslo, tak stejné, ne na jedné straně máslo a na druhé straně jakousi vazelínu a na základě toho tvrdit, jak je teď levně.
A ohledně nákladů na bydlení: mám tvé vyjádření chápat tak, že se má člověk odstěhovat z místa, kde dosud žil, někam jinam, kde je levněji, a to že je ten důkaz současného "lepšího a levnějšího"? Jinými slovy: když někdo nemá na to, na co měl dřív, měl by si to odepřít a tím jaksi potvrdí, že teď je levněji?!
Přeji hezký den.
Abychom mohli objektivně , spravedlivě a nestranně posoudit tuto otázku ( Není draho?), museli bychom znát kolik másla , sporáků jak uvádíte atd., si mohl – může pořídit ten či onen za to kolik mu zbude po uhrazení všech nezbytných výdajů za životní nezbytné potřeby: Bydlení, vzdělání , potrava , lékařská péče, doprava, kultura a ještě mnoho dalších nezbytností pro život. Necht se někdo pokusí toto vyčíslit. Jen poté lze objektivně posuzovat. Všechny ostatní důkazy a proklamované pravdy bez této informace, jsou jen propaganda a slouží jen k nekalému ovlivňování a dezorientaci člověka.
Je rovněž potřeba vzít v úvahu měnové kurzy (víceméně uměle vytvářené) a neposuzovat co si člověk může pořídit po výměně cizí měny na naše peníze. Objektivní je také posuzovat – hodnotit, kolik si lidé mohou pořídit životních zbytností v prostředí ve které si vydělali finanční prostředky
Vezmu to podle sebe.V roce 1972 jsem bral 2000Kč měsíčně.Tenkrát jsme si nechali postavit nový barák za 64 000Kč.To bylo 32 platů nebo 27 platů s tím že se člověk podniku upsal na 10 let.Dnes dům stejných parametrů začíná na 2 500 000Kč což je okolo 73 průměrných mezd.Jelikož na takovou mzdu nedosáhnu tak u mě je to 125.
V roce 1985 jsem bral 2600Kč a kupoval si auto.Tenkrát jsem kupoval to nejlepší ze Škodovky za 80 000 což bylo zhruba 31 platů .Dnes za to nejlepší ze Škodovky dám 38 průměrných platů což je 65 platů mých.
V roce 1965 jsem si na zakázku nechával šít oblek.Můj plat byl 1100Kč.Byl to oblek z vlny,košile z bavlny k tomu kožené rámové boty a kravata(vše ušito na míru).Za vše jsem dal 550Kč což bylo půl platu .Dnes za oblek stejných parametrů dám 21 000.To je 0,6 prům. platu a abych si ho mohl dovolit já musel bych dát jeden plat celý a 1000Kč doplatit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.