Nejste přihlášen/a.
Mám souseda i když je to muž ,,stále každému říká,že je sestra. Zajímalo by mne co dělá na operačním sále taková sestra.,muž,,
Podle mne dělá to, na co jeho vzdělání stačí. A jestli dává přednost oslovení "sestra", tak ho přitom nechte. Ale pravdu máte Vy, protože oslovení zdravotní bratr je už v dnešní době běžné. Dříve toto zaměstnání vykonávaly řádové sestry a proto se vžil ten výraz sestřička. Ale ty tenkrát neměly žádné hluboké zdravotní vzdělání, byly to prostě empatické ženy, které se staraly o nemocné. Samozřejmě, že dlouhou praxí a neustálou přítomností po boku lékařů nabývaly i hlubších znalostí a praktik. Ale tuto práci už tenkrát dělali také muži. Ale bylo jich mnohem méně, než žen.
Tady je to hezky popsané.
Velký rozvoj ošetřovatelství, tedy i sesterské profese a medicíny, přineslaKrymská válka. Vtomto období se začala psát třetí etapa ošetřovatelské činnosti, a to organizované ošetřovatelství. Vděčíme za to Florence Nightingalové, Nikolaji Ivanoviči Pirogovi a Jeanu Henrymu Dunantovi. Tyto postavy světového ošetřovatelství daly sesterskému povolání pevný základ a řád.Další část práce pojednává o získávání odborné kvalifikace. Počátky vzdělávání sester u nás v19. století významně ovlivnila emancipační hnutí včele sEliškou Krásnohorskou a Karolínu Světlou, které bojovaly za ženská práva a vzdělávání pro ženy. Těmto ženám vděčíme za vznik první ošetřovatelské školy vRakousko –Uhersku, která byla založena roku 1874 vPraze. Založením této školy získalo sesterské povolání na důležitosti a začalo se formulovat odborné cílené vzdělávání ošetřovatelek. Po celou dobu až do období druhé světové války pečovali vnašich nemocnicích o nemocné hlavně řeholní představitelé. Vzdělávání sester před vznikem Československého státu zajištovala Česká zemská škola pro ošetřování nemocných. Na počátku První republiky se civilní sestry a diplomované sestrypostupně zařazovaly do nemocnic, kde zastávaly nejčastěji pozici vrchních sester.
Předpokládám, že to samé, co sestra "sestra - žena" Prostě je k ruce při operacích. At se pojmenujeme jakkoliv, práce bude stejná. M.
Nevím si představit CO dělá..žena nebo muž je mi to jedno.Co to je k ruce..No ale on je neduživý -subtilní človíček..Takže toho moc nezmůže.Pacienty snad nenosí,,co dělá za práci nic víc jsem nechtěla vědět,,poněvadž se chová jako veledůležitá osoba..
Veledůležitě se chová, protože má velké ego. Sestra na operačním sále podává nástroje, po skončení je počítá (to je důležité, aby se vyloučilo, že zůstalo něco v těle pacienta), desinfikuje pacienta před operací, píchá roztoky a léky na pokyn lékaře, odebírá vzorky krve (to většinou před a po operaci), dělá některé diagnostické výkony (měření tlaku, připojení EKG atd).
@zavinac - Zajímalo by mne co dělá na operačním sále taková sestra.,muž,,
Může dělat úplně to samé jako žena, protože mají stejné vzdělání. U muže je navíc jistá výhoda v tom, že se mu lépe manipuluje s těžšími osobami, pacienti od něho snášejí některé úkony lépe než od sestřičky - zvlášt mladé atd.
Nakonec na RZS jezdí taky smíšené posádky a nikdo se nediví.
@zavinac - nevím si představit CO dělá
Asistuje lékařům, má na starosti nástroje - a není to jen správné podávání panu doktorovi, ale i počítání, hlídání a třeba předávání ke sterilizaci, kontroluje různé přístroje a podobně.
Přečtěte si kariera.fnol.cz/... - možná se dozvíte víc.
Ne každý zdr.bratr musí být na sále při operacích.nyní jsem byl na operaci a na lůžkové části chirurgiesloužilmezi ,nevím 15? setrami-ženami,jeden zdravotní bratr-vzdělaní stejné jako ostatní zdr sestry,práci vykonával stejnouve stejné kvalitě -jen měl pak víc kdy bylo třeba zabrat ,no je to přece jen chlap !
Ale on píše,že je na op.sále. Je o sice chlap ,,ale podle mne neunese vykrmenou husu..nevím..Myslím,že na podávání nástrojů musí být kvalifikovanější osoba..
@zavinac - Vy víte, co má za vzdělání? Na sále může pracovat i jako sanitář:
sanitář pro operační oddělení a centrální sterilizaci – provádí pomocné a obslužné činnosti nutné pro poskytování ošetřovatelské péče na úseku operačního oddělení, centrální sterilizacea centrální úpravně lůžek, asistuje při ošetřovatelských výkonech na úseku operačního oddělení a v míře určené sálovou sestrou plní ošetřovatelský plán
Tu vykrmenou husu možná neunese podle vás. Ale vy s ním asi doma nežijete a v práci nejste. Pořád je to muž, i když střízlík a oproti ženě má výhodu v jiné fyziologii. Muži mají až o 40% více svalové hmoty než ženy, taktéž mají větší plíce a zapojují jinak a jiné svaly při dýchání (dýchání do břicha u mužů a do hrudníku u žen), tedy se vyčerpají pomaleji, než ženy. Ženy mají max 2/3 síly, co mají muži. Takový střízlík kolikrát klame tělem a vyvine sílu, jakou by jeden nečekal. Netahá zbytečný tuk ani zbytečné svaly. A o co vám vlastně tou stupidní otázkou jde?
Váš soused má pravdu, na středních školách existuje jenom obor zdravotní sestra. Takže přestože jde o muže, je jeho oborem či povoláním zdravotní sestra.
Na operačním sále dělá totéž, co sestry - ženy.
@Zdrs má pravdu, název oboru je praktická (nikoliv zdravotní) sestra. Ale mně šlo o to podstatné jméno. Schválně někde zkusím dohledat platovou tabulku, jestli tam figuruje "zdravotní bratr" (podle mne ne).
@Suzymon> otázka byla na souseda, který oslovení "bratr" opravuje na "sestra" (zkoušela jsem přijít na to, proč> podle mne je to kvůli vystudovanému oboru a oficiálnímu názvu pozice) a co by mohl jako sestra vykonávat (totéž, co sestra - žena).
Podle mne je jedno, jestli zdravotní, praktická nebo všeobecná, důležitá je ta sestra (proto jsem nadhodila platové tabulky> podle mne by se mělo vycházet z oficiálního názvu).
Já bych muže pracujícího na pozici sestry neoslovovala "sestro" ani "bratře" (bratra mám spojeného spíše s církvemi), ale "pane" + příjmení nebo jméno (podle toho, co by měl na jmenovce).
Je to sice jedno zda-li je obor zdravotní sestra,ale oficiální název je stále jen zdravotní-sestra=žena; bratr=muž!§Jinak jak píšu výše-zeptal jsem se jak se jmenuje a říkal mu jménem-Jakub,bratr mi nějak nešlůo přes hubu i když jsem měl přes 20 let kamaráda ktarý sice neparcoaval v oboru ale oficíálně byl zdravotní bratr,.
na střední škole především není obor zdravotní sestra, ale praktická sestra, po absolvování této školy nemůžete pracovat jako klasická zdr. sestra bez dozoru, na to je třeba Dis. či Bc.
Mně hlavně tazatelka příjde dosti znuděna, protože řešit takové blbosti, až zjistíte, zda je soused sestra všeobecná, či praktická, bude všem jasnější, co na tom sále dělá... hlavně, pokud by byl sálová sestra, musel by být Magistr přímo se specializací sálové sestry.
Já nevím proč bych měla být znuděna je to normální otázka ,,pokud máte psí náladu tak nepište ..nestojím o to.Vždycky musí být nějaký rýpal.
Všeobecná sestra (dříve zdravotní sestra, často jen sestra, pro muže vykonávající tuto profesi se někdy neoficiálně užívá výraz zdravotní bratr[1
Iz, tohle jsem našla na "Viki".
Takže pokud se jim tak říká neoficiálně, tak asi nebudou v pracovní tabulce uvedeni s názvem "zdravotní bratr", ale bude tam muset být konkrétně uvedeno jeho odborné zaměření.
Dobrý den, v divadelní hře Lijavec, kterou uvádí DJC, je postava "porodní dědek", což tajný policista prohlásí za nesmysl a zapíše si do bloku pojem "porodní bába (muž)" - a to je dobrý příklad či návrh, jak se vyrovnat s pojmem zdravotní sestra, když je to muž = "zdravotní sestra (muž)". Jinak si myslím, že např. prodavačka / prodavač nebo učitelka / učitel už žádnou otázku nevyvolává a je to každému jasné, že jejich činnost je srovnatelná. Zdravím!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.